Moniavioisuuden vaatijat: Jani Toivola ja Oras Tynkkynen

Persujen ja Vihreiden nuorisoryhmien sota moniavioisuudesta käy kuumana. Tähän väliin onkin hyvä huomauttaa, että moniavioisuuden tuki ei rajoitu Vihreissä vain nuorisojärjestön jäseniin.

Valituista kansanedustajista riettaalla homovitsillä loukattu Jani Toivola ja homoasiaveteraanina tunnetuksi tullut Oras Tynkkynen kuuluvat kummatkin Vihreiden Huhtikuun manifestin allekirjoittajiin.

Huhtikuun manifestissä vaaditaan muun muassa seuraavia:

  • Homofobisten ja transfobisten viharikosten kattava tilastointi
  • Yhdenvertaisuussuunnitelmat pakollisiksi peruskouluihin ja työpaikoille
  • Sateenkaariperheiden lapsille oikeus kaikkiin vanhempiinsa – vaikka – vanhempia olisi enemmän kuin kaksi

Viimeinen kohta tarkoittaa suomeksi tukea moniavioisuudelle.

Vaikka manifestin on allekirjoittanut varsin harva Vihreiden eduskuntavaaliehdokas, asialla lienee puolueessa laajaa kannatusta. Manifestissä itse todetaan ”Meitä ei ole Vihreissä vain yksi tai kaksi – meitä on monta.

* * *

Oma suhtautumiseni moniavioisuuden hyväksymiseen on varsin epäilevä. En ole lainkaan vakuuttunut siitä, että meidän tulisi murskata yhteiskunnan avioliitto- ja perheinstituutiot.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu