Annetaan ihmisten tehdä ja työllistää!
Miksi nykyinen perusturva passivoi ja hankaloittaa yrittämistä – ja miten yksinkertainen ratkaisu olisi parempi?
Työttömänä olisi hyvin aikaa esimerkiksi opiskella, perustaa yritys tai tehdä osa-aikatyötä. Moni työtön haluaisikin näin tehdä, mutta se ei kannata. Työttömyysturva katoaa ja rahojen loppuessa on edessä uuden tukimuodon anominen. Hakemiseen käytetyn ajan jälkeen todennäköisesti saa opinto- tai toimeentulotukea, mutta hakemusten käsittelyssä saattaa mennä viikkoja ilman, että saa tukea ollenkaan. Yrittämään uskaltautuneen työttömän toimeentulotukihakemus voi juuttua pidemmäksikin aikaa byrokratian hampaisiin, jos virkailija epäilee oletettavasti ahneen ja viekkaan yrittäjän rahattomuutta.
Suomessa jokaiselle on periaatteessa taattu perusturva, jonka kuukausitaso liikkuu jossain 600 euron kieppeillä. Perusturva on kuitenkin hajoitettu eri tukimuotoihin: työttömyysturva, opintotuki eri muotoineen, toimeentulotuki ja kansaneläke. Jokaista näistä pitää hakea erilaisilla lomakkeilla eri virkailijoilta. Eli jokaiselle kuuluu noin 600 euroa kuussa, mutta sitä ei voida suoraan myöntää, vaan tuki on hajautettu ainakin neljään erikseen haettavaan mekanismiin, joista jokaiseen liittyy massiivinen byrokratiakoneisto. Eihän tässä ole mitään tolkkua!
Valtavan monimutkaisesta, huonosti toimivasta häkkyrästä ei saada parempaa liimaamalla siihen uusia kakkaroita, vaan tekemällä kokonaisuudessaan järkevämpi systeemi. Samoin kuin kaikissa muissakin järjestelmissä, paras ratkaisu on mahdollisimman yksinkertainen, mutta oleellisen tärkeät ominaisuudet sisältävä malli.
Järkevä malli perusturvaan ja yritys- ja henkilöverotukseen on tässä:
+ Automaattinen perustulo, joka maksetaan kaikille aikuisille Suomen kansalaisille joka kuukausi
Myös yrittäjät, opiskelijat ja eläkeläiset saavat perustulon, joka korvaa muut perusturvan muodot. Eli työttömyys-, toimeentulo-, eläke- ja opintotukien perusosat. Alle 18-vuotiaat saavat pienemmän lapsilisää vastaavan perustulon. Perusosien lisäksi haettavia lisätukia kuten asumislisää tai ansiosidonnaista työttömyys- ja eläketurvaa ei perustulo tässä sisällä.
+ Kaksiportainen tasavero, sama niin ansio-, osinko- kuin myyntivoittotuloista.
Pienistä tuloista maksetaan pieni vero, vaikkapa 10 %. Tietyn rajan ylittävästä tulojen osuudesta korkeampi vero, esimerkiksi 30 %. Ja perustulo on veroton. Siinä se!
Tämä malli on paljon nykyistä parempi: Kaikki työnteko kannattaa, eivätkä varakkaat voi kikkailla veroja pienemmiksi esimerkiksi osinkojen kautta. Tasa-arvoinen ja yksinkertainen veromalli on tehokkain keino veronkierron ehkäisyyn. Edes verokortteja ei enää tarvita, koska veroprosentit ovat kaikille samat.
+ Verovähennykset poistetaan
Verovähennykset ovat lisätuloa sille eliitille, joilla on aikaa ja taitoa selvittää vähennysten koukerot tai peräti palkata veroneuvoja. Oikeasti vähennyksiä ei tarvita.
+ Yritystuet ja -verot poistetaan
Yritystukiin kaadetaan Suomessa miljardeja, ja samalla yritysten investoitavissa olevia voittoja verotetaan. Kun yhteisövero poistetaan, yritykset voivat investoida siitä maksetut rahat työtekijöiden palkkaamiseen. Otti omistaja rahaa ulos missä muodossa tahansa eli palkkana, osinkona tai myyntivoittona, hän maksaa siitä täsmälleen saman verran veroa. Yrityksiin liittyvän verotuksen yksinkertaistuessa siihen liittyvä verosuunnittelu ja -keinottelu katoaa samalla kuin taikoen.
