Kommenttikentät nettimediassa saattavat olla vihan lähde

Some, Faceobook ja toiset vastaavat jakavat vihaa ja kansan jakoa vain omille ryhmilleen, mutta nettimedia jakaa sen edelleen kaikelle kansalle, sillä niihin on vapaa pääsy kaikilla lukijoilla. Some ryhmät toimivat vain ryhmään hyväksyttyjen sisällä
Voisiko jotkut median ammattilaiset, opettajat, terapeutit ja toiset mielenhallinnan ammattialiset paneutua tähän aiheeseen, joka on kansallisen turvallisuuden kannalta oleellisin näinä päivinä? Olen odottanut SUPO:n kannanottoa tähän aiheeseen.
Olen ollut kommentoimassa, lukemassa ja tutkinut tiedotusvälineitten nettimediaa ja niiden kommenttikenttiä jo parikymmentä vuotta Suomessa ja ulkomaiden nettimedioissa.
Ensimmäinen huomioni on se, että kaikilla netimedioilla maailmalla ei ole edes mahdollisuutta kommentoida ammattitoimittajien julkaisemia artikkeleita, mutta Suomessa ja useassa maassa se on mahdollista.
Miten toimii vaikuttaminen nettijulkaisuissa?
- Kun vapaasti luettavaan tiedotusvälineen nettimediaan ilmestyy artikkeli, niin siihen melkein samalla minuutilla ilmestyy kommentti, joka tukee äärioikeistoa ja populistisia poliittisia puolueita. Kommentti on helppo jakaa somessa organisoidusti ja nopeasti saada tykkäyksiä.
- Välittömästi siihen kommenttiin tulee ensimmäiset tykkäykset, ja niitä saattaa tulla kymmeniä, jopa satoja lyhyen ajan kuluessa, jolloin kommentti on ”tykätyin” tai ”suosituin”, jolloin se pysyy ensimmäisenä ja luetuimpana.
- Kukaan näistä kommentoijista ei palaa lukemaan uudelleen artikkelia, mutta palaa lukemaan uudelleen ja uudelleen kommenttikenttää.
- Tästä seuraa se, että kommentoija alkaa samaistumaan siihen ensimmäiseen populistiseen kommenttiin ja pyrkii omalla kommentillaan myötäilemään sitä populistista kommenttia, että saisi omaan kommenttiinsa ”tykkäämisiä” ”suositteluja”, eli halu miellyttää.
- Siitä taas seuraa se, että populististen kommenttien määrä lisääntyy ja niiden vaikutusvalta kasvaa, joka lisää ”valeuutisten” ja äärioikeiston kannattajien määrää.
- Nettimedia hyöty on rahallisesti tuottoisia nettimedialle, sillä artikkelia ”klikataan”, jossa on mainokset, vaikka sitä juttua ei lueta, mainoksiin ei kiinnitetä huomiota, mutta mainostaja maksavat joka ”klikkauksesta”.
- Niitä artikkeleita jaetaan edelleen somessa, mutta ei niiden toimituksellisen sisällön takia vaan runsaan kommentoinnin takia, joita siellä somessa luetaan.
- Tästä on seurauksena ”koronakriisin” vähättely, ”rokotusvastaisuus” sekä poliittisen ja virkamiesvallan heikkeneminen, valtion johdon vähättely ja asiantuntijoiden mielipiteiden torjunta.
- Tästä kaikesta on seurauksena kansan jakautuminen, sillä asioita tuntevat ja vakaviin asioihin ammatillisesti suhtautuvat eivät ole mukana kommentoinneissa, niissä levittävien valheiden vuoksi. He eivät halua niitä lukea, ja edelleen kommentoida, sillä he saavat välittömästi ”kuraa” niskaansa asiaa tuntevissa vastauskommenteissa.
- Tämä tapa kommentoida alkoi jo parikymmentä vuotta sitten Putinin tultua valtaan ja on sen jälkeen omaksuttu parhaaksi mahdolliseksi tavaksi jakaa disinformaatiota, valheita sekä hajottaa valtioiden sisäistä yhtenäisyyttä sekä EU vastaisuutta.
Itse jatko-opiskelen uutta kieltä päivittäin, kertaan ja kertaan sanoja, fraaseja ja kielioppia. Huomaan välillä, että mieleeni putkahtaa nettimediasta luettuja kommentteja, eli ne toimivat samalla tavoin, kuin minun kertaamiset kieliopinnoissani.
