NOLLA-TOLERANSSILLA EI LEIKATA PETTERILTÄ JA RIIKALTA PÄÄTÄ

Läpi maan on kuulutettu pidettäväksi mielenilmauksia kampanjanimikkeellä ”Me emme vaikene”. Kampanjaryhmä tiedottaa olevansa yksityisten kansalaisten rauhanomainen ja puoluepoliittisesti riippumaton mielenilmausten järjestäjä.
”Me emme vaikene” rasisminvastainen mielenilmaus keräsi Helsingin keskustaan sunnuntaina 3.9 yli 10 000 ihmistä (YLE uutiset 4.9). Mielenilmauksen tukijoiksi oli ilmoittautunut yli sata järjestöä ja toimijaa. Muualla maassa on järjestetty satelliittimielenosoitukseksi sanottuja tilaisuuksia.
Helsingin poliisin mukaan tapahtuma sujui rauhallisesti.
Hätkähdin kun katselin kuva-antia.
Punamustia Antifasistisia Aktion-lippuja kantavat henkilöt kantoivat myös isoa banderollia, jossa oli teksti ”Jos jotain leikataan, leikataan Petteriltä ja Riikalta pää”.
Banderollin tekstissä olevan ”A-ryhmä”-tunnuksen perusteella pääsin kiinni, että joukossa on mukana sortoa kaikissa muodoissa vastustava ”helsinkiläinen antiautoritaarinen A-ryhmä”.
Tämän ”antiautoritaarisen A-ryhmän” suorittama sorron vastustaminen näytti kyllä ISIS-uhkaukselle: Lippuja ja banderollia kantava joukko oli pukeutunut mustiin, ja kasvot ja tukka on peitetty hupuilla ja huiveilla. Käsittääkseni mielenilmauksessa kasvoja ei saa peittää.
ISIS-terrorissa isketään tosiasiallisesti päitä poikki.
Päätin ottaa tuosta sorron yön mustiin asuihin kulkevan joukon toiminnasta selvää. Huomasin, että ryhmä järjestää 6.9 Helsingissä avoimen kokouksen hallituksen kaatamiseksi.
Ohjelmajulistuksessaan A-ryhmä kertoo mm. seuraavaa (en toista kuin muutaman asian):
”Tyytymättömyyden on levittävä internetistä kaduille.
Tarvitsemme kansalaistottelemattomuutta, lakkoja, pieniä ja suuria mielenosoituksia. Perussuomalaisille ja muille valtaan valehtelemalla pääseille hallituspuolueille on annettava palautetta sekä netissä että kaduilla. Mikäli olet Yleisen työttömyyskassan jäsen, eroa heti ja liity oikeaan liittoon, ja pyydä kaikkia kavereitasi liittymään myös. Liitot on kannustettava pysäyttämään hallituksen kusetuspolitiikka, yleislakolla mikäli muut keinot eivät auta.
Lakot ja suora toiminta eivät ole ”epädemokraattisia”. Päinvastoin liitot ja suora toiminta ovat välttämätön demokratian itsepuolustusväline, kun poliitikot ovat tekemässä uudistuksia, joita kansa ei tue, ja joita poliitikot eivät ole luvanneet ennen vaaleja.
Vastustamme parlamentarismia, mutta emme vastusta demokratiaa. Todellisessa demokratiassa äänestäjille valehtelemisen pitäisi olla mahdotonta. Yhteiskunnallisen vallan tulee kuulua työntekijöille, koska työntekijät luovat yhteiskunnan rikkaudet.
Alas hallitus, eikä uutta tilalle!
Kohti suoraa demokratiaa ja vapaata anarkistista sosialismia!”
(Otteet päättyvät).
Kremlin vesileima kuultaa ideologiassa läpi.
Sananvapaudessakin on vastuu. Joku voi syttyä ”aatteen palossa kiihotettuna” kauheisiin tekoihin, ja luulee tekevänsä ryhmänsä aatteiden perusteella oikein.
Nyt näyttää sille, että hallitusta kaatavia joukkoja ovat ”Me emme vaikene”- sekä, ei nyt niin parasta ilmoittava ”A-ryhmä”. Minusta ”Me emme vaikene”- porukan kannattaisi kyllä irtisanoutua A-ryhmän klassisesta ideologiasta.
———————
Päivitys 4.9.2023 klo 21.53
Sain eräältä kampanjan ”Me emme vaikene” yksittäiseltä erään satelliittipaikkakunnan mielenilmauksen järjestämiseen osallistuneelta viestin:
On siinä porukka, ihan parasta A-ryhmää.
Mitäköhän tarkoittavat vapaalla anarkistisella sosialismilla?
Ilmoita asiaton viesti
Varmaan samaa mitä naapurissa yritettiin toteuttaa 1917-1990.
Ilmoita asiaton viesti
Vapaata anarkismia siellä ei tainnut esiintyä.
