Toomas Ilves ei unohda
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-ksi2000008657489.html
Viron ex-presidentti Toomas Ilves avautuu HS:n haastattelussa muistelemaan kauttaan Viron presidenttinä, jolloin vasta itsenäistynyt Viro yritti solmia rajasopimuksen Venäjän kanssa. Hän halusi samanlaisen sopimuksen kuin Suomellakin oli, mutta tämä tyrmättiin venäläisten taholta – Viro ei ole Suomi – hänelle vastattiin.
Haastattelussa hän myös sivaltaa silloista Suomen johtoa, Tarja Halosta ja Erkki Tuomiojaa, jota hän nimitteli muistelmissaan pelleksi. Tarja Halonen saa myös osansa, Georgian sodan aikana 2008 Tarja Halonen moitti virolaisia liian kiihkeiksi moittiessaan Venäjän toimia ja toteaa että virolaiset ovat ”posttraumaattisessa stressitilassa” Neuvostoliiton jäljiltä.
Näin jälkikäteen voidaan todeta että oikeassahan Ilves oli, Tuomioja oli aikanaan pelle, mutta on kyllä parantanut juoksuaan viime aikoina. Sen sijaan Tarja Halonen on pelle edelleen – ei kadu tekojaan eikä myönnä möhlineensä aikanaan Venäjän kanssa, toivottavasti lahjakissa on purrut häntä kunnolla tai ainakin kussut Tarjan lakanoihin.
Kirjoitettakoon demari Tarja Halosen tekemiset historiaan, kuten kuuluukin mitään tässä kaunistelematta.
Tuomiojan myös, lisäten tähän tämän sonerakauppojen jumittaminsen ollen täten eräs veronmaksajille kallein sosiaalidemokraatti.
Nyt olisi jo aika muuttuneissa avata viimein ns. Tiitisen lista.
Ilmoita asiaton viesti
Minustakin Tuomioja on parantanut pellejuoksuaan eli pellemmäksi vaan muuttunut.
Ilmoita asiaton viesti
Harvoin vanhemmiten viisastuu, siitä on jo minullakin laaja kokemus niin ympäriltäni ja toki myös itsestäni.
Ilmoita asiaton viesti
Kaukaa näkee yleensä paremmin.
Tämä sopii erityisesti Neuvostoliiton/Venäjän suhteen umpisokean ja hyväuskoisen presidentti Tarja Halosen (sd.) kritisointiin Viron suunnalta.
Presidentti Putinin ystävä presidentti Halonen ( sd.) oli vastikään Ukrainan sodan tiimoilta TV3:n haastattelussa ja tapansa mukaan röyhkeä ja ylimielinen, naureskeleva ja valikoivan muistamaton.
Puna-Erkin (sd.) käytös eduskunnassa kiinnitti puolestaan huomiotani kun kunniavieraana siellä oli Ukrainan Suomen suurlähettiläs. Kaikkien muiden vielä seisten taputtaessa rintamasuunta parvella olevaan suurlähettilääseen päin, Puna-Erkki (sd.) kääntyi ja lopetti taputtamisen ja alkoi penkoa ikuista olkalaukkuaan.
Ilmoita asiaton viesti
Demariuteen liittyy hyväuskoisuutta ihmisiä kohtaan, paitsi ehkä työnantajia kohtaan.
Ilmoita asiaton viesti
Halonen teki suuren virheen kun ei vienyt Suomen Natoon yhdessä Baltian maiden kanssa. Suomella on virheellisesti ollut käsitys erityissuhteesta Venäjän kanssa. Venäjä on höynäyttänyt miltei kaikkia päättäjiämme kaikki nämä vuodet tähän päivään saakka. Eikö esimerkiksi Halonen tajunnut että entinen agentti kyllä osaa esittää kohteliasta ”herrasmiestä/seuramiestä”. Nyt vasta Suomen päättäjien silmät ovat auenneet ainakin osittain.
Ilmoita asiaton viesti
”… virolaiset ovat ”posttraumaattisessa stressitilassa” Neuvostoliiton jäljiltä”
No SDP on vielä posttraumaattisessa stressitilassa Ruotsin vallan jäljiltä.
Ilmoita asiaton viesti