MOT/Lääkärit tuomareina
Yle kanavan MOT-ohjelman toimittaja ja ohjelmajohtaja saivat sakkoja tapauksessa, jossa ohjelmassa esiintyi isä omilla kasvoillaan, puhumassa itse hänen omiin lapsiinsa kohdistetusta aiheettomista insestisyytöksistä.
Korkein oikeus päätti antaa asiassa sakkoja.
MOT ohjelman käsikirjoitus:
http://yle.fi/mot/mv040419/kasikirjoitus.htm
KKO päätös:
Uutinen asiasta:
Kyseessä olleiden miesten kohtaloista löytää netistä sen verran tietoja, että ainakin toinen heistä on käynyt oikeutta insestiepäilyksiä vastaan ja ehkä saanut korvauksiakin.
En ala tässä enempää asiaa ruotimaan, koska tämä oikeudenkäynti on ollut asiakokonaisuudessa vain yhtä asianhaaraa koskeva, eikä siten kerro kaikkien muiden päätösten ratkaisuja ja perusteita.
Jokatapauksessa, ei voi kuin ihmetellä tuota -90 luvulta lähtenyttä insestikortilla leimaamista, eräänlaista modernia noitavainoa. Muistaakseni se sai alkunsa jostain (käsittääkseni feministien toimittamasta) tutkimuksesta, jossa nuoret tytöt kokivat huomattavissa määrin seksuaalista hyväksikäyttöä nuoruutensa aikana. Ja sitten joku taisi jossain esittää aivan poskettomia prosentteja hyväksikäytöistä muutenkin.
Tämmöinen on saanut vain pahaa aikaiseksi ja todelliset oikeat hyväksikäyttötapaukset voivat saada sen johdosta lepsuja tuomioita, koska niin monta väärää isää ja miestä on tuomittu vastaavissa tapauksissa.
Minä uskon, että ilman tätä MOTn toimittamaa ohjelmaa, asiat olisivat vielä samalla mallillaan tässä maassa. Asiassahan olikin ymmärtääkseni niin, että jos mies ei olisi esiintynyt omilla kasvoillaan, niin asiassa ei olisi ollut tuomittavaa.
Olisiko asiassa pitänyt, antaa enemmän painoarvoa ohjelman antamalle positiiviselle kehitykselle asian yhteiskunnallisen demokratian kehittymisessä sekä lain- ja käytännönsäännöissä? Ensin pitäisi vain tietää, mitä muita oikeudenkäyntejä asiassa on käyty.
Hakekaa netistä tietoa, ennenkuin kommentoitte asiaa.
Korkeimmain oikeuden päätös oli todelle kummallinen:
http://blogit.mtv3.fi/elinkautinen/2009/01/22/sana…
Ilmoita asiaton viesti
Tällaisesta modernista noitavainosta oli muuten todella erinomainen esimerkki taannoin FST5:llä pyörineessä sarjassa Häxornas Tid – Noitien Aika, joka kertoi 1600-luvun noitavainoista. Viimeisessä jaksossa kerrottiin näin nykyaikana (-90 luvulla) Norjassa sattuneesta tapauksesta, jossa oli täsmälleen samoja piirteitä kuin näissä 1600-luvun noitahysterioissa. Tosin noituus oli vaihtunut pedofiliaksi. Meillä Suomessa näköjään insestiksi.
Jos jostain saatte käsiinne tuon sarjan niin suosittelen katsomaan. On todella silmiä avaava. Sarjan esittely tuolla (på bättre folkets språk):
http://svenska.yle.fi/program/visa.php?id=436
Ilmoita asiaton viesti
’Yle kanavan MOT-ohjelman toimittaja ja ohjelmajohtaja saivat sakkoja tapauksessa, jossa ohjelmassa esiintyi isä omilla kasvoillaan, puhumassa itse hänen omiin lapsiinsa kohdistetusta aiheettomista insestisyytöksistä.’
Että oli puhumassa aiheettomista insestisyytöksistä ja oli saanut lainvoimaisen tuomion mm. törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Missähän lapset nykyään ovat? Syrjäytyneitä, huumeidenkäyttäjiä?
No, ketä kiinnostaa, kunhan isä pääsee televisioon. Ketä kiinnostaa yksittäisen perheen trauma? Ketä kiinnostaa oikeasti, miltä lapsista tai äidistä tuntuu nähdä kiduttaja televisiosta.
Ketä kiinnostaa miten lapset voivat. Isä kosti parhaimmalla mahdollisella tavalla. Käytti ensin hyväksi, kun jäi kiinni, häpäisi lapset julkisuudella. Häpäisi hauraat, pahoja traumoja kokeneet lapset.
Mutta koska mies väittää ns. asiantuntijoiden avustuksella toista, häntä uskottakoon.
Ilmoita asiaton viesti