Sidonnaisuusilmoitus, lokakuu 2012

Julkaisin aikanaan Tietokoneen blogissani ilmoituksen sidonnaisuuksistani. Nyt kuntavaalien alla kun olen ehdokkaana, on aiheellista tehdä sama uudestaan päivitettynä versiona.

Jutun tausta on se, että elinkeinoelämän valtuuston EVA:n johtaja Matti Apunen peräänkuulutti taannoin tietoa toimittajien sitoutumisesta erilaisiin yhteiskunnallisiin liikkeisiin. Apusen aloite sai vastaansa journalistimaailman liki kategorisen torjunnan. Ajatuskin sitoutumisten julkistamisista torjuttiin laajalti, vaikka samaan aikaan media peräänkuuluttaa läpinäkyvyyttä kaikilta sellaisilta tahoilta, joihin se katseensa iskee.

Pitäisikö lehtiin, blogeihin ja muihin joukkoviestimiin kirjoittavien julkistaa omat liiketaloudelliset ja yhteiskunnalliset sitoumuksensa? Erityisesti, jos he ovat mukana poliittisessa toiminnassa.

Kyllä pitää, sanon minä.

Ja koska rajanveto on vaikeaa, tämän tulisi koskea kategorisesti kaikkia julkisesti kirjoittavia. Aina ammattitoimittajista muotiblogaajiin. Ja ehdottomasti ainakin kuntavaaliehdokkaisiin.

Sidonnaisuusilmoitus, päivitetty lokakuu 2012

Virat, toimet, ammatit ja tehtävät

Valtion, kunnan ja muiden julkisyhteisöjen virat: ei ole

Palkattu toimi yksityisessä yrityksessä tai yhteisössä: Capgemini Finland Oy

Ammatin ja elinkeinon harjoittaminen: freelancer (sivutyö)

Hallinto- ja hallitustehtävät

Hallintotehtävät valtionyhtiöissä ja muissa julkisyhteisöissä: ei ole

Hallintotehtävät julkisesti noteeratuissa yhtiöissä: ei ole

Hallintotehtävät yksityisissä yhtiöissä: Terra Colligo Ok, hallituksessa. Asunto-osakeyhtiö Helsingin Rakuuna, hallituksessa, Kiinteistöosakeyhtiö Yrttitarhan pysäköinti, hallituksessa

Hallintotehtävät pankeissa ja muissa rahalaitoksissa: ei ole

Hallintotehtävät järjestöissä: Vuosaaren Kokoomus ry, hallituksessa.  Kansallinen kokemus ry, hallituksessa, Kansalliset maahanmuuttajat Kamut ry, hallituksessa, Kansalliset sivistysporvarit ry, hallituksessa (pj)

Luottamustehtävät ja järjestöjen jäsenyydet

Etujärjestöjen luottamustehtävät: ei ole

Järjestöjen jäsenyydet: Suomen kennelliitto ry, Suomen Shukokai karateliitto ry, KSYK ry, YTK-yhdistys ry, Vuosaaren Kokoomus ry, Kansallinen kokemus ry, Ylä-Savon Golfseura ry, Kansalliset maahanmuuttajat Kamut ry, Kansalliset sivistysporvarit ry

Valtiolliset luottamustehtävät: ei ole

Kunnalliset luottamustehtävät: ei ole

Kirkolliset luottamustehtävät: ei ole

Taloudellinen asema

Liike- ja sijoitustoimintaa varten hankitut merkittävät omistukset sekä muut merkittävät omistusosuudet: Terra Colligo Ok, 12,5%

Liike- ja sijoitustoimintaa varten otetut yli 100 000 euron velat sekä samassa tarkoituksessa annetut yli 200 000 euron takaukset tai muut vastuut: ei ole

Viimeisten viiden vuoden aikana saadut tutkimusrahoitukset, kokous- tai kongressimatkat: ei ole

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu