Lammaslauma kysymässä ohjeita Brysselistä
Valmiuslakia valmistelevat virkamiehet hakivat ohjeita Brysselistä koskien itärajan sulkemista kokonaan tilanteessa jossa Venäjä pyrkii horjuttamaan yhteiskuntarauhaa kuljettamalla bussilasteittain pakolaisia rajanylitys paikoille. Komission vastaus oli arvattavissa – ei poijjaat, eihän semmoinen käy. Kyllä yksittäisen marokkolaisen tai irakilaisten ihmisoikeudet ajavat ohi kansallisen turvallisuuden ja yhteiskuntarauhan.
Jep, tämä selvä ja kyseinen lammaslauma jolle suomalainen veronmaksaja maksaa hulppeaa palkkaa on kotimaassa heristelemässä sormeaan poliitikoille saman sanoman kanssa todeten että ei onnistu ei valmiuslain laatiminen kotimaan voimin, meillä on tässä Brysselin herrojen valmis lakiluonnos – ei muuta kuin suoraan suuren salin äänestykseen ilman turhia valiokunta käsittelyjä.
Ja niinhän siinä kävi – lakiesitys nuijittiin läpi suurella lammasenemmistöllä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e853ba76-d7dc-466e-b2bb-fcd1eefc0e4b
Ilmoita asiaton viesti
Eräs virolainen tuossa pari päivää sitten minulle tokaisi: ”miksi Suomi pojan hallitukset eivät omaa maataan puolusta EU:ssa kuten Viro ja Unkari”!
No, en viitsinyt vieraan vallan ihmiselle kommentoida todellisia ajatuksiani ja mietteitäni.
Ilmoita asiaton viesti
Suomalaiset ovat orjakansaa – ajetaan kahdeksaakymppiä vaikka tie on ollut valmiina viikkoja eikä asfaltti miehiä näy missään – liikenne merkit kun jäivät.
Ilmoita asiaton viesti
Välineellinen maahanmuutto ? Onko Venäjä tässä se väline ?
Joko on päässyt unohtumaan aiempi tilanne Valko-Venäjän ja EU- maa Puolan rajoilla ?
Mikäli Venäjän rajan yli alkaa tulla ” turvapaikanhakijoita”, nämä ovat nyt taatusti Venäjän kouluttamia ja palkkalistoilla ja joista vieraan vallan terroristit ja sabotöörit on täysin mahdotonta valikoida pois. Nämä vain kaikki pääkaupunkiseudulle turvapaikanhakijoina.
Venäjällä on aivan varmasti erittäin hyvät tiedot Suomen haavoittuuksista mm. energian, tietoverkkojen, vesihuollon ja liikenteen solmukohdista, joihin voi aina iskeä.
Uusi valmistunut ydinvoimalakin joutui nyt jäähylle puoleksi vuodeksi voimalalaitteistosta löytyneiden ” ylimääräisten ” esineiden takia.
Ilmoita asiaton viesti
”Ja niinhän siinä kävi – lakiesitys nuijittiin läpi suurella lammasenemmistöllä.”
Mikä lakiesitys?
Ilmoita asiaton viesti
Sulle varmaan tarvii tehdä oma blogi selkosuomeksi – ilman satiiria.
Ilmoita asiaton viesti
Vai että satiiria, ihan erehdyin luulemaan että on taas sitä tavallista hevonp***aa.
Ilmoita asiaton viesti
Vähillä eväillä olet täällä kommentoimassa – kannaitsko eläkeläinen Karhunen mennä vaikka Suomi.fi palstalle matalaotsaisten sivuille?
Ilmoita asiaton viesti
En ole eläkkeellä eikä täällä Puheenvuorossakaan ole matalaotsaisista pulaa, päin vastoin.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän voisi kirjoituksessa korvata Ruotsilla, hehän hybridivaikuttivat bussilasteillaan 2015, tuliko sieltä n. 30 000 partalasta.
Ilmoita asiaton viesti
Hevonkukkua.
Ilmoita asiaton viesti
No voi herranjestas sentään! Herää kysymys uskooko tämä Halonen itsekään näin päättömään väitteeseen.
Ilmoita asiaton viesti
Ei usko kun ei edes yritä perustella väitteitään.
Ilmoita asiaton viesti
Kovin on lyhyt muisti eräillä.
Ilmoita asiaton viesti
On sinänsä ymmärrettävää, että virkamiehet jotka toimivat virkavastuulla haluavat varmistaa selustansa lakia valmistaessa etteivät laadi lakiehdotusta joka kaatuisi eduskunnan perustuslakivaliokunnassa, Eu:n lainsäädäntö, kun on tässä kysymyksessä Suomen lain yläpuolella. Poliitikot voivat esittää mitä tahansa löysillä puheillaan, mutta virkavastuulla toimivat virkamiehet eivät.
Ilmoita asiaton viesti