Presidenttiehdokkaat ja ’Elämäni biisi’ -ohjelma – Erottuivatko jyvät jo akanoista?
Yle TV1:den lauantaina 04.11.2023 klo 21.00 alkanut ja Madame Katja Ståhlin moderoima suora lähetys ’Elämäni biisi’ rikkoi katsojaennätyksensä, kun kilpailijoina oli Isänmaamme viisi presidenttiehdokasta täyttämään reservin kapteeni, presidentti Sauli Niinistön pian tyhjiksi jättämät sodanaikaisen ylipäällikkömme saappaat: 54-vuotias varusmiespalveluksesta vapautettu, yhteiskuntatieteiden tohtori Mika Aaltola, 65-vuotias siviilipalvelusmies, ylioppilas Pekka Haavisto, 52-vuotias siviilipalvelusmies, filosofian tohtori Jussi Halla-aho, 61-vuotias reservin luutnantti, filosofian tohtori Olli Rehn ja 55-vuotias korpraali, filosofian tohtori Alexander Stubb.
Kaikki ehdokasherrat elävät avioliitossa.
Aaltolalla on poika. Haavistolla, jonka puoliso on samaa sukupuolta, ei ole lapsia.
Halla-aholla on kaksi tytärtä avioliitosta ja poika avioliiton ulkopuolisesta suhteesta.
Rehnillä on tytär ja Stubbilla on tytär ja poika.
Stubbia oli katsomossa kannustamassa vaimo ja isä kihlattunsa kanssa, Aaltolaa ja Rehniä vaimot. Haaviston ja Halla-ahon läheisiä ei ollut paikalla.
Aaltola kertoi kotiin jääneestä dementoituneesta isästään ja isää kotona omaishoitajana hoitavasta äidistään. Aaltola lupasi äidilleen ’pojan tulevan kyllä huomenna katsomaan’.
Aaltola kiitti vaimoaan tämän kaiken kestämisestä ja yhteisestä pojasta. Aaltola kertoi myös liikuttavan tarinan 84-vuotiaan miehen soitosta. Tämän 82-vuotias vaimo sai sairauskohtauksen kotona ja mies soitti ambulanssin. Ensihoitajat kuitenkin totesivat vaimolla olevan elvytyskiellon. Tällöin mies elvytti itse vaimonsa ja ajoi vaimoa jatkohoitoon vieneen ambulanssin perässä sairaalaan.
Halla-aho kertoi kääntäneensä 1990-luvulla kolmen lukiolaispojan muodostaman YUP-yhtyeen vuonna 1996 levyttämän ’Yövieraat’ -kappalleen englanniksi englanninkielisen ystävänsä pyynnöstä ja ihaili jo silloin laulun tarinan monikerroksellisuutta.
Haavisto kertoi käyneensä Leonard Cohenin saarella sijaitsevassa talossa hiljentymässä ja muistelemassa kiitollisena Cohenilta saamaansa musiikillista ja henkistä ravintoa itselleen.
Haavisto ja Halla-aho eivät maininneet sanakaan puolisoistaan tai muista läheisistään eikä heitä ollut myöskään katsomossa kannustamassa.
Stubb oli rekrytoinut enemmän kuin tarpeeksi sukuaan paikalle.
Rehnille ja Aaltolalle riitti vaimo katsomossa.
Rehn julisti maaseudun lumoa ja läheisten ihmisten tärkeyttä kuin sankarinäyttelijä Juankosken kesäteatterin suviöisellä näyttämöllä.
Stubb toi näyttämölle elämänsä naiset alkaen tietenkin äidistä, kun niin kuuluu tehdä.
Stubb oli ylipirteän yritteliään rento, mikä toi mieleen vuosien takaa hänen tulonsa Jopolla polkien kesken kesälomansa
pääministerinä TV-haastatteluun T-paidassa ja shortseissa. – Härregud!
Halla-aho lumosi kiehtovan älyllisellä ’Yövieraat’ -kappaleen sanoituksen analysoinnillaan. Aaltola puolestaan lumosi politiikolle harvinaisella tunneälyllään: läsnäolevuudella ja vilpittömällä kiitollisuudella saamastaan uudesta elämästä, perhe-elämästä, viisikymppisenä miehenä.
