Ben Zyskowicz poliittisen väkivallan kohteena
Isokokoinen kantasuomalainen (teen tässä selväksi että kyseessä ei ollut mikään maahanmuuttaja , näinhän nykyään uutisoidaan silloin kun halutaan painottaa sitä että kantis on kyseessä eikä mikään espoolaismies) kävi Benin kimppuun ja töni Benin kumoon huutaen samalla että ben on Jude ja kaiken kukkuraksi kannattaa natoa. Arvoitukseksi jää minkäänlaista poliittisista suuntautuneisuutta tämä hyökkääjä edustaa – poliisi on joka tapauksessa ottanut hyökkääjän kiinni.
Onneksi Ben ei tässä loukkaantunut kovin pahoin, pinta naarmuja sai hän.
Tulispa jo vaalit että loppuisi tämä hulluus – ihmiset ovat toistensa kurkussa vaikka kaikilla pitäisi olla asiat kutakuinkin kunnossa, kävi vaaleissa miten vain.
https://twitter.com/MatsUotila/status/1639581573333876738?s=20
Ilmoita asiaton viesti
Taannoin silloisen Päämisteri Sipilän kimppuun käytiin,eikä vaaleista ollut tietoakaan.
Sipilän reaktiota lyönnin suhteen kritisoitiin huolella ,ja useat persut olivat sitä mieltä että sai mitä ansaitsikin.
Kaikki siellä näkojään hyödynnetään mikä voidaan.
Olette säälittävin tokka,mitä maa tällä hetkellä päällään kantaa.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, pari pölkkypäätä tuolla ketjussa kertoo villinä arvauksena että asialla oli ”antifa” tai muslimi. Ei se nyt oikein antifasismilta kuulosta että menee juutalaista lyömään. Pikemminkin fasismilta.
Ilmoita asiaton viesti
Ehdottoman tuomittavaa toimintaa.
Jos hitusenkaan kunnioittaa demokratiaa, ei edes harkitse tällaista!
Ilmoita asiaton viesti
SKE tyyppi
Ilmoita asiaton viesti
Onko varma tieto?
Ilmoita asiaton viesti
Toinen ryhmä jolta vastaavanlaista voisi odottaa on sinimustat.
Ilmoita asiaton viesti
Sinänsä erikoista, että mikään kansallinen tai kansainvälinen poliittinen puolue tai ryhmä ei ole ainakaan toistaiseksi ilmoittanut olevansa tämän poliittisen terroriteon takana.
Lieneekö tekijä kuitenkin ns. yksinäinen susi ?
Ilmoita asiaton viesti
Jotain häpyä sentään. Yksi syy voi toki olla sekin että tekijä jäi kiinni; ainakin Isis ym. vastaavat järjestöt ottavat ”kunnian” vain jo tekijä tulee surmatuksi.
Ilmoita asiaton viesti
Se nyt tästä vielä puuttuu.
Ilmoita asiaton viesti
Antisemitismiä Suomessa esiintyy sinimustissa, ehkä myös VKK:ssa ja Vapauden liitossa. Persuissakin sitä on ollut, vaikka se on sittemmin siivottu piiloon. Suomen Sisussa poliittista aktiivisuuttaan käynnistelleellä Halla-aholla on ollut 2000-luvun alkupuolella antisemitistisiä näkemyksiä. Hän oli tuolloin 30-vuotias.
– Ehkä se oli kirjan tekijälle henkilökohtaisesti vähän pettymys. En olisi halunnut löytää selvää viittausta siitä, että Halla-aholla on tai on ollut antisemitistisiä ajatuksia. Holokaustin muistopäivänä hän kirjoitti holohölinästä ja puolusti aikanaan holokaustin kiistänyttä poliitikkoa.
Halla-aho kuului Suomen Sisun hallitukseen aikana, jolloin järjestö jakoi juutalaisvastaista sisältöä ja sisulaisten lukupiirissä perehdyttiin muun muassa Hitlerjugend-ideologi Helmut Stellrechtin teokseen Usko ja teot vuodelta 1938.
“Juutalainen on epärehellinen. Hän on sellaiseksi syntynyt ja pysyy läpikotaisin luihuna. – – Hänen juurimisensa pois Saksasta on ylin laki.” Stellrecht kirjoittaa kirjassaan.
Suomen Sisu kertoo verkkosivuillaan olevansa “iloinen voidessaan tarjota tämän historiallisen harvinaisuuden suomalaisille lukijoille”.
https://demokraatti.fi/halla-aho-elamakerta-nostaa-pintaan-antisemitismin-en-olisi-halunnut-loytaa-selvaa-viittausta-siita/
Ilmoita asiaton viesti
Poliittisista puolueista Nato-vastaisuutta esiintyy eduskunnassa 1.3.2023 suoritetun Nato-äänestyksen perusteella Vasemmistoliitossa ja Valta kuuluu kansalle-puolueessa.
Vasemmistoliittoa johtaa Li Andersson ja VKK:n johdossa on Ano Turtiainen.
Ilmoita asiaton viesti
Sinimusta se oli niin kuin arvasin.
