Mistä ufo havainnoissa on kyse?
Nuorena olin kovasti kiinnostunut ufoista erityisesti Erich von Dänikenin kirjojen myötä, mutta kerrotut asiat koin pelottavina, jonka seurauksena jätin onneksi nämä asiat sikseen. Vajaa parikymmentä vuotta sitten olin työpaikan työntekijöiden mukana virkistysmatkalla, eli Ruotsin risteilyllä, jossa eräs työkaveri ruokapöydässä ryhtyi kertomaan kokemustaan, kuinka ufo oli kaapannut hänet ja hän heräsi kolmensadan kilometrin päästä, eikä muistanut oikein mitään siitä, niin ryhdyin miettimään, miten vain tietyt ja valitut henkilöt kokevat näitä ufo ja humanoidi kohtaamisia, miksi on näin, mistä on kyse? Nyt TV:ssäkin on tullut näitä ufo ohjelmia, jotka löytyy vielä Ylen Areenassakin, jossa niitä on paljon, mutta ohjelmien katseleminen ei ratkaise kuitenkaan tätä ongelmaa, mistä ufoissa on oikein kyse. Mieleeni tuli ajatus, että voisiko tässä olla kyse pahojen henkien manifestoitumisesta näkyvänä ufona ja humanoidina?
Ufo lyhenne tulee Englannin kielestä unidentified flying object, ’tunnistamaton lentävä esine’, ’tunnistamaton lentävä kohde’ joskus lentävä lautanen’ on havaitsijalle tunnistamaton lentävä tai lentokykyiseltä näyttävä kohde.
Ufoina ilmoitetaan monesti tunnettuja mutta havaitsijalle erikoisia kohteita, esimerkiksi kohteita, jotka voivat olla myös oikeasti meteoreja, lentokoneita ja säähavaintopalloja. Jotkut ufoilmoitukset on todettu tekaistuiksi tai ne ovat perustuneet harha-aistimuksiin. Skeptikoiden mielestä ufohavaintoja tuottaa muun muassa ”ufoteollisuus”, joka hyötyy ufoja käsittelevän materiaalin myynnistä. Vastuuttomat lehtimiehet haluavat lehtien levikkiä lisääviä hyviä juttuja.
Muun muassa Erich von Däniken on esittänyt teorioita, joiden mukaan tuhansia vuosia sitten Maahan olisi saapunut astronautteja vieraalta taivaankappaleelta ja että heillä olisi ollut suuri vaikutus ihmiskunnan kehitykseen. Tällaisia teorioita pidetään kuitenkin yleisesti näennäistieteenä.
Viimeisten 60 vuoden aikana ainakin 120 000 ihmistä on ilmoittanut nähneensä ufon. Ufoja pidetään yleensä lautasmaisina, mutta muut muodot näkyvät olevan tavallisempia. Noin 15 %:ssa tapauksista silminnäkijä on kertonut nähneensä pitkän, kapean putkilonmuotoisen ufon eli ns. sikarimaisen ufon. Vastaavasti noin 15 % havainnoista koskee munanmuotoisia ufoja, joista usein lähtee kertoman mukaan valkoista valoa. Noin 8 % havainnoiduista ufoista on ollut muodoltaan kuin nurin käännettyjä kulhoja. Lentävän lautasen yläosa on yleensä pulleampi kuin alaosa, ja monesti sen huipussa on kupoli. Lautanen voi olla myös kuin nurin käännetty kulho, tai kuin kaksi lautasta vastakkain.
Ufohavainnoille tyypillinen piirre on äänettömyys. Jos ääniä kuullaan, se voi olla huminaa tai surinaa. Joidenkin kohteiden on kerrottu pudonneen kohti maata putoavan lehden tavoin. Moni ufon lähikohtaaminen päättyy ufon kiihdytykseen suoraan ylöspäin.
Monet tutkijat ovat huomanneet, että ufot näyttävät heijastavan havaintoajankohdan teknistä tasoa. Toisin sanoen ilmalaivojen aikaan nähtiin ilmalaivoja, aaveraketteja V2 -rakettien aikana sekä lautasia ja sylintereitä avaruustutkimuksen aikana. Tämä johtuu siitä, että ihmiset vertaavat ufojen ulkomuotoa havaintoajankohdalle ominaiseen teknologiaan ja käyttävät siihen liittyvää sanastoa. Ihmiset osaavat nykyisin kuvailla havaintojaan monimutkaisemman teknologian käsitteistöllä kuin esimerkiksi keskiajalla. Toisaalta teknologian ja viihdeteollisuuden värittämä elinympäristömme antaa runsaasti virikkeitä ufohavainnon kokemuksiin.
Ufoihin liittyy myös Ufouskonnot tai ufokultit, jotka ovat uususkontoja, joihin kuuluu usko ufojen tai avaruuslentojen olemassaoloon. Ufokulteissa maallinen on kirjaimellisesti maanpäällä, mutta pyhä paikka on yliluonnollisen sijaan avaruus. Ufokulteilla on kuulemma jopa omat johtajansa, profeettansa ja messiaansa.
Onko ufojen takana demonit, jotka manifestoituvat ihmisille näkyvinä laitteina ja olentoina eli ufoina ja humanoideina. Demoni, joka on siis paha henkiolento, josta käytettiin Antiikin kreikassa daimoni nimeä, tuli merkitsemään pahoja henkiä, jotka olivat niitä enkeleitä, jotka olivat langenneet arkkienkeli Luciferin, eli Saatanan mukana kapinaa luojaansa vastaan. Kristillisessä yhteydessä Saatanan alaisuuteen sijoittuneille on kehittynyt selkeitä persoonallisuuksia nimineen, arvojärjestyksineen ja tehtävineen.