Presidentti on yksi meistä, tunteva ja kokeva ihminen, jonka ahdistuksen siedon on tärkeää olla tavallista suurempi: kyky ahdistua ahdistumatta eli säilyttää ajattelu- ja toimintakyky kiperissä ja jopa henkeä uhkaavissa tilanteissa.
Vuosina 1856-1939 elänyt Sigmund Freud ilmaisi saman näin: ”Tunteet on tärkeä kokea, mutta toivottavasti järki tekee päätökset!”
Seppo Mäkinen
LKT
Aaltola herätti eniten reaktioita. Monet pottuillessaan olivat muka tuohduksissaan somessa.
Lehdissäkin lainatut kommentit oli selkeästi muiden ehdokkaiden kannattajien väsäämiå, koska nämä näyttävät pelkäävän Aaltolan loppukiriä eniten.
Ilmoita asiaton viesti
Stubb ja Halla-aho tekivät sympaattisimman vaikutuksen. Heillä oli myös jonkinlainen keskinäisen kehun kerho.
Ilmoita asiaton viesti
Minuun teki vaikutuksen Halla-ahon valitsemansa kappaleen analysointikin, mutta mediassa olleista kirjoituksista päätellen olisi pitänyt paljastaa jotain henkilökohtaisempaa. – En ollut katsonut ennen, ja tuskin Halla-ahokaan.
Ilmoita asiaton viesti
Halla-aho arvasi oikein Haaviston biisin, ja Juankoski here I comea Haavisto epäili ”Jussin juoneksi”. Heilläkin vähän kemiaa oli.
Ilmoita asiaton viesti
En voi mitään, että neljän ehdokkaan kertomukset tuntuivat vaikutusyrityksiltä tietynlaisessa tunteellisuudessaan. Jussi ei luonteensa mukaisesti siihen lähtenyt, vaikka tunteet on hänelläkin. Ohjelma toi presidenttiehdokkaita kansalle tutummiksi, kun oli muuta kuin poliittista keskustelua.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän Jussin tunteet näkyivät, sehän oli tosi innostunut siitä kappaleestaan.
Ilmoita asiaton viesti
Pekalla oli paras biisi ja Alexanderilla paras tarina.
Ilmoita asiaton viesti
Kovin nuo iltapaskat mollaavat juurikin Aaltolaa. Silmiinpistävää, mitä ne siinä pelkäävät? En seuraa tuollaisia ohjelmia eikä kiinnosta pätkääkään, mutta yleiset reaktiot kertonevat kyllä jotain ympäröivästä maailmasta.
Ilmoita asiaton viesti
Kunpa välillä käytäisiin yhtä vilkasta keskustelua ehdokkaiden turvallisuuspoliittisista lausunnoista kuin nyt käydään kommenteista viihdeohjelmassa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos ja kun se täytti tämän tehtävän niin hyvä on
Elämäni Biisi -viihdeohjelma nosti kertaheitolla kiinnostusta tulevia presidentinvaaleja kohtaan, uskoo viestinnän professori Pekka Isotalus.
https://yle.fi/a/74-20058719
Ilmoita asiaton viesti
Itse toivoisin että Ukrainan yhä tukalammaksi käyvä tilanne lisäisi kiinnostusta presidentinvaaleihin.
Ilmoita asiaton viesti
Se olisi hyvä. Kriisiaikoina tarvitaan lisäksi vahvoja hermoja, ettei opitut tiedot ala summittain risteilemään päässä.
Sikäli tarvitaan näkemysten lisäksi vahvahermoisuutta. Ehkä Olli Rehn on siinä suhteessa vahvin ehdokas
Stubb on tuuliviiri ja Aaltolakin on ehkä liiaksi teoreettinen.
Ilmoita asiaton viesti
Näinhän se meni joskus aikaisemmin, että tällainen hupiohjelma ratkaisi presidentin vaalit. Ja niinhän se menee nytkin, että kellä on uskottavin TV-olemus eli vaikuttaa eniten ”kansanmieheltä”.
Itse kuitenkin ratkaisen pressan äänestyksen sillä perusteella, kenellä arvioin olevan kovin kantti pahassa paikassa, kuka on osoittanut harkintakykyä ja kenen ei ole tarvinnut kääntää takkiaan. Presidentillä on niin vähän valtaa päivän politiikassa, että Sanna Marinkin työnsi Niinistön kepeästi sivuun koronan hoidossa, vaikka Niinistöllä oli hyvä ja rakentava ehdotus. Eikä mennyt Suomen koronan hoito putkeen, vaan meille syntyi ilmaisesti ennätyskuolleisuus Euroopassa. Nyt on uutisoi odotettavan elinajan lyhenemisestä Suomessa, eikä kukaan tajunnut, että se oli koronan aiheuttama kuolleisuuspiikki, joka tuli ja meni.
