Hosumalla tehty translaki aiheuttaa turvattomuutta
Vaikuttaa siltä, että laki on saatava läpi keinolla millä hyvänsä, jotta lain edistäjät voivat sitten vaalitoreilla kehua roteesti olevansa ihmisoikeuksien puolestapuhujia.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa hyväksytty lakiesitys ei mielestäni edelleenkään vastaa esimerkiksi poliisihallituksen esittämiin huoliin. Poliisihallituksen mukaan ilmoitusmenettely voi mahdollistaa prosessin väärinkäytön. On mahdollista, että sukupuolen vahvistamista haetaan oman edun tavoittelemiseksi huolimatta hakijan todellisesta sukupuolikokemuksesta. Tällainen voi tulla kyseeseen esimerkiksi tilanteessa, jossa hakijan tavoitteena on välttyä maanpuolustusvelvollisuudelta tai hyötyä muulla tavalla toiseen sukupuoleen kuulumisesta.
Hallituksen lakiesityksessä todetaan, että sukupuolen määritys olisi mielipidekysymys. Ajattelen perinteisesti, että sukupuoli määräytyy lähtökohtaisesti ja biologisesti geenien perusteella. Mielestäni sukupuolen vaihtamisen yhteydessä tulee vaatia pysyvyyttä ja perusteellista selvitystä.
Todellinen sukupuolenvaihdos on pitkä ja raskas prosessi, jonka aikana on tarpeellista huolehtia yksilön hyvinvoinnista ja se onnistuu parhaiten terveyspalveluiden kautta.
Tämän kaiken keskellä ajattelen myös, että ihmisiin, jotka kokevat epävarmuutta oman sukupuoli-identiteettinsä kanssa tai kokevat kuuluvansa toiseen sukupuoleen, tulee suhtautua arvokkuudella ja kunnioituksella.
Samuli Mattila
Kansanedustajaehdokas (kesk.)
Kirjoituksen teossa on hyödynnetty trans-ihmisen näkemystä ja mielipidettä.
Kun ei ole kerrottu lain sisältöä, oletan vain M/N valinnan olevan mahdollista. Jos näin on, moninaisuutta ei ole otettu huomioon.
Kannatan biologisen sukupuolen määrittelyä perinteiseen malliin, lukuun ottamatta niitä, jotka sattuvat syntymään siten, ettei sukupuolesta voida varmuudella sanoa mitään.
Kun nyt ollaan siirrytty transasiassa sosiaalisen sukupuolen kokemisen puolelle, niin itse olen vakuuttunut ettei todellisuudessa ole olemassakaan mitään kokemuseroa olla mies tai nainen. Näin ollen, jos pakotetaan olemaan M/N, on se syrjivää. Minun sosiaalinen sukupuoleni on sekä että. Toki, jos olen väärässä, niin saa korjata.
Ilmoita asiaton viesti
Aito ja avoin kommentti!
Uskaltaisin vahvasti epäillä, että kokemus sukupuolesta on hyvinkin erilainen miehen ja naisen mielessä.
Ilmoita asiaton viesti
”Hallituksen lakiesityksessä todetaan, että sukupuolen määritys olisi mielipidekysymys”
Vaikka keskustelu alkoi näyttäytymään jankuttamiselta niin myönnän sen kuitenkin omalla kohdallani selkiyttäneen ajatuksia laista. Tämä mielipide kysymys tai subjektiivinen kokemus ei oletettavasti tule ulottumaan kaikille elämän osa-alueille. Esimerkiksi kun väärinkäytösten suhteen on nostettu esiin yleiset sauna ja pukeutumistilat. Kyllä nämä jatkossakin menee perinteisen sukupuolijaottelun mukaisesti. Laki ei muuta ihmisten asenteita. Myös vankilapaikat jaotellaan näin.
Mitä tulee henkilöllisyystietoihin on keskustelu ollut vaisumpaa. Oletan kuitenkin ettei viranomaiset hyväksy henkilön ”katoamista” ja ikäänkuin syntymistä uudelleen. Tämä on olennaista esim. velkojen ja rikosoikeudellisten vastuiden suhteen. Armeijan luistaminen on ehkä selkein esimerkki väärinkäytösten mahdollisuudesta. Tähän tarvittaisiin erityispykälä tai sitten muutetaan kutsunnat kaikille henkilöille.
Ilmoita asiaton viesti
Heps, Tommi, olet esimerkkikansalainen, mutta saanko pikkusen raottaa hyväuskoisuuden verhoa, vaikkapa tällä kirjoituksen pätkällä:
_____________________________________________________________
” Säädettävää translakia vastustavissa perusteluissa olen kuullut vain, että laki toteutuessaan vaarantaa naisten turvallisuutta. ”
Pöyristyttävää, että laki lakkauttaa kokonaan biologisen naisen kategorian.
