Viikko Ukrainan sotaa – joitain huomioita
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/ensimmainen-sotaviikko-venaja-unohti-tykiston-ja-kyberiskut-ukraina-iski-kokkiin-mutta-jatti-miinat-varastoon/
MPKK:n erikoistutkija Pentti Forström kirjoittaa Suomen Kuvalehdessä meneillään olevasta Ukrainan sodasta ja listaa joitain asioita jotka kummeksuttavat asiantuntijoita. Ensimmäinen merkille pantava piirre tässä sodassa on se, että Venäjä varoo käyttämästä murhaavaa epäsuoraa tulta, tykistöä ja raketinheittimiä, joita se sumeilematta käytti mm. Tsetseeniassa ja Syyriassa. Toisekseen Venäjän armeijan huolto-ongelmat ovat olleet silmiin pistäviä, tankeista on loppunut polttoaine eikä sotilaille ole riittänyt ruokaa, aivan kuin oltaisiin varauduttu vain muutamien päivien operaatioon.
Myös Ukrainan armeijan toimintatapa herättää kysymyksiä – miksi miina-asetta ei juurikaan ole käytetty ja toisaalta venäläiset kolonnat ovat suhteellisen häiriöttä edenneet pääteitä pitkin, vaikka ukrainalaisilla olisi pitänyt olla vermeet niiden pysäyttämiseen.
Kaikkia ylläolevia seikkoja voi toki selittää molempien osapuolien varovaisuudella siviiliväestöön suojelemiseksi, mutta tämäkin herättää kysymyksen: miksi Ukraina ei ole evakuoinut väestöään hyökkääjien alta?
Tutkija pelkääkin että tämä asia tulee muuttumaan ja näemme vielä sodan rumimmat vaiheen edessämme.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/ensimmainen-sotaviikko-venaja-unohti-tykiston-ja-kyberiskut-ukraina-iski-kokkiin-mutta-jatti-miinat-varastoon/
Ilmoita asiaton viesti
Näin äsken Putinin viimeisimmän haastattelun Sky News kanavalta käännöksiin tuli suoraan eli Lontoon kielellä…puhui sekavia kuinka kuolleiden sotilaiden omaisille maksetaan ja haavoittuneille, puhui silti että tämä on vain operaatio. Puhui että Ukrainan armeija pitää siviilejä ihmiskilpenä. Puhui että Ukraina on vanginnut Intialaisia ihmiskilviksi…, Käy sotaa natseja vastaan ja puhui Hitleristä.
Oikea käsi vapisi kun kamera laskeutui ja tuli sivu kuvaa, vasen käsi oli sen käden päällä..Parkinsonin tauti ???
Katse oli hullun katse, vasen olkapää alhaalla, rönötti pöytää vasten.
Mies on tullut hulluksi. Tämä näin meikän diagnosointi Putinista…
Ilmoita asiaton viesti
65 km pitkä letka kalustoa on seissyt tiellä sekin jo liki viikon eikä sille ole mitään tehty. Eikö Kiovan suojana ole yhtään tykkiä saati ohjuksia? Mikä sitten viivyttää venäläisten operatiota tuon kolonnan osalta? Ei ole ihme, jos sapuska ja polttoaineet loppuvat, kun tie on tukossa Valko-Venäjälle, josta niitä voisi toimittaa.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä varoo siviiliuhreja, ja Ukraina pakottaa varovaisuuteen jättämällä kaikki evakuoimatta?
Ilmoita asiaton viesti
Kyynistä mutta totta.
Ilmoita asiaton viesti
Minne evakuoidaan koko maa on sodalla uhattuna.
Suomessa evakuoitiin kun sota ei kulkenut yli Suomen.
Ilmoita asiaton viesti
Putte syyttää siviilien käyttämisestä ihmiskilpinä.
Ilmoita asiaton viesti
Kun Ruotsista ja Suomesta toimitettavat kertasingot on perillä ja pikakoulutus valmis, olisi outoa, ettei niitä lainkaan voisi käyttää tarkoitukseensa.
Maaleja tuntuisi piisaavan.
Ilmoita asiaton viesti
Paljonhan tässä on outoja asioita. Ehkä ne selviävät ajan kanssa.
Sen verta on näkynyt hajonnutta kalustoa, että kyllä siellä venäläissotilaitakin on täytynyt kuolla, vaikkei ruumispinojen kuvia olekaan esitetty. Liekö kulttuurillinen piirre? Sitten on alkanut asuinrakennuksetkin hajoilemaan, vaikka ensimmäiset iskut tiaisivat olla sotilaskohteisiin, kuten lentokentille.
