Hävittäjäkoneiden tilausvaltuudet on peruttava
Kommunistiset Nuoret (KN-KTP) osoitti mieltään lauantaina 30.1.2021 Helsingissä Kolmen Sepän aukiolla. Mielenosoitus järjestettiin uusien hävittäjäkoneiden hankintavaltuuksien perumiseksi ja sotilasliitto Naton kanssa tehtyjen sopimusten irtisanomiseksi.
Mielenosoituksessa noudatettiin koronasta johtuvia määräyksiä turvaväleistä ja osallistumisen rajoittamisesta korkeintaan 10 henkilöön. Mielenosoituksia jatketaan aina lauantaisin Helsingissä eri paikoissa.
Mielenosoituksessa pidetyssä puheessa todetaan mm:
– Sanna Marinin hallitus sanoo puolustavansa vähävaraisia ja tavallista kansaa. Siitä huolimatta Marinin hallitus on päättänyt käyttää 10 miljardia euroa uusien hävittäjien hankkimiseen. Hävittäjien käyttökustannukset tulevat olemaan noin 20-30 miljardia lisää. Samaan aikaan kun terveydestä, vanhuksilta ja köyhiltä on leikattu ovat porvaripuolueet suunnitelleet vesi kielellä uusia asehankintoja. Nyt tuota samaa kansan vastaista linjaa jatkaa Marinin mukamas “vasemmistolainen” hallitus.
– Kommunistinen työväenpuolue ja nuoret puhuvat tätä hävittäjähankintaa vastaan, koska kapitalistien omistamassa valtamediassa tai eduskunnassa ei kukaan sitä vastusta. Kaikki perussuomalaisista ja kokoomuksesta vasemmistoliittoon hyväksyvät hävittäjähankkeen. Eduskuntapuolueet ovat liikuttavan yksimielisiä siitä, että samalla kun kansa kärsii pandemiasta ja valtio velkaantuu, kymmeniä miljardeja on syydettävä hävittäjiin. Ei ihmisten koulutukseen, terveyteen, elämään – vaan sotaan ja ihmisten tappamiseen.
– Jotkut pitävät vihreää naamaria, jotkut taas kansalliskiihkon ja jotkut vasemmistolaisuuden naamaria. Mutta onko suuri hävittäjähankinta ympäristölle hyväksi? Ei varmasti ole. Entä onko miljardien tuhlaaminen aseisiin julkisten palveluiden sijasta vasemmistolaista politiikkaa? Ei varmasti ole. Eikä myöskään ole järin isänmaallista Suomen alistaminen osaksi Naton suunnitelmia ja USA:n sotilasjohdon pelinappulaksi.
Hävittäjät maksavat sen minkä maksavat ja ne tarvitaan, jotta varmistuttaisiin siitä, että meillä olisi tulevaisuudsssakin valtio, jossa voimme päättää muista asioista demokraattisen päätöksenteon kautta.
Ilmoita asiaton viesti
64 lennokkia on niin mitätön määrä, ettei sillä Suomen valloitusta estetä. Yritetään olla aikuisia eikä leikkiä Talvisodan ihmeen toistumista.
20 miljardia menee Kankkulan kaivoon, jollei niillä pystytä takaamaan maan alueen suvereniteettia. Kaikki muu on pelkkää elvistelyä.
Uskon ratkaisuun, jos koneita hankitaan 650 kpl ja runsaasti ohjuskalustoa sekä ydinaseita. Muu on poikien partiolaistoimintaa.
Miksei viherpunikkihallitus ota 300 mijardia velkaa. Sillä saisi aseita ja velkaahan ei valtion tarvitse maksaa pois Arhinmäen ja Korkmanin mukaan. Tarvittaessa solidaarinen EU pelastaa meidät tulonsiirtounionin jäsenenä.
Ilmoita asiaton viesti
Ehdottomasti liityttävä Natoon. Suomella ei ole ikinä varaa ostaa niin paljon kalustoa kuin olisi todellinen tarve. Jos Suomeen hyökätään lännestä päin, silloin on pitänyt koukata.
Ilmoita asiaton viesti
”Uskon ratkaisuun, jos koneita hankitaan 650 kpl ja runsaasti ohjuskalustoa sekä ydinaseita. Muu on poikien partiolaistoimintaa.”
Heheh, jos kaluston määrä riittää, eikö silloin kannattaisi pyrkiä sotakalusto-osuuskunnan jäseneksi. Ajattele, maajussienkin kannattaa hankkia puimuri yhteiskäyttöön. Ehkä kaluston vuokraaminenkin sesonkikaudella voisi tulla kysymykseen tai joku sodankäynnin reppufirman (Wagner) palkkaaminen.
