Sähkösavuke oiva lääke tupakoinnin lopettamiseen
Tutkimuksen mukaan sähkösavukkeita käyttävät onnistuivat lopettamaan tupakoinnin 60 prosenttia "paremmin" kuin pelkän mielenlujuuden varassa olevat, tai muita vieroitushoitomuotoja käyttävät tupakoitsijat.
Sosiaali- ja terveysministeriö ei ole kuitenkaan katsonut aiheelliseksi tehdä muuta kuin latoa barrikadeja sähkösavukkeita käyttävien eteen. Ilkeämielinen toteasi, ettei STM:ä kiinnosta kansalaisten terveys, vaan tupakka- ja korvaushoitobisneksestä imetyt verotulot.
Lobbausta tietysti tämäkin, mutta olen itse yrittänyt tahdonvoimalla, purukumeilla, laastareilla ja vaikka millä aiemmin irti tupakoinnista. Puoli vuotta sähkösavukkeen kanssa näpränneenä ei ole tehnyt edes mieli palata tupakoitsijaksi. En tosin ole ottanut myöskään paineita saada tätä höyrystelyäkään kokonaan loppumaan, mutta sitäkin voin varmasti jossain vaiheessa harkita tietäen, ettei vaarana ole ainakaan pudota takaisin tupakoitsijaksi.
Kehotan STM:ää rohkeasti hyväksymään sähkösavukkeet vähintäänkin samalle viivalle muiden korvaushoitotuotteiden rinnalle.
Videolinkki aiheesta ja tutkimustuloksista.
Henri, pitääkö olla ehdoton? Eikö onnistuisi esim vähentäminen 20%iin aiemmasta. olen tosin väärä henkilö puhumaan,ns. bilepolttajana, en nimittäin koskaan ole tuntenut ns , tupakanhimoa. Esim. krapulassa ajatuskin röökistä tuo suoliston sisällön suuhun.
Ilmoita asiaton viesti
Tupakoinnin vähentäminen ei ole suositeltava ”keino” lopettamiseen. Aivoihin tulee vain kunnon riippuvuussuhteessa olevalle entistä suurempi mielihyvän tunne käydessään ”säännöstellyllä nortillaan”.
Yleisesti ottaen: aivan sama kuinka paljon muut polttavat. Tämä kirjoitus oli osoitettu niille, jotka ovat polttaneet kauan, mutta haluavat lopettaa. He ovat ehkä kokeilleet lakkoja ja muita korvaushoitotuotteita – tuloksetta.
Ilmoita asiaton viesti
Tupakointia tulee lisätä ennen aiottua lopettamista, niin että rööki alkaa maistua jo paskalle, silloin on helppoa lopettaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kokeiltu on tätäkin. Ei ollut oikeastaan yhtään sen helpompaa – paitsi seuraavan 4-5 tunnin ajaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Hankkikaa venäläisiä savukkeita – kessuttele voi jäädä jo 1/3 entisestä määrästä.
Ilmoita asiaton viesti
Tai kunnon isoja sikareita. Poltella voi vain jos on toista tuntia aikaa viettää sitä tupakkitaukoa. Ei välttämättä kerkiä edes joka päivä pössytellä.
Ilmoita asiaton viesti
Jos mies on mies, niin lopettaa tupakoinnin tai kahvinjuonnin ilman mitään poppakonsteja.
Ilmoita asiaton viesti
Mies ei siis useimmimten ole mies. Itse en pode ”mieskunniaa” siis Kuten mattieskohytönen. olen antanut itselleni luvan olla ämmä.
Kari Suomalainen heitti sikarit ja wishkyt pois tosta vaan ei onnistuis multa, jos siis kuuluis tapoihin kumpikaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ari menee ehdottamaan tällaista sukupuolimäärittelyä sitten ministeriöihin.