Ilmoita asiaton viesti
Meillä kaikkein vaikuttavinta antisemitismiä on aivan kädenulottuvilla; kun tavallinen suomalainen avaa tv:n tai lehden/verkon. Kanavat välittävät tälläkin hetkellä täysin toispuoleisesti ja täysin yhdenvasemmistopuolueen ehdoilla asiasta nimeltä Israelin oikeusuudistus, jossa koko kansakunta näytetään elävän sotatilaa edeltävän selkkauksen sisällä. Tämä ei ole alkuunkaan totta.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pivikopsa/mista-israelin-oikeuslaitoksen-uudistamisesta-kaytavassa-taistelussa-todella-on-kyse/
Ilmoita asiaton viesti
VKK-pipolta näytti ainakin päähine, jos se jotain asiassa osoittaa…
Ilmoita asiaton viesti
Juu, niin se taitaa olla. Ensimmäisestä näkemästäni blurratusta kuvasta oli päätelmäni, mutta toisissa kuvissa logo näkyi selkeästi.
Ilmoita asiaton viesti
Totuus ei ole se, mikä tuolle porukalle kannattaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ben on loistava välihuutelija Eduskunnassa – lyhyt naseva tilanteeseen sopiva huudahdus.
BenTV:ssä (Kokoomuksen Verkkouutiset) Ben lausuu suoraan kovia tosiasioita – niin pitääkin tehdä, eikä kierrellä ja kaarrella.
Jaksamista Benille!
Ilmoita asiaton viesti
Ben on pisimpään istunut kansanedustaja nykyisessä eduskunnassa ja kuten liikenneministeri taisi todeta, edustaa suomalaista parlamentarismia kunniakkaimmillaan.
Se että hyökkääjä toi esiin Benin juutalaisuuden ja Naton kannatuksen, viittaa kyllä tiettyyn, venäjämielisen äärioikeiston suuntaan, periaatteessa tietysti äärivasemmistonkin (näillä ei kuitenkaan juutalaisuus ole se juttu).
Ilmoita asiaton viesti
Hiukkasen olen kommenttisi lopussa mainitsemastasi eri mieltä. Esim. juuri arabeista osa oon juutalaisvastaisia johtuen israelin toiminnasta etupäässä. Nämä mainitut ovat tietämäni mukaan juuri vasemmistolaista politiikkaa kannattavia ja saavat kaiken tukemisen jopa meidän vasemmistolaisilta puolueilta. Enkä tarkoita tuolla juutalaisvastaisuutta vaan muutoin vasemmistopolitiikkaa.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007978998.html
Ilmoita asiaton viesti
No aikanaan nähdään mikä tuo on miehiään.
Ilmoita asiaton viesti
En ottanut kantaa laisinkaan eilisen hyökkääjän aatemaailmaan, enkä hyökkäykseen muutoinkaan.
Ilmoita asiaton viesti
arabeista osa oon juutalaisvastaisia johtuen israelin toiminnasta etupäässä. Nämä mainitut ovat tietämäni mukaan juuri vasemmistolaista politiikkaa kannattavia ja saavat kaiken tukemisen jopa meidän vasemmistolaisilta puolueilta
——————————–
Vasemmisto ei ole juutalaisvastaista vaikka annat näin ymmärtää. Se vastustaa Israelin hallitusta, ei juutalaisia, koska se miehittää Palestinalaisalueita. Valehtelit aivan tietoisesti pyrkimällä näin solvaamaan vasemmistoa. Myöskään monet oikeistolaiset eivät hyväksy miehitystä.
Ja mitä tulee Beniin itseensä, niin hän ei myöskään tuomitse Israelin miehitystä. Siitä hänelle pitkä miinus vaikka muutoin ihan asiallinen onkin.
Ilmoita asiaton viesti
Et ilmeisesti osaa lukea kommenttiani siten kuin sen tarkoitin, sillä sanoinhan mielestäni selvästi ”Enkä tarkoita tuolla juutalaisvastaisuutta vaan muutoin vasemmistopolitiikkaa.”
Se millä itse perustelen arabien juutalaisvastaisuutta johtuu heidän omista mielipiteistään israelin juutalaisten politiikasta heitä kohtaan. Tämä on siis heidän omien kokemustensa tulosta mielipiteisiinsä ja politiikkaan suhtautumisesta, joka on varsin vasemmistolaista suurilta osin. Lukekaa edellä oleva linkin kirjoitus!
Ilmoita asiaton viesti
Se millä itse perustelen arabien juutalaisvastaisuutta johtuu…
—————————
…..Palestiinalaisalueiden miehityksestä ja siitä, että heillä ei ole ihmisoikeuksia. Ja kyllä ne oikeistolaisetkin tuomitsevat pääsääntöisesti Israelin miehityksen mutta eivät pidä niin kovaa ääntä kuin vasemmisto.
