Sähköauto. Omakotitalossa asuvan pörssisähköasiakkaan paras kaveri
Allekirjoittaneella on vasta seitsemän viikon mittainen kokemus sähköautoilusta. Olen siis sähköautoilijana vielä melkoinen noviisi verrattuna suureen joukkoon kokeneempia sähköautoilijoita. Siitä huolimatta haluan jo jakaa sähköauton käyttöön liittyviä näkemyksiäni.
Ensinnäkin: sähköauto on aivan älyttömän mukava vehje! Liikkuminen on äänetöntä, ripeää, vaivatonta ja kaiken lisäksi myös tosi edullista. Ei kyllä jää kaipaamaan laiskaa, hurisevaa ja haisevaa bensa- tai dieselautoa.
Sähköautoa harkitsevan on kuitenkin hyvä tiedostaa muutama asia. Auton latausmahdollisuus kotona on aivan välttämätön asia. Ilman sitä sähköauton voi samantien unohtaa. Lisäksi: lataamisen käytännössä tulisi olla kolmevaiheinen. Tästä päästäänkin asian ytimeen.
Kolmevaiheinen lataus mahdollistaa auton sisäisen laturin täysipainoisen hyödyntämisen. Yhdelläkin vaiheella auto jotenkuten lataantuu, mutta kolme kertaa hitaammin. Sähköautoissa on sisäänrakennettu AC laturi, joka on teholtaan joko 11 tai 22 kW. Jälkimmäisen hyödyntäminen edellyttää paitsi kolmea vaihetta, niin myös 32 ampeerin johdonsuoja-automaatit ja paksut johdot. Näiden järjestäminen alkaa jo olla haastavaa omakotitalossakin. On siis yleensä tyydyttävä 11 kW lataamiseen. Sekin kyllä palvelee käyttäjää jo oikein hyvin. 11 kW teholla akku lataantuu helposti yön aikana, vaikka akun kapasiteetti olisi suuri.
Latausmahollisuuden kotona siis käytännössä tulisi olla kolmevaiheinen jo käytön kannalta. On toinenkin syy siihen, miksi kolme vaihetta on hyvin tarpeellinen: sähkön hinta. Kuten tunnettua, Suomeen on rakennettu suuri määrä tuulivoimaa. Tämän sattumasähköksikin nimetyn sähköntuotannon ominaisuutenahan on tuotannon suuri vaihtelu. Kuvassa näkyy tuulivoiman tuotanto vuoden 2023 aikana tähän asti. Tuotanto on vaihdellut voimakkaasti ja perusperiaate sähkömarkkinoilla on varsin selvä: tuulivoimatuotannon ollessa huipussaan, on sähköenergia joko halpaa tai suorastaan ilmaista.

Tyypillisesti halvimmat tunnit ovat tuulisina öinä. Pörssisähköä käyttävä sähköautoilija saa siis akunsa ladattua täyteen yön aikana energian osalta hyvin edullisesti. Sähkövero ja siirtomaksu toki ovat ihan samat ajankohdasta riippumatta.
Ajastettu auton lataaminen on myös sähkömarkkinan kannalta toivottavaa. Saadaanhan näin järjestettyä kuormaa niihin aikoihin, jolloin sähkön tuotanto on jopa turhan suurta. Todellinen win-win – sekä kuluttajan, että kansantalouden kannalta.
Kerrostaloyhtiössä asuvalle käytännössä kolmivaiheinen lataaminen ei ole mahdollista eikä lataamisen sähkösopimus perustu pörssihintaan. Kerrostaloyhtiössä asuva siis paitsi lataa kolme kertaa hitaammin, myös maksaa lataamisesta paljon enemmän. Kaiken lisäksi: kerrostaloyhtiössä asuva todennäköisesti lataa autoaan verkon kokonaiskuormituksen kannalta väärään aikaan.
