Apulaisoikeuskansleri pysäytti itärajan sulkemisen, mitä tekee sisäministeri Mari Rantanen?
Hallitus ajoi päin seinää.
”APULAISOIKEUSKANSLERI on pysäyttänyt itärajan rajoitustoimia tiukentavan hallituksen esityksen, koska siinä ei olisi riittävästi turvattu mahdollisuuksia hakea turvapaikkaa.”
Miten on madollista, että apulaisoikeuskansleri pysäyttää erityisesti perussuomalaisten suunnitteleman itärajan sulkemisen?
Pallo on heitetty sisäministeri Mari Rantaselle, ps.
Mari Rantanen tekee akuutissa kriisissä, niin kuin on muita opettanut. Hän kirjoitti vuonna 2022 Uuden Suomen blogissaan Kuka suojelee suomalaisten oikeuksia?
”Kysymys on poliittisesta tahdosta ja halusta tulkita lakia ja sopimuksia. Olemme nähneet jo laajamittaista ihmisten työntämistä niin Kreikan, Puolan, Latvian ja Liettuan rajoilla eikä turvapaikkahakemusten vastaanottamisen keskeyttämistä ole missään tuomittu. Euroopan ihmisoikeustuomioistuinkin on väliratkaisussaan todennut, että itsenäisillä valtioilla on viime kädessä oikeus päättää, keitä he alueelleen ottaa. Lisäksi on huomioitava, että kansainväliset sopimukset kuten Euroopan ihmisoikeussopimus tuntee poikkeusten tekemisen silloin kun se on välttämätöntä demokraattisessa yhteiskunnassa esimerkiksi kansallisen ja yleisen turvallisuuden turvaamiseksi. Tohdinpa arvella, että hallitus ei tuo meille rajapykäliä vaan toteavat muutaman viikon kuluttua, että Eu:lta ei saatu lupaa. Tai jos tuovatkin, ovat pykälät niin vesitettyjä, että niillä ei estetä kenenkään maahantuloa. Olen tässä asiassa kernaasti väärässä, mutta kaikesta päätelleen poliittista tahtotilaa tämän asian kuntoon laittamiseen ei ole…”
Rantanen: ”Kysymys on poliittisesta tahdosta ja halusta tulkita lakia ja sopimuksia.”
Missä on Mari Rantasen ja perussuomalaisten poliittinen tahto?
Ei näy, ei kuulu, vain ruikutusta, mitä pitäisi tehdä. Etunenässä ruikuttaa eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho.
Keväällä pj. Purra antoi ymmärtää, ettei persuja normit pidättele:
Pienet ovat Suomen hallituksen mahdollisuudet vaikuttaa yhtään mihinkään, jos vasemmalta kysytään.
Esteinä ovat ainakin ihmisoikeudet, perustuslaki, EU, kansainväliset sopimukset, moraali, empatia, maine, lehdistönvapaus ja tietenkin oikeisiin johtopäätöksiin päätynyt tutkimus.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se Sanna ja sen toverit olisivat tämänkin tehneet oikein.
Yleislakko ja hallitus vaihtoon.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä tämä persujen typeryys oikein kumpuaa. Ainahan he ovat todenneet,että syy kaikkeen on keskustan.
Nyt kun heillä on nyt virka ja värkit,eivät vieläkään ymmärrä mitä niillä pitäisi tehdä?
Ilmoita asiaton viesti
Nyt olet Heikki hakoteillä.
Miltä suunnalta tulee sanonta: ”Kepu pettää aina”?
Ilmoita asiaton viesti
Ja meille luvattiin, että Marinin hallituksen keinoilla raja saadaan kiinni. Onko Henriksson kuullut, kuinka se tehdään?
Ilmoita asiaton viesti
Kun 2015- tuli länsirajalta pitkään ja varmaan vieläkin Suomeen paperittomia muukalaisia, tuomittiin vihervasemmiston toimesta rasisteiksi kaikki ne, jotka halusivat rajoja kiinni.
– Ainoa mikä nyt on muuttunut, että syyllinen vastaaviin tulijoihin olisi Putin, niin vihervasemmistokin vaatii rajat kiinni. Suvakkius ei siis ole kovin vahva ideologia, mutta aina muita tuomitseva.
Ilmoita asiaton viesti
Perussuomalaisuus ei siis ole kovin vahva ideologia, mutta aina muita tuomitseva.
Sitä saa, mitä tilaa,
Ilmoita asiaton viesti
”Perussuomalaisuus ei siis ole kovin vahva ideologia, mutta aina muita tuomitseva.”
Sinäpä sen sanoit
Ilmoita asiaton viesti
Taitaa olla aika vahva. Se jopa pelasti Suomen kahteen kertaan joutumasta kommunismin ikeen alle.
Perussuomalaisuus on juuri sitä että asetetaan oma maa ensin ja tehdään kaikki sen eteen. Että sosialistit eivät pääse valtaan täällä ikinä koskaan.
Uskoisin että ylivoimanen enemmistö suomalaisista kannattaa tätä.
Ilmoita asiaton viesti
Stalinin lapset näkevät vain idästä nousevan auringon. Kaikki mikä viittaa länteen on pahasta, paitsi asylum
Ilmoita asiaton viesti
Ehkä Suomesta löytyy juristi, joka osaa muotoilla turvapaikkahakemusten keskittämisen niin, että se kelpaa persuille.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoitat varmaan että se kelpaa Pumalaiselle ja teille sosialisteille.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä nousisi Haaviston pisteet silmissäni, jos hän nyt muotoilisi määräyksen rajojen sulkemisesta niin, että ne saadaan kiinni. Sitähän hän jo tällä viikolla tuskaili, miksei tehty heti.
Ilmoita asiaton viesti