Ilmoita asiaton viesti
Ja menen jos maksat matkat;)
Ilmoita asiaton viesti
Sovitaanko, että maksat itse, mutta hyvityksenä ei laiteta laskua kannattamasi valuuttajärjestelmän vaihtoehtokustannuksista Suomen kansantaloudelle 😉
Ilmoita asiaton viesti
mä välil olin 10 v polttamatta. sitä ennen poltin 20 v camelia askin päivään. sillon lopettaminen onnistu hankkimalla toinen addiktio, juoksu. viikon vapisutti, kuukauden päästä erossa.
tietty sit aloitin uudelleen. erosi eukosta. kaikki oli jo saatu kondikseen, sit se päätti että hänen kirpputorilta ostamansa sänky pitää toimittaa hesaan (400 km). joo lupasin ostaa millasen vaan tilalle. ei käynyt. ite valvoi kuljetuksen ja poltti matkalla askin. mä kans. oli heleppo alottaa.
Ilmoita asiaton viesti
Entä nyt? Onko ajatus lopettaa vielä – ja vieläkö samoin metodein?
Ilmoita asiaton viesti
Mistä kannattaa ostaa ja minkä merkkinen setti? Noita näyttää olevan aika monenlaisia…
Ilmoita asiaton viesti
Todellakin kaikenlaisia löytyy. Huokeat budjettimallit ovat omaa alaa. Kaikki tarvikkeet ovat myynnissä erikoisliikkeissäkin, mutta nikotiininesteet tulee tilata ulkomailta.
Yhteensopivuus eri osien kanssa kannattaa varmistaa aluksi esimerkiksi tilaamalla netistä / ostamalla liikkeestä saman tuoteperheen tarvikkeet.
Nesteet tilaan Britanniasta (ETA) – täältä.
Mitä tarvitset:
Nestettä kuluu paljon polttavalla n. 3ml vuorokaudessa. Itse tilaan aina tujuinta (sama hinta kuin laimeammissa) ja sekoitan joukkoon glyserolia (apteekista saa) suhteessa 1:1.
Ilmoita asiaton viesti
Kimmo:
Suosittelisin tuotalta
http://www.finnvape.com/
Tuota sarjaa Kanger E-vod (täydellinen sarja)+ ato-päitä (höyrystäjän päitä (5 tulee paketin mukana + tietysti kaksi mukana tulevissa tankeissa). Kaksi akkua mielestäni riittää (paketissa) mutta Egoja kierrä kaukaa, akut eivät kestä.
Nesteistä olen ajatellut tilata tuota
http://www.finnvape.com/product/513/liqua-menthol-…
Vävy on kehunut ja on ollut nyt 20 vuoden polttamisen jälkeen 1.5 kk täysin ilman perinteistä tupakkaa. Kerrasta poikki.
Hän käyttää noita Finwapen vehkeitä ja nesteitä.
Ilmoita asiaton viesti
Peukutus Kangerille, löytyy myös itseltäni.
Ilmoita asiaton viesti
Ei saa mainostaa, mutta google auttaa. Tilaa huviksesi joku kolmenkympin ”all-in”-harjoittelusetti. Kun valkenee, mistä on kyse, voi sitten alkaa hifistellä omien mieltymysten tarkentuessa.
Ilmoita asiaton viesti
Tsemppiä tähän hankkeeseen! Jaksaa, jaksaaa…
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä tämä hanke kestää (koputtelen puuta) – ellei tätäkin sitten kriminalisoida ja lasketa vähintään 10 vuoden vankeusrangaistuksen väärtiksi puuhasteluksi.
Ei ole tehnyt muuta kuin ällöttänyt enää se, jos joku tupakoi lähistöllä. Se on toki selvää, että nykyisin joutuu kaikki liikkumiset sun muut valmistelemaan astetta paremmin. Kotiavaimet voi unohtaa sisälle – sähkösavuketta vara-akun kanssa ei.
Ilmoita asiaton viesti
Minä olen puolestani pitänyt taukoa kahden savukkeen välillä nyt jo muutaman vuoden. Apuvälineenä tauon aloittamisessa söin kolme-neljä punttia tulitikkuja. Tulee paljon halvemmaksi kuin nikotiinituotteet. Mutta – jokaisen täytyy keksiä omat niksinsä, ei joku tietty sovi kuin pienelle osalle porukkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Yhdyn Henriin sillä edellytyksellä, että löytää sopivan nesteen sähkötupakkaan. Niillä on hirveä ero maussa.
45 askivuotta takana, lopetusyrityksiaä laastarilla, purukumeilla ja inhalaattirilla. Mutta kun sen nikotiiniriippuvuuden lisäksi on kehittynyt vähintään yhtä kova tapariippuvuus.