Uudessa Testamentissa löytyy paljon tietoa riivajien ja paholaisen toiminnasta, kuten: Ne, jotka lankeavat synnin kiusauksiin joihin myös houkuttelee maailma ja liha saattavat joutua kokonaan riivaajien hallittaviksi eli riivatuiksi. Riivaajat ovat henkiä ja saatanan käskyläisiä. Ne etsivät ihmisiä välikappaleikseen toimiakseen heidän avullaan. Ne ovat väkivaltaisia.
Paholaisesta käytetään myös latinalaisperäistä nimeä Lucifer, joka sananmukaisesti merkitsee valon tuojaa ja jota on käytetty aamutaivaalla näkyvästä Venus- planeetasta, aamutähdestä eli Kointähdestä. Nimitys johtuu eräästä Jesaja kirjan katkelmasta, jossa varsinaisesti ennustetaan Babylonian kuninkaan kukistumista ja jossa häntä verrataan ”taivaalta pudonneeseen kointähteen”. Kristityt teologit ovat kuitenkin jo varhain tulkinneet tämän kohdan tarkoittavan saatanaa ja kuvaavan, miten hänet karkotettiin taivaasta.
Varhaisessa juutalaisuudessa Saatana oli ihmisten uskoa Jumalaan koetteleva henkiolento, jonka juutalaisten Jumala salli siksi koetella, säilyttivätkö ihmiset todella uskonsa Jumalaan, vaikka hän antoi Saatanan aiheuttaa juutalaisille kärsimyksiä. Tunnetuin tällainen kertomus on Jobin kirjassa. Myös 1 Mooseksen kirjassa mainittu paratiisin käärme on käsitetty saatanan henkilöitymäksi.
Nicky Cruz ”Paha paholainen” (Kuva ja Sana 2013), josta lainaus sivulta 49: ”En myöskään koskaan tottunut äitini henkien kanavointiin, enkä siihen, että hän imi itseensä sairauksia ja ennusti. Epäilin aina vanhempieni harjoittamaa uskontoa. Lisäksi pelkäsin pahoja henkiä. Muistan elävästi, kuinka demoniset oliot tulivat yöllä huoneeseeni. Ne tulivat silloin, kun osasin sitä vähiten odottaa enkä ollut valmis niiden saapumiseen. Ne härnäsivät minua ja vaikuttivat ajatuksiini. Näin huoneessani kaikenlaisia outoja ilmiöitä ja hahmoja, jotka liikkuivat ympäriinsä, ravistelivat verhoja ja syöksähtelivät varjojen keskellä. Kuulin myös ääniä. Toisinaan ne poistuivat, toisinaan taas jäivät koko yöksi saaden minut vapisemaan pelosta peittojen alla. Monesti henget ylittivät hengellisen ja fyysisen maailman rajan ja pitelivät minua aloillani vuoteessa. Ennen kuin ennätin paeta, ne syöksyivät kimppuuni ja pidättelivät koko painollaan pientä ruumistani. Minusta tuntui kuin satakiloinen mies olisi maannut päälläni ja painanut minua patjaa vasten. En kyennyt hengittämään enkä puhumaan, en huutamaan enkä liikkumaan. Olin täysin avuton. Yleensä purskahdin itkuun ja pyysin ajatuksissani jättämään minut rauhaan, mutta ne vain painoivat minua alleen entistäkin lujemmin. Toisinaan tätä kesti tuntikausia. Sitten ne yhtäkkiä nousivat ja poistuivat yhtä nopeasti kuin olivat tulleetkin. Ehkäpä demonit kyllästyivät kiusaamiseeni ja menivät etsimään itselleen muita uhreja, esimerkiksi jonkun veljistäni tai siskoistani. Kun kerroin Papalle näistä asioista näin, ettei hän uskonut minua. Hän kertoi minulle, kuinka hän ja Mama olivat tehneet kaikkensa suojellaakseen perhettämme pahoilta hengiltä ja että ainoastaan hyvät henget ympäröivät kotiamme. Mutta jo lapsena tiesin paremmin. Jokin asia oli pahasti pielessä. Vuosia myöhemmin Cruzin suvun jäsenet kokoontuivat yhteen ja tajusivat, millainen määrä kirouksia oli langennut perheemme ylle; ne liittyivät aviorikoksiin, juoppouteen, väkivaltaan ja moneen muuhun asiaan. Me nöyrryimme ja haimme suojelusta Jumalalta.”