Maahanmuuttajien ja maasta muuttaneiden Faceobook ryhmät
Tässä vain karkeita esimerkkejä muutamien jäsenien kommenteista isoissa ryhmissä
Seurasin lauantaina Suomessa asuvien virolaisten Facebook ryhmässä keskustelua Viron pääministerin vierailua Suomessa ja tapaamista Suomen pääministerin kanssa. Ryhmässä oli jaettu Viron nettimedian artikkeli aiheesta. Siellä muutamat kommentit olivat ikävän puoleisia molempien pääministerien osalta. Ryhmässä on yli 27 tuhatta jäsenestä, joten moittijat ovat vain pienen pieni vähemmistö. Osa vihaisista kommentoijista elää Venäjän infon sisällä. Sielläkin pitää ehkä suurinta ääntä Viron konservatiivinen puolue ja Suomen Perussuomalaiset mainostavat omaa puoluettaan saadakseen ääniä kunnallisvaaleissa äänioikeutetuilta virolaisilta. Minkään muun suomalaisen puolueen mainoksia siellä en olen nähnyt. Itse arvostan Viroa ja virolaisia, niin kuin varmaan lähes kaikki ryhmän jäsenistä ja meidän naapurien hyvää ja toimivaa suhdetta. HUOM! Kommentointiin osallistui vain muutamia ryhmän jäseniä, eli se ei anna oikeaa kuvaa koko ryhmän mielipiteistä, Pääasiassa keskustelu on asiallista ja Viron ja Suomen hyviä naapuruussuhteita korostavaa. Ryhmässä jaetaan kokemuksia ja annetaan asiallisia vinkkejä Suomessa työskentelyyn ja elämiseen.
Vähän aikaa sitten osallistuin Espanjan suomalaisten Facebook ryhmän keskusteluun, jonne koemielessä päivitin jutun Vihreiden Oulun toimiston ikkunoiden töhrimisestä, niin aloin saamaa kunnolla lunta tupaan. Onneksi ryhmän perustaja/valvoja on tolkun mies. Kaikissa ryhmissä niin ei ole, vaan ryhmän perustajana saattaa olla äärioikeistolainen. Saatuaan ryhmälle suuren jäsenmäärän alkaa akitoimaaan jäseniä omiin riveihinsä.HUOM! Kommentointiin osallistui vain muutamia ryhmän jäseniä, eli se ei anna oikeaa kuvaa koko ryhmän mielipiteistä.
Juuri nyt, tämä koronakriisi aika on sulkenut ihmiset yksinäisyyteen ja/tai perhepiiriin, niin ”populistiksi” oppiminen on vielä tehokkaampaa, kun ei nähdä ja ymmärretä, että elämme osana toisten ympäröimässä yhteiskunnassa, jossa on olemassa tavat ja säännöt, joita ei nettimediassa ja somessa ole, eikä sillä neljän seinän sisällä.
Lopuksi – nettimedian kommentoinnilla on myös paljon hyviä puolia, sillä sitä kautta kansalaisilla on mahdollisuus saada omat mielipiteensä julki.
Hyvää ja asiantuntevaa pohdintaa nettikeskustelusta.
Ilmoita asiaton viesti
Entä jos ihmiset ovatkin pohjimmiltaan vittuuntuneet tähän nykyiseen tilanteeseen ja haluavat sisimmissään muutosta, vaikka muualla julkisuudessa kertovat ihan toista.
Toinen asia on se, että joissain maissa kommentointi on täysin mahdotonta, koska vallassa olevien mielestä kansalla on kuitenkin väärät mielipiteet. Onneksi tuota varten löytyy ohjelmia, joissa voi kommentoida mitä tahansa sivua, blogia, videota uutista jne. Sana noissa ohjelmissa on täysin vapaata ja sinäkin tulisit luultavasti löytämään omista blogeistasikin vähän erilaisia kantoja kuin mitä näissä kommenteissa näkyy.
Ilmoita asiaton viesti
Se empatiavaje mitä äärioikeisto aikaansaa somepolitiikallaan ei ainakaan ole perinteisten luokittelujen mukaan isänmaallista.
Empatiavaje estää yksilön vastuuntunnon mikä näkyy sitten kaikkialla. Ei ihme että äärioikeiston kokosomeprofilointi ilmentää kovuutta ja raakuutta.
Jore Puuska yhdisti tämän ilmiön ja Koskelan murhan.
Siihen voi yhdistää myös muita ikäviä ilmiötä.
Ilmoita asiaton viesti
Sensurointiin taas voi yhdistää joukkomurhat/autoritaarisyyden tyyliin Kiina, joten ei sekään suunta ole hyvä.
Ilmoita asiaton viesti
Minä ensensuuria tuossa mitenkään huutanut (paitsi haittaoikeiston itsesensuuria). Sen sijaan haluan tehdä selväksi että äärioikeisto on vihakone.
Ilmoita asiaton viesti
Se on se toinen vaihtoehto tuossa. Joko niitä siedetään tai sensuroidaan.
