Deflaatio – kukaan ei taaskaan nähnyt mitään
Seremoniallisesti juhlittu Euroopan keskuspankki EKP:n tekemä europankkien tasetarkastelu ja stressitesti jätti yhden oleellisimmista asioita poskelleen. EKP odotti rasituskokeessaan inflaation olevan 1,0 prosentissa. Tällä haavaa se on 0,3 prosentissa. Moni euromaa on jo deflaatiossa, ja aivan erityisesti kriisimaat. Ne, joiden pankkeja epäiltiin eniten.
EKP saikin vastata ensimmäiseen kysymykseen, jotta miksei inflaatiolukuja asetettu realistisemmalle tasolle. Vastaus oli, ettei sitä ollut testiä laadittaessa nähtävillä. Rasituskokeen skenaariot lyötiin lukkoon alkuvuodesta.
Siltikin on jo nähtävillä, että eri euromaissa osa on jo ollut deflaatiossa, toiset pidemmän aikaa. Monella maalla inflaatioluvut ovat olleet nollan pinnassa, eikä yhdessä prosentissa, kuten testitulos osoittaa.
Tämä on outoa. Talousasioita seuraavat tietävät miten "inflaatio syö velkaa". Samalla logiikalla deflaatio nostaa velan reaalista hintaa. Tämä on se syy, miksi tasetarkastelussa mentiin hakoteille. Eurovaltiot, -yritykset ja -kotitaloudet ovat korviaan myöden veloissa. Deflaatio olisi varsin tuhoisaa.
Finanssialan Keskusliitto FK julistaa tiedotteessaan, että tämä testitulos osoittaa europankkien olevan rotevassa kunnossa. FK ilmoittaa myös, että rajumpikin taantuma kyllä kestetään. Kaikki on siis hyvin?
FK ei osaa ihmetellä rasituskokeessa käytettyjä inflaatiolukuja, mutta taloustoimittajat äkkäsivät kysyä tätä heti alkuun EKP:lta. Miten taitamatonta väkeä FK:ssa oikein on?
Euroopan komission puheenjohtajan entinen neuvonantaja Philippe Legrain sentään ihmettelee omassa esityksessään inflaatiolukuja. Hän nimittelee testitulosta "farssiksi".
Ja kukaan ei osannut arvata, että vimmalla ajettu talouskuri kesken ankeiden aikojen ei voisi johtaa putoavaan inflaatioon? Väärin. Jo viime joulukuussa Credit Suissen The Financialistissa kirjoitetaan, että Euroopan tulisi varoa putoavia hintoja.
Suomi ei voi tehdä asialle juuri mitään. Suomi on liian riippuvainen ulkomaiden investointihaluista. Deflaatiokierteen alettua niitä saa odottaa. Suomen tulisi tällöin tehdä tyystin erilaista finanssipolitiikkaa, mutta Suomi on tehnyt EU-maiden kanssa talouskuria vaalivan sopimuksen.
Se sopimus tukahduttaa meidät.
Ei pidä ollenkaan ihemetellä että maailman hauskin mies tuli juuri Suomesta ja pesi kaikki ns reenit ja asiantuntijat.
Pravuurivitsiniä Leikola ihmettelee, miten tyhmiä valtiot ovat, kun maksavat tunnollisesti velkojaan pankeille.
Olin siis väärässä.
Maastamme löytyykin asiantuntijoita.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/73522-tama-ismo-le…
Ilmoita asiaton viesti
Njoo, eiköhän euroalueella päästä siihen vaiheeseen, että joko ei vaan voida maksaa – tai sitten EKP rupeaa ostamaan velkoja taseeseensa, kuten aiemmin ehdotin (EKP, Saksa ja Suomi joustavat).
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos että teit oman aiheen tästä; suurin pankkien stressitesti, jonka tarkoitus oli parantaa pankkien luotettavuutta muuttui täydelliseksi farssiksi. Todennäköisin skenaario joka ei kuulunut testiin vain heikentää luotettavuutta, eli seuraavaa romahdusta odotellessa. Jokohan sitten kuopataan tämä epäonnistunut Euro- ja EU-projekti.
Zerohedge tiivistää aika hyvin pakettiin tämän koko farssin, tosin Lontoon murteella:http://www.zerohedge.com/news/2014-10-27/errors-found-ecbs-confidence-boosting-stress-test
Ilmoita asiaton viesti
Deflaatiosta kirjoittelin myös tänne, jos kiinnostaa:
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/economist-euroa…
Ilmoita asiaton viesti
Maahanmuuttodeflaatio on deflaation muoto, joka syntyy siitä, että suuri joukko maahanmuuttajia aiheuttaa paineita alentaa palkkoja, ja näin palkat laskevat ja tuotteet halpenevat markkinoilla.
Ihmettelen, että perussuomalaiset talousviisaat eivät ole kiinnittäneet enempää huomiota maahanmuuttodeflaatioon?
Ilmoita asiaton viesti
Pieniä ovat silakat joulukaloiksi. Kun nyt korjattaisiin ensin ne suurimmat virheet.
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/economist-euroa…
Ilmoita asiaton viesti