Pääministeri Rinteen vuoden 2020 talousarvioesityksen pohja pettää
Pääministeri Rinteen hallitus kasvattaa lisätalousarviolla tänä vuonna velanottoa. Ettei vain oltaisi 3 mrd:n seutuvilla, kun tilinpäätös tehdään.
Valtiovarainministeriö julkaisi tänään syksyn taloudellisen katsauksen. Katsauksen mukaan Suomen BKT kasvaa tänä vuonna vielä 1,5 % , mutta hidastuu 1,0 %:iin ensi vuonna ja edelleen 0,9 %:iin vuonna 2021.
Valtiovarainministeriö on ennusteen tekstissä “varovaisempi” ” kuin monet muut ennustelaitokset, kuten mm. Op-ryhmä, Danske Bank, Etla, Handelsbanken.
Mutta entinen valtiovarainministeriön valtiosihteeri, ministeri Raimo Sailas sanoo suoraan, että työttömyys pahenee ensi vuonna.
→ Kuka uskoo, että vuoden 2020 talousarvioesityksessä mainittu velanotto on kohdallaan ja jää n. 2 mrd:n tasolle. Minä en ainakaan usko. Pääministeri Rinteen vuoden 2020 talousarvion pohja pettää melkoisella varmuudella .
Iltalehti uutisoi, että valtiovarainministeriön virkamiehet arvostelevat avoimesti vihertävän kansanrintamahallituksen talous- ja työllisyyspolitiikkaa budjettikirjan liitteenä olevassa taloudellisessa katsauksessa.
****
P.s. Kansalaisten kannattaa tutkia saapuvaa verokorttia, onko pidätysprosentti muuttunut tästä vuodesta. Ennustan, että valtaosalla on. Pääministeri Rinne puhuu, että tämä hallitus keventää verotusta.
P.s. Huomenna 08.10.2019 TV1 lähettää klo 12 alkaen vuoden 2020 valtion talousarvion lähetekeskustelun.
Tutkiessaan verokorttia on myös syytä erottaa tulovero palkasta pidätettävistä sivukuluista, ainakin kokoomuslaisille tämä tuntuu olevan kovin vaikeaa vaikka vv-ministeri Lintilä sen hallitusaitiosta on monta kertaa heille ”rautalankasta” vääntänyt.
Ilmoita asiaton viesti
Ette te demarit pääse siitä pois, että monella pidätysprosentti nousee.
Ja sitä tosiasiaa ei rautalangasta tarvitse vääntää.
Ilmoita asiaton viesti
Seppo-Juha ei nyt millään pääse yli siitä tosiasiasta, että ”kykypuolue” todettiin kyvyttömäksi hallitusneuvotteluissa. Täydellinen frustraatio aiheuttaa viikottaista jankkaamista ja manaamista täystuhosta.
Ahon hallituksen aikana porvarihallitus sai aikaan täysromahduksen, mutta sellaista ei tämän hallituksen aikana ole näkyvissä. Sen sijaan on säälittävää ja arvoromahduttavaa, että arvoisa Kokoomus näyttää lähteneen persujen apupuolueeksi ja virittelee itseään rasistiseen asentoon.
Ilmoita asiaton viesti
Kas kummaa, kun monet muutkin puhuvat julkistalouden alijäämän kasvusta.
Mutta tähän aiheeseen palataan.
P.s. Enpä muista milloin VM:n johtavat talousasiantuntijat
sanovat suorat sanat Rinteen hallituksen budjetista.
Ilmoita asiaton viesti
Rinteen hallitus on ollut vallassa nyt vain 5 kk ja kaikki talouden luvut ja ennusteet ovat väriltään viherpunan sijaan patamustia.
Vain voi ennustaa olematta ennustaja kristallipalloineen, että maan tilanne tulee olemaan taloudellisesti entisestäänkin huonompi ja tukala v. 2023 maaliskuussa suurtyöttömyyden oloissa.
Nyt huippusuhdanteen huipulla kaupungit ja kunnat ovat aloittaneet rajut väenvähennykset, mutta miten onkaan sitten Rinteen aiheuttaman taantuman syvetessä edelleen.
Maata ja Valtiota ei johdeta, kuten ammattiliittoa.
Ilmoita asiaton viesti
Varoitin elokuussa 2018, että seuraava hallitus voi tuhota Sipilän hallituksen talouspoliittiset saavutukset.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sjphki/260153-saavutetut-talouspoliittiset-tavoitteet-voidaan-nopeasti-tuhota/
–> ja niin taitaa valitettavasti tapahtua ja vieläpä kepun tuella
Ilmoita asiaton viesti
Talousarvion lähetekeskustelussa kannattaa laittaa korvan taakse, mitä kukin sanoi hallituksen toimesta.
Tehdäänö vasta sitten järkevää talouspolitiikkaa, kun on pakko ja monet asiat kriisiytyneet. Koko julkinen talous on v. 2023 n. 5,5 mrd alijäämäinen ja kenties pahimmassa skenaariossa paljon enemmän. Tuo luku on VM:n asiakirjassa mainittu.
Vihreille sanoisin vaan, että ensin tikun nokkaan kv-yhteistyö Suomen aktiivisella mukana ololla, ei siten, että Suomi ensin, jolla Suomen omilla toimenpiteillä saadaan mm. meren pinnan nousun estettyä, tai kuivuuden lisääntyminen/aavikoitumien jne. Suoraan sanottuna oli vastenmielistä kuunnella vihreitten puheita.
Ilmoita asiaton viesti