Greta, ilmaston muutoksen vastaisen taistelun Jean d’Arc
Ilmastomuutos ja ihmiskunnan osuus siinä, on asia johon itselläni ei ole mitään ehdotonta kantaa puoleeen eikä toiseen. Mutta ihan pragmaattisesti ajatellen olisi ihan näin Suomen näkökulmasta hyvä, että pääsisimme eroon fossilisista polttoaineista ihan jo senkin takia, että se on pääosin tuontitavaraa. Kaiken lisäksi se lisää riippuvuuttamme Venäjään, josta pääosa energian tuonnistamme tulee.
Mutta jos oikeasti ilmastofanaatikot haluavat asiaansa edistää, niin kannattaisi olla uutisoimatta näitä Gretan ulostuloja ja ystävällisesti suositella häntä palaamaan takaisin lukioon jossa hän voisi turvallisessa ympäristössä jatkaa apostolin työtään ja pitää luentoja vaikkapa luokkansa innokkaille ihailijoilleen.
Mutta jos oikeasti ilmastofanaatikot haluavat asiaansa edistää, niin kannattaisi olla uutisoimatta näitä Gretan ulostuloja
——————————
Miksi sinä näitä Gretan ulostuloja uutisoit? Oletko joku ilmastofanaatikko?
Ilmoita asiaton viesti
Teistä kahdesta, Makkonen ja Salakari, tulee mieleen Pekka Töpöhännästä tutut sivusta huutelevat kollit Pilli ja Pulla, joiden kohtalona on toistella papukaijana mitä isot edellä sanovat.
Ilmoita asiaton viesti
Kannattaa muistaa että iso porukka yhden asian fanaatikoista ei osaa tai halua ajatella omilla aivoillaan. Osa haluaa aina olla jonkun johdettavana. Silloin on hienoa että heille tulee ilmestys joka sanoo mitä tehdään miten ajatellaan ja miten puhutaan.
Thunberg toistaa papukaijana muiden mielipiteitä ja teemoja ja fanit hurraavat. Tosiasiassa nämä fanaatikot ovat yksi suuri ongelma ilmaston kannalta sillä heidän somekäyttönsä ja sometekniikan palvontansa on planeetan yksi suurimpia saastuttajia ja energiankuluttajista.
Ilmoita asiaton viesti
Sähköhän on ihan hyvä, tosin potentiaalisena, se kannustaa rakentelemaan vastuuttomasti tilanteessa, josta rakentamisen seurauksesta vastaa sijoittaja, tuotto-odotuksellaan.
Olen kirjoittanut aiheesta kokonaisemmin. Voi lukaista.
Lyhyesti sanoen, sähköinen linja lisää mm akkujen käyttöä, ts energiansiirtohäviöitä, ja mineraalivirtaa, mikä on hyvin ongelmallista, sekä toisaalta kannustaa rakentamaan voimakkaasti ydinvoimalla, jonka riskejä ei lähdetä arvioimaan, koska todistettavuus puoleen ja toiseen vaikeaa, jolloin tie on tavallaan vapaa, tälle suunnalle.
Kun ihmiset ovat paljolti etätöissä, ja kotioloja priorisoidaan käytännössä jopa pakolla, niin tähän langattomuus ja mobiilisuus,.. joka laitetta koskien, ja et voi edes käyttää lusikkaa, ilman että kirjaudut palveluntarjoajan palveluun.
Paitsi että rakentelu on käytännössä energiaa haaskaava, ja kertakäyttöisyyttä maksimoiva tuotteiden ja ylläpidon osalta, on tässä eriarvoistava, ja eri lähtökohtia tekevä puoli vaarallisinta. Suoraan vallasta kannattaa puhua isoimpana, vaikka toki aiheeseen liittyy muitakin vaikutuksia.
Ilmoita asiaton viesti
Itsellä toiveena että maamme keskilämpötila nousisi vaikkapa kymmenellä asteella, eikä lumestakaan juuri väliä.
Gretan ulosanneista sen verta, että blogistin linkki ei mielestäni toimi, jos joku vastoin odotuksiani tahtoisi Gretan ”blaablaata” kuunnella.
Tässä toimiva.
Ilmoita asiaton viesti
Nämä Gretat ja muut ilmastosaarnaajat eivät puutu oikeaan ongelmaan, eli hallitsemattomaan väestönkasvuun.
Kun maapallolla on väkeä 10..15 miljardia, niin saamme sanoa hyvästi maapallolle.
Ilmoita asiaton viesti