Ilmoita asiaton viesti
”…osallistumisen rajoittamisesta korkeintaan 10 henkilöön…”
Kommunistinuorten tapauksessa tämä ei liene kovin vaikeaa.
Ilmoita asiaton viesti
😀
Ilmeisesti kolme seppää on mukana laskuissa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ihme, että verotus on kamala ja yhä nousee, kun tuhansia miljoonia euroja syydetään taivaalle ja samoihin aikoihin Etelä-Eurooppaan. On meillä tässä kaikkien aikojen tuhlarihallitus.
Ilmoita asiaton viesti
Olisiko mielestäsi parempi vaihtoehto se, että meillä ei olisi valtiota, jolle veroja maksetaan? Tai sitten ne maksettaisiin Moskovaan?
Ilmoita asiaton viesti
Horneteilla pärjättäisiin kyllä vielä joitakin vuosia; onhan niitä käytössä muuallakin. Nykyisessä taloustilanteessa kaupan lykkääminen olisi enemmän kuin viisasta. Tuskin Putin kuitenkaan käyttäisi tilannetta hyväkseen ja hyökkäisi sillä perusteella, ettei meillä ole ihan viimeistä huutoa olevia sotakoneita – kuten eivät taas muutaman vuoden kuluttua olekaan.
Ilmoita asiaton viesti
”Tuskin”? Senkö varaan laskisit kaiken? Stalin pilkkasi suomalaisia siitä, etteivät he raaskineet ostaa kalustoa ilmavoimilleen, eikä juuri muillekaan aselajeille. Hinta olikin sitten aika kova, jos ihmishengelle joku arvo pistetään.
Jos hävittäjän käyttötunnit tulevat täyteen, niin se ei ole sama, kuin veisi oman ritsan fiksarin luokse, jotta saataisiin leima taas vuodeksi.
Ne voisivat olla käytössä, mikäli niillä olisi vähemmän käyttötunteja. Käyttötunteja voisi kai vähentää, kun nillä ei lennettäsi, mutta sitten meillä olisi pian keskinkertaisia pilotteja ja siihen taas ei ole varaa.
Jos nyt edes hieman viitsisit pohtia asiaa, eikä mielipide jäisi vain ”onhan niitä vielä muillakin käytössä” tasolle.
Edit:”kuten eivät taas muutaman vuoden kuluttua olekaan.”
Minä se olin nuori ja hoikka, kun nuo tulivat Suomeen.Miten niin ”muutama vuosi”?
Ilmoita asiaton viesti
…… niin….. toiset valmistautuvat sotaan, toiset rauhaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ei meillä kaima mitään valtiota ole aikoihin ollut. Olemme masnunta kuten Ruotsin ja Venäjän vallan aikana. Meidän asiamme määrätään ihan muualla.
Ilmoita asiaton viesti
Sitten niitä hävittäjiä tarvitaan, jotta sen pääkonttorin paikka ei muutu.
Ilmoita asiaton viesti
Bashran maantie antaa kai jonkinlaisen kuvan siitä mitä tarkoittaa vastapuolen täydellinen ilmaherruus.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Persianlahden_sota
”Aavikolla kulkeva saattue oli erityisen helppo maali täydellisen ilmaherruuden saavuttaneelle liittoumalle, ja saattuetta tulittaneet nimittivätkin tapausta ”kalkkunan ampumiseksi” (engl. Turkey shoot; yhdysvaltalainen sanonta, joka kuvaa erityisen helppoa maalitaulua). Kriitikkojen mielestä kyseessä ei ollut varsinaisesti taistelu vaan yksipuolinen tuhoaminen.”
Tämäkö olisi haluamasi säästökohde?
Ilmoita asiaton viesti
Bashran maantien tapaus on tyyppiesimerkki Irakin armeijan strategisesta typeryydestä yhdistettynä pelkuruuteen.
Tuhoa vastaavassa laajuudessa avoimessa sotatilanteessa ei ole nähty kuin Raatteen tiellä 1940 ja Karjalan Kannaksella 1941. Tosin Puna-armeijan kohdalla kysymys ei ollut pelkuruudesta.
Ei kukaan täysissä järjissä oleva armeijakunnan tai divisioonan johtaja ryhdy siirtämään joukkojaan avomaastossa avojonossa ilman ilma- ja sivustasuojaa. Bashran maantiellä ei ollut minkäänlaista ilmatorjuntaa. Vain valtava vaeltavien kalkkunoiden jono.