Ilmoita asiaton viesti
Eipä niin eikä esiintyisi täälläkään jos nämä pääsisivät valtaan. Sosialismi ja vapaus kun eivät oikein sovi yhteen. Sosialismissa vapaus tarkoittaa puolueen täydellistä vapautta harjoittaa totalitarismia.
Ilmoita asiaton viesti
Kutsun sitä oikeutenmukaseksi sosialismiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Lainaus poliisin nettisivuilta:
”Joskus mielenosoituksiin osallistuvat henkilöt naamioituvat yksityisyytensä suojaamiseksi tai sääolosuhteiden takia. Naamioituminen itsessään ei ole kiellettyä, eikä poliisi ota siihen kantaa.
Rikoslaki kuitenkin kieltää laittoman naamioitumisen (rikoslaki 17 luku 13 a §). Laitonta naamioitumista on kasvojen peittäminen yleisellä paikalla järjestettävässä tapahtumassa, kun tavoitteena on ryhtyä käyttämään henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai vahingoittamaan omaisuutta. Laittomasta naamioitumisesta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi kuukaudeksi.”
Anarkistit ovat ennenkin kantaneet samalla tekstillä varustettuja kylttejä, poliitikkojen nimet vain vaihtuu. 2015 kylteissä oli Jyrki Katainen ja eräs anarkisti kirjoitteli Fb:ssä samaa Alexander Stubbista. Molemmilla on vielä pää tallella.
Ilmoita asiaton viesti
Mitähän tuumaisit jos äärioikeisto oli banderollissaan vaatinut Marinin päätä vadille? Olisiko se ollut ihan OK kun eivät oikeasti ole leikanneet vielä kenenkään päätä?
Ilmoita asiaton viesti
Tuumaisin että yhtä mautonta kuin se eilinenkin banderolli. Onko sitten laitonta, se on kokonaan toinen juttu. Äärioikeistolaisethan käyttivät vasemmistopoliitikkojen kuvia maalitauluina eikä siitäkään tainnut tulla mitään rapsuja.
Ilmoita asiaton viesti
Tunnustan käyttäneeni Paavo Lipposen kuvaa tikkatauluna. Siitä on jo parikymmentä vuotta joten rikos on ehkä vanhentunut.
Mutta verrattuna esim. siihen kohuun mikä Purran tai Rydmanin vahnoista kirjoituksista nostettiin (esim vihapuhe tai Suomi kuva kanteilta) niin nyt hiljaisuus on korviahuumaavaa tämän anarkistibanderolin ja SDP:n johdon osalta.
Ilmoita asiaton viesti
Vai ihan korviahuumaavaa. Jos seuraisit sitä parjattua ”punavihersuvakkimädättäjä-mediaa”, olisit huomannut että Yle, HS, IS, IL, MTV ym. ovat tänään uutisoineet että Lindtmanin ja Näkkäläjärven menneisyys on noussut ulkomailla otsikoihin. Ja banderollistakin on ollut juttua ainakin kaikissa edellä mainitsemissani medioissa. Ota kuulosuojaimet ja silmälaput pois.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Pasi Karhunen täsmennöksistä.
Olemme menneet ajassa eteenpäin, joten tässä vihapuheiden nolla-toleranssissa, kenenkään pään katkomiseen viittaavat banderollit ei ole paikallaan. Sama joukkohan tuota uhittelua on tehnyt.
Ilmoita asiaton viesti
Eikö tuo ole AA-ryhmä?
Ilmoita asiaton viesti
”Se on lintu, ei, se on lentokone, ei, se on A-Team…” 😅
Ilmoita asiaton viesti
Supolla on todennäköisesti A-ryhmän kaikkien jäsenten henkilöllisyys selvillä joten aivan turhaan anarkistit hikoilivat pää ja puoli naamaa peitettyinä.
Mutta onhan se varmaan jännempää niin.
Ilmoita asiaton viesti
Käsittääkseni tuossa porukassa oli juuri ääriryhmittymiä paljon,,,harvinaista ettei tähän puututa näinä aikoina…🤔
Ilmoita asiaton viesti
”Nyt näyttää sille, että hallitusta kaatavia joukkoja ovat ”Me emme vaikene”- sekä, ei nyt niin parasta ilmoittava ”A-ryhmä”. Minusta ”Me emme vaikene”- porukan kannattaisi kyllä irtisanoutua A-ryhmän klassisesta ideologiasta.”
Tämähän tapahtui heti kun järjestävä taho tästä sai kuulla.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos ilmoituksesta Antti Mikkonen. Laitatko ystävällisesti linkin tai uutisen tuosta asiasta, niin näemme, mistä he ovat irtisanoutuneet.
Ilmoita asiaton viesti
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/75e07ca5-7754-43cd-9370-0bac3a07d316
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000009830877.html
Muun muassa ja nämä jo aamupäivällä, etkö osaa itse etsiä uutisia?
Et varmaan edes lue näitä.