Nicky Cruzin ja Frank Martinin kirjassa ”Pyhä tuli” (Kuva ja Sana 2007), josta lainaus sivulta 15: ”Vain muutamaa vuotta aikaisemmin oikeuden minulle määräämää psykologi oli sanonut, ettei minusta tulisi koskaan normaalia ihmistä. Viisi kertaa hän katsoi minua suoraan silmiin ja sanoi: ’Nicky, sinä et kykene koskaan perustamaan oikeaa perhettä. Sinun menneisyydelläsi avioliitto ei kestä. Sinusta tulee pelkkä vaimonhakkaaja, ja teet vain pahaa lapsillesi, jos niitä ylipäänsä saatkaan,’ Hän kertoi minulle myös syyn: ’Elämässäsi on pimeä puoli – puoli, joka vie sinulta hengen, hitaasti mutta varmasti. Sinä et osaa rakastaa etkä olla rakastettu.’ … Menneisyydessäni oli paljon sellaista, mistä en ollut puhunut Glorialle halaistua sanaa. Hän tiesi, että minulla oli ankea menneisyys – paljon väkivaltaisempi kuin monella muulla – mutta en ollut koskaan kertonut hänelle, millaista tuskaa ja millaisia väärinkäytöksiä lapsuuteeni liittyi. Olin täysin vakuuttunut, ettei hän olisi koskaan mennyt kanssani naimisiin, jos olisi saanut tietää niistä kauheista asioista, joita olin kokenut – ja tehnyt. Niinpä en koskaan kertonut hänelle mitään… Kerroin Nicolelle (tyttärelle), kuinka olin kuullut äitini puhuvan vierailla kielillä saatanan vaikutuksen alaisena. Hän puhui kielillä, joita hän ei mitenkään voinut osata: kiinaa, venäjää, saksaa ja englantia. Kerroin Nicolelle, kuinka äitini oli monta kertaa saanut pahat henget ilmestymään spiritistisissä istunnoissa, kuinka hän oli ennustanut ihmisten tulevaisuutta heidän kämmenistään, tarokkikorteista, teelehdistä ja pystynyt tarkasti kertomaan kuolemantapauksista ja muista tapahtumista. Veljeni taistellessa Korean sodassa äitini vaipui transsiin ja näki sisäisellä silmällään, kuinka hän haavoittui vakavasti. Virallinen tieto tästä lähes kuolemaan johtaneesta haavoittumisesta tuli perheellemme useita päiviä myöhemmin, mutta äitini kuvaili meille yksityiskohtaisesti koko tilanteen juuri samalla hetkellä kuin se todellisuudessa tapahtui. Kerroin Nicolelle niistä lukuisista kerroista, jolloin vanhempani olivat hakanneet minua ja torjuneet minut, ja siitä, kuinka äidilläni oli tapana kutsus minua paholaisen lapseksi… Ihmiset, jotka ovat sekaantuneet mustaan magiaan ja noituuteen, eivät suostu uskomaan, että tällainen taikausko ja toiminta avaavat oven pahan ja demonien maailmaan. He suuttuvat kertoessani heille, että okkultismi on yksi saatananpalvonnan muodoista, mutta sitä se todella on. Se on kaikkea muuta kuin pelkkää harmitonta puuhastelua… Kerroin heille lapsuudestani, vanhempieni saatanallisista uskomuksista ja perinteistä ja siitä vahvasta otteesta, jonka saatana oli saanut perheestäni. Kerroin vihasta ja väärinkäytöksistä, joita hän perheessämme aiheutti. Todistin päivästä, jolloin Jeesus tuli elämääni ja vapautti minut – kuinka Hän mursi kirouksen, jonka saatana oli asettanut ylleni, ja kuinka Hän myöhemmin vapautti tuosta kirouksesta myös vanhempani ja suurimman osan sisaruksistani… Median ja yhteiskunnan uskotteluista huolimatta meidän paras puolustuksemme kulttuurimme synnyttämiä epäkohtia vastaan on vahva perhe – yhteistyötä tekevät äiti ja isä, jotka parhaan kykynsä mukaan yrittävät olla hyviä vanhempia lapsilleen. Syy siihen miksi yhteiskunnassamme vallitsee tällainen epäjärjestys, on perheyhteisön heikentyminen ja pirstoutuminen, ja ainoa tapa parantaa maamme on saattaa perheet uudelleen yhteen.”
Doreen Irvine kirjassa ”Olin noita” (Päiväosakeyhtiö 2009), jossa hän kertoo olleensa Lontoossa saatananpalvojien entinen ylipapitar (myös prostituoitu, stripteasetanssijatar, huumeiden käyttäjä jne.) Doreen Irvine oli syntynyt Lontoon East Endissä 1939. Kirjasta lainaus tilanteessa saatanan temppelissä jossa hänet oli vihitty saatanan lapseksi ja ylipapittareksi: ”Useammin kuin kerran Lucifer ruumiillistui mustana olentona kaikkien temppeliin kokoontuneiden saatananpalvojien nähden. Kukaan ei epäillyt; se oli todella Saatana. Kuulimme hänen äänensä puhuvan meille yhteisesti seurakuntana. Tiesimme, että hän se oli, joka sanoi: ”’Minä olen Lucifer, teidän herranne. Minä itse puhun teille. Totelkaa minun ääntäni, lapseni. Tehkää kaikkea sitä pahaa mitä haluatte. Älkää pelätkö- minä suojelen teitä aina. Hekumoikaa himoissanne tänä yönä. Se on otollista minun silmissäni.’” Doreenista ajettiin 7 kuukauden aikana lukuisa joukko riivaajaa pois, koska riivaajat saivat kauheita asioita aikaan Doreenin vieraillessa seurakunnissa, eivätkä riivaajat olisi halunneet lähteä. Doreen joutui välillä mielisairaalaankin, jonka jälkeen pastori ajoivat loputkin riivaajat pois ja hänen avionsa todettiin uusissa röntgenkuvissa täysin parantuneiksi sairaalassa ja päästettiin pois terveenä. Doreen meni noitakokoukseen todistamaan, jossa hänet pahoinpideltiin melkein kuoliaaksi ja vietiin autioon paikkaan, kun luulivat kuolleeksi ja hänen toipumisensa kesti pitkään tästä ajattelemattomasta teosta.
