25 miljardin jokerikortti tulee Petteri Orpon eteen vielä monta kertaa
Linjatut taloustoimet voivat paljastua aikanaan lumelääkkeiksi, jos hallitusohjelmaan kirjataan toimia, jotka jäävät syystä tai toisesta lopulta toteuttamatta. Onkin olennaista millaisia perälautoja talouslinjauksille asetetaan.
Hallitusneuvottelujen edetessä keskustelu talouspolitiikan linjauksista alkaa konkretisoitua.
Talouspolitiikan ison kuvan kannalta keskeistä on, kuinka uskottavalla pohjalla julkisen talouden vahvistaminen lopulta on.
Puolueiden ennen hallitusneuvotteluja esittelemien säästö- ja verotoimien joukossa oli sellaisia, jotka ovat olleet esillä aiempinakin vuosina, mutta karahdelleet kiville eri syistä. Linjatut taloustoimet voivat paljastua aikanaan lumelääkkeiksi, jos hallitusohjelmaan kirjataan toimia, jotka jäävät syystä tai toisesta lopulta toteuttamatta.
Onkin olennaista, miten talouslinjaukset hallitusohjelmaan kirjataan ja millaisia perälautoja niille asetetaan.
Rakennetoimissa paljon pelissä
Kaiken kohinan keskellä väännössä talouspolitiikan suunnasta nousee esille muutamia isoja, jopa miljardiluokan kysymyksiä. Paljon pelissä on muun muassa linjauksissa työllisyystoimista, mahdollisissa kirjauksissa eläkejärjestelmästä sekä mahdollisissa päätöksissä sote-menojen kasvun hillinnästä.
Valtiovarainministeriön äskettäisen kasvutyöryhmän esiin tuomilla työllisyystoimilla, joiden vaikutukset olivat tarkemmin laskettavissa, olisi mahdollista vahvistaa julkista taloutta noin miljardilla eurolla vuodessa. Tähän kokonaisuuteen liittyisi muun muassa työttömyysturvan työssäoloehdon uudistaminen.
Kestoaihe julkisessa keskustelussa on ollut myös ansiosidonnaisen työttömyysturvan mahdollinen yleinen porrastaminen tai enimmäiskeston leikkaaminen. Mahdollisesta mallista riippuen vaikutukset olisivat satojen miljoonien eurojen kokoluokassa.
Julkisen talouden kannalta aivan olennaista on myös se, mitä kirjauksia eläkejärjestelmästä tulee hallitusohjelmaan. On hyvä kysymys, voiko hallitusohjelmaan tulla jotakin työllisyyden parantamiseen ja julkisen talouden vahvistamiseen liittyviä euromääräisiä tavoitteita mahdolliseen tulevaan eläkeuudistukseen liittyen.
Kun katsoo valtiovarainministeriön arvioita yksittäisten työllisyystoimien vaikutuksista, niin esimerkiksi kahden miljardin euron kasaaminen vaikutuksiltaan laskettavissa olevista rakennetoimista vaatisi erittäin mittavia toimia.
Jos tavoitteena on vahvistaa julkista taloutta esillä olleen mukaisesti kuudella miljardilla eurolla tällä vaalikaudella, niin vaikuttaa siltä, että selvästi yli puolet siitä pitää tulla suorilla menosäästöillä ja veronkorotuksilla.
Sote-menot jokerikortti
Hallitusneuvotteluiden isoja kysymyksiä on, millaisia tavoitteita mahdollisesti asetetaan sote-sektorin tuottavuuden kasvattamiseen ja esimerkiksi hoivamenojen kasvun suitsimiseen.
VM:n painelaskelman perusteella hyvinvointialueiden yhteenlaskettu tulos on painumassa entistä pahemmin pakkaselle. Vuonna 2025 alijäämä on jo yhteensä 1,1 miljardia euroa.
Hyvinvointialueesta annetun lain mukaan hyvinvointialueen taseeseen kertynyt alijäämä tulee kattaa enintään kahden vuoden kuluessa tilinpäätöksen vahvistamista seuraavan vuoden alusta lukien.
Esimerkiksi vuoden 2023 taseen alijäämä ja myös sen jälkeen kertynyt alijäämä tulee olla katettu viimeistään vuoden 2026 tilinpäätöksessä.
Vaikka nyt hallitusneuvotteluissa saataisiinkin kasattua korjaussarjoja sote-rahoituksen tilanteeseen, niin hyvinvointialueiden rahoitustilanne palaa tulevan hallituksen pöydälle kuin vieteriukko moneen kertaan hallituskauden aikana.
Kun valtion rahoituksen ohella huomioidaan hyvinvointialueiden saamat asiakasmaksut, myyntitulot ja muut tulot, niin hyvinvointialueiden taloudessa pyörii karkeasti 25 miljardia euroa ja summa kasvaa tulevina vuosina. Puhutaan siis erittäin isosta julkisen talouden palasesta. Sote-menot ovatkin eräänlainen jokeri-kortti julkisen talouden näkymien kannalta.
Hölmö nimitys asialle.Kuvaako se asiaa?
Eikös jokeri ole yleensä hyvä uutinen pelaajalle?