Sähköautoilu sopii siis erityisen hyvin omakotitalossa asuvalle. Joissakin tapauksissa myös rivitaloissa voi olla kolmivaiheinen lataaminen tuntihinnalla mahdollinen.
Kun yllämainittuihin näkökohtiin vielä lisätään jo tavaksi tullut etätyö, voidaan huomata liikenteen sähköistymisen tulevan vaikuttamaan olennaisesti perheiden asumistapatoiveisiin. Nurmijärvi-ilmiön voidaan odottaa lisääntyvän.
Samaan aikaan kun sähköautojen hankintaa suorastaan tuetaan, on diesel-auton myymisestä tehty erilaisten diesel-autoihin kohdistuvien verojen johdosta käytännössä liki mahdotonta.
Tilanne on kuin ampuma-aselain muuttumisen jälkeen. Käsiaseista ei pääse käytännössä eroon kuin valtiolle ilmaiseksi luovuttamalla, koska sellaiseen ei saa lupaa kuin suuren vaivannäön jälkeen.
Ilmoita asiaton viesti
”Samaan aikaan kun sähköautojen hankintaa suorastaan tuetaan, on diesel-auton myymisestä tehty erilaisten diesel-autoihin kohdistuvien verojen johdosta käytännössä liki mahdotonta.”
Ei pidä paikkaansa. Dieselillähän on verotuki millä pidetään polttoaineen litrahinta kymmeniä senttejä halvempana.
Dieselautoissa on sellainen vika, että niitä on liikaa. Polttoaineeseen kun ei riitä öljynjalostamo vaan on tuotu lisää dieseliä venäjältä, mikä sitten loppui Ukrainan sodan myötä.
Dieselin hinta on korkea yksinkertaisesti siksi, että dieseljakeita on markkinoilla niukemmin kuin bensiini. Ja johtuen dieseliä käyttävien autojen liian suuresta määrästä, aivan normaalilla markkinamekanismilla hinta laskee.
Mikään ei siis estä myymästä diesel autoa mutta niitä on aivan liikaa, polttoainekulut ovat korkeat liian suuren määrän takia joten niistä ei makseta mitään.
Tämä on sitä markkinataloutta, että markkinat kyllä korjaa tilannetta. Dieselin korkeita käyttökuluja ja suurta määrää voi kompensoida ostamalla diesel auton vaikka sadalla eurolla. Tuhansia siitä ei kannata maksaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kaarnattu taitaa nyt kirjoittaa asiasta, josta hän ei tiedä mitään?
Dieselautoilijoiden pahin ongelma ei suinkaan ole polttoaineen hinta, joka on samalla tasolla 95E polttoaineen kanssa, vaan muu ylimääräinen verotaakka, jota maksetaan vain siitä ilosta, että omistaa diesel-auton.
Ilmoita asiaton viesti
”Dieselautoilijoiden pahin ongelma ei suinkaan ole polttoaineen hinta, joka on samalla tasolla 95E polttoaineen kanssa, vaan muu ylimääräinen verotaakka, jota maksetaan vain siitä ilosta, että omistaa diesel-auton.”
Se on edelleenkin veroTUKI.
Tämän veron periaate on se, että maksamalla dieselin käyttövoimaveroa, alennetaan polttoaineen hintaa. Tämä verotuki tekee sen, että kun dieselillä ajaa jotain yli 20k vuodessa, maksaa vähemmän veroja kun polttoaineen hinta on halpa.
Jos dieselin käyttövoimaveron poistaa ja tekee vastaavanlaiseksi kuin bensiinillä, polttoaineessa tietenkin yhdenmukaistetaan verotus energiasisällön ja päästöjen mukaan. Tämä nostaisi dieselin litrahintaa varmaan jotain 20-30cnt
”Dieselautoilijoiden pahin ongelma ei suinkaan ole polttoaineen hinta, joka on samalla tasolla 95E polttoaineen kanssa”
No haluatko että dieselin litrahinta maksaisi 20-30cnt enemmän sitten? Tämähän siitä verotuen poistamisesta seuraisi.