Ilmoita asiaton viesti
Eikä koskaan Juha Makkosen mielestä tulekkaan ihmisoikeuksia, koska Makkosen valtioentiteetti ei tunnusta palestiinalaisten itsehallintoa, jossa Länsirannan palestiinalaiset äänestävät, ja Itä-Jerusalemin palestiinalaiset äänestävät Israelin järjestelmässä, – kun se ei ole kävellyt koskaan Makkosen eteen täällä Suomessa, niin ei sitä silloin voi olemassakaan olla, ja googlettaakaan ei viitti.
Kaksissa vaaleissa kun ei voi äänestää.
Ilmoita asiaton viesti
Makkosen valtioentiteetti ei tunnusta palestiinalaisten itsehallintoa
————————
Itsehallinto on vain nimellinen niin kuin hyvin tiedät. Israel ei ole tunnustanut Palestiinan valtiota ja kontrolloivat heidän elämäänsä aivan kuten itse haluavat ja pistävät uusia siirtokuntia pystyyn aina kun haluavat. He eivät toisin sanoen hallitse edes maa-alueitaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tunnustaminen?
Middle East Eye varmaan radikaalilehtenä kelpaa? Palestiinan valtiota ei tuolloin ollut edes tarkkailija-statuksella, sen sijaan rauhateon osapuoli on PLO:
Palestiinan johto tunnusti ensimmäistä kertaa virallisesti Israelin oikeuden olemassaoloon. Vastineeksi Israel tunnusti PLO:n Palestiinan kansan lailliseksi edustajaksi.
Myös -Yhdysvallat, YK, EU, Venäjä, diplomaattisen ”kvartetin” jäsenet, tunnustivat juuri PLO:n palestiinalaisten viralliseksi edustajaksi.
Mutta Middle East Eye kirjoittakin vähän myöhemmin,
Terrorijärjestöistä ainoastaan Fatah teki tämän, mutta sekin sanoo johtajiensa suulla suoraan tehneensä sen vain Lännen silmissä.
Nimellinen hallinto?
(6. elokuuta 2019 / JNS) Palestiinalaishallinto käsittelee koko Juudeaa ja Samariaa hallinnollisesti ja turvallisuuspoliittisesti hallinnassaan olevana alueena, sanoi palestiinalaishallinnon pääministeri Mohammad Shtayyeh sunnuntaina.
https://www.middleeasteye.net/news/palestine-israel-and-oslo-accords-what-you-need-know
https://www.middleeasteye.net/news/palestine-israel-and-oslo-accords-what-you-need-know
Ilmoita asiaton viesti
Vastineeksi Israel tunnusti PLO:n Palestiinan kansan lailliseksi edustajaksi.
——————————-
Palestiinan valtiota Israel ei ole tunnustanut. Miehitys jatkuu.
Ilmoita asiaton viesti
Siis jo huomasit, sitä ei tuolloin ollut, eivätkä palestiinalaiset sen tunnustamista edes esittäneet. Kyllä heille riitti PLO:n tunnustaminen palestiinalaisten viralliseksi osapuoleksi. Valtiohankkeet ovat myöhempää perua.
Ilmoita asiaton viesti
” juuri arabeista osa on juutalaisvastaisia johtuen Israelin toiminnasta etupäässä.”
Looginen, mutta väärä lopputulema uutisoinnista, joka jättää aina syyn ja tarinan alun kertomatta. Ja syyn ja seurauksen erottelematta.
Israelin toiminta johtuu arabien pysyvästä uskonnollisesta ja poliittisesta sitoutumisesta väkivaltaan.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, kysehän onkin juuri heidän omista saamistaan käsityksistä maassa harjoitetusta politiikasta ja kohtelusta ylipäänsä, puolin jos toisinkin. Aivan kuten jokaisella meilläkin on tietynlainen käsitys omien politiikkojemme aikaansaannoksista, esim.
Ilmoita asiaton viesti
Israelin toiminta johtuu arabien ehdottomasta sitoutumisesta väkivaltaan.
——————————
Ainahan rasismia perustellaan demonisoimalla kohde. Sehän on tuttua jo Hitlerin ajoilta ja Kopsa jatkaa samaa menoa.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä on isännälle, ettei tarvi itse vaivautua kirjoittamaan osoiteriville ”Palestiinalaisten äänioikeus:”
Länsiranta:
Pres. M. Abbas lykkäsi määrittelemättömäksi ajaksi toukokuun 22. päivän äänestystä ja myös heinäkuun presidentinvaaleja. Lykkäys suututti palestiinalaiset, jotka halusivat vaihtaa presidentin, joka ei ole ollut äänestämässä puoleentoista vuosikymmeneen!
Se ei ihan taidan olla Israelin vika, vai olisko sekin? https://www.npr.org/2021/04/29/992065009/palestinian-authority-postpones-parliamentary-elections
Itä-Jerusalem:
Itä-Jerusalemissa, jossa juutalaisten päitä putoaa tiheään tahtiin palestiinalaisten terrori-iskuissa, saavat äänioikeuden kaikki palestiinalaiset, Israelin arabit, jotka eivät ole syyllistyneet terroririkoksiin.
