Soini jäämässä Arhinmäenkin taakse

Presidentinvaalien tuoreet kannatusluvut Ilta=Sanomien jutusta ovat Timo Soinille ja perussuomalaisille äärettömän kammottavaa luettavaa.

Tuoreimpien lukujen mukaan Vihreiden Haavisto ja Kepun Väyrynen ovat ohittaneet Soinin selvästi. Niinistöä kannattaa noin puolet, mutta tämän jälkeen järjestys on seuraava:

  • Väyrynen 13 %
  • Haavisto 12 %
  • Soini 9 %
  • Arhinmäki 7 %
  • Lipponen 5 %

Kun muistaa että ehdokkaista Haaviston ja Arhinmäen kannatus on ollut kasvusuunnassa, on täysin mahdollista että Soini jää presidentinvaaleissa paitsi Väyrysen ja Haaviston, mutta myös Arhinmäen taakse!

Tämä olisi niin komea pannukakku persujytkylle, että lupaan tanssia ripaskaa viikon vaalien jälkeen jos tämä toteutuu.

* * *

Olen itse kampanjoimassa Saulin puolesta tänään Helsingin Yöväen cafe Niinistössä. Tervetuloa Pohjois-Espalle kymmenen jälkeen illalla. Tai jos olette viihteellä, kannattaa varautua kahvirinkkapartion iskuun.

Sauli Niinistön Facebook-sivu muuten rikkoi tänään jo 40 000 tykkääjän rajan.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu