Ikävä heippalappu
Järkytyin pahemman kerran, kun näin tämän kirjoituksen asuintaloni ilmoitustaululla. Onhan näistä kerrottu, mutta asia koskettaa enemmän, kun aiheeseen törmää omassa elinympäristössään. Tässä tapauksessa on ilmeisesti käynyt niin, että ukrainalaisia on luultu venäläisiksi. Tämä ei kuitenkaan ole mikään tekosyy. Jaksan aina ihmetellä uhkailijoiden ja kiusaajien mielenliikkeitä. Ukrainan sota käy kyllä myös omiin tunteisiini, mutta millä tavoin äitien ja lasten uhkailu auttaa asiaa?
En luonnollisestikaan tunne kaikkia taloni asukkaita. Minulla on kuitenkin ollut aina sellainen kuva, että naapuristoni koostuu mukavista ja kunnollisista ihmisistä. Nyt jään ihmettelemään, kuka naapureistani on noin ilkeä ja halpamainen.
Aika harva suomalainen erottaa Venäjän kieltä Ukrainasta. Monet Suomeen tulleet venäläiset ovat tulleet tänne Putinin hallinnon takia, joten innokkaaseen vihanpitoon ei ole mitään aihetta.
Ilmoita asiaton viesti
En minäkään erota noita kieliä toisistaan. Ja olen tullut siihen tulokseen, että avataan rajat nuorille, länsimaihin positiivisesti suhtautuville ja korkeasti koulutetuille venäläisille. Nuorten aivovuoto kun olisi pahinta, mitä nyky-Venäjälle voisi sattua.
Ilmoita asiaton viesti
Ja se alkoi jo kymmenen vuotta sitten.
Ilmoita asiaton viesti