Pressaa tarvitaan silloin, kun Suomi on ulkopoliittisesti pahassa paikassa. Kenellä kantti kestää? Kas siinä kysymys?
Ilmoita asiaton viesti
Kappas vaan, Unibet on muuttanut viime viikosta kertoimia eikä tässä välillä ole tapahtunut muuta kuin Elämäni biisi.
https://fi.unibet.com/betting/sports/filter/politics/all/competitions
– Ellen ihan väärin muista niin Halla-ahon oli viimeksi 25.00
Ilmoita asiaton viesti
Kieltämättä tämä oli ensimmäinen kerta kun Jussi näytti silmissäni sympaaattiselta. Musanörtti Jussi on paljon hellyttävämpi kuin Schriptaa suoltava vihapuhemies.
Itse asiassa Jussi ja Pekka muistuttivat tässä ohjelmassa toisiaan siinä että kumpikaan ei kertonut niinkään itsestään kuin suhteestaan kappaleeseen ja sen esittäjään. Muut avasivat elämänsä kuvakirjan.
Ilmoita asiaton viesti
Haavisto olikin ollut jo aiemmin, 2019:
Elämäni Biisi – Pekka, Ronja, Minna ja Kari: Aikamatka ja hento ote
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/07/26/elamani-biisi-pekka-ronja-minna-ja-kari-aikamatka-ja-hento-ote
Ilmoita asiaton viesti
Oli kyllä kornia, ettei Li Andersson ollut mukana, vaikka myös hän on jo ihan virallisesti ehdokas. Myös Hjallis Harkimo ja Sari Essayah puuttuivat. Jälimmäiselle Unibet ei anna mitään kerrointa.
Paavo Väyrysen korttipeli lienee vielä kesken. Jutta Urpilaiselle on kerroin, mutta hänen osalta puolue-elimen virallinen päätös ehdokkudesta saa vielä odottaa parin viikon päähän. Sinällään ehdokuus on jo varma.
Katsotaan miten kertoimet muuttuu kun kaikki muutkin ehdokkaat on varmistuneet.
Ilmoita asiaton viesti
Eniten mua hämmensi Stubbin biisivalinta. Geneeristä suomihumppaa, vaikka ehdokkaana näyttäytyy kansainvälisenä.
Ilmoita asiaton viesti
Jos on tarpeeksi kosmopoliittinen, ei pidä omaa maataan sen huonompana kuin muitakaan. Eli tuosta syystä en ollut hämmentynyt Stubbin valinnasta. Sen sijaan pidän kyllä kyseistä Kaija Koon biisiä niin ärsyttävänä, että se olisi minulle ollut yksi viimeisimpiä ”elämäni biisejä”.
Ilmoita asiaton viesti
No ei se suomalaisuus minuakaan haitannut. Kyllä meillä hyvääkin musiikkia tehdään. Tuota biisiä en edes tunnistanut. Vissiin sellaista toisesta korvasta sisään, toisesta ulos -laatua.
Ilmoita asiaton viesti
Otsikon kysymykseen voisi vastata että ei, sillä paras ehdokas ei ollut edes esillä.
Ehdokkaista tervejärkisin on isolla marginaalilla Sari Essayah.
Tosin äänestäjien uskontofoobisuus voi muodostaa esteen presidenttitielle.
Ilmoita asiaton viesti
Ehdokkaan uskonnon foobisuus on todennäköisempi este.
Ilmoita asiaton viesti
Tuskin vaikutus äänestyspäätökseen on kovin suuri. Voin toki olla väärässä koska usein jengi näyttää äänestävän ihan vaan tunteella ymmärtämättä mitä ovat kannattamassa. Mutta jos irroitetaan osallistujat politiikasta ja vaaleista, niin kyllä Stubb onnistui rakentamaan parhaan tarinan.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikella on vaikutusta äänestyspäätökseen. Voihan jollekin varmistua vaikkapa, ettei kukaan esillä olleista. Olennainen ero 1990-luvun tuttu juttu ohjelmaan oli, että tuolloin ohjelmassa oli mukana vaalien toisen kierroksen ehdokaat. Nyt oli otos ehdokkaista, kun ehdokasasetteluvaihe on vielä kesken.
