Väliaikainen autovero: Pysyvää riistoa
Harva Suomessa muistaa ja tietää, että autovero on välikaiseksi tarkoitettu vero vuodelta 1958. Ajatus oli, että siitä luovutaan heti, kun valtion taloustilanne sen sallii. 65 vuotta myöhemmin sama vero on edelleen olemassa. Luonnollisesti sen päälle on tullut monia muitakin veroja ja liikkuminen ja asuminen syö pienituloisen palkasta ison osan. Ruokaankin pitäisi riittää rahaa.
Suomen talous on kestämättömien yhtälöiden taloutta. Me velkaannumme kuin viimeistä päivää, mutta kuvittelemme, että kun emme puhu asiasta, ongelma häviää. Myös strutsin tapa paeta vaaraa on samanlainen: Kun strutsi laittaa pitkän kaulansa piiloon, se kuvittelee suojautuvansa, koska ei itse näe uhkaa, vaikka uhka näkisi sen.
Valtion vuotuiset tulot tieliikenteestä ovat noin 7,6 mrd euroa. Vain pieni osa palautuu takaisin liikenneverkkoon, vaikka tiestön korjausvelka kasvaa hurjaa vauhtia. Investointitarpeet olisivat moninkertaiset ja iso osa päätieverkosta on kuin kärrypolkua. Esimerkiksi valtatie 4 Lusista Jyväskylään on jotain muuta kuin valtatie.
Suomi onkin valinnut mielenkiintoisen ”kehityspolun”. Se riistää omien kansalaisten liikkumisesta veroja eri muodoissa hankaloittaen näin omien kansalaistensa elämää. Samaan aikaan moni ei voi asua siellä missä työ on, sillä kohtuuhintainen asuminen ei ole mahdollista. Halvemmat vuokrataloalueet ovat slummiutuneet ja kouluissa huudetaan niin kovaa jihadia ja kuolemaa Israelille, että tavallinen Virtanen vie lapsensa mieluimmin pakoon kauas, tosin liikkumisen kustannuksia sekin lisää, kun bensaa kuluu.
Samaan aikaan tehottomiin yritystukiin, Suomen Akatemian sukupuolentutkimushankkeisiin, EU-tukipaketteihin. ja kehitysapuun löytyy miljardi toisensa jälkeen. Maahanmuuton kustannuksia emme tiedä, koska niitä ei kuulemma voi selvittää. Mutta pakko kait se on uskoa, kehitysmaalaisten maahanmuutto on rikastuttavaa.
Yhteenvetona: Suomessa kannattaa olla sellainen, jonka viulut maksavat muut, sillä omaa työntekoa, perhe-elämää ja liikkumisen helppoutta poliittinen, globalistinen eliitti ei edistä. Onko itse asiassa ajatuksena lakkauttaa suomalaiset ja Suomi?
Vaikka meillä on kansan enemmistö tyytyväinen äärivasemmistohallituksen toimiin ja maailman kauneimpaan ja parhaaseen pääministeriin, on enenevässä määrin mielipidekirjoituksia, jotka sangen perustellusti maalaavat toisenlaisita kuvaa, jota joskus jossain todellisuudeksikin kutsuttiin.
https://professorinajatuksia.blogspot.com/2023/03/kirjoitus-uppoavasta-suomesta.html
Ilmoita asiaton viesti
Osuit asian ytimeen. Miksi ihmeessä kaikki toiminnot pitäisi keskittää ns kasvukeskuksiin? Toki logistisesti on järkevää pitää esim. vientiteollisuus lähellä satamia. Siltikään en ymmärrä miksi pitää pakkautua Helsingin kalliiseen ympäristöön, Pori ja Rauma ovat myös satamakaupunkeja ja hintataso huomattavasti pienempi. Tuo autovero muuten tulee varmasti nousemaan, ei ainakaan laskemaan.
Ilmoita asiaton viesti
Meanwhile in Finland
Maailman tasa-arvoisimmassa maassa suurin osa autoilijoista maksaa vähemmistön viulut, eli tarkemmin sanottuna sähköautoilun riemut.
Sähköautoilijat eivät maksa autoveroja, käyttövoimavero on huomattavasti esim. diesel-autoja alhaisempi ja auton ostamistakin subventoidaan. Myös käyttökustannukset ovat edullisemmat valtion tukiessa sähkön tuotantoa ja sitä kautta hintoja.
Tämä kaikki valuu varakkaamman vähemmistön laariin ja köyhä kansa maksaa hurraten ja äänestää eduskuntaan niitä, jotka sallivat hurlumhein jatkumisen.
Pääkaupunkiseudun varakkaimmilla alueilla yleisin automerkki onkin jo Tesla, joka hankkimista valtio on tukenut avokätisesti, vaikka Teslan omistajilla olisi ollut varaa maksaa jopa rutkasti autoveroja, nämähän ovat käytännössä entisiä M-B:n, Porschen ja Ferrarin omistajia.
Ilmoita asiaton viesti
”Ajatus oli, että siitä luovutaan heti,kun …..”
Jos totta, niin helppo todistaa. Sitä odotellessa.
Ilmoita asiaton viesti
Valtion taloustilanne ei yksinkertaisesti salli VIELÄKÄÄN autoverosta luopumista.
Ilmoita asiaton viesti