_______________________________________________________________
Ilmoita asiaton viesti
Epäilen vahvasti että suurin osa lakia puoltavista ei vaivaudu käsittelemään näitä ongelmakysymyksiä. Itse en kannata lakia. Selvästi myös nähtävissä ongelmien liioittelua. Ongelmalliseksi kuvion tekee se ettei lain kannattaja aktivistit suostu vastaamaan näihin epäkohtiin. Heidän mukaansa mitään ongelmia ei ole.
Mielestäni nämä asiat kuuluisi hoitaa muulla tavalla. Moninaisuuden ilosanomaa voi sananvapauden nimissä levittää jokainen tavallaan, tai olla levittämättä. Ei ihmisten tarvitse ilmoittaa henkilötietoihinsa miksi hän itsensä kokee. Ja eihän laki ilmeisesti edes anna mahdollisuutta näihin ”muihin kokemuksiin” kuin mies ja nainen.
Ilmoita asiaton viesti
Erittäin kauniisti ja kunnioituksella kirjoitettu!
Kiitos Samuli, joka näyttää olevan kotoisin kuorolaulun kehdosta, erityisesti nuorisokuoron!
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos!
Ilmoita asiaton viesti
Samuli koita kestää Mikkosen törky-kommentteja.
Ilmoita asiaton viesti
Mikkonen ei ole kommentoinut tätä mitenkään. Eikä Mikkonen tämän alustan pahin törkyturpa ole.
Lakiesityshän meni jo läpi, joten vähän myöhässä tämä blogisi on. Täytyy myöntää, että ainoa suosittelijakaan ei yllättänyt… kukapa muu kuin Päivi, jolle translaki jostain käsittämättömästä syystä tuntuu olevan henkilökohtainen ongelma ja suurempi uhka kuin ilmastonmuutos ja luontokato yhteensä.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki järjestyy, jos sukupuoli-käsite ja sukupuoli-identiteetti erotetaan toisistaan selkeästi. Esim. uimahallin naisten osastolle pyrkivä juridinen partasuu”nainen” ei sinne pääse, kun kriteeriksi otetaan biologinen jaottelu.
Myöskään asevelvollisuuden ym. suhteen ei tule kohtuuttomia ongelmia, jos kriteeriksi otetaan biologia, ei juridiikka. Lakiesitys pitää siis avata ja hoitaa asia fiksusti kuntoon, mutta nykyisellään se on selvästi keskeneräinen.
Ilmoita asiaton viesti
No niin on, mutta se näyttää nyt jopa fanaattiselta, koska lähdetään siitä uskonvaraisesta oletuksesta, että transnaiset ovat täysiä biologisia naisia!
”Jos lapsille ja nuorille opetetaan, että pojat ja tytöt eivät itse asiassa olekaan pysyviä, biologisiin tosiasioihin perustuvia kategorioita vaan tunteeseen ja kokemukseen perustuvia identiteettejä, annamme lasten turvallisuuden ytimelle iskun alueella, joka on perustavaa heidän itseymmärrykselleen.
Lasten tasapainoista kehitystä vaikeuttaa opetus, että pojalla ja tytöllä ei ole mitään objektiivisesti tunnistettavia piirteitä, vaan kyse on vain henkilökohtaisesta kokemuksesta ja tunteesta ”(Davies-Arai 23).
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuksen puheenjohtajaksikin saattaa päästä nainen, kunhan vaihtaa sukupuoltaan mieheksi.
Ilmoita asiaton viesti
Mahtaneeko sekään riittää? Taitaa olla yhtä vaikeata kuin miehen pääsy nyky-vihreitten puheenjohtajaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Vihreitten puheenjohtajana on ennen Ohisaloa ollut Haavisto, Aaltonen ja Niinistö. Kaikki miehiä.
Ilmoita asiaton viesti
Aalto, ei Aaltonen. Ja puhuin siis nyky-vihreistä, missä miesoletetetun puheenjohtajuus olisi melko epätodennäköinen vaihtoehto.
Ilmoita asiaton viesti
Löydättekö itsenne samasta paikasta kuin minä? Nimittäin kun aloin tutkia tätä Davies- Araita, huomasi, että oho, meidät on saatu nalkkiin!
Stephanie Davies Arain yhteisö sai sanoa sanansa Englantia ravistaneessa ja todella myös asioita muuttaneessa trans-nuoren oikeudenkäynnissä, ja hän pureutuu tähän fantasian ja kielen maailmaan:
Esim. sana”gender”- tai ”nainen”
https://youtu.be/KsmJN9jYfR0?t=473
Ilmoita asiaton viesti
Translaki-kampanjoissa on valehdeltu pakkosteriloinneista.
Sen luulisi olevan kohu-uutinen, mutta ei kiinnosta mediaa.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/anterosmki/transsukupuolisia-ei-pakkosteriloida-ja-mikaan-tiedotusvaline-ei-kerro-sita/
Ilmoita asiaton viesti