Ilmoita asiaton viesti
Pidän itse jutusta, mutta siinä yksi asiavirhe: Antonio Flores on julkaissut kuvan Elämäni biisin kulisseista. Siis oli todistetusti paikalla!
Ilmoita asiaton viesti
Hei Laura
Kiitos tiedosta.
Millä alustalla Anton julkaisi kuvan?
(En ole Facebookissa enkä Instagramissa.)
Pekka Haavisto on kyllä tiennyt aviopuolisonsa läsnäolosta yleisössä, mutta miksi hän ei millään muotoa ilmaissut sitä? Miksi???
Siinäpä hyvä vaalikysymys vain lööppejä eikä totuudellista tietoa metsästävän Hesarin toimittaja Jorma Huhtasen suuhun!
Kiitos jo etukäteen tiedosta kuvan julkaisualusta!
Terveisin
Seppo Mäkinen
LKT
Ilmoita asiaton viesti
Oli Ilta-Sanomissakin
– Kannustamassa Pekkaa Elämäni biisi – katsomossa Tampereella tänään, Flores kirjoittaa Instagramissa iloisen kuvan kera.
https://www.is.fi/viihde/art-2000009969739.html
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos Seija!
Täytyy katsoa ja ihmetellä, miksei TV-yleisöä tiennyt asiasta mitään!
Terveisin
Seppo Mäkinen
LKT
Seppo Mäkinen
Ilmoita asiaton viesti
Hei!
Muistaakseni Instagramissa tai Twitterissä..
Mutta löysin tällaista virallisempaakin todistusaineistoa, mikä on Pekan julkaisema:
https://www.facebook.com/100044510616440/posts/873508654142814/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v
Toivottavasti aukeaa linkistä! ☺️
Ystävällisin terveisin,
Laura
Ilmoita asiaton viesti
Ihmettelen kyllä miksi ei ollut esillä. Tunkiko Pekka hänet ikään kuin kaappiin?
Ilmoita asiaton viesti
Hän ei liittynyt Pekan tarinaan. Pitihän Jussikin lastensa äidit kaapissa.
Ilmoita asiaton viesti
Haaviston Fb-kuvista näkyy että istui Merja Rehnin vieressä, mutta Merja Rehniä kuvattaessa vierustoverit rajattiin pois. Ajattelin silloin että kohdistetaanpa Merja Rehn hyvin esille, Mika Aaltolan vaimo kun kuvattiin muiden keskellä. Ts. kuvaaja jätti näyttämättä.
Ilmoita asiaton viesti
”Halla-ahosta ehkä nähtiin hieman uusia piirteitä, kun hän hymyili ja hykerteli.”
Tällaisen tärkeän havainnon teki Tampereen yliopiston viestinnän professori Pekka Isotalus presidenttiehdokkaiden ”kansakunnan leirinuotiotapahtumaa” seuratessaan.
Kuinka tärkeää presidentille – ollakseen hyvä presidentti – on osata ”hymyillä ja hykerrellä”?
Ilmoita asiaton viesti
No, eiköhän lopullinen valinta tehdä kuitenkin korpraali Stubbin ja ylioppilas Haaviston välillä.
Ilmoita asiaton viesti
Vastaan ”painavan asiantuntevasti” ja etiäisten ohjaamana: Ken elää, hän näkee.
Ilmoita asiaton viesti
Isotalus käyttää havaintojensa kuvailemisessa sanoja, joiden merkitystä hän ei tunne. Sana on hykerrellä. Vääntelikö Jussi ohjelmassa käsiään tytyyväisenä? Ei väännellyt. Katsoin ohjelman juuri äsken ja juuri tätä varten Areenasta.
Isotalus on viestinnän proffa, mutta se ei tänä päivänä kerro mistään mitään. Politiikka on tullut osaksi opeteusta kouluihin ja myös yliopistoihin. Tärkeää ei ole sanoman objektiivisuus tai oikeellisuus. Jos aihetta on, sitä väritetään ja väritettyä sanomaa levitetään totuutena.
Ilmoita asiaton viesti