Väitän, että ammattiautoilijat eivät tätä halua. Käyttövoimavero on edelleenkin verotuki, että on valtavasti halvempaa ajaa sitten vaikka 40k vuodessa halvemmalla polttoaineella kun maksaa sitä käyttövoimaveroa vs että maksaa korkeampaa litrahintaa ilman käyttövoimaveroa.
Se dieselin tämän hetkinen aiempaa korkeampi litrahinta on käytännössä seurausta siitä, että dieselautoja on liikaa ja tuo kävi ilmi kun dieselin tuonti Venäjältä loppui. Meillä ei siis tule Suomessa öljynjalostamolta bensiini- ja dieseljakeita niin että vastaisi sitä mitä ajoneuvoja on.
Markkinat korjaavat toki tilannetta ja sen seurauksena nyt saa erittäin halvalla käytettyjä diesel autoja.
Ilmoita asiaton viesti
Nurmijärvi-ilmiö on menneen talven lumia eikä liikenteen sähköistyminen saati etätyöt vaikuta isossa mittakaavassa yhtään mitään siihen, että ihmiset muka jälleen ryntäisivät maaseutuasumisen pariin. Johan koronapandemian aikana tilapäisesti kiihtynyt mökkikauppa on jälleen aivan jäissä eikä edes uudehkoja kasvukeskusten ulkopuolella olevia omakotitaloja tahdo saada millään kaupaksi.
Sähköautojen yleistymisen tiellä on monta ratkaisematonta ongelmaa. Pienemmillä korjaamoilla ei toistaiseksi ole osaamista sähköautojen uuden tekniikan kanssa eikä myöskään mahdollisuutta hankkia sen paremmin osaamista kuin kallista välineistöä uuden tekniikan huoltamiseen. Seurauksena on usein toiminnan lopettaminen, mikä lisää painetta isoille merkkihuolloille, joiden huolto ruuhkautuu. Myös komponenttipula vaivaa, kuten aamun Hesarissa oleva juttu taksiautoilijan sähkö-Volkkarin seisomisesta pajalla kertoo.
Omakotiasuminen vaatii myös sähköauton, jolla on vetokykyä, ilman perävaunua ei asuta edes Nurmijärvellä omakotitalossa, saati sitten Keski- tai Itä-Suomessa. Rahalla vetokykyä tietysti saa, mutta keskimääräinen palkannauttija ei sellaisia sähköautoja ostele. Ja toistaiseksi käytettyjen sähköautojen markkinat ovat melko olemattomat.
Edelleen kaikkea työtä ei tehdä etänä, vaan moni ajaa työkseen pitkiä matkoja. Latausinfra on täysin riittämätön sähköautojen yleistyessä ja kotilatauksen voimin ei talvikelissä ajella kovinkaan mitä sataa kilometriä.
Ilmoita asiaton viesti
Tuohon ’ ratkaisematon ongelmaan ’ tulee lisätä myös akkupalon aiheuttama välitön hengenvaara. Vaarallisia ovat syttyessään, niin omistajalleen, pelastushenkilökunnalle, kuin ympöristöllekin. Eikä paloa saa edes normikonstein sammumaan, palaminen jatkuu jopa veden alla.
Suomessa taitaa olla nykyään valtakunnallisessa käytössä peräti yksi tai kaksi sammutuskonttia sähköauto palojen sammuttamista varten. Siitä sitten vaan 112 kautta tilaamaan sammutuskonttia Tampereelta, vaikka Rovaniemelle. ;).
Pikku juttuhan tuo, ja mitäs pienistä, se ympäristö kun pelastuu näillä sähköautoilla.