Ei tätä ole puolusteltu juurikaan kukaan, puolueen sisältäkin tullut kovaa kritiikkiä. Eipä ole kertaakaan kun PS:n jäsenistä kyse soraääniä puolueen sisältä kuulunut, aina vain uhriudutaan ja ulistaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kertoisiko joku, mihin rikokseen tuolla ”uhkailulla” on syyllistytty.
Typeriä ja mauttomia tuollaiset tekstit tietenkin ovat.
Ilmoita asiaton viesti
Päivitin blogitekstini loppuun 4.9.2023 klo 21.53:
Sain eräältä kampanjan ”Me emme vaikene” yksittäiseltä erään satelliittipaikkakunnan mielenilmauksen järjestämiseen osallistuneelta viestin:
”Vaikka kylttien kantajat eivät suostuisi piilottamaan kylttejään, järjestäjät eivät voi poistaa henkilöitä julkisesta kokouksesta, jos he eivät aiheuta vaaraa tai häiriötä.”
”Kuitenkin esimerkiksi väkivaltaan yllyttäminen on sananvapauden väärinkäyttöä, ja Me emme vaikene -liike tuomitsee kaikki sellaiset viestit.”
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä kysymys Tapani Lahnakoski.
Jos suppeasti yrittää määrittää sosialismin, se on yhteiskunnallinen ja taloudellinen oppi, jonka tavoitteena on tuotantovälineiden ja luonnonvarojen ottaminen julkiseen valvontaan tai omistukseen.
Anarkismissa valtiovaltaa ei tarvita, koska se riistää työläistä.
Nämä käsitteet sotii toisiaan vastaan.
Jonkunhan täytyy omistaa ja valvoa tuotantolaitoksia.
Arvelen vapaan anarkistinsen sosialismin viittaavan siihen, että työläiset omistaisivat itse tuotantolaitokset.
Antiautoritarinen A-ryhmä tavoittelee suoraa demokratiaa. Siis että kansalaiset päättävät asiat kansankokouksissa.
Heidän mielestä Suomen kansallinen yhtenäisyys on harhaa, ja että suomalaisuus vastaa vain valkoisen keskiluokan arvoja. Ryhmä pitää Elinkeinoelämän keskusliiton toiminnan lakkojen laittomaksi julistamisesta luokkasotana, jonka tarkoitus on taata omistavan luokan omaisuus muiden kustannuksella.
Ilmoita asiaton viesti
Kuten blogisti arvelee, vapaa anarkismin ”sosialismi” aatteidensa makaan on sitä, että työntekijät hallitsevat ja valvovat suoraan käytössään olevia tuotantovälineitä paikallisesti, työpaikkakohtaisesti; asioista päättäminen kuuluu niille, joita päätäkset koskevat läheisyysperiaatteen mukaisesti. Valtion tai muun keskitetyn päätöksenteon laitokset ovat tarpeettomia sen vuoksi, että vertikaalisia valtasuhteita ei ole, vaan ainoastaan horisontaalisia, eli paikallustasoisia. Tätä on hierarkioiden kiistäminen.
Termillä ”sosialismi” ei ole välttämättä samaa merkitystä anarkisteille kuin sosialisteille, jotka ovat valtiososialismin eri koulukunnissa.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Timo Andersson vahvistavasta vastauksestasi.
Ilmoita asiaton viesti
”Meillä” on pari valtiota jossa on toteutunut vasuriston unelma päästä valtaan. Oikein talous- (Venezuela) ja ihmisoikeusparatiiseja (Etelä-Afrikka) nykyään.
Ilmoita asiaton viesti
Venezuelan hyperinflaatio oli vuonna 2019 miljoonan prosentin luokassa, nyt se on laskenut 234 prosenttiin. Vuonna 2021 inflaatio oli yli 686 prosenttia, kertoo uutistoimisto Reuters.
Venezuelassa ei ole pääministeriä vaan presidentti, joka on sekä valtionpäämies että hallituksen johtaja, tämä oli Chavezin aikaansaannoksia.
Vuonna 2004 näki, mihin Chavezin politiikka johti. Henkilökulttia oli kaikkialla. ”Kaikki hyvä tulee presidentiltä”. Rahaa jaettiin oikealle ja vasemmalle. Chavez halusi, että venezuelalaiset ihailisivat häntä.
Itse hän ihaili Kuubaa ja sen autoritaarista sosialismin mallia.
Myös käytännössä hän noudatti Kuuban mallia. Yksityinen talouselämä ajettiin ahtaalle. “Expropiense” – takavarikoikaa – karjaisu toistui Chavezin televisiomonologeissa. Yritys toisensa jälkeen päätyi valtion käsiin ja konkurssiin.
Hugo Chavezista tuli eurooppalaisen ja amerikkalaisenkin vasemmiston uusi sankari. Köyhien presidentti, joka jakaa rahaa köyhille.
Siitä ei välitetty, että Chavez sanoi, että Venezuelan vallankumous on “rauhanomainen, mutta aseistettu”.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/09/23/venezuelan-tie-rikkaasta-oljyvaltiosta-humanitaariseksi-katastrofiksi-20
Ilmoita asiaton viesti