Neil T. Anderson ”Enemmän kuin voittaja” (Päivä Osakeyhtiö 2006), josta lainaus sivulta 10: ”Nancy kuvaili kauheaa lapsuuttaan; isä käytti häntä hyväksi, ja isoäiti sanoi olevansa pimeyden noita. ’Ollessani kolmivuotias sain suojelijani – henkioppaani’, hän jatkoi. ’He olivat kumppaneitani, sanoivat minulle, miten piti elää ja mitä piti sanoa. En koskaan kysellyt, oliko henkioppaissa jotakin normaalista poikkeavaa. Vasta kun äiti vei minut pyhäkouluun, aloin epäillä, etteivät henkioppaani ehkä olisikaan hyväksi minulle. Kun kysyin asiaa vanhemmiltani, isä hakkasi minut. En enää koskaan kysellyt”’ Kyetäkseen kestämään henkioppaiden elämässään aiheuttaman yhä kasvavan piinan Nancy turvautui ankaraan henkilökohtaiseen kurinalaisuuteen. Ollessaan lukiossa hän otti Kristuksen vastaan omana Vapahtajanaan. Mutta sen sijaan, että ’suojelijat’ olisivat lähteneet, ne kiusasivat Nancya edelleenkin. Lukion jälkeen Nancy etsi turvaa kurinalaisuuden tyyssijasta: merivoimista. Hän oli päättänyt, että hänestä tulisi merijalkaväen kovin naissotilas; hän voitti palkintoja kurinalaisuutensa ansiosta. Mutta hengellinen piina vei hänet henkisen ja emotionaalisen romahduksen partaalle. Nancy kieltäytyi kertomasta kenellekään sisäisestä taistelustaan, koska pelkäsi tulevansa leimatuksi mielenvikaiseksi. Lopulta paine kasvoi liian suureksi, ja Nancy ’pimahti’. Hän hyväksyi vastaväitteittä lääketieteellisin perustein annetun vapautuksen palveluksesta ja vetäytyi yksinäisyyteen, jossa oli vain sisäistä tuskaa ja kipua. Nancy oli tässä tilanteessa tullessaan kirkkoon tuona iltana, jolloin hän kuuli minun puhuvan eksyttävistä hengistä. ’Lopultakin joku ymmärtää minua!’ Nancy lopetti kertomuksensa kyyneleet silmissään. ’Haluaisitko vapautua henkioppaista?’ kysyin. Syntyi pitkä hiljaisuus. ’Lähtevätkö ne todella vai iskevätkö ne uudelleen, kun menen kotiin?’ ’Pääset vapaaksi’, vakuutin Nancylle. Kaksi tuntia myöhemmin Nancy oli vapaa… Luonnollisessa tilassamme olemme oppineet monia sellaisia tapoja selviytyä elämässä tai puolustautua, jotka eivät ole aina henkisesti tai tunne-elämän kannalta terveitä. Psykologit viittaavat näihin epäterveisiin elämänmalleihin puolustusmekanismeina. Ne eivät ole kristinuskon opetusten mukaisia. Monet ovat esimerkiksi oppineet valehtelemaan suojellakseen itseään… Puolustusmekanismit ovat juuri sitä, mitä Paavali nimittää linnoituksiksi. Hän kirjoittaa: ’Vaikka me vaellammekin lihassa, emme kuitenkaan lihan mukaan sodi; sillä meidän sota-aseemme eivät ole lihalliset, vaan ne ovat voimalliset Jumalan edessä hajottamaan maahan linnoituksia. Me hajotamme maahan järjen päätelmät ja jokaisen varustuksen, joka nostetaan Jumalan tuntemista vastaan, ja vangitsemme jokaisen ajatuksen kuuliaiseksi Kristukselle.’ (2. Kor. 10:3-5) Linnakkeet tai linnoitukset ovat lihallisia ajatusmalleja, jotka ohjelmointiin mieleesi, kun opit elämään elämääsi riippumattomana Jumalasta.”
Guillermo Maldonado ”Yliluonnollinen vapautuminen – Sielulle, mielelle & tunteille” (LifeNow Oy 2016), josta lainaus sivulta 20: ”Liha on itsestään turmeltunut, mutta se myös vetää demoneja puoleensa – aivan niin kuin raato houkuttaa korppikotkia. Monet antavat syntiluonnon päästä hallitsemaan elämässään, niin että he elävät pelkästään tai ensisijaisesti tyydyttääkseen lihallisia halujaan. Sellainen elämäntapa tuottaa syntiä, itsetyytyväisyyttä ja innokasta maailmallisten ilojen tavoittelua. Ne ovat kuitenkin vain väliaikaisia ja johtavat lopulta kuolemaan. Kun joku sen sijaan tavoittelee koko sydämestään Hengen elämää, hän kokee rauhaa ja iloa – ei ainoastaan maanpäällisessä ajassa vaan koko ikuisuuden… Mutta jos asiaan liittyy demoneita, tarvitaan jotain muuta. Demoneita ei voi ’sielunhoitaa’, ne täytyy ajaa ulos… Miten voi erottaa, taisteleeko lihaansa vai demonia vastaan? Jos vastassa on demoni, ei yleensä pysty itsehallintaan, vaikka kuinka yrittäisi. On kyseessä painiskelu pakonomaisen halun kanssa, joka ylittää voimat ja halun miellyttää Jumalaa ja osoittaa kunnioitusta omalle perheelle. Jos olet rukoillut ja paastonnut, mutta lankeat edelleen samaan