Tästä johtuen Israelin Knessetissä istuukin, – taisi olla 8-henkinen arabipuolue. Ja ihan oikeaa äänestysnappia he painelevat. Viime hallituksessa olivat jopa mukana.
Ilmoita asiaton viesti
Tästä johtuen Israelin Knessetissä istuukin, – taisi olla 8-henkinen arabipuolue.
—————————
Niin, antaa pienelle osalle Arabeja äänioikeuden ja teeskentelee näin demokratiaa. Arabipuolue ei ole koskaan ollut hallituksessa.
Ilmoita asiaton viesti
Se on arabiasukkaiden määrän mukainen tietysti suhteessa juutalaisiin. Mutta oli painoarvoltaan huomattavasti jäsenmääräänsä suurempi.
Erityisesti viime hallituksessa se suorastaan saneli monet päätökset koska hallitus olisi muuten hajonnut.
Ilmoita asiaton viesti
Se on arabiasukkaiden määrän mukainen tietysti suhteessa juutalaisiin
——————————
Ei ole koska merkittävällä osalla Arabeista ei ole äänioikeutta Israelin vaaleissa. Heillä on sen sijaan ”itsehallinto”.
Ilmoita asiaton viesti
Itä-Jerusalemissa ei ole itsehallintoa, vaan he ovat todella äänioikeutettuja Israelin vaaleissa, paitsi jos taustasta löytyy terroritekoja. Jos heitä on enemmistö, se selittyy tästä.
Itsehallinto on Länsirannan puolella.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuslaisen konkaripoliitikon vaalityö Itäkeskuksessa on osoitus ennakkoluulottomuudesta ja rohkeudesta ja halusta auttaa haavoittuvimmassa asemassa olevia äänestysikäisiä kansalaisia.
Ehdoton EI väkivallalle mitä
Itäkeskus jo itsessään mielikuvatasolla edustaa !
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä, että Ben sentään uskalsi mennä. Uskaltavatkohan poliisit.
Ilmoita asiaton viesti
Ben uskalsi vielä lähteä häntä solvanneen ja tönäisseen isokokoisen äänestäjän perään ja seurauksena oli uusi yhteenotto ja Benin loukkaantuminen.
Kaikki väkivaltaisten ihmisten jäljitykset ja kiinniotot myös vaalikentillä tulisi kuitenkin jättää vartijoiden ja poliisiviranomaisten tehtäväksi.
Maltti olisi valttia vaalikentilläkin puolin ja toisin.
Ilmoita asiaton viesti
”Kaikki väkivaltaisten ihmisten jäljitykset ja kiinniotot myös vaalikentillä tulisi kuitenkin jättää vartijoiden ja poliisiviranomaisten tehtäväksi.”
Ben Zyskowitz on muistaakseni noin 69 vuotias, eikä mitenkään erityisen vantteran oloinen. Hän on hyvin rohkea mies, uskaltaessaan lähteä häntä pahoinpidelleen, suurikokoisen miehen perään. Benille täydet pisteet urheudesta!
Mitä tapahtumaan muuten tulee, niin maailman metropoleissa kuitenkin ohjeistetaan, ettei esimerkiksi varastetun laukun tai puhelimen perään kannata lähteä.
Zyskowitzin kimppuun käynyt mies puolestaan edustaa yhteiskunnan alinta pohjasakkaa, kehdatessaan käydä itseään puolta vanhemman ja pienemmän seniorikansalaisen ja kansanedustajan kimppuun. Hyökkääjä saatiin kaikeksi onneksi pidätettyä, ja toivottavasti tuomion koventamiselle löytyy riittävästi perusteita; ainakin poliittisen toimintavapauden estäminen, rasistinen motiivi sekä kansanedustajan kimppuun käyminen päällimmäisinä.
Ilmoita asiaton viesti
Israelin suurlähetystö on koko ajan tällaisen kohteena.
Ilmoita asiaton viesti
Juu mielikuvatasolla.
Ilmoita asiaton viesti
Antifa kokee oikeutetuksi turvautua vandalismiin persujen vaalimainosten tuhoamisessa.
Sitä kulttuuria natseista polveutuvat vihreät viljelee.
Ilmoita asiaton viesti
Ehken antifa turmelee mainoksia.
PS:n piireissä lyödään antifasistia vasaralla päähän ja sen jälkeen hylätään.
Ilmoita asiaton viesti
Videoita löytyy netistä kun kanssasisaresi käy sotkemassa persujen vaalimainoksia.
