De-alkuiset sanat
Venäjän turvallisuusneuvoston apulaissihteeri Aleksei Pavlov on vaatinut, että denatsifikaation ja demilitarisaation lisäksi Ukraina on myös desatanisoitava. Tällä viimeisellä de-sanalla viitataan siihen, että Pavlovin ja epäilemättä myös itse Putinin mielestä Ukrainasta on tullut ”totalitaarinen hyperlahko”, eräänlainen saatananpalvojien valtakunta, jossa kansa on johtajiensa vanavedessä hylännyt perinteiset ortodoksiset arvot ja siirtynyt pimeälle puolelle. Tässä yhteydessä on mielellään muistutettu länsimaiden moraalisesta rappiosta, joka näkyy esim. siinä, että lännessä miehet kärsivät kuukautisvaivoista ja kirkot käyttävät pyhää avioliiton sakramenttia homoparien liiton vahvistamiseen.
Vanhoilla apostolisen tradition kirkoilla kuten ortodokseilla ja katolilaisilla on käytössään eksorkismiksi kutsuttu Jeesuksen esimerkin mukainen rituaali, jossa ihminen vapautetaan pahojen henkivaltojen vaikutuksesta. Tällainen riivaukseksi kutsuttu tila tarkoittaa, että demoniset ruumiittomat voimat ovat ottaneet ihmisen haltuunsa (englanniksi tilaa kuvataan sanalla ”possession”), ja toteuttavat omaa agendaansa riivatun välityksellä. Nyt näyttää siltä, että Venäjän johto on enemmän tai vähemmän tosissaan, kun se näkee kokonaisen kansakunnan olevan riivauksen tilassa. Kuitenkaan se tapa, jolla Ukrainaa yritetään vapauttaa demoneistaan, ei ole kovin kristillinen, vaikka patriarkka Kirill jo kiiruhti lupaamaan täydellisen synninpäästön erikoisoperaation tuhotoimiin osallistuville. Venäjän johdon kannattaisi katsoa peiliin ja miettiä kahteen kertaan, kuka tässä lopulta pitäisi desatanisoida.
”… denatsifikaation ja demilitarisaation lisäksi Ukraina on myös desatanisoitava.”
– Yhä omituisemmaksi muuttuu maailma! Sitähän on toki aina hallittu ”vähällä järjellä” (Oxenstierna), mutta nyt ovat valot kokonaan sammumassa. Neuvostoliitto-vainaa oli yhteiskuntana virallisesti uskonnoton, joten edes se ei kaikessa julmuudessaan olisi käyttänyt väkivaltansa perusteena desatanisoimista.
”… Ukrainaa yritetään vapauttaa demoneistaan…”
– Onko käynnissä myös dedemonisaatio? Ainakin Venäjä itse on pahasti dedemokraattisessa tilassa.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä olisi destalinisoitava ja deputinisoitava pikimmiten. Eiköhän se Saatanakin kokisi siinä pienen takaiskun.
Ilmoita asiaton viesti
Täytyyhän deekuja dementikkoja ymmärtää. (Derveisiä Delfoin oraakkelilta).
Ilmoita asiaton viesti