syntiin, olet todennäköisesti tekemisissä demonin kanssa, joka on jotenkin löytänyt pääsyn painostamaan kyseistä aluetta elämässäsi… Jeesus Kristus kuvasi kerran vapautumista ’lasten leiväksi’ (Matt. 15:26)… Jos olet Jumalan lapsi – olet uskonut Kristukseen ja ottanut Hänet vastaan elämäsi Herrana ja Pelastajana – ja jos tarvitset vapautumista, sinun tulee ainoastaan ottaa vastaan Kristuksen tarjoama leipä. Jos kamppailet pelon, ahdistuksen, raivon, kaunan, vihan tai mustasukkaisuuden kanssa, voit päästä niistä vapaaksi. Jos taistelet epäilyksien, epäuskon, asioiden alituisen lykkäämisen tai masennuksen kanssa, voit päästä taakastasi. Jos kielesi orjuuttaa sinua, niin että tavan takaa valehtelet, panettelet, juoruilet tai pilkkaat, voit kääntyä ja saada vapauden. Jos jatkuvasti annat periksi seksuaalisille paheille, käytät pornografiaa, olet uskoton puolisollesi, harrastat homosuhteita, haureutta tai itsetyydytystä, voi vapautua. Jos olet hallitsemattomien mielihalujen valassa, kamppailet riippuvuuden kanssa lääkkeisiin, päihteisiin tai nikotiiniin, voit ottaa lasten leipää ja vapautua. Sinä voit päästä vapaaksi. jopa tällä hetkellä… Haluaisin nyt johdattaa sinut vapautumisrukoukseen… Taivaallinen Isä, tulen eteesi nöyrällä sydämellä. Tunnistan, että olen tehnyt syntiä Sinua vastaan, ja käännyn pois vääristä teoistani. Tunnustan rikkomukseni tässä hetkessä. Annan myös anteeksi niille, jotka ovat loukanneet minua. Katkaisen kaikki siteeni okkultismiin ja sisäisiin valoihin. Pyydän Sinua antamaan minulle anteeksi ja puhdistamaan minut. Poista kaikki synti minusta – kaikki vääryys ja rikkomus – Jeesuksen veren voimalla, jonka Hän vuodatti ristillä puolestani. Otan nyt vastaan Sinun anteeksiantosi ja sovellan täyttä ristin työtä ja ylösnousemuksen voimaa elämääni. Käsken jokaista demonia, joka on vaivannut minua ja vaikuttanut elämääni, lähtemään tällä hetkellä. Julistan itseni vapaaksi, Jeesuksen nimessä. Aamen!”
Kirjallisuus ja lähteet:
Kuure, Kari Katoavatko ufot? Ufoilmiön kriittistä tarkastelua. (Ursa, 1993)
Jaakko Närvä Ufologia ja ufokokemukset uskonnollisina ilmiöinä, Teoreettinen tutkimus, Helsingin yliopisto/Uskontotieteen laitos, väitöskirja 2008.
Kyröläinen, Juhani & Teerikorpi, Pekka Ufojen arvoitus. (Ursa, 1980)
Aapeli Saarisalo ”Raamatun Sanakirja”
Digi IRT
Wikipedia
Nicky Cruz ”Paha paholainen” (Kuva ja Sana 2013)
Tommy Lilja ”Näkymätön ulottovuus” (tommylilja.org)
Linkkejä:
https://www.deephealing.eu/fi/
UFO hvainnoille on erilaisia selityksiä, esim:
1. Tärkeimpänä tulee väärintunnistukset: Monet UFO-havainnot osoittautuvat perinteisiksi lentokoneiksi, sääilmapalloiksi, droneiksi tai muiksi esineiksi, jotka tunnistettiin väärin etäisyyden, valaistusolosuhteiden tai muiden tekijöiden vuoksi.
2. Toiseksi tärkeimpänä tulee luonnonilmiöt: Jotkut havainnot voidaan johtua luonnollisista ilmakehän tai tähtitieteellisistä ilmiöistä, kuten meteoreista, planeetoista tai ilmakehän poikkeavuuksista.
3. Tämä on aina mukana vedätettäessä herkkäuskoisia. Huijaukset ja väärintulkinnat: Jotkut ihmiset luovat tarkoituksella huijauksia tai tulkitsevat arkipäiväisiä tapahtumia väärin UFOiksi eri syistä, kuten huomion hakemisesta tai pilailusta.
4. Nämä ovat todennäköisesti yksi tekijä silloin tällöin: Jonkun valtion sotilas- tai kokeellinen lentokone/lentävä esine: Joissakin tapauksissa havainnot voivat koskea luokiteltuja sotilas- tai kokeellisia lentokoneita, joita ei julkisteta ja jotka voivat vaikuttaa yleisölle vierailta.
5. Aidot selittämättömät ilmiöt: On tapauksia, joissa havaintoja ei voida kovinkaan helposti selittää edellä mainituilla ilmiöillä, mutta ei ne mitään raamatun taikauskoisten manaamia demoneja ole, yhtä hyvin vaikka sitten suomalaisia saunatonttuja ja maahisia. Miten keksittekin noin naurettavaa tarinaa, vai onko tarkoitus vain pelotella erityisen herkkiä ihmisiä?!
Vaikka jotkut ihmiset uskovat, että UFOt ovat todisteita maan ulkopuolisista vierailijoista, ei ole minkäänlaista tieteellistä näyttöä tämän väitteen tueksi. Ei niin pienintäkään. Hyviä tarinoita kyllä on ja paljon, katso kohta 3.