Ilmoita asiaton viesti
Natsien kanssa vihreillä ei koskaan ole ollut mitään tekemistä. Pentti Linkolaa jotkut pitävät ekofasistina, eivätkä ihan aiheetta, mutta eipä hän Vihreiden jäsen ollutkaan. Humanisti hän ei millään tavalla koskaan ollut. Hänellä oli muistaakseni jonkin verran biologian opintoja, mutta ei mitään tutkintoa miltään alalta. Itse hän taisi tituleerata itseään kalastajaksi, mitä hän olikin, mutta onpa hän tainnut joskus itseään biologiksikin kutsua, ja sitä hän ei tarkkaan ottaen ollut. Hän oli toki erinomaisen sujuvakynäinen kirjoittaja ja viljeli harvinaisen onnistuneesti profeetalliseen tyyliin kuuluvaa paatosta ja retoriikkaa. Se on niin vakuuttavaa, että asia-argumenttien ohuus ei heti paista silmään. Vihreän liikkeen alkuaikoina hän oli mukana ja luonnosteli Vihreille ohjelmankin, joka ei kuitenkaan mennyt läpi. Hänen yhdessä Soininvaaran kanssa kirjoittamansa kirja Kirjeitä Linkolan ohjelmasta on suositeltavaa luettavaa jokaiselle, jota kiinnostavat suomalaisen vihreän liikkeen juuret. Sen luettuaan ymmärtää myös, miksi Vihreät lähtivät Soininvaaran eivätkä Linkolan linjoille.
Ilmoita asiaton viesti
Ben ei ole tietääkseni äärioikeistoa.
Ilmoita asiaton viesti
Veikkaan että on joku Turtiaisen kamuista.
Ilmoita asiaton viesti
Ja täytyy muistaa mikä valtakunnan suurpuolue VKKta hautoi.
Myös terrorismista epäilty pohjoissuomalaismies on saman hautomon läpikäynyt.
Ilmoita asiaton viesti
S.L:”Ja täytyy muistaa mikä valtakunnan suurpuolue VKKta hautoi.”
Ei sellasta rötöstä tässä maassa, mihin Sini ei saisi PS-puoluetta, tahi Halla-ahoa kytketyksi.
Ei sentään ihan globaalilla tasolla taida toimia..vai oisko se Putin esmes selaillut scriptaa takavuosina?
Ilmoita asiaton viesti
😉 tosiasia on kyllä että media ei ikinä tartu persujen kytköksiin mitä järkyttäviimpiin ilmiöihin.
Kansakunna lellit ovat persut. Mitä enemmän mokailevatsitä enemmän saavat päähänsilittelyä.
Ilmoita asiaton viesti
Lue, Sini, tämä ja toista väitteesi:
https://professorinajatuksia.blogspot.com/2023/03/onko-tarkka-tieto-terrorismiepaillyn.html
Ilmoita asiaton viesti
Jarilla on vissiin uusi mestari kun se linkittää tuota ”professoria” joka paikkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Motiivi saattoi olla poliittinen, rasistinen tai antisemitistinen tahi edellisten yhdistelmä jollain suhdeluvulla.
Zyskowicz kuuluu tiettyihin vähemmistöihin, joten tutkittavaa on siten enemmän kuin vaikkapa taannoisessa Juha Sipilän tapauksessa.
Ilmoita asiaton viesti
Lehtien juttujen ja kuvien perusteella tilanne ei juurikaan muulta näytä kuin huonosti esitetyltä teatteriesitykseltä. Mutta mistäs sitä voi varmuudella tietää kuinka vakavasta asiasta oli kysymys. Tärkeintä on, että Ben ei loukkannut itseään ja on pyrkimässä edelleen kansanedustajaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Vai teatteriesitys, älä viitsi!
Ilmoita asiaton viesti
Itsepetoksen laajuus tietyissä piireissä on niin valtava että sitä ihmettelee mihin se voikaan johtaa siinä vaiheessa kun kaikilla seinillä on peilit joita ei voi olla näkemättä.
Ilmoita asiaton viesti
Älä nyt viitsi, iso mies. Eduskunnan seniorikansanedustajan pahoinpitelyn leimaaminen teatteriesitykseksi on yksinomaan typerää.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus ja myös Zysse on flirttaillut persujen kanssa. Kuitenkin PS on toiminut terroristihautomona.
Ehkä laiva vihdoinkin kääntyy kokoomuksessa. Hinta on kyllä kova kun vanha poliitikko joutuu kokemaan väkivaltaa ja suomalainen mies avaa fyysisesti ilmaistun antisemitismin hanat maassamme.
Surullinen päivä.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä tapauksessa sillä ei ole mitään merkitystä, oliko mies suomalainen vai ulkomaalainen. Antisemitismiä löytyy useista Suomessa asuvista kansanryhmistä, sen tarkemmin erittelemättä. Kaikki se on yhtä tuomittavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan henk koht tasolla on järkyttävää että suomalainen henkilö teki tuon hyökkäyksen.
Ilmoita asiaton viesti
Minä jo luulin ettei Lappalainen kohdista epäilyjä Perussuomalaisiin. Luuloni ei ollut tiedon väärti. Lappalainen ei pettänyt aatetovereitaan.
Ilmoita asiaton viesti
Halla-aholta ei ole juuri koskaan kysytty mistä antisemitistisissä teksteissä ja toiminnassa on ollut kysymys, Nurmi sanoo.
Suomen Sisulla on muutenkin ollut tiedettyä suurempi rooli Halla-ahon taustavoimana. Ja sisulaisen Halla-ahon ajattelua leimaa etnonationalismi. Tosin käsite on Nurmen mukaan ymmärretty suomalaisessa keskustelussa osittain virheellisesti.