Jk. Sama ongelma koskee myös mm ssa polkupyörien ja leijulautojen akkuja. Ne voi kuitenkin heittää, vaikka ikkunasta ulos, mutta sähköautoa et siirrä käytännössä tallista mihinkään palon syttyessä.
Ilmoita asiaton viesti
Jaa-a. Nyt kun ydinvoimaloita Ruotsissa piinaa hikka ja Suomen OL 3 käynnistäminen on pikkuisen myöhässä, niin se pörssisähkö ei ole halpaa edes yöllä. Tuulivoima, eikä hyydepatojen riivaama vesivoima ei nyt auta.
Kuluttajat ja myös valmistava teollisuus osaavat mokomat käyttää ajastimia ja hinnat tasaantuvat.
https://www.vattenfall.fi/sahkosopimukset/porssisahko/tuntispot-hinnat-sahkoporssissa/
Ilmoita asiaton viesti
Jos polttisauto vie 6 l/100 ja polttoaine maksaa 2 e/l, on kulut 12 e/100 km.
20 kWh sadalla kuluttavan sähköauton energiakulu olisi sama, jos sähkö maksaisi 60 snt/kWh.
Ilmoita asiaton viesti
Toki, mutta vastaavasti hankintahinta lyö näpeille. Täyssähköautot ovat keskimäärin 20 000 euroa kalliimpia kuin polttomoottoriautot, eikä hintojen laskua ole odotettavissa.
https://tekniikanmaailma.fi/sahkoautojen-hinnat-eivat-putoa-polttomoottoriautojen-tasolle-renault-pomo-ennustaa/
Ilmoita asiaton viesti
Sähköautossa on parikymmentä liikkuvaa osaa, polttomoottoriautossa pari tuhatta. Niiden valmistaminen on paljon yksinkertaisempaa. Korkeita kuluttajahintoja tällä hetkellä selittää lähinnä tarjonnan niukkuus. Suurista autonvalmistajista Tesla taitaa olla ainoa joka tekee kunnollisia katteita.
Ilmoita asiaton viesti
Tottakai yksinkertainen voimalinja on edullisempi valmistaa. Raaka- aineiden hinnat lienevät syy hintojen korkealla pysymiseen. Lisäksi sähköautojen ominaisuudet ovat Premium tasoa. Tämäkin pitänee hinnat korkeina.
Ilmoita asiaton viesti
Jolloin myös polttomoottori on edullisempi huoltaa, kun voi vaihtaa osan joka maksaa kympeistä satasiin sähköauton useiden tuhansien arvoisiin osiin, hakkaa sähköauton taloudellisella soveltuvuudella 10-0 kun puhutaan koko kansasta.
Ilmoita asiaton viesti
Sähkömoottori kylläkin on täysin huoltovapaa. Itse maksoin juuri pitkän pennin huollosta johon sisältyi jakohihnan, moottori- ja vaihteistoöljyn vaihto yms. Sähköautoilijalle täysin tuntemattomia kuluja. Vitsin mukaan Teslan huolto-ohjelmassa ei ole muuta kuin pissapojan täyttö.
Ilmoita asiaton viesti
On autojohtajan ihan oman edunkin takia hyvä sanoa, etteivät autot tule halpenemaan. ”Menkää vaan ostamaan autoja nykyhinnalla” on autojohtajan ajatuksissa.
Samaan aikaan Kiinassa tehdään 5000 euroa maksavia sähköautoja. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009236855.html
Ilmoita asiaton viesti
Ajaisitko itse jollakin viiden tonnin sähköautolla, joka sopii suurkaupungissa suhaamiseen? Kyllä Kiinassa tehdään monenlaista tuotetta, myös erittäin laadukasta ja toimivaa, mutta nämä viiden tonnin autot eivät todellakaan ole se juttu, jota kannattaa hehkuttaa eivätkä millään muotoa sovellu omakotioperheelle.
Ilmoita asiaton viesti
No käytännössä tilanne on se, että jos ajaa vähän, bensiiniauto tulee halvimmaksi. Jos ajaa paljon niin sähköauto tulee halvimmaksi.
