Kärkipaikka vaihtui presidentinvaalien kannatusmittauksessa
Presidentinvaalien 1. kierrokseen on aikaa enää vajaat 2,5 kuukautta.
****
HS ja YLE julkaisivat viimeksi 13.10.2023 edellisen ehdokkaiden kannatusmittauksen .
Aikaisempia kannatusmittauksia 2022-2023
****
Tänään on YLE julkaissut tuoreimman presidentinvaalien kannatusmittauksen.
Viiden kärkikehdokkaan kannatukset 1. kierroksella:
Alexander Stubb 28 %, Pekka Haavisto 26 %, Olli Rehn 14 % , Mika Aaltola 9 % , Jussi Halla-aho 8 %
****
Presidentinvaalien 2. kierroksella Alexander Stubb on myös ohittanut Pekka Haaviston kannatuksen luvuin 55 % – 45 %
***
Ei kiinnosta, viralliset kiinnostavat.
Ilmoita asiaton viesti
Hieno juttu.
Veikkaukseni on että ylioppilas Haavisto ei pääse edes toiselle kierrokselle.
Ilmoita asiaton viesti
Väärin veikkaat, mutta sehän on teikäläisten kulttuurinen ellei peräti geneettinen erityispiirre, kuten vihapuhemies Jussi sanoisi.
Ilmoita asiaton viesti
Katsotaan ensi sunnuntain jälkeen: SDP:n gallupkannatus oli yli 20%, Urpilaisen noussut vasta neljään prosenttiin.
Ilmoita asiaton viesti
Meinaatko että pärjää yhtä hyvin kuin Paavo Lipponen?
Ilmoita asiaton viesti
Niissä 2012 vaaleissa Haavisto voitti Väyrysen 18,76 – 17,53 %…
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä nyt sattu Lamminpäätä leukaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikkein kiihkeimmin ja ehdottomimmin oman ehdokkansa takana seisovat ei-stubbilaiset joutuvat pettymään joka tapauksessa. Vaikka hoppee ei häppee olekaan, etenkin tähän saakka kärkitilaa pitäneille haavistolaisille lopullinen hopeatila olisi vielä suurempi pettymys kuin meille rehniläisille.
Ilmoita asiaton viesti
Älä unta näe.
Ilmoita asiaton viesti
Erinomaista. Haaviston valinta edustamaan Suomen kansaa olisi ollut iso virhe, koska hän ei edusta sitä, mitä suomalaisten enemmistö on ja ajattelee.
Hän ajaa enemmän ulkomaalaisten ja jopa terrorismia tukevien etuja kuin suomalaisten, on ollut esimiehenä alaisilleen pettymys omavaltaisuuden vuoksi, hänellä ei ole korkeakoulututkintoa, mikä vaaditaan ehdottomana pikkuvirkamiehiltäkin, hänen kielitaitonsa on suppea Stubbiin verrattuna, hän ei sivarina voi uskotttavasti olla armeijan ylipäällikkö ja hänellä on parisuhteensa laadun takia ongelma edustaa Suomea siten, ettei maakuvamme siitä huomattavasti kärsisi. Viimeisin on asia, joka ei yhdenvertaisuudesta inttämällä parane reaalimaailmassa piiruakaan.
Lopultakin pidän puutteena myös sitä, ettei Haavistolla tietääkseni ole mistään muusta työkokemusta kuin järjestötoiminnasta ja politiikasta. Se ei edesauta yhtään ymmärtämään edustamansa tavallisen suomalaisen elämää. Kokemustaustaa ei paranna, että hän ei tunne lapsiperheiden elämän haasteita.
Ilmoita asiaton viesti
Kommenttisi varmisti taas muutaman äänen Haaviston laariin.
Ilmoita asiaton viesti
Haavisto on vähemmistöjen presidenttiehdokas. Mieti sitä ja sen seurauksia.
Ilmoita asiaton viesti
Olisihan se mahtavaa jos presidentti olisi kaiken muun hyvän lisäksi myös homo. 🌈
Ilmoita asiaton viesti
Mikäli Haavisto haluaa vedota homouteensa “kaiken muun hyvän lisäksi”, tulisi se kirjata virallisesti hänen ansioluetteloonsa.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta on valmis uhraamaan lapset aikuisten eduille!
Ilmoita asiaton viesti
Eikös se juuri ollut pelastamassa niitä lapsia?
Ilmoita asiaton viesti
Haaviston kannatus kiinnostaa sikäli, että hän on ollut ”varma” 2. kierroksen ehdokas koko ajan. Jos Jutta ja Li syövät Pekan eväitä jonkun prosenttiyksikön, on hänen mahdollista päästä myös 3. sijalle. Tämä toki vaatii samalla sitä, että vaikkapa Olli vähän kohentaa kannatustaan.
Hyviä ehdokkaita on niin paljon, että esim. presidenttiainesta oleva Paavo Väyrynen ei ole ainakaan vielä päässyt korkeammalle. Vuonna 1994 kaksi muuta keskustataustaista ehdokasta keräsi sen verran ääniä, että Väyrynen jäi kolmossijalle. Nyt tätä vaaraa ei taida olla.
Ilmoita asiaton viesti
Kappas vaan, Ylekin uumoilee Urpilaista:
Jutta Urpilaisen nousu pudottaisi Haavistoa
Kantansa kertoneista SDP:n kannattajista 45 prosenttia äänestäisi Haavistoa, kuusitoista prosenttia Stubbia ja vain kolmetoista prosenttia Urpilaista. Olli Rehn saa demariäänistä kymmenen prosenttia.
Urpilaisen nousu uskottavaksi ehdokkaaksi uhkaisi erityisesti Pekka Haaviston pääsyä presidentinvaalin toiselle kierrokselle. Haaviston kannatuksesta noin kolmannes tulee sosiaalidemokraateilta.
https://yle.fi/a/74-20060133
– Ans kattoo kuinka komissaari Urpilainen menestyy, arvelisin että vaaliväittelyissä hyvin.
PS. Väyrynen julkaisi blogin, vaikuttaa edelleen siltä että ei saa kannatuskortteja kokoon.
Ilmoita asiaton viesti
Muistatkos itse, miten haljua aikaa se oli, kun ei ollut Väyrystä ehdokkaana presidentinvaaleissa? Toivotaan, että korttikeräys onnistuu.
Ilmoita asiaton viesti
En ole juurikaan kiinnittänyt Väyryseen huomiota ennen paria viimeisintä presidentinvaalia.
Ilmoita asiaton viesti
Vaalipäivät ovat 28.1. ja 11.02.2024
Annetut äänet lasketaan. Mielenkiintoista on, jatkuuko
nyt laskussa olleiden kannatus.
Ilmoita asiaton viesti
Mikäli vedonlyöntitoimistoihin on uskomista niin Aaltolan osakkeet ovat romahtaneet.
https://fi.unibet.com/betting/sports/event/1020047136
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka Pekka Haavisto fiksu mies onkin – mutta että presidentiksi. Mitä lähemmäs vaalipäivä tulee, sen vakavammin ihmiset näköjään ehdokkaita vertailevat. Haaviston kynttilä hiipuu, kun paremmilla vaihtoehdoilla on fiksuuden lisäksi muutakin annettavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Parempi vaihtoehto olisi musta lesbo mutta sellaista ei ole nyt tarjolla.
Ilmoita asiaton viesti