Siinäpä tärkeimmät aiheen tiimoilta. Nuorena herkkänä terävin aistein varustettuna näin kaikenlaista kun tarkkailin usein pimeää taivasta. Kaikki näkemäni olen pystynyt selittämään myöhemmin aivan tolkun tarinoiksi. Paras ja mieleenpainuvin havainto oli kun näin valtavan tulipallon syöksyvän ilmakehään. Niitä tulee satoja tonneja vuodessa alas. En kuvitellut sitä ufoksi, koska se oli Ifo.
Ilmoita asiaton viesti
Itse kahlasin Erich von Dänikenit läpi jo teini-iässä ja taitaa joku teos olla edelleen hyllyssäni. Von Däniken on täysin aliarvostettu tieteen maailmassa, kuten on jokainen, joka poikkeaa virallisesta narratiivista. Kukaan ei kuitenkaan kykene kumoamaan hänen yleisimpiä teorioitaan.
Esim. Raamatun toinen kuningasten kirja 2 luku
”Kun he niin kulkivat ja puhelivat, niin katso, äkkiä ilmestyivät tuliset vaunut ja tuliset hevoset, ja ne erottivat heidät toisistansa, ja Elia nousi tuulispäässä taivaaseen.”
Von Dänikenin mukaan ilmiselvä aikalaiskuvaus UFO-sieppauksesta.
Entäpä Hesekiel 1:1.28
”Kun katselin, näin, että pohjoisesta tuli myrskytuuli ja näkyi valtava pilvi ja välähtelevä tuli, jota ympäröi kirkas valo, ja tulen keskellä oli jotain, mikä näytti kullan ja hopean seokselta. Sen keskellä oli hahmoja, jotka näyttivät neljältä elävältä olennolta ja jokainen heistä oli ihmisen näköinen. Jokaisella oli neljät kasvot ja neljä siipeä. Heidän jalkansa olivat suorat, ja heidän jalkapohjansa olivat kuin vasikan jalkojen anturat, ja ne välkehtivät kuin kirkkaaksi kiillotettu kupari. Heillä oli ihmiskädet siipiensä alla kaikilla neljällä puolella, ja näillä neljällä oli kasvot ja siivet. Heidän siipensä koskettivat toisiaan. He eivät kääntyneet kulkiessaan, vaan jokainen heistä kulki suoraan eteenpäin. Elävät olennot olivat ulkonäöltään tulisten hiilten kaltaisia, ja elävien olentojen välissä liikkui edestakaisin jotain, mikä näytti kirkkailta tulisoihduilta, ja tulesta sinkoili salamoita. Kun elävät olennot lähtivät ja palasivat, heidän liikkumisensa näytti salaman leimahtelulta.
Odotan nykyajan tiedemiehiltä selitystä siitä, mitä Hesekiel mahtoi nähdä?
Meteoriitin, auringonlaskun vaiko lentokoneen?
Däniken on kuvannut nimenomaisesti sitä, että noin 4-2000 vuotta sitten muukalaiset olivat liki kuukausittaisia vieraita maassa, koska vastaavanlaisia kuvauksia löytyy kaikista sen ajan valtakulttuurien kuvauksista.
Itse olen täysin vakuuttunut siitä, että homo sapiensin kehittyminen ei ole sattumaa, vaan meidät luotiin heidän kuvakseen, mutta ei taikavoimin, vaan määrätietoisesti DNA:ta ropeloimalla.
Kuka todistaa tämän teorian vääräksi?
Ihminen on keinotekoinen ja siten tavallaan kuolematon olento, jota ei voi tuhota sukupuuttoon muutoin kuin tuhoamalla koko maapallon. Ihmisten joukkoon on mahtunut kautta historian yksilöitä, jotka ovat immuuneja jopa tappavimmille sairauksille, selviävät pahoistakin myrkytyksistä tai joiden keho palautuu normaalia nopeammin pahoistakin vammoista. Näillä geenimuutoksilla on aikoinaan varmistettu, ettei ”luojan luomille” käy, kuten monille muille lajeille on käynyt evoluution saatossa.
Useissa dokumentaarisissa UFO-ohjelmissa viitataan siihen, että UFO aktiivisuus lisääntyi, kun ihmiskunta valjasti ydinvoiman käyttöönsä. Se lienee se paratiisin omena, jota ei ainakaan vielä oltu tarkoitettu ihmiskunnan siunaukseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Hahhah, Kososta on kyllä hiukan vaikea pitää ”maalaisjärjen rippeiden puolustajana”, kuten hän itseään kuvailee.
Ei tiede sillä lailla toimi, että joku esittää jotain aivan kaukaa haettua, ja sitten tieteilijät yrittäisivät sitä kumota. On heillä parempaakin tekemistä.
”Von Däniken on täysin aliarvostettu tieteen maailmassa, kuten on jokainen, joka poikkeaa virallisesta narratiivista. Kukaan ei kuitenkaan kykene kumoamaan hänen yleisimpiä teorioitaan.”
Tämä ehkä kertoo tietyn ihmisryhmän ajattelusta, jossa ”virallisesta narratiivista” poikkeaminen ilman muuta katsotaan joksikin arvokkaaksi. Tosiasiassahan suurin osa omatekoisista teorioista on pelkkää potaskaa, ja silloin kun niillä oikeasti on arvoa (esim. Einstein, Wegener), tiedeyhteisö ne ennen pitkää omaksuu.
Mitä Dänikeniin tulee, hänellä ei ollut mitään tieteellistä osaamista, ja monet hänen väitteensä todettiin suoranaisiksi huijauksiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Maalaisjärki on kaukana, kun vaadit tiedemiehiä selittämään paimentolaisuskomustaruston kuvauksia järjellä. Hesekiel on yksi VT:n profeetoista, joiden ennustusten paikkaansapitävyys on ihan uskon vahvuudesta kiinni. Jumalan valtakunta ei ole tullut eikä Hesekieliä ole kukaan kaapannut tulisilla vaunuilla.