Dieselin kulut taas tekevät sen, että täytyy olla joku sellainen käyttötapaus missä muut vaihtoehdot ovat jostain syystä huonoja. Vaihtoehtoisesti se auto pitää saada suunnilleen ilmaiseksi, että ne kulut eivät haittaa ja silloinkin käytännössä ajetaan paljon.
Ilmoita asiaton viesti
Tuoppas verrokkiautojen pääomatulot mukaan laskelmaan korolla 4% 😂
Ilmoita asiaton viesti
Nykyisen autoni ja sähköauton arvon erotuksella ajelen 300000km nykyhinnoilla.
Sähköautoa ei kannata käytettynä ostella, lainsäädäntökin tiukkenee kokoajan kun opitaan uutta näistä. Jo pieni lommo akkukotelossa on automaattinen hylky katsastuksessa ja uuden akun hankinta.
Ihan rauhassa itse vielä odottelen, annan muiden maksella oppirahat.
Ilmoita asiaton viesti
Jouko Revolle kommenttia: Uusien sähköautojen ostajat ostavat uuden tekniikan mukana ylimitoitettua suorituskykyä (200-700kW=korkea kulutus) ja mukavuutta ja ovat valmiita maksamaan siitä reilua ylihintaa. Sähköautojen tulevat ongelmat jäävät niitä käytettyinä tulevaisuudessa ostaville siinä vaiheessa, kun sähköautolla on ollut jo pari-kolme entistä omistajaa ja polttomoottoriautot alkavat hiljalleen katoamaan kuvasta samaan tyyliin kuin vanhat Ladat ja Saabit ovat kadonneet.
Sähköautojen nykyiset ongelmat ovat
a) julkisten latauspaikkojen puute taajamissa.
b) latauksen korkeahko hinta julkisissa latureissa sekä yhteisten laskutusstandardien puuttuminen/vaihtelu.
c) verotus työpaikalla lataamisessa.
d) sähköautojen korkea uushankintahinta.
e) käytännössä ostettava joko sukkula tai katumaasturi. Ei farmarimalleja.
f) toistaiseksi pääosin ei vetomahdollisuutta.
g) auton jälleenmyyntiarvo suuri kysymysmerkki hieman enemmän käytettynä. Eli kuluttajien usko autojen akkujen kestävyyteen.
h) sähköauton korjauskulut valtavia, jos vika akustossa tai moottoreissa.
i) käytettyjen sähköautojen korkea hankintahinta suhteessa uuden hintaan.
j) markkinoilla ei tietoa siitä, missä kunnossa keski-iältään kymmenen vuoden ikäiset sähköautot ovat, koska sellaisia ei juurikaan ole.
k) latausetiketin puuttuminen. Piittaamattomuus muiden lataustarpeista.
l) ei varmuutta siitä, ovatko sähköautot lopullinen ratkaisu (vety)
m) Valtion ehtymätön rahantarve, eli verotuksen kiristyminen, kun sähköautoja alkaa olemaan liikaa suhteessa niiden verotuottoon.
Ilmoita asiaton viesti
a) julkisten latauspaikkojen puute taajamissa.
Ne ladataankin kotona.
b) latauksen korkeahko hinta julkisissa latureissa sekä yhteisten laskutusstandardien puuttuminen/vaihtelu.
Ne ladataankin kotona.
c) verotus työpaikalla lataamisessa.
Ne ladataankin kotona.
d) sähköautojen korkea uushankintahinta.
Totta. Ne ovat taloudellisesti järkeviä vain jos ajaa hyvin paljon.
f) toistaiseksi pääosin ei vetomahdollisuutta.
Oudon yliarvostettua. Olen 25v aikana käyttänyt vain kerran vetokoukkua. Noin harvinaista käyttötapausta varten useimmat voivat vaikka vuokrata auton.
k) latausetiketin puuttuminen. Piittaamattomuus muiden lataustarpeista.