Mikään ei ole niin helppo ampua alas kuin hitaasti ja kömpelösti lentävä A-10 Warthog. Ne olisi saatu pidettyä etäällä ihan Sergei-tykkien keskitetyllä tulella. Irakilaisille ei vain tullut koko asia mieleen, kun kakka lirahti housuun.
Ilmoita asiaton viesti
Käsittääkseni Suomikin kuitenkin joutuisi tekemään ryhmitykset maanteitse, joten jotenkin nämä joukkojen siirrot ja ryhmitykset täytyy turvata vastustajan ilmavoimilta ja kaukovaikutusaseilta.
Mikäänhän ei takaa myöskään omien paniikissa perääntyvien joukkojen järkevää liikkumista tai suojausta. Voisiko Vaalimaa-Helsinki-Turku moottoritie olla sellainen Bashran veroinen ”kuoleman maantie”
Ilmoita asiaton viesti
”A-10 Thunderbolt II osallistui ensimmäisen kerran sotatoimintaan vuoden 1991 Persianlahden sodassa, jonka aikana ne suorittvat yhteensä 8 077[7] taistelulentoa. Yhdysvaltain ilmavoimien tekemän arvion mukaan sotaan osallistuneet A-10 Thunderbolt II:t tuhosivat yhteensä yli 1 000 Irakin armeijan panssarivaunua ja 2 000 muuta ajoneuvoa. Sodan aikana irakilaisten ilmatorjunta onnistui pudottamaan alas seitsemän konetta.”
Taisi ne ”pahkasiat” pärjätä muuallakin, kuin tuolla tiellä.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä sinulle todellinen tosielämän ”pahkasika”
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Hans-Ulrich_Rudel
Ilmoita asiaton viesti
Omistan toki Rudelin kirjan ja ehkä metrin verran muita tuon ajan taistelulentäjistä kertovia kirjoja.
Ilmoita asiaton viesti
Muistan tapauksen .Lehdistö sai verisiä kuvia pitkäksi aika.
Mieleen jäi mm videonpätkä, jossa koira kantoi suussaan sääriluuta, ympärillä pelkkää romua.
Göbbels kääntyi haudassaan nähtyään tämän. Niin iljettävää on sotapropaganda nykyään.
Ilmoita asiaton viesti
Häviäjän kohtalo on kova.
Ilmoita asiaton viesti
Kiinnostaisi tietää, mitä vaihtoehtoja kommunistinuoret tai kukaan mukaan esittää maanpuolustukselle. Karmaiseva fakta kun on sekin, että hävittäjätkään eivät riitä, vaan lähitulevaisuudessa lisää rahaa tulee menemään paljon.
Suomella täytyy olla sotilaallinen puolustuskyky. Se on täysin itsestäänselvää. Pasifisti saa toki olla. Mutta ei voi vaatia että muut uhraisivat itsensä joidenkin muiden uskonnon pohjalta.
Itsekkään en kyllä tykkää, mitä touhu maksaa. Yksityisten ase-firmojen voitot on korruptiolla maksimoitu jo kauan sitten, kun päättäjät aikanaan sotien jälkeen päättivät sen sallia. Mutta sille ei enää voida mitään.
Kommunistinuorten kannattaisi ennemmin kiinnittää huomiota vaikka veronkiertoon. Sieltä ja vaikka turhista yritystuista ja ulkomaille turhaan jaettavista rahoista löytyy miljardeittain leikkausvaraa. Sitten on varaa paitsi hävittäjiin, myös kaikkeen muuhun.
Kyllä täällä rahaa on. Kaikessa on loppupeleissä vain kyse siitä mitä halutaan.
Ilmoita asiaton viesti
”Kiinnostaisi tietää, mitä vaihtoehtoja kommunistinuoret tai kukaan mukaan esittää maanpuolustukselle. ”
Liittoutuminen Venäjän kanssa?
Ilmoita asiaton viesti
”Liittoutuminen Venäjän kanssa?”
Tuosta tulikin mieleen (ei Mieleen) Kari Suomalaisen pilapiirros, jossa UKK ja Brežnev olivat saunassa, ja Brežnev ehdotti Urkille että Suomi liittyisi Neuvostoliittoon. UKK kieltäytyi ehdotuksesta jyrkästi, ja Brežnevin ihmetellessä miksi, UKK vastasi että ”en minä niin isoa maata jaksaisi yksin hallita”.