No sitten päätin kokeilla sähkötupakalla. Kahden päivän jälkeen en polttanut enää perinteistä tupakkaa. Vaikka neste oli hirveän makuista.
Nyt ne kiinalaiset egot menivät rikki ja nestekin loppui. Perinteinen tuli takaisin.
Nyt on tilattu ja saatu uudet egot. Menossa nesteen arpominen. On Suomelta suorastaan typerää kieltää nikotiinipitoisten nesteiden myynti edes apteekissa, vaan nyt ne joutuu tilaamaan jostain muusta ETA-maasta. Toimitukset kestävät, eikä käytänön tulosta tiedä.
Nyt sitten pitäisi keksiä hyvä menthol-savuketta vastaava neste. Tai opetella näiden DIY-nesteiden sekoittelu. Siihenkin on kyllä netissä paljon neuvoja. Harrastaneekohan kukaan ”kaverille kanssa”-periaatteella DIY nesteiden sekoittelua? Tiedätkö Henri tai kukaan muu?
Mutta sähkötupakka on ehdottomasti paras ja helpoin vieroituskeino.
Ilmoita asiaton viesti
Sellainen melko varma osuma ”suomalaiseen makuun” on kahvinmakuinen neste. Itse tosin käytän ilomielin jopa omenaa.
Olen kuullut kyllä tarinoita, että jonkun mielestä sellaiset vaniljat ja mansikat on ****jen hommaa, ja että nesteen pitää maistua tupakalle.
Tämä on kuitenkin makuasia, ja mielummin minun suussani omena maistuu kuin tuppu tupakanpuruja.
Ilmoita asiaton viesti
No minäkin poltin mentholia ja vaniljaa ilman tupakanmakua, Nikotiinipitoisuus 12 mg/ ml.
Harva tuttavistani höyryttelee näillä ”tupakkanesteillä”.
Ja ensiksi tuli hajuaisti takaisin ja sitten alkoi hirveä liman nousu keuhkoista.
Nythän sekin koetus on taas varmaan edessä. Sillä tulen lopettamaan tupakoinnin – ainakin perinteisillä uudestaan. Kahvi?
Ilmoita asiaton viesti
Kahvinmakuinen neste siitä syystä, että suomalaiset tuppaavat olemaan aika lailla kärkipäätä kahvin kulutuksessa. Jos ei pidä kahvista niin sitten ei ehkä kannata kahvinmakuista nestettäkään tilata.
Ja aivan samat reaktiot itsellänikin, hajuaistin ja liman (tervan) järjestystä en enää muista.
Ilmoita asiaton viesti
EIkös kahvinmakuisen nesteen kanssa tarvitse toisenkin sähkötupakan ja siihen kermakakun makuisen nesteen?
Makuvaihtoehdot ovat tosiaan kirjaimellisesti makuasioita kun vaihtoehtoja löytyy sellaisiakin, jotka eivät edes olisi tulleet mieleen.
Ilmoita asiaton viesti
=D En suosittele truuttamaan ainakaan kermaa nikotiininesteen joukkoon.
Itsehän juon kahvin toki ”ilman muuta”. 😉
Ilmoita asiaton viesti
Jep, ei niitä nesteitä kannattane itse ruveta miksailemaan. Tuskin nikotiininesteessä, jonka maku on ”italiainen kermakakku” on ainuttakaan kermakakun ainesosaa. Kaipa nuo labrassa osaavat paremmin.
Tupakkakaupan nikotiinittomissa oli ”havannalainen sikari” -makuinen neste. kysyin kauppiaalta onko se lähellekään oikean makuinen. Tulkitsin naurun vastaukseksi ettei ihan osumaa ole saatu aikaan.
Ilmoita asiaton viesti
Lopetin joulukuun 15 viime vuonna 37 vuoden tupakoinnin ja ensialkuun söin aamusta iltaan nikotiinipurkkaa posket kipeinä. Muutaman kuukauden päästä sain flunssan ja muutamaan päivään ei purkka maistunut, joten lopetin senkin. Kolme kuukautta poltin unissani lähes joka yö ja unissaankin tiesin että olen lopettanut ja sain morkkikset, mutta sen jälkeen ei ole unissaankaan tullut poltettua kuin muuutama kerta.