—
Miksi näin yksinkertainen perusturva- ja tuloveromalli kannattaa ottaa käyttöön?
Koska se on helpoin ja edullisin tapa saada aikaan nykyisen kaltainen veroprogressio. Otetaan esimerkiksi perustulo 800 € sekä yllä mainitut veroprosentit 10 % ja 30 % 1000 € tulorajalla. Siihen laitetaan päälle 20 % kuntaveroa. Silloin 1000 € kuukausituloilla veroa menee 10% + 20 % = 30 % eli käteen jää 700 €, johon lisättynä 800 € perustulo jättää tilille yhteensä 1500 € kuukaudessa. Tulojen kasvaessa veroprosentti kasvaa samaan tapaan kuin nykyään:
Kuukausipalkka | Palkka+perustulo | Netto | Veroprosentti |
---|---|---|---|
0 € | 800 € | 800 € | |
1 000 € | 1 800 € | 1 500 € | -50 % |
2 000 € | 2 800 € | 2 000 € | 0 % |
3 000 € | 3 800 € | 2 500 € | 17 % |
5 000 € | 5 800 € | 3 500 € | 30 % |
10 000 € | 10 800 € | 6 000 € | 40 % |
20 000 € | 20 800 € | 11 000 € | 45 % |
Kuten tapana on, työllisyyden lisääminen on Marinin hallituksen päätavoitteita. Edellinen hallitus pyrki siihen rankaisemalla työttömiä passiivisuudesta “aktiivimallilla”, joka onnistui lähinnä työttömien ärsyttämisessä. Nykyhallitus taas kaataa lisää rahaa monimutkaisiin työllistämistukiin ja kunnallisiin työkokeiluihin, jotka eivät ole tähänkään asti toimineet. Kansainvälinen valuuttarahasto IMF onkin todennut, että tärkeämpää olisi sosiaaliturvan ja verotuksen uudistaminen kannustinloukkujen poistamiseksi.
Yksinkertaistamalla verotus ja takaamalla kaikille automaattinen perustulo saadaan työllisyys oikeasti nousuun ja Suomen talous sekä työpaikkojen määrä vahvaan kasvuun. Samalla säästetään satoja miljoonia euroja byrokratiassa ja taataan kaikille ihmisarvoinen elämä.
—
Ylläoleva malli on Avoimen Puolueen virallinen perusturva- ja vero-ohjelma.
On näitä ennenkin mietitty. Ei haittaa vaikka edelleen mietitään.
On monia vaihtoehtoja, mutta yksi on aina huono: malli, jossa tienaa tekemättä mitään. Se on hulluuden huippu. Tukien pitää olla aina vastikkeellisia varsinkin sellaisten, joita maksetaan jatkuvasti kuten työttönyyskorvaus tai asumistuki.
Työn vastaanotto on tehtävä velvoitteeksi. Ei ole mitään merkitystä, mikä on työttömän koulutus tai kokemus. Sellaisen työn on kelvattava, jota jonkun muunkin tehtävä elääkseen. Työt voidaan osoittaa valtion ja kunnan puolelta. Töitä on määrättömästi, koska julkisella sektorilla ei ole rahaa erikseen palkata riittävästi ihmisiä tärkeisiinkään tehtäviin.
Toinen vaihtoehto on, että tukiaan vastaan opiskelee. Se on hyvä vastine maksetuille tukirahoille. Tekemättömänä makaaminen tukien nauttijana on käsittämätöntä tuhlausta.
Ilmoita asiaton viesti
Rikkaita sijoittajia tuetaan Suomessa setelirahoituksella vuodessa 8 MRD €urolla, eivätkä he todellakaan tee töitä. IMFn tutkimuksen mukaan ilmaisen rahan antaminen rikkaille ei luo talouskasvua (valumaefekti). Sen saman summan antaminen alhaisimmalle tuloviidennekselle on talouden kannalta huomattavasti parempi ratkaisu.
Turhan työn teettäminen ei lisää hyvinvointia, mutta köyhälle raha on tervetullut, ja se lisää kulutusta.
Ilmoita asiaton viesti
Veroasteikko voisi olla portaatonkin, koska progressio syntyy siitä, kun ylipäätään maksetaan perustuloa. Tuossa näyttää olevan huomattavasti nykyistä korkeampi perusturva ja toisaalta nykyistä maltillisempi verotus, ellen ole ymmärtänyt jotakin väärin. Mistä alijäämä katetaan (postuloimatta kaiken pelastavia dynaamisia muutoksia täystyöllisyyden suuntaan)?