Venäjän ja Ukrainan ilmoittamien lukemien yhdeksi eroksi olen veikkaillut sitä, että Venäjän lukemat koskisivat vain niitä kapinallisalueita.
Kaiken kukkuraksi on menossa valehtelumaaolttelu. Venäjä saattaa olla johdossa, mutta kyllä Ukrainakin on mukana kisassa. Vaikeuttaa oikean kuvan saamista.
Putin voinee olla sairas mies, joka pelkää koleraa, koronaa, EU:ta ja Natoa, ainakin. Sairaus on ehkä sitä laatua, että se vaatii pitkää pöytää, ettei tule tartuntoja keskustelijoista.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjäkö varoo siviiliuhreja pommittamalla siviilialueita ns. hehtaaripyssyin raketei, ohjuksin ja yläilmapommituksin ?
Surullinen totuus valkenee, kun savuverho hälvenee ja riippumattomat tutkijat pääsevät paikan päälle ilmeisen selvää rikosta ihmisyyttä vastaan tutkimaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä tässä sodankäynnissä on erikoisia piirteitä, kuten on tuotu esiin. Silmiinpistävää on Ukrainan sotatoimien heikkous, kun tarjottimella olevaa sotilaskolonnaa ei saada tuhottua ja eikä edes yritetä. Minusta se kertoo Ukrainan armeijan kyvyttömyydestä. Ei liikekannallepanoa kertoo sama viestiä. Vihollisen kuljetuslentokoneet laskeutuvat 40 kilometrin päähän pääkaupungista.
Nykysodasta kertoo se, että siviilikohteet eivät ole tärkeitä nykysodankäynnissä. Venäjä varmasti pystyisi katkaisemaan rautatieyhteydem länteen, jos haluaisi.
Ilmoita asiaton viesti
ehkä ukrainalaiset oivaltavat että kolonna on syötti jonka tarkoitus on houkutella kaupunkien suojista avomaastoon. Tai jos sen kimppuun lähtee ukrainan ilmavoimat, se huomaa hyvin äkkiä joutuneensa ansaan. Jos ampuu tykistöllä, paljastaa samalla tuliasemansa sijainnin ja vastaus tulee nopeammin kuin uskookaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kolonna ei kuvista päätellen ole missään avoimessa aromaastossa, joten varsin lähelle pääsee jalkaväenkin aseilla operoimaan. Olen tykistön koulutuksen saanut 60-luvulla ja jo silloin tiedettiin, että tykistön tuliasemat paljastuvat tutkien ansiosta hyvin nopeasti, jonka vuoksi toiminta tuliasemissa on sellaista, että iskun jälkeen vaihdetaan asemaa välittömästi. Modernit tykit ovat omalla alustalla, joten ne voivat siirtyi nopeasti. Toisaalta epäilen, että siellä kolonnassa ei ole toiminnassa näitä kyseisiä tutkia.
Ilmoita asiaton viesti
Valvontatutkilla toki voidaan lentävät ammukset havaita. Toki tulosuunta selviää ihan silmälläkin. Tutkat on myös helppo havaita, jos on siihen sopivaa kalustoa.
Itse jouduin mittausmatkalle itärajallemme 70-luvulla, kun olin opinnäytettä tekemässä ionisoimattoman säteilyn mittaustekniikasta STUK:ssa. Muuan V.Vennamo teki eduskuntakyselyn, että mitä hallitus aikoo tehdä sille, että Neuvostoliitto paahtaa suomalaisia mikroaalloilla ja aiheuttaa (hänen mukaansa) syöpää pohjoiskarjalaisille.
Eiku spektrianalysaattori ja antenneja mukaan ja pojat lähtivät mittausreissulle. Aika painava oli spektrikone kantaa muutaman kerran rajavartiotorneihin.
Kyllä sieltä tutkasäteilyä löytyi, mutta ei sen kummempia tehotiheyksiä eikä edes mikroaalloilla. Neukkulaiset valvontatutkat olivat siihen aikaan VHF-alueella 170 MHz:n ympäristössä. Niiden ainoa haitta tälle puolen rajaa oli TV-kanaviemme häiriytyminen, kun olivat samalla taajuusalueella.