Välillä joissakin tilanteissa tulee aivan järjetön tupakanhimo, mutta se menee minuutissa parissa ohi ja uskon etten aloita enää ikinä polttamaan, niin onnellinen olen siitä että pystyin lopettamaan!
Ilmoita asiaton viesti
Tuo on tärkeää, että se tupakanhimo pyyhkiytyy nopeasti pois – oli metodit sitten mitkä tahtovat.
Itselleni kävi aina niin, että se ajatus savukkeesta ei vaan pyyhkiytynyt pois, vaan se jäi vaivaamaan niin, että oli helpompaa käydä nortilla ja saada sitä kautta se ajatus pois.
Sähkötupakilla olen onnistunut niin ikään tehokkaasti torjumaan tällaiset mielihalut. Ensimmäisen kuukauden aikana niitä tuli usein.
Hienoa, että olet onnistunut. Koita kestää ja pitää pääsi! 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Olen aika itsepäinen joissain asioissa, eikä ole aikomustakaan aloittaa enää uudelleen!
Ilmoita asiaton viesti
Itse blogitekstin kanssa olen samaa mieltä, sähkötupakkaan pitäisi suhtautua suopeammin. Näin sekä silloin kun sitä tarjotaan keinoksi lopettaa tupakointi, mutta myös silloin jos joku haluaisi vain vaihtaa yhden tavan toiseen, luultavasti vähemmän haitalliseen.
Mutta keljuttaa tämä sama äänensävy, jolla tupakoinnista aina puhutaan, vaikkei se ehkä tarkoituksena blogistilla ollutkaan; Tupakointi ei ole sairaus, siihen ei siis tarvita lääkettä.
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa kontekstissa ”lääke” viittasi enemmän ”keinoon”.
Ilmoita asiaton viesti
Jep, se viesti tuli kyllä esille. Keljutus tuli tosiaan pääasiassa muualta tähän aiheeseen liittyen.
Ilmoita asiaton viesti
Siis onko jokin asia sairaus sillä perusteella, että Suomessa (läkintöhallitus?) on vaan keksinut määritellä nikotiinin lääkkeeksi. Muistta ETA-maissa näin ei ole.
Suomessakin niitä nikotiinipitoisia purkkia saa tavaratalojen kassoilta. Miksi näin?
Ilmoita asiaton viesti
Harvoin näkee niin ala-arvoisia argumentteja kuin sähkötupakan vastustajilla.
http://janikorhonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/85918…
Ilmoita asiaton viesti
Erinomainen avaus, ja hyvät perustelut!
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä blogi.
Kävin kirjoittamassa sinne kommentin. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Sähkötupakassa on se huono puoli, että se saattaa olla jatkuvasti suussa kun istuu koneella, lukee kirjaa sun muuta, ja sitten on hirveä olo. Että totuttelua sekin vaatii…
Ilmoita asiaton viesti
Itse en ole koskaan polttanut tupakkaa säännöllisesti (joskus juhliessa mennyt muutama) mutta kaveri silti vinkkas kun xsmokella oli joku tarjous sähkötupakasta että sai alotuspakkauksen postikulujen hintaan (siitä lähti kestotilaus joka piti lopettaa 14 pv sisällä jos ei halunnut lisäpakkauksia) ni päätin kuitenkin kokeilla. En voi sanoa että siitä se sitten ”lähti” mutta tilasin kuitenkin kanger evod alotuspakkauksen finnvapesta ja ihan mukavaa puuhaa jota tulee satunnaisesti harrastettua edelleen. Näin ei-tupakoitsijankin silmistä näyttää tyhmältä, että EU:lla ja jenkeissä FDA:lla on hirveä kiire äkkiä kieltämään tämä trendi ennenkuin se leviää, vaikka ei se ehkä täysin terveellistä olekkaan, vaikea on nähdä että se olisi tupakkaa ainakaa vaarallisempaa. Vaikka 2040 on Suomesta tulossa täysin savuton (uskoo ken tahtoo) siihenkin on 26 vuotta. Eiköhän siinä ajassa muutama kerkee vielä keuhkoahtauman hankkimaan.
Ilmoita asiaton viesti