– Halla-ahon kannattajia on suomalaisessa journalismissa ryhdytty jakamaan etnonationalisteihin ja muihin. Todellisuudessa etnonationalistien radikaalisuusasteessa on eroja, jotka täytyisi huomioida.
Halla-aho kehuu Scripta-blogissaan 1930-luvun suomalaista yhteiskuntaa, joka oli tarkoitettu etnisille suomalaisille. Nurmi on löytänyt myös blogimerkintöjä, joissa Halla-aho toteaa, etteivät afrikkalaistaustaiset urheilijat voi todellisuudessa edustaa esimerkiksi Suomea, koska he ovat etnisesti lähtöisin Afrikasta.
https://demokraatti.fi/halla-aho-elamakerta-nostaa-pintaan-antisemitismin-en-olisi-halunnut-loytaa-selvaa-viittausta-siita/
Ilmoita asiaton viesti
Olipa törkeä kommentti Siniltä. Persut terroristihautomona ja vihjaus, että Ben sai mitä ansaitsi.
Minusta Sinin kannattaisi levätä hetki ennen kuin avaa uudelleen tietokoneen kommentointia varten.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta tulkitsit Siniä nyt joko tahattomasti tai tahallasi väärin. Ehkä sometauko tekisi sinullekin hyvää.
Ilmoita asiaton viesti
Osana terroristien karriääripolkua. Kun uralla kuin uralla menestyneet
ovat kaikki olleet jossain samassa putiikissa sitä putiikkia nykykielen maneereiden mukaan kutsutaan hautomoksi. Vanhakin oppii.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän Helsingistä näitä mielenvikaisia sekopäitä löytyy mihin hyvänsä junaan ja osa jää vielä asemalle. Nato ja juutalainen kuitenkin mainittu, eli venäjämieliseltä sekoilijalta vaikuttaa.
Ilmoita asiaton viesti
Se on paha kun oman puolueen Sari Sarkonmaa kiihottaa ympärileikkausta vastaan täällä puheenvuorossa. Aina on niitä, jotka kaipaa kohdetta selittämättömälle aggressiolleen. En tosin tiedä mikä oli motiivina zyssän vastaisessa hyökkäyksessä.
Ilmoita asiaton viesti
Heh, täällä ei kyllä tiedetä mitään maailman vanhimmasta vihasta!
Kokeilkaapa Israelin lipun kanssa parin korttelin verran.
Ilmoita asiaton viesti
Israelin lipusta eivät pidä monet juutalaiset näinä päivinä.
Ilmoita asiaton viesti
Koskas siitä olis pidetty?
Vasta pari päivää sitten sain käsiini todelliset taustat tästä nykyisestä pattitilanteesta( tai mikä näyttää sellaiselta)
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pivikopsa/mista-israelin-oikeuslaitoksen-uudistamisesta-kaytavassa-taistelussa-todella-on-kyse/
Ilmoita asiaton viesti
Räyhääminen ja raivoaminen vaalikeskusteluissa siirtyy näköjään nyt myös kaduille.
Ilmoita asiaton viesti
En usko että kyseessä on ”järjestäytynyt” – edes ajattelultaan – aggressio.
Suomi (ja maailma) on täynnä henkilöitä jotka toimivat spontaanisti, jonkin perustunteen pohjalta, ilman kontrollia. Ilman viinaa ja nakkikioskiakin.
Tämä perustunne voi olla esim. pelkästään ajatus siitä että päättäjä on ”yhteistä omaisuutta”, koska maksan kansanedustajan palkan, minulla on oikeus osoittaa fyysistäkin aggressiota päättäjää kohtaan.
Kaikki muistavat Juha Sipilän tapauksen. Tässähän oli kyseessä ilmeisesti vain jonkilainen kovakouraisempi olalle läimäisy katua ylitettäessä tyyliin ”kato Sipilä!”.
Seuraukset olivat traagiset – nimittäin pikkuparlamentin vahtimestarille.
Zysssen (huom. se on siis Zysse, ei Zyssä kuten joku edelle kirjoittaa) kohdalla olisi olisi tilanne voinut äityä todella vakavaksi.
Vielä: Joidenkin kansalaisten päättäjävihasta minulla on omakohtainen kokemus, vaikka en edes koskaan politiikassa ole ollutkaan.
Paradoksaalisesti tämä sattui melkein täsmälleen samassa kohtaa kuin em. Sipilän tapaus.
Olin silloin töissä Hansatalossa – niille jotka eivät tunne Helsinkiä, talo sijaitsee Arkadiankadun ja Mannerheimintien kulmassa. Meitä oli toimistolta lähdössä liiketapaamiseen toiseen yritykseen isompi ryhmä ja odotimme porukalla kadulla kahta talon eteen Arkadiankadulle tilattua taksia. Yhtäkkiä paikalle jostain pölähti 2 miestä, eivät olleet humalassa. Miehet pysähtyivät meidän kohdalle ja alkoivat hillittömästi sadatellen parjata meitä ”kansanedustajapaskiaisia”, ”verenimijäkusipäitä”.