Kaikki tutka-asemat olivat jo rajavartiostomme tiedossa, joista oli kuvatkin piirroksina asemien seinillä, kun valokuvien otto rajan yli oli tuolloin kiellettyä. Veikkaan kyllä, että valokuvien mukaan ne seinätaulut oli piirretty.
Valvontatutkien antennit olivat yagi-antenniryhmiä, n. 5 m leveitä, muutama yagi sivusuunnassa ja kaksi päällekkäin. Sellaisia oli käytössä jopa Suomessa, hyrylän varuskunnassa, kun Helsingin ilmapuolustukseen oli ollut pakko hankkia neukkulaisia SAM-ohjuksia ja niiden mukana tuli tällainen valvontatutka, jota henkilökunta kutsui pyykinkuivaustelineeksi. Toki systemiin kuului myös mikroaaltoalueen seurantatutka, mutta en tiedä, oliko se samaan kauppaan kuuluva, vai hankittiinko muualta.
Ilmoita asiaton viesti
Missä ovat kovasti mainostetut ja hehkutetut superaseet? Eli venäläistä bulshittiä.
Huolto ei ole aiemminkaan ollut Venäjän vahvuus. Afganistanissa ja Tsetseniassa venäläiset sotilaat myivät aseitaan ym. vihollisilleen.
Korruptio ja varastaminen joka on venäläisillä geeneissä.
Vahvat ”sukulaisuussuhteet” eivät ole nyt pahantekijän puolella. Jne.
Pitkässä juoksussa Venäjä saavuttaa jotain. Mitä? Mutta jyrää voimalla joka tapauksessa koska Ukrainalla on kaluston puoleen vakavia puutteita. Toivottavasti Suomi seuraa tarkasti ja ottaa opiksi.
Toivottavasti IL-Analyysi: Marin ja SDP kääntymässä Nato-jäsenyyden kannalle, miinasopimuksesta luopuminen myös esillä, pitää paikkansa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cfd7e412-dcf7-4b6b-a970-8e480f400aba
Todennäköisesti kulisseissa käydään kovaa vääntöä ja Saulille Nato on tunnetusti ”maksalaatikkoa”.
Eikä puolustuspoliittiset ratkaisut ole pelkästään Suomesta kiinni. Putinin perseennuolijana tunnetun Orbanin Unkari aiheuttaa harmaita hiuksia EU:lle, Natolle sekä USA:lle https://www.defensenews.com/opinion/commentary/2022/03/01/what-the-west-should-do-now-to-help-ukrainians-on-the-battlefield/
No, hieman karkasi puheenvuoron aiheesta.
Ilmoita asiaton viesti
”Viikko Ukrainan sotaa – joitain huomioita”
Talvisota käytiin lumessa ja pakkasessa, Vietnamin sota käytiin viidakossa ja tv:ssä. Ukrainan sota käydään kaupungeissa ja netissä. Videota tulee tarjolle ilmeisesti kymmeniä (satoja?) tunteja per päivä.
”Kansainvälinen yhteisö”, niin epämääräinen rajaus kuin se onkin, on lujittunut vastustamaan Venäjää hyökkääjänä ja sotaan syyllisenä.
Köyhän miehen käsikranaatti, polttopullo, vieläpä nimellä Molotovin cocktail, näyttää olevan tärkeässä roolissa. Jos ja kun kansa valmistaa ja anniskelee näitä cocktaileja viholliselle drive in -katutarjoiluna tarpeeksi paljon, voisiko sillä olla jopa strateginen vaikutus?
Ilmoita asiaton viesti
”Ukraina on nyt samalla tavalla yksin kuin Suomi talvisodassa. Myötätuntoa ja apua ulkomailta heltiää, mutta kuten Suomi aikanaan, joutuu myös Ukraina taistelemaan sotilaallisesti ylivoimaista hyökkääjäänsä vastaan täysin oman kansansa voimin.
Tällä hetkellä presidentti Vladimir Putinin uskotaan tavoittelevan samaa Ukrainassa kuin Stalinin Suomessa 1939: Venäjä yrittää vaihtaa Zelenskyin hallinnon ja sijoittaa tilalle oman nukkehallitsijansa ja armeijansa, vähän kuin Otto Wille Kuusisen hallituksen talvisodassa.” (IL)
Ilmoita asiaton viesti
Epäsuhta oli vaan talvisodassa vielä paljon suurempi.
Ilmoita asiaton viesti
Gravitas: Ukraine invasion: Has Russia lost China’s support?
https://www.youtube.com/watch?v=scE9nWf7JXs
Ilmoita asiaton viesti