Ne ladataankin kotona.
l) ei varmuutta siitä, ovatko sähköautot lopullinen ratkaisu (vety)
Minä en ole ikinä uskonut että vety tulisi korvaamaan sähköautoja. Se on aivan keskeinen asia, että autoa voi ladata kotona eikä mennä johonkin ”huoltoasemalle”. Vedyn valmistuksen hyötysuhde on myös heikko.
Se kyllä on mahdollista, että täyssähköautojen ohella tulee yleistymään autot joissa on lisäksi polttokenno, että voivat ladata akustoa polttoaineesta. Polttokennolaturi+säiliö toki voisi olla myös jonkinlainen lisämoduuli mikä laitetaan autoon kiinni jos sitä tarvitsee mutta jos ei tarvitse niin olisi enemmän tavaratilaa.
”m) Valtion ehtymätön rahantarve, eli verotuksen kiristyminen, kun sähköautoja alkaa olemaan liikaa suhteessa niiden verotuottoon.”
Tämä ei ole millään tavalla ongelma.
Ilmoita asiaton viesti
Lisäksi, jos haluaa lähteä ulkomaille autoilemaan, ja huoltiksilla seisoskelemaan, niin se jakeluverkoston yhtenäinen maksustandardi taitaa edelleen puuttua. ( Näin oli pari vuotta sitten, kun naapuri ajoi Saksan kautta Puolaan ja takaisin. ) Kuulemma piti olla joka paikkaan oma APP i.
Sähköautot ovat edelleen tuotekehityksen alkupäässä, ja on tietenkin hyvä, että autoteollisuus saa maksavia koekaniineja.
Ilmoita asiaton viesti
Ajelen useamman kerran vuodessa Levin mökillemme ja tottakai 3 litraiselle dieselillä.
Aiemmin Ladat, rättisitikat ja muut hitaammat autot olivat tien tukkona. Nykyään aika usein siellä ovat Teslat ja muut sähköautot, jotka ajelevat etanan vauhtia ilmeisesti sen takia, että jos vähän polkaisee, niin virtaa menee liian paljon.
Mitähän tekee sähköauton hyvällä kiihtyvyydellä, jos sitä ei kannata käyttää.
Ilmeisesti sähköautosta ei ole vielä pitkään aikaan pitemmille matkoille.
Ajelin Leville usein yhden pysähdyksen taktiikalla. Eli tankkaan mennen tullen I:n pitäjässä Kärkkäisen huoltoasemalla, missä hinnat ovat kohdallaan.
Ilmoita asiaton viesti
Nämä sähköauton kommentoinnit ovat kyllä aika lailla mutua. Tämän kirjoituksen otsikko kertoo olennaisen asian: ”Sähköauto. Omakotitalossa asuvan pörssisähköasiakkaan paras kaveri”. Siis sähköauto, omakotitalo, pörssisähkö. Lisään vielä mahdollisen oman aurinkovoimalan katolla.
Autohan ei koskaan ole sijoituskohde. Noilla em. kolmella (+1) asialla on kuitenkin puolensa ja siksi meidänkin perheellä on täyssähköauto. Sitten vielä se, että tunne ’modernista perheestä’ antaa identiteetille voimaantumista 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Tosiaan jutussa olisi voinut käsitellä aurinkopaneeliasiankin. Omakotitalossa usein on varsin helppoa järjestää aurinkosähkö. Sen avulla sähköautoa saa ladattua jopa ilmaiseksi. Siis myös ilman siirtomaksua ja sähköveroa.
Myös tämä puhuu omakotitaloasumisen puolesta. Tosin valtiovalta tulee kyllä ennemmin tai myöhemmin keksimään jotakin, jolla saamatta jäävät verotulot korvataan.
Ilmoita asiaton viesti