Siis pelkkä eduskuntatalon läheisyys voi olla joskus riskitekijä siististi pukeutuneelle ryhmälle ihmisiä.
Liiketapaamis-reissumme sai uutta väriä.
En silti menettänyt uskoani demokratiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tapaus Sipilä (kesk). ”Tässähän oli kyseessä ilmeisesti vain jonkilainen kovakouraisempi olalle läimäisy katua ylitettäessä tyyliin ”kato Sipilä!”.
Juha oli eri mieltä.
”Sipilä kertoi tiistaina MTV:lle, että hänen kimppuunsa käytiin nyrkein, kun hän oli tullut palaverista.
– Kyllä lyötiin ihan kunnolla. Nyrkein käytiin päälle, Sipilä kuvailee.”
Ei käyty!!!
Sipilään verrattuna Zysse on mies. Hän juoksi vielä miehen perään. Sipilä valmistautui keräämään tärkeitä säälipisteitä.
Pahoinpitelijä lienee yksinäinen surkimus. Ainakin tämän tapauksen jälkeen. Tyyppi heitetään yhteiskunnan elätiksi, jos ei sitä jo ole. Kuka haluaa pilata maineensa kaveeramalla tyypin kanssa, joka kävi käsiksi vanhukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Jollakin oli vain huono päivä. Poliisin ei tarvinnu käyttää ylimääräistä voimaa miehen taltuttamiseksi.
Tuskin taustalla on edes mitään poliittista.
Ilmoita asiaton viesti
– Mies rupesi huutamaan Natosta, kuinka hän haluaisi tappaa minut ja työntää metron alle, joka oli selkäni takana. Sen jälkeen hän löi kädellä naamaani, siinä ei tapahtunut mitään pahempaa, Zyskowicz kertoo tapahtumista Ylelle.
Mies ei vaikuttanut Zyskowiczin mukaan henkisesti epävakaalta tai päihtyneeltä.
Tämän jälkeen mies poistui laiturilta ja Zyskowicz lähti seuraamaan tätä silminnäkijöiden kanssa. Zyskowiczin vaalitiimiin kuuluneet henkilöt kuvasivat tilannetta.
– Huusin ihmisille, että ottakaa miehestä kuvia, koska luulin siinä vaiheessa, että hän pääsisi karkuun, Zyskowicz kertoo.
Ulkona mies jatkoi Zyskowiczin solvaamista juutalaisuudesta. Jossain kohtaa mies juoksi Zyskowiczin kiinni ja kamppasi tämän maahan, minkä jälkeen mies perääntyi.
https://yle.fi/a/74-20024219
Jos tuo ei ole poliittista, mikä on?
Ilmoita asiaton viesti
Eikö kaikki ole ”poliittista”?
Tärkeämpää on kysyä, onko se järjestäytynyttä, systemaattista, onko tuo vallitseva ajattelu- ja käytösmalli. Ja mikä tärkeintä: jos näin on, onko se hyväksyttävää ja mitä sille pitää tehdä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tietenkään ole hyväksyttävää. Toivottavasti ei ole järjestynyttäkään. Mutta vaikka kyseessä olisi ns. yksinäinen susi, teon motiivit ovat selvästi poliittiset; niinhän sen norjalaisen terroristinkin tapauksessa oli, vaikka häntä ei nato- ja juutalaisvastaisuus liikkeelle ajanutkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Reseptit ”yksinäisen suden” vs. organisoituneen susilauman taltuttamiseen sisältävät erilaisen arsenaalin toimenpiteitä. Toki yksittäinen teko voi joskus olla oire pinnan alla kytevästä yleisemmästä.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä viiteryhmästä. https://twitter.com/Retvonen/status/1639703032794435588?t=W3LHsbAiE5nhu0vguOO1qA&s=19
Ilmoita asiaton viesti
Sinimustat siis asialla. Juuri niin kuin arvasin.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tuo sitä aukottomasti todista. He vaan ehkä ovat hengessä mukana.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo ajatusten Mätäoja taisi sanailla tapauksesta Benkku, että ei noin, vaan juutalaiset pitää poistaa maasta muulla tavoin.
https://twitter.com/molkoeero/status/1639650258559836167
Ilmoita asiaton viesti
Kannattaa kattoa vähän pitemmälle ketjua. Vasemmistolaiseksi tunnistettu.
Ilmoita asiaton viesti
Se voi olla mutta sinimustat komppasivat. Heidän komppauksensa ei miksikään muutu siitä onko tekijä vasemmalta vai oikealta.
Ilmoita asiaton viesti
Antisemitistset iskut nousseet.
up 36% from 2021,
and the highest level since the group started keeping records in 1979.
Niitä on nostatettu Lännessä tietoisella kiihotuksella
m e d i a s s a, Yliopistokampuksilla jne.
Pohjois-Afrikan ja Lähi-Idän muslimiryhmien sisuksissa sitä ei tarvitse nostattaakkaan vaan on siellä luonnostaan.
Antisemitistiset hyökkäykset Amerikassa 2022:
States with the most incidents were New York (580),
California (518),
New Jersey (408),
Florida (269) and
Texas (211).