Ilmoita asiaton viesti
Vaihtoehto sekin. :’D
Ilmoita asiaton viesti
Kyse on siitä, kenet meidän on saatava vakuutetuksi ”uskottavasta maanpuolustuksestamme”.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt Jorma oikein kun pinnistät, niin keksit sen itsekin 🙂
Ilmoita asiaton viesti
hhmm…. pahaa pelkään, että se jää sinun kerrottavaksesi….
Ilmoita asiaton viesti
No minäpä kerron… Nuo seitsemän tykkääjää ajattelivat ehkä, että Venäjän takia. Toki näin, mutta ensisijaisesti sen nuoren takia, joka on motivoitunut astumaan palvelukseen.
Hänen täytyy voida luottaa siihen, että olemme tehneet kaikkemme, jotta hänellä olisi mahdollisimman hyvät mahdollisuudet selvitä hengissä ja suorittaa menestyksekkäästi annettu tehtävä ilman, että se menisi pieleen säästötoimiemme takia. Jos meillä ei ole ”uskottavaa puolustusta” mistä hän ammentaisi motivaationsa?
”Malli Cajander” maksaa meidän sotilaidemme henkiä, mutta säästää toki toisaalta hyökkääjän mahdollisia ammattisotilaita.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikuttaa siltä, että kommunistit ovat kaikkea maanpuolustusta vastaan ihan tavan takia, riippumatta siitä, millaine hallinto rajan toisella puolen on – tai, no, mitkä tosielämän realiteetit ylipäätään ovat.
Onneksi teitä ei ole enempää. Jo nykyisissä puolueissa on ihan tarpeeksi sietämistä.
Ilmoita asiaton viesti
”Mielenosoituksessa noudatettiin koronasta johtuvia määräyksiä turvaväleistä ja osallistumisen rajoittamisesta korkeintaan 10 henkilöön”
Älä viitsi, siinä oli kaikki, jotka saitte kokoon ja ensikerralla on myös samat naamat paikalla pyörimässä. Ottakaa vodkaa ja lämpimiä vaatteita päälle, kun nyt on aika kylmää.
Jos saat Venäjänkin poistamaan ilmavoimansa, niin saatan tulla mukaan miekkariin.
Ilmoita asiaton viesti
Oikeastaan näitä kommunistinuoria olisi ollut tulossa kolme lisää mutta vanhusten palvelutalon karanteenisäännöt estivät.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta kommunistinuorten uskollisuus aatteelle on ihailtavaa. Useimmat ovat olleet mukana toiminnassa jo 60-luvulla.
Ilmoita asiaton viesti
Olen samaa mieltä. Oli sitten kommari tai natsi, niin selkeä oman aatteen esille tuominen on aina hyvä, vaikka se olisikin naurettava.
Ilmoita asiaton viesti
Tulee mieleen opiskeluaikojen joku tilaisuus, jossa oli myös Neuvostoliiton nuorisojärjestöjen edustajia. Keski-ikä näillä oli 50-60 vuoden välillä 😀
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä vetelet hyviä kommentteja, meinasin tukehtua nauruun.
Ilmoita asiaton viesti
Kun tuollainen määrä kommunisteja kokoontuu, on todennäköistä, että se jakaantuu useampaan keskenään riitelevän joukkoon. Terveisin KN-y.
Ilmoita asiaton viesti
Kommunistinuoret ovat oikeassa, sotien aloittaminen ja tappaminen pitää kieltää myös muilta kuin Suomelta. Ollaan jo aika paljon tehty maailman rauhan puolesta, jos koko Suomi demilitarisoitaisiin. Kun tehdään merkittävien sotilasmahtien kanssa hyökkäämättömyyssopimus, se takaisi Suomelle ikuisen rauhan, eikö totta, Rauno?
Ilmoita asiaton viesti
Eihän ikuisen rauhan esteitä ole kuin yksi, ihminen, tuo olento, joka yhä vieläkin luulee olevansa muka luomakunnan kruunu,mutta joka todellisuudessa on luomakunnan prs. .. läpi. Aivan sama, onko kommunisti, fasisti tai joku muu isti.
Ilmoita asiaton viesti
Taitaa kommunisteja eninten harmittaa se, ettei tsaari Putinilla ole tarjota kuranttia ”rauhanhävittäjää” suomalaisille.
Ilmoita asiaton viesti
”Eikä myöskään ole järin isänmaallista Suomen alistaminen osaksi Naton suunnitelmia ja USA:n sotilasjohdon pelinappulaksi.”