Ei kai kukaan oikeasti usko Jeesuksenkaan olleen mieleltään täysin terve, kun hän ihmisiä paranteli karkoittamalla pahoja henkiä sairaista. Ei kukaan vaadi lääkäreitä selittämään kertomuksia hänen parantamien potilaiden oireiden poistumisista.
Ilmoita asiaton viesti
Ensinnäkin noihin Nicky Cruzin yöllisiin kokemuksiin löytyy lääketieteellinen selitys: unihalvaus. Olen itsekin saanut unihalvauksia ja tiedän, että unihalvauksen aiheuttamat hallusinaatiot voivat olla todella pelottavia.
Ihmettelen tämän blogin tarkoitusta. Ufoilusta päädyit ilmiselvään lasten hyväksikäytöön ja mielenterveysongelmiin, ja sitä kautta fanaattiseen kristillisyyteen. Mitä oikein yritit sanoa?
Ilmoita asiaton viesti
Ihmettelen tämän blogin tarkoitusta. Ufoilusta päädyit ilmiselvään lasten hyväksikäytöön ja mielenterveysongelmiin, ja sitä kautta fanaattiseen kristillisyyteen. Mitä oikein yritit sanoa?
——————————-
Eiköhän blogin tarkoitus ole määrittää UFOjen näkijät mielenterveys ongelmaisiksi, koska raamatun mukaan jumala ei ole luonut elämää muualle kuin tälle planeetalle.
Ilmoita asiaton viesti
No juu, ottaisin ehkä esim. uudelleensyntymän enemmän tosissani, jos joku kertoisi eläneensä aiemmin vieraalla planeetalla. Onhan näitäkin hourupäitä jonkin verran ollut, mutta yksikään ei ole kertonut mitään läheskään uskottavaa näistä planeetoista.
Ilmoita asiaton viesti
Viimeisten 60 vuoden aikana ainakin 120 000 ihmistä on ilmoittanut nähneensä ufon.
————————————
Minä yksi heistä. Olin vanhemman veljeni kanssa menossa sukulaisille Tampereen Hervantaan 70-luvun puolivälissä hänen autollaan kun veljeni huomasi UFO:n. Pysähdyimme katsomaan sitä moneksi minuutiksi.
Arvelimme sen olevan Härmälän lentokentän yläpuolella noin sadan metrin korkeudella. Se ei liikkunut mihinkään. Tähän saatiinkin vahvistus kun seuraava Tamperelainen-lehti ilmestyi. Lennonjohto tornissa ollut siivooja oli nähnyt saman kuin mekin ja juttu oli koko etusivun uutinen. Arvelisin, että sen oli nähnyt useat sadat Tamperelaiset meidän lisäksi. Se oli muuten hämmästyttävästi samanlainen kuin Steven Spielbergin elokuvassa Kolmannen asteen yhteys. Sekin oli muistaakseni elokuvassa lentokentän yläpuolella.
Ilmoita asiaton viesti
Mielenkiintoista. Usea samanaikainen havainnoitsija oletettavasti samasta kohteesta voi tuskin olla mikään hallusinaatiokaan, siis että se olisi puhtaasti kallon sisällä. Saiko havainto koskaan ”luonnollista” selitystä?
Onko nykyteknologiassa jotain, joka voisi tuottaa samantapaisen havainnon?
Itselläni on melkosesti epäilyjä ulkoavaruudellisia ufoja kohtaan, että niitä oikeasti vierailisi maassa ja vielä näkyvästi. Esimerkiksi olen ollut havaitsevinani, että näiden ”ylimaallisten” ufojen teknologia on ollut niukasti maan teknologian edellä, mutta kehittynyt samaan tahtiin näissä eri havaintoväitteissä.
Ilmoita asiaton viesti
Jaa, tuota teknologista kehitystä olikin käsitelty blogijutussa, josta luin vain otsikon (-;
Ilmoita asiaton viesti
70-80-lukujen taitteessa Kaakkois-Suomessa lensi ufo olettaakseni Imatran ilmatilassa. Meitä oli useita poikia, jotka näimme tuon lentävän yläpuolellamme, uskoaksemme Suomen puolella.
Iltauutisissa kyseisestä lentävästä esineestä näytettiin kuvamateriaaliakin, mutta mitään selvyyttä ei koskaan tullut, mikä tuo lentänyt objekti olisi ollut. Kohde lensi melko matalalla ja nähdäksemme varsin hitaasti. Kohde oli rakettimainen ja sen perässä oli tulivana, kuin avaruusraketeissa. Kohdetta epäilltiin venäläiseksi harhautuneeksi ohjukseksi, joka kaiketi olisi pudonnut Baltian alueelle. Venäjä ei vahvistanut epäilyä ainakaan uutisten mukaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki lennonjohdot havaitsevat ufoja kuukausittain. Useimmat niistä tunnistetaan myöhemmin ja ufokirjaus poistetaan. Loput jäävät ufoiksi, mutta tunnistamiseen tai selityksien etsimiseen ei ole katsottu olevan aihetta panostaa tai käyttää aikaa, koska se on merkityksetöntä.
Tutkassa voi jopa lintuparvi tuottaa ufohavainnon.
Däniken oli täyshuijari, joka keksi satuja. Hän mm. väitti pyramidien ja Pääsiäissaarten Aku-aku -patsaiden olevan ulkoavaruuden olioiden tuottamia. Täyttä potaskaa!