Periaatteellisella tasolla joka tapauksessa oikein hyvä malli lähtökohdaksi. Perustulon määrän ja veroprosenttien pikkutarkan viilaamisen sijaan pitäisi olla selvää, että niiden sopivimmat tasot löytyvät vasta mallia käyttöönottaessa asteittain.
Ilmoita asiaton viesti
”Mistä alijäämä katetaan”
Blogissa mainittu yritystuet on 4-8 miljardia riippuen miten sitä lasketaan ja maltillisesta verotuksesta voit kaikilta keskituloisilta ja alle laskea kaiken ylimäärisen menevän kulutukseen ja alvin myötä valtion kirstuun osan tästä.
Yksi mikä voisi myös parantaa tilannetta on mistä ainakin itse tämän tästä kuulen on eri valtion laitosten budjettien tarkastaminen, esim. näillä jos on ylijäämä rahaa niin se tuhlataan tarkoituksella ettei budjettia piennenetä. Eräskin ammattikoulu osti miljoonilla uusia henkilöautoja/rekkoja autopuolelle vaikka ei olisi ollut mitään tarvetta. Tälläisen kitkemistä pitäisi hallituksessa harrastaa.
Ilmoita asiaton viesti
Todellisuudessa vaikkapa Helsingissä taataan enemmän kuin 600. Siihen täytyy lisätä myös asumistuki ja toimeentulotuki.
Kaikki nämä yhteenlaskien on mahdollista ansaita karkeasti 1000 €/kk. Ainoa tarvittava vastike on täyttää ’työtön, työtön, työtön’ lomaketta, tehdä kerran vuodessa asumistukihakemus ja kerran kuussa toimeentulotukihakemus.
Sikäli tuo 600 on alimitoitettu, koska se poistaa käytännössä vain työmarkkinatuen.
Isomman tuen myötä voisi poistaa myös asumistuen, perustoimeentulotuen, opintotuen, kotihoidon tuen, takuueläkkeen jne.
Joku voisi jopa laskea, että perustulolla voisi elellä leveämmin jossain muualla kuin isoissa kaupungeissa. Se taas vapauttaisi kaupunkien vuokra-asuntokapasiteettia, jolla voisi olla vuokrien nousua hillitsevä vaikutus.
Ilmoita asiaton viesti
Se on Helsingin oma asia, jos se haluaa omista varoistaan maksaa suurempaa tukea. Uudenmaan ulkomaankaupan vaihtotase on nytkin 2,4 MRD€ alijäämäinen. Ei ole mitenkään reilua, että muut maakunnat joutuvat sitä paikkaamaan.
Ilmoita asiaton viesti
Vääjäämättömästi tuo on edessä jossain vaiheessa. Muuten neininki menee vielä hyvin levottomaksi.
Automaatio oppivine tekoälyineen kehittyy jatkuvasti.
Jos jotakin tällä hetkellä voisi alkaa tekemään työllisyyden edistämiseksi, olisi hyvä kouluttaa suurempi määrä lääkäreitä, sosiaalityöntekijöitä, psykologeja, ja alkaa tukemaan psykoterapeutiksi erikoistumista.
Ilmoita asiaton viesti
Karkeasti laskien työnantaja maksaa työntekijänsä palkan kahteen kertaan, sillä valtiolle maksettavat oheiskustannukset ovat suunnilleen samanmääräiset kuin työntekijälle menevä palkka.
Työllistetään vain liiketoiminnan ikään kuin pakkotilanteessa.
Työllisyyttä ei saada merkittävästi nostettua, sillä työllistäminen on liian kallista.
Ilmoita asiaton viesti
En nyt näe pointtia verovähennysten poistamiseksi. Niiden tarkoitus on kovin selkeä, että ei tarvitsisi maksaa veroa tulojen hankkimisen kustannuksista eli tuloista, jotka ovat jääneet saamatta kulujen vuoksi. Pitäisi siis maksaa veroa tuloista, joita ei ole saanut. Yritykset voivat vähentää menonsa tai ostohintansa aivan vastaavin perustein, niin liikevoiton laskemiseksi kuin arvonlisänkin kohdalla. Toki ajat siis yhteisöveronkin poistamista (miten ALVin kohdalla?).
Ilmoita asiaton viesti