Tämän takia ostammekin koneet Ruotsista ja pysymme erossa liittoumista. Näin voimme antaa myös kommunistinuorille mahdollisuuden osallistua demokraattiseen päätöksentekoon jatkossakin.
Ilmoita asiaton viesti
Aika paljon ostamme kuitenkin amerikkalaista hävittäjää, vaikka Gripen valittaisiinkin.
Tuosta tulee ikävästi mieleen Mig-hankinnat ja lopulta uskalias päätös ostaa puolet koneista Ruotsista.
Mikäli haluamme pysyä erossa liittoumista, niin sitten kai tulee lähtö EU:sta ja onneksi silloin unohdamme myös liittoumat Ruotsin kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Jep, Suomen pitää ulkoistaa maanpuolustus, Venäjä haluaisi sijoittaa joukkojaan Suomeen ja samalla tuoda hävittäjäkoneet suojelemaan suomalaisia itseltään. Lintunenkin pääsisi työleirille uudelleen koulutukseen. Pelkkää säästöä!
Ilmoita asiaton viesti
Oudointahan tässä on tietenkin se, että mitä todennäköisimmin kaikki nuo kymmenen kommunistinuorten rauhanmielenosoitukseen osallistunutta henkilöä ovat olleet vahvasti sitä mieltä, että Neuvostolii… Anteeksi, Venäjän ilmavoimien 2.400 hävittäjää, rynnäkkökonetta ja pommittajaa ovat vahvasti olemassa vain maailmanrauhan puolustamiseksi, mutta kun Suomi uusii oman hävittäjäkalustonsa 64 konetta, niin ne rahat syydetään vain ”sotaan ja ihmisten tappamiseen”. Silmittömiä sotahulluja ja Naton käsikassaroita nuo kaikkien eduskuntapuolueiden kansanedustajat ja varmaan kaikki heitä koskaan äänestäneet suomalaiset ihmisetkin!
Hyi meitä!
Ilmoita asiaton viesti
Kommunistinuoret ovat harvinaisen oikeassa. Vain kapitalistit sotivat. Proletariaatin diktatuurissa ei ole sotaa, kaikki, jotka ovat eri mieltä direktoraatin toimien ylivertaisuudesta, pidätetään, vangitaan tai myrkytetään. Kun ei ole oppositiota eikä erimielisyyttä, ei ole sotiakaan.
Fyyrer Adi yritti aikoinaan saada ylivertaisen kansan, ei onnistunut. Ei taida Puttekaan onnistua, aina joku on eri mieltä. Eikö ihmiskunta koskaan opi olemaan kaikkien kanssa samaa mieltä?
Ilmoita asiaton viesti
Juu ei opi. Katsopa muuten huviksesi youtubesta Navalnyin Putin´s Palace -video. Eihän sitä nyt kokonaan jaksa katsoa erkkikään kun on melkis kaksi tuntia rys… anteeksi, no, sitä molotusta, mutta hiirellä voi klikata, kun on kuvaa sisältä ja ulkoa. Aikas mageeta: makkarikin 260m2!
Kyseessä on siis tämä palatsi, jota Putin itse ei missään tapauksessa omista, suom. huom.
Tuli jotenkin mieleen joku Erkki Tantun kuvittama kirja wanhoista suomalaisista sanonnoista. Yksi hyvä oli semmoinen autonomian ajan kansankäsitys keisarista: ”Hyvä on keisarin eleä. Uuninpankolla makkoo ja voisulaa syöp”.
Ilmoita asiaton viesti
Hei Veijo, mullon sama Tantun kirja. Sieltä löytyy paljon viisautta. Esim. se mitä oon käyttäny täälläki: ”Nauraa väkisi ku velkane isäntä”. Olen ymmärtänyt nämä suomettuneet sellaisiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Sama kirja minullakin; se on luut, sano ruottalane, ku lihat loppu. (Muistinvaraisesti)
Ilmoita asiaton viesti
Minun Wanhan kirjallisuuden hintaoppaani on listannut Tantulta peräti 15 eri kirjanimikettä, vuodesta 1950 alkaen. Divareissa myyvät ehkä enimmäkseen eioota, mutta kirjastosta löytyy varmaan vaikka kaikki. Oma suosikkini kaikista Tantuista on tämä: ”Mihin ei piru kerkee, niin lähettää pahan ämmän”. Haa-haa-haa…
Ilmoita asiaton viesti