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki lennonjohdot havaitsevat ufoja kuukausittain. Useimmat niistä tunnistetaan myöhemmin ja ufokirjaus poistetaan.
———————————–
Jos minulle kommentoit niin tässä on kysymyksessä ihan eri asia kuin tutkalla näkyvä ilmiö.
Ilmoita asiaton viesti
Asia on yksinkertainen. Kaikkien kristittyjen kanssa siis uskovaisten, joitten kanssa olen keskustellut
On pahat ja hyvät voimat. Ufot ovat sieltä pahalta puolelta, demoneja jotka pystyvät muuttamaan muotoaan
Minulle demoneissa ei ole siis mitään mielenkiintoista
Ilmoita asiaton viesti
On pahat ja hyvät voimat. Ufot ovat sieltä pahalta puolelta, demoneja jotka pystyvät muuttamaan muotoaan
—————————–
Kukas ne demonit on luonut?
Ilmoita asiaton viesti
Kukas ne demonit on luonut?
Jumala luonut, mutta ovat langenneita olentoja
Ilmoita asiaton viesti
Kukas ne demonit on luonut?
Jumala luonut, mutta ovat langenneita olentoja
———————————-
Koska ja miten nuo muuttivat toisille planeetoille?
Ilmoita asiaton viesti
”Koska ja miten nuo muuttivat toisille planeetoille?
Enkeliruhtinas Lusifer lankesi ja kolmasosa enkeleistä hänen kanssaan, niin Jumala heitti heidät ilmakehään pois taivaasta
Raamattu puhuu heistä ilmavallan hallitsijoina esim. EF.2:2
Ilmoita asiaton viesti
Efesolaiskirje 6:12 FB38
Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.
Ilmoita asiaton viesti
Kuka tai ketkä sun mielestä teki ne pyramiidit ja koska niitä tehtiin?
Ilmoita asiaton viesti
Kyse ei ole minun mielestäni, vaan egyptologian piirissä työskennelleet arkeologit ovat pystyneet hyvin täsmällisesti sekä ajoittamaan niiden rakennusajankohdat kuin myös selittämään kuinka projekti sikäläisessä orjayhteiskunnassa on toteutettu, jotta faaraot saisivat nuo hautamonumenttinsa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole mitään todisteita että pyramiidit tehtiin Faaraoitten ”aikana” ja esimerkiksi Sfinksikin on todistettu paljon vanhemmaksi kuin mitä ”virallisesti” väitetään.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, ja maapallokin voi olla litteä…
Ilmoita asiaton viesti
Pelle.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyinen käsitykseni maapallon merkityksestä avaruudellisena planeettana, jossa on myös aurinkokunnan aurinko, on että elämä kaiken kaikkiaan – ja myös ihmisten elämä – on henkimaailmojen perua. Maapallo on luotu myöhemmin ja se on nykyään jo avaruudellisesti kiinnostava elämänmuoto. Aurinkokuntia voi siis olla useita, ja lähiaurinko on samanlainen yöllinen tähti, joita pimeällä taivaalla näkyy. Olen joskus ajatellut, että elämään nähden avaruus sisältää paljon pimeyttä ja kylmyyttä, mutta maapallo on luontomaailmana ihmisen kotiplaneetta ja ihmiskunnan tärkeä elämän alusta ja planeettatyyppi, joka on nimenomaan ihmisen ja muitten lajien biologisen elämän mahdollistava planeettatyyppi. Jopa muut aurinkokunnan planeetatkin (jupiter, saturnus, uranus ja neptunus suurimpina) ovat ns. henkimaalilman planeettoja. Avaruus on suuren suuri ja on ollut ennen maapallojakin, joka on uusi elämänmuoto, jota ihmisten kuuluu varjella. Sen vuoksi järjestäytynyt elämäntapa, joka nykyään on maapallolla saavutettu, on tärkeä mahdollisuus pitää elämä edelleen järjestyksessä, johon ihminen kasvattaa jälkeläisensä sopeutumaan maapallon elämään. Blogisti kertoo ansiokkaasti, että maapallosta on tullut kiinnostava elämänmuoto ehkäpä myös avaruudellisesti. Sen vuoksi jopa Raamattuun kirjatut varoitukset ja elämänohjeet nousevat ja ovat arvossa arvaamattomassa. Myös kirjani Kristillinen filosofia ja Ruusunmarjoja piikkipensaissa – Vuoropuhelu Simonen kanssa perehdyttävät Raamatun lisäksi aiheeseen Ihmisen henkinen jatkumo, joka on kirjan Kristillinen filosofia 3. luku. Maapallon on monessa mielessä ollut ja voi olla suojattu elämänmuoto, mutta tärkeää on myös valistus elämän jatkumisen ja varjelemisen suhteen myös ihmisten hieman lisääntyneenä valveutuneisuutena, jotta ei ihmisten puolesta tapahtuisi tahatonta tuhoa esimerkiksi liiallisten pelkoreaktioiden muodossa. Kyllä ihminen voi omalla planeetallaan elää rauhallisesti ja elämä voi jatkua, kun myös ihmisinä tämän hyväksymme ja ymmärrämme. Kirkko on länsimaissa laitos, jossa elämää pyhitetään ja kaikissa muissakin kuin kristillisessä kulttuurissa on pyhät laitoksensa ja tapansa, jotka maassa turvaavat elämän jatkumista. 28.8.2023 Tarja Kaltiomaa
Ilmoita asiaton viesti