Eli siis kannatatko vai vastustatko tuon äärioikeiston vihakoneen suun tukkimista?
Ilmoita asiaton viesti
Kannatan sitä että kaikki mediat ottavat vastuun kommenttikentistään.
Olen käsittänyt että Iltalehden ja Ilta-Sanomien kommenttikenttien hallinta on PS Packalenin firmalla
. Se on turvallisuuspoliittisestikin outo valinta.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmankos. Olenkin ihmetellyt tapahtunutta muutosta.
Ilmoita asiaton viesti
Empatiavaje on suurinta uhreja kohtaan. Suurta empatiaa ja ymmärrystä tunnetaan häiriköitä ja rikollisia kohtaan. Näin päin se menee, syylliset muuttuvat uhreiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Empatia ja siitä seuraava vastuu on mitä joko näkee tai ei näe arjessa ja erilaisissa tilanteissa. Puuttuuko kiusaamiseen, nostaako roskan sen sijaan että rähjää roskaamisesta, auttaako lähimmäistään, rohkaiseeko rohkaisua tarvitsevaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Kun vapaasti luettavaan tiedotusvälineen nettimediaan ilmestyy artikkeli, niin siihen melkein samalla minuutilla ilmestyy kommentti, joka tukee äärikonservatiivisiä ja populistisia poliittisia puolueita. Kommentti on helppo jakaa somessa organisoidusti ja nopeasti saada tykkäyksiä.”
Kyllä niitä kommentteja tulee populisteilta vihervasemmistosta kovaan tahtiin. Väitteesi on väärä siinäkin mielessä, ettei äärikonsevatiiveja valtamediassa näy. Kokoomus on melko hiljainen somessa.
Ilmoita asiaton viesti
”äärikonsevatiiveja valtamediassa näy”
Tässä on sellainen juttu huomioitavissa, että Suomessa on korkea koulutustaso ja se vaikuttaa jonkin verran siihen kuinka paljon on tyhmiä ihmisiä.
Kannattaa muistaa se, että alemman älykkyysosamäärän ja äärikonservatiivisuuden välillä on havaittu hyvin vahva yhteys. Syyksi arvellaan sitä, että heikommilla kognitiivisilla kyvyillä varustetut ihmiset tuntevat vetovoimaa yksinkertaistaviin ideologioihin kun oikeasti maailma on aika kompleksinen.
Esimerkiksi Yhdysvalloissa joissa on heikompi lukeneisuus ihmisillä ja yleensäkin hölmöjä paljon, on sitten paljon niitä äärikonservatiivejakin.
Ilmoita asiaton viesti
”Tästä on seurauksena ”koronakriisin” vähättely, ”rokotusvastaisuus” sekä poliittisen ja virkamiesvallan heikkeneminen, valtion johdon vähättely ja asiantuntijoiden mielipiteiden torjunta.”
Koronakriisin vähättely on täysin puolueriippumatonta. Suurimpia valittajia ovat nuorten vanhemmat, joiden kasvattamat lapset ovat niin hermoheikkoja ja rauhattomia, etteivät pärjää ilman kaikkea ajanvietettä mihin tottuneet.
Rokotevastaisuus on vanha ilmiö. Covidin osalta rokotevastaisuus liittyy monella täysin järkeviin syihin.
Rokotteet on testattu todella heikosti eli niiden sivuvaikutukset ovat tuntemattomia. Monessa maassa ei haluta rokotetta, jonka suoja on 60-70%. Lisäksi moni odottaa tietoa siitä miten rokote suojaa uusia virusmutaatioita vastaan. Iso liuta lääkäreitä ympäri masilmaa on omalla nimellään julkisesti epäillyt rokotepolitiikkaa.
Eli jos väität näitä perusteita populismiksi niin et ole kykenevä oman järjen käyttöön.
Hallitusvallan ja virkamiesten sekä adiantuntijoiden kokema auktoriteetin menetys on ihan heidän oman osaamattomuutensa syytä. Siitä on turha kansaa haukkua. Jos meillä on täysin talouselämää tuntematon kokematon hallitus, joka ajaa maan konkurssiin, niin sillä on seurauksensa.
Ilmoita asiaton viesti
Vastaus kommenttiin 3354599 Sini Lappalainen
Kommenttini tulee vähän myöhään kun vasta juuri luin blogistin kirjoituksen.
En ymmärtänyt miten Jore Puuska sai myös otsikkoon perussuomalaiset.Saman voisi vetää Kaivopuiston pojan kuolemaan johtaneeseen pahoinpitelyyn, josta en ainakaan ole huomannut,että poliisit olisi tekijöitä kiinni saannut kuvailmoituksista huolimatta.
Ilmoita asiaton viesti