Antti Rinne ja mittanauha
MTV-Uutisten aamuvieraana tänään 9.3.2023 ollut SDP:n entinen pääministeri, Eduskunnan ensimmäinen varapuhemies ja SDP:n talousasiantuntijana viime aikoina esiintynyt 60-vuotias oikeustieteen kanditaatti Antti Rinne esitti SDP:n viimeisimmän työlisyysinnovaation: nostetaan alimpaan sosiaaliluokkaan kuuluvien kansalaisten terveydentilaa kohdistetulla terveysneuvonnalla ja -interventioilla, jolloin saadaan lisää työkykyisiä kansalaisia. Lappeenrannan kokeilussa oli Rinteen mukaan verensokeriarvot pudonneet ja vatsanympärys pienentynyt, kuten aikoinaan professori Pekka Puskan Pohjois-Karjala projektissa vuosina 1972–1997.
Rinteen esitystä vieressä kuunnellut Kokoomuksen kansanedustaja, 53-vuotias lääketieteen tohtori ja sisätautien erikoislääkäri Mia Laiho totesi hymyssä suin, että onpa monimutkainen työllisyyden parantamismalli.
Rinteen esittämä pilotti ei ole toistaiseksi edennyt kuin vyötärön ympäryksen kahden sentin vähenemiseen ja sokeriarvojen alentumiseen.
Rinteen esittämä työllisyysinnovaatio oli samaa tuttua demaritasoa kuin SDP:n pääministeri, 37-vuotiaan hallintotieteiden maisteri Sanna Marinin liikenne- ja viestintäministerinä vuonna 2019 esittämä nelipäiväinen työviikko.
Työllisyysasioissa ja sen myötä myös talousasioissa SDP jatkaa tutulla ja turvallisella ’Jalat tukevasti ilmassa’ -linjallaan.
Eihän mikään puolue halua luopua linjasta, jolla se on noussut pääministeripuolueeksi!
Seppo Mäkinen
LKT
Taitaa olla Rinteen tämän kevään vappusatanen: demareille kalastellaan alimman sosiaaliluokan ääniä. Normaalia vaalityötähän tuokin on. Työllisyyden kanssa sillä on aika vähän tekemistä.
Ilmoita asiaton viesti
SDP:n piireissä taitaa ilmetä kevyttä pelonsekaista vapinaa vaalien alla.
Siellä on ehkä sittenkin ymmärretty, että Suomessa on vielä ihmisiä, jotka eivät seuraa Voque muotilehteä tai yhdysvaltalaisia CNN:n tai CBS:n tv-kanavia. Pääkaupunkiseudulla unohtuu helposti, että Kehä III takana on äänioikeutettuja, joilla on vielä jalat maassa ja arjen asiat julkkiskuvaa korkeamassa kurssissa. Vaalipäivänä voi ilmassa olla yllättävän ”pätkyn” ainekset, kun YLE:n Matti Rönkä lukee eetteriin lopulliset äänestystulokset.
Ilmoita asiaton viesti
No nyt on kyllä 1,9 miljardin säästö terveystarkastuksin vedetty täysin hatusta ja vedetyllä on pitkät korvat ja vetäjällä pitkä nenä.
Ilmoita asiaton viesti