Ilmoita asiaton viesti
Toimittaja Olli Kuivaniemen liksalla olevien ja jopa enemmän tienaavia ottaa päähän verojen osuus ansioista ja siksi he kirjoituksissaan ovat köyhien kansalaisten kimpussa. Veronkevennyksiin silti tuskin on juuri varaa, jos hyvinvointivaltiota halutaan edelleen kehittää Suomessa.
Ilmoita asiaton viesti
Veronkevennys on ihan hyvä teko kun siihen tulisi mukaan töihin ”patistaminen”. Jokainen kansalainen on velvollinen hankkimaan oman ja perheensä leivän.Meillä ei ole varaa oleiluyhteiskuntaan ja sen on mentävä kaikkien päähän, myös mahanmuuttajien.
Ilmoita asiaton viesti
Ilman verorahoja sote-palvelut romutetaan, sitäkö me halutaan?
Ilmoita asiaton viesti
Yes absolutely
Ilmoita asiaton viesti
So you want the same system that US has? Triple the price, and people go bankrupt after a visit to a doctor, drug prices 10x Finland… 😀
Ilmoita asiaton viesti
You have been so indoctrinated by politicians stories how superior your system is and still believe even when it’s so clearly collapsing.
By law we have a Federal SSI & Medicare & Medicaid system that everybody pays into from their salaried income like you do yours.
At 65 age it kicks in giving a pension of some $2500 per month and pays doctors abd hospitals of your choice and meds less a deductible which you can by for $250 a total coverage for.
My 8 cancers cost me less than $1000 over 4 years best hospital
Ilmoita asiaton viesti
8 cancers? 😀 Sure.
Ilmoita asiaton viesti
Yes 7 skin cancers needing plastic surgery 1 prostate removal I’m 71
Ilmoita asiaton viesti
So you had skin caner that was not proplerly treated 6 times, and prostate not checked early. Succes!
Ilmoita asiaton viesti
No
First one required moh surgery hole in the nose then new places over 30 months and tested since age 40
Ilmoita asiaton viesti
Had 70+ surgeries – 0€/MK
Ilmoita asiaton viesti
Seems all mental surgeries but did not help you think
Ilmoita asiaton viesti
Mental surgeries? WTF? 😀 Vile-Wilen at it again. Puheenvuoro, bän this asswipe.
Ilmoita asiaton viesti
Truth hurts you can dish out but not take incoming 😂
Ilmoita asiaton viesti
”Truth hurts you” hmm, can you please explain in murican the ”mental surgeries” for us ”Finnic” people (that is not a term or linguistically nothing). Just fuck off.
Ilmoita asiaton viesti
You lost election now go away
Ilmoita asiaton viesti
I lost election? You think I am leftish? Nope, again you dont know shite.
Ilmoita asiaton viesti
Eloquent language
Ilmoita asiaton viesti
Politicians decide what to offer but not how to deliver as not their money
Ilmoita asiaton viesti
Maybe in your silly system that you go bankrupt on health. Actually I do know about it, than you ever will. 80+ surgeries, 200 broken bones, 28 min firstborn dead, then a fooken preacher family midwife begged me to be alive and…
Ilmoita asiaton viesti
Sanna created disaster
Ilmoita asiaton viesti
I don’t know about creating, but she’s a talent at it.
Ilmoita asiaton viesti
Borrowing to buy votes caused inflation
Ilmoita asiaton viesti
Finland borrowed 32 000 000 000, compared to other countries per capita pennies.
Ilmoita asiaton viesti
Finnish (not fucking FINNIC – that is not a word asswilen) have like 25k€ debt per capita, US almost 90k. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Sotemenot voidaan hillitä kun otetaan koko ”uudistus” takaisin. Petrataan vanhaa systeemia niin se on taatusti parempi kun sote ikinä tulisi olemaankaan.
Ilmoita asiaton viesti
Jos hoitaja sairastelee, niin hänen työkaverinsa joutuvat tekemään hänen osuutensa. Tämä ilman lisäpalkkaa. Millään muulla alalla ei tällaista täysin sairasta käytäntöä ole. Jo pelkästään tämä aiheuttaa sen, että sote ei nouse hyvinvoinnin asteelle koskaan. Meidän hyväpalkkaiset selittelevät johtajat eivät tällaista tunnusta, He kokoustavat. He todellakin kokoustavat.
Laki takaa, että johtajia ei voi erottaa eikä heidän palkkojaan voi laskea. Korruptio takaa sen, että johtajien lukumäärää kasvatetaan. Nämä käytännöt yhdessä takaavat sen, että sote on ja pysyy karilla.
Ilmoita asiaton viesti
For those of us with a vision we saw in 1973 that this day would come when socialists ran out of other peoples money and then could no longer borrow either as monster was eating itself like monsters do
Hyvinvointi word was a socialist scam and part of marketing was how to tell US system was horrible while its actually better where after age 65 everybody with small deductible or complementing insurance have best access to best healthcare
Of working population 75% have top private insurance
The 10% who choose not to buy insurance but buy other toys plus illegals are the ones you read propaganda stories about
Ilmoita asiaton viesti