Tätä lukua nostavat erityisesti kampuksilla tehtävä Israelia boikotoiva BDS-liikkeen vääristely Israelista.
Ilmoita asiaton viesti
Niin autoritäärit eivät koskaan kuuntele uhria. Ensimmäinen mitä B.Z. sanoi oli että motiivi oli poliittinen.
Ilmoita asiaton viesti
Juutalaisen on itse kipeämpi sanoa, että se on antisemitismia. Kummallakin äärilaidalla antisemitismi on tietysti myös poliittista. Mutta vasemmiston antisemitismilla on suuremmat jäljet yhteiskunnassa, koska heissä on paljon informaatiovaikuttajia.
Ilmoita asiaton viesti
Vasemmiston antisemitismi oli ongelma aikaisemmin. Nyt voi olla Israelvastaisuutta mikä ei ole automaattisesti antisemitismiä.
Ilmoita asiaton viesti
Sosiaali-demokraatteihin kuului ennen vahvoja juutalaisten tukijoita, mutta nykyisin, kun uutismaailma on yksikanavainen, ja kanavaa ei voi valita, eivätkä edes toimittajat itse voi valita, vaan sanoma on tiukkaan napitettua Israel-vastaista kerrontaa, kaikki tuppaavat olemaan enemmän tai vähemmän israel-vastaisia.
Ilmoita asiaton viesti
Pistäkää Ben tv tilaukseen. Ne ovat aika hyviä pläjäyksiä. Kaikki on tullut kuunneltuA. Jostakin lähetin palautetta ja sain asiallisen palautteen.
https://youtu.be/3upttvcJO00
Kyllä hän varmasti ärsyttää monia punavihreitä ja myös äärioikeistoa. Aika rohkea hän on.
Ilmoita asiaton viesti
Eiku Benkku tsekkasi vain oletko sen näköinen sheimeikka, että kannattaako naisia päästää istumaan samaan pöytään. Ei Benkulle kahta vähempää yleensä riitä – tosin ilmeisesti paras terä katuterassin isäntänä on Beniltä takanapäin, ainakaan Pohjois-Espalla Cafe Strindbergin nykysijainti ei ole saanut samanlaista ulkotoimiston roolia kuin mitä takavuosina.
Ilmoita asiaton viesti
Järkyttävää toimintaa. Näissä vaaleissa on nähty ennennäkemättömän paljon vaalihäirintää, mutta ehdokkaan päälle käyminen on todella huolestuttavaa ja äärimmäisen tuomittavaa. Voimia Benille ja onneksi ei käynyt pahemmin.
Vaalihäirintä on kitkettävä juurilleen ja tuomittava ehdottomasti. Muuten meillä kavenee demokratian elintila vaarallisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä tiedät että oli kantis? Hesarin jutussa kasvot oli sumennettu ja etnisyydestä ei ollut mitään mainintaa. Aiemmin tuosta on voinut vetää johtopäätökset.
Ilmoita asiaton viesti
”Arvoitukseksi jää minkäänlaista poliittisista suuntautuneisuutta tämä hyökkääjä edustaa.”
Eipä tästä taida olla paljon epäselvää. Kuuluu näihin äärikansallismielisiin rasisteihin. Tätä äärioikeistolaista kiihkoa on nyt taottu sen verran pitkään että tällainen radikalisoituminen on todennäköistä ja se kiihotustoiminta jatkuu, vaikka Riikka Purran aikana sitä ei juurikaan tehdä enää perussuomalaisten kyltin alla.
Ilmoita asiaton viesti
Minulle on aika järkytys, että kukaan ei edes ehdota antisemitismia. Sitä ei ikäänkuin ole edes olemassa.
Ilmoita asiaton viesti
Sitähän juuri on ainakin parissa pienliikkeessä äärioikealla ja kaninkoloporukassa, eli näissä jotka keksivät outoja juttuja rokotuksista yms. Antisemitismi kuuluu olennaisen salaliittoteorioihin. Esim Riikka Purran väestönvaihtoteoria on antisemitistinen teoria. Myös ihme puheet frankfurtin koulukunnasta ja ” kulttuurimarksismista” ovat antisemitistisiä.
Itse juttelin paikallisen kaninkolosaarnaajan kanssa eräällä vaalimökillä. Oli puhe Unkarista jota hän ihaili. Kun kyseenalaistin yliopiston sulkemisen kaninkolo alkoi puhua ” siitä juutalaisesta miljonääristä ” joka kuulemma vielä juutalaisuutensa lisäksi oli aiheuttanut devalvaation sekä Ruotsissa että Briteissä. Jne
Ilmoita asiaton viesti
Ai Sorosin Central European Universitystä Unkarissa?
Juuri laitoin mappiin tulosteen kertomuksesta, kuinka Soros on vuodesta 2015 käyttänyt runsaasti varoja amerikkalaisten paikallissyyttäjien vaaleihin mm:
Washington, Oregon,
Illinois, Florida, Texas, Virginia jne.
Hyvää Yötä Sini!