Amerikassa kauhistellaan Suomen retuperäistä lintuinfluenssan hoitamista
New York Times on ottanut voimakkaasti kantaa Suomen lintuinfluenssakatasrofiin. Mielipidetekstin kirjoittaja ihmettelee samaa kuin blogisti, miksi viranomaiset ainoastaan seuraavat?
Helsingin Sanomat referoi NYT:n artikkelia: ”Suomi nostettiin tikunnokkaan New York Timesissa”
Artikkelissa todetaan: ”Jopa Suomen ruokavirasto on todennut, että minkit ovat alttiita sekä ihmis- että lintuinfluenssalle –– Silti turkistarhoja ei ole Suomessa suljettu.”
Niin, miksi?
Siksi, että Orpon kauhukabinetti vastustaa turkistarhojen sulkemista, kuten epidemian hoidosta vastaava kristillisdemoktraattien ministeri Sari Essayah.
En mitenkään voi ymmärtää, miten kukaan kristitty pystyy hyväksymään turkistarhoilla tapahtuvan systemaattisen eläinrääkkäyksen.
Eikä siinä kaikki, vaan kristittynä esiintyvä Essayah seisoo tumput suorina ja kertoo hallituksen seuraavan lintuinfluenssan hoitamistalkoita. Ei edes pelko viruksen muuntumisesta pandemiaksi näytä saavan omantunnon viisaria värähtämään Essayahin kasvoilla. Herran haltuun, aamen!
Siinä vaiheessa, jos virus siirtyy ihmiseen, seuraajat ovat auttamattomasti myöhässä. Tämä todistettiin koronan lähtiessä leviämään Kiinassa.
Mikäli pandemia karkaa Suomesta maailmalle, syyllisenä voidaan pitää Orpon kauhuhallitusta, joka toimii tinkimättömän tarmokkaasti Saksasta saadun nimensä mukaisesti. Osaamisesta ei löydy mitään muuta kuin syvän päädyn sekoilua ja valheiden verkkojen kutomista toimenpidekliseillä.
Mahdollinen pandemia lähtee kuvainnollisesti vastuuministeri Sari Essayahin käsistä. Onko silloin pandemia väärin Suomea kohtaan?
Samalla tunteettomalla välinpitämättömyydellä kuin Sari Essayah, on Suomi vuosikymmenet seurannut sivusta eläinten julmaa rääkkäämistä turkistarhoilla. Ei luonto jätä kostamatta luomiensa kidutusta.
Sitä saa, mitä on tilannut omantunnon tuskitta.
Suomessa on onneksi vastavoima sari essayaheille.
Oikeutta eläimille -yhdistys toimii kristillisen moraalin mukaisesti
Poimin heidän uutiskirjeestään: ”Turkistarhaus on kielletty jo 19 Euroopan maassa. Kieltoa vaativa eurooppalainen kansalaisaloite keräsi keväällä vaadittavat miljoona nimeä täyteen ja odottaa nyt vastausta Euroopan komissiolta. Aloite sai myös Suomessa valtavan suosion. Orpon hallitus ei kuitenkaan ole luvannut toimia turkiseläinten puolesta. Ministeri Essayah on vakuutellut, että tilanne on hallinnassa.”
”Kuvat osoittavat, että riskit ovat isot. Suomesta on tullut eläinsuojelun takapajula ja nyt myös potentiaalisen pandemian alkulähde, sanoo Kristo Muurimaa.”
Oikeutta eläimille -yhdistyksen aktivisteilla ei ole sydän oikealla puolella, kuten Petteri Orpon hallituksen ministereillä.
Eläimet eivät vaadi oikeuksiensa toteuttamista. Se on jätetty ihmisten vastuulle.
”Eläinten tappaminen on käynnissä turkistarhalla Halsualla. Ruokintatrukkia ajava henkilö ja kaksi aseen kanssa tarhalla kuljeskelevaa henkilöä eivät käytä hengityssuojaimia.”
Tilannetta seurataan!
Tapio Tuomaalan parhaita kirjoitukisia. Ehkä jopa paras.
Ilmoita asiaton viesti
Syksy ehtii ennen toimenpiteitä.
Ilmoita asiaton viesti
Naurulokit ovat jo lähteneet. Ne jotka hengissä taudista selvisivät.
Ei turkistarhat sitä meillä Suomessa ole aiheuttaneet.
Ilmoita asiaton viesti
Minkkejä on lopetettu lintuinfluenssan takia ilmeisesti jo satojatuhansia.
On ilmeistä että nyt,kun ruhot menevät biodiisselin valmistukseen, niin tarhaajatkin saavat siitä heille kuuluvan euronsa. Parhaillaan kaksi. Kyllähän tuolla rahalla taas rakentaa uusia virikehäkkejä. Tai suojia riuttalintuja vastaan.
Ja kaltaisesi ajaa polleana luomudiisselillä……
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeisesti piippalakilla on jokin erityissopimus,kun ilmenee etusivulla kahdella blogilla.
Ilmoita asiaton viesti
Aivot tuntuisi haetun Ikeasta mutta kokoonpano ei ole onnistunut. Ehkä blogistilta väittäessään NYT:n nettiversion yleisönosastojuttua Amerikan mielipiteeksi. Provosointia, so. vaikuttajavestintää.
Ilmoita asiaton viesti
Olen täällä Puheenvuorossa huomannut, että jos joku blogisti ilmoittaa olevansa kristitty niin säännönmukaisesti teksti on rasistista, homofobista ja misogyynistä.
Noiden ”lähimmäisenrakkaus” ulottuu vain Rotary- ja Lions-kavereihin. Näiltä saa nimittäin aikanaan rakkauteen ihan taloudellistakin vastakaikua 😃
Ilmoita asiaton viesti