Haitallinen melu ja HS

Joitain vuosia sitten HS banalisoi tuulivoimaloiden läheisyydessä asuvien ihmisten kokemat meluhaitat ja niiden vaikutukset asukkaiden terveyteen väittämällä, että vika oli enemmänkin asukkaiden korvien välissä ja että lapojen aiheuttama matalataajuinen melu ei voi aiheuttaa terveyshaittoja.

http://https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiH-LyW1Ir0AhUBlIsKHfQrBWcQFnoECAcQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.hs.fi%2Fpaakirjoitukset%2Fart-2000002768399.html&usg=AOvVaw2z8YEzGWSlzBf5MiuSO3uB

Tämän aamuinen HS kertoo samasta asiasta, joskin aiheuttaja on toinen, Helenin maanalainen lämpövoimayksikkö.

http://https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000008384652.html

Voiko sama matalataajuinen melu kohdella ihmisiä niin erilailla vai vaikuttaako agenda niin paljon, että totuuttakin voi vääristellä?

Tapio Sakki
Äänekoski

Hammaslääkäri, itsenäisenä yrittäjänä pidän vastaanottoa Äänekoskella.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu