Arto Luukkanen, miksi blogiasi ei voi kommentoida?
Arto Luukkanen, PS, harjoittaa yksinpuhelua Uuden Suomen blogissaan estäessään kommentoinnin. Kun Luukkanen on julkisuudessa toimiva poliitikko, niin kommentoinnin poistaminen kertoo pelosta. Hän ei halua tai pysty vastamaan äänestäjien kysymyksiin tai huomioihin. Venäjällä, Kiinassa sekä Pohjois-Koreassa ei myöskään voi kommentoida vallanpitäjien ”totuuksia”.
Eniten ihmettelen sitä, miksi Uusi Suomi sallii kommentoinnin estämisen. Suola blogeihin tulee siitä, että jokainen voi halutessaan keskustella blogien sisällöstä. Arvelen, että mikäli muutkin blogistit tekevät artoluukkaset, niin Uuden Suomen Puheenvuoro näivettyy yksinpuheluiksi. Ketä kiinnostaa blogi, jonka sisältöön ei saa ottaa kantaa?
Uuden Suomen ylläpito tekisi hyvin, mikäli ei antaisi mahdollisuutta kommentointien estämiseen. Blogi, joka ei kestä kommentointia, ei ansaitse myöskään julkaisua.
Tätä keskustelua on käyty myös muilla blogialustoilla, kuten Kotimaassa, joka on sallinut kommentoinnin poistamisen. Se on herättänyt muissa bloggaajissa närää. Kommenttien estämisen tarkoituksena on ainoan oikean uskonnollisen totuuden julistaminen.
Näyttää siltä, että myös Arto Luukkanen on yhden ainoan erehtymättömän totuuden agitaattori.
No kyllähän se on ihan ymmärrettävää että jokaista kirjoitusta ei kannata antaa kommentoida.
Viimeisinkin taisi olla korkeakirjallinen. Menee hiukan yli hilseen innokkaimmilta kommentoijilta.
Ervasti nokitteli Luukkosta ja Luukkonen nokitteli takaisin. Tarvittaisiinko siihen soppaan vielä Tapiota tuomaan maustetta?
Ilmoita asiaton viesti
Nokittelua käytiin Twitterissä, jossa jokainen sivullinen voi kommentoida.
Miten ja kenen kannalta on ymmärrettävää, ettei Luukkasen blogia saa kommentoida?
Ilmoita asiaton viesti
MInä olen sitä mieltä ja sinä olet toista mieltä. Kyse on mielipiteistä, eikö?
Yritin perustella mutta ei mennyt jakeluun.
Ilmoita asiaton viesti
Periaatteessa olen samaa mieltä.
Toisaalta, arvon kommentoija voisi tietenkin kertoa edes jokusen sanan itsestään?
Ilmoita asiaton viesti
M.L:”..tai pyhää lehmäänsä loukkaa. ”
Säälin kyllä vaimoasi, kun käsityksesi naisista tuolla tasolla.
Ilmoita asiaton viesti
Rasismista vapaassa perheessä on aina yksi afrikkalainen mies.
Ilmoita asiaton viesti
Kutsutko Purraa lehmäksi, vai ketä?
Ilmoita asiaton viesti
Ellei anna kommentoida ei hyväksy toisinajattelua joka on hyvin tunnettua yksinvaltiudessa.
Ilmoita asiaton viesti
Täytyy myös, rehellisyden nimessä sanoa, kun katsoo hänen edellisen blogikirjoituksensa kommentointia, että eipä sellaiselle sonnalle juurikaan kannata antaa tilaa.
Muutama kommentti siellä on edes lähellä asiaa, loppu on räkätystä.
Mutta, kai räkätyskin kuuluu sananvapauden piiriin.
Ilmoita asiaton viesti
Räkätystähän Luukkasen blogikirjoituksetkin yleensä ovat. Alentuvaan sävyyn ”neuvoo” muita puolueita. Vähän aikaan sitten kirjoitteli tuohon tyyliin kokoomukselle. Ei kannattaisi, ottaen huomioon, että vielä jokin aika sitten persut ja kokoomus olivat samankokoisia puolueita ja nyt persujen kannatus on puolet kokoomuksen kannatuksesta.
Ilmoita asiaton viesti
Jos Luukkasen blogi on täyttä sontaa niin mitä muuta hän voi odottaa kommenteilta kun sontaa.
Ilmoita asiaton viesti
Muista en osaa sanoa mutta Mika Lamminpää on minun kommenteissani M. L.
Ilmoita asiaton viesti
Kommentoimisen estäminen on vapautta, ja mahdollistaa jotain, vaikka tätä ei aina tarvita.
Koska sopivasti kirjoitellen (kestävätapauksellisuus), estäminen on todennäköinen ongelma, tai kertoo jostain kyseenalaisen läsnäolosta, tätä enempää kiinnittämättä mihinkään,… estämismahdollisuus antaa mahdollisuuden sille, että jotain voi ilmetä havaittavaksi, aivan toisella tapaa.
Tällaiset on tärkeitä, tosin hyöty riippuu paljon siitä, mitä näillä tärkeillä tehdään, tai tärkeiden tapahtumien yhteydessä osataan.
Tämä blogi on mielestäni positiiviseen viittaavaa, tosin en voi allekirjoittaa arvelua, eikä tarvitse, koska niin iso mahdollisuus on olla väärässä.
Jos tämä kompensoiva blogiosuus on kyseenalainen, sovellettavuus kehityksellisempään, on samalla tapaa mahdollinen. Myös degeneroivampi linja mahdollinen, minne asti meneekin… jolloin nousevalle pelautuu paikkaa, samassa suhteessa.
Kuvaus tällaisena, on elämää muistuttavaa normaaliutta, runtelevan todellisuuskuvan mieleensyövyttämisen sijaan. Tämä on minusta tärkeää hoksata, vaikka paras esimerkki tällainen ei ole, ellei sitten tulkinta-avaruudeksi ole yleisesti odottaa vahvaa kahtiajakoa.
Metalla menee, ja makoisemmin maistuu.
Hyvää tässä lähestymistavassa on tosiaan se, että käsittelyn alle saa jokaisen meistä, jos vaan käsittely on oikeasti metaa. Usein meta nimitään väärin, koska on tosiaan jotain aivan muuta.
Ilmoita asiaton viesti
Luukkasen blogit eivät kestä kommentointia. Useimmat niistä edustavat syvätyperyyttä.
Hänen kunnniakseen on todettava, että välillä tulee myös päteviä Venäjää koskevia kirjoituksia.
En tiedä, mikä saa normiälyisen ihmisen kirjoittamaan täyttä potaskaa.
Ilmoita asiaton viesti
”En tiedä, mikä saa normiälyisen ihmisen kirjoittamaan täyttä potaskaa.”
Valistunut arvaus: Luukkanen yrittää niin kovasti kosia persuja ja päästä eduskuntaan.
Ilmoita asiaton viesti
Olen joskus sanonut että Luukkanen on eräänlainen Jekyll ja Hyde-hahmo. Kirjoittaa asiallisia kolumneja Turun Sanomiin mutta heittää välillä persuviitan niskaan ja lehahtaa tänne riekkumaan. Joku kaveri ihmettelikin onko nämä sama ihminen.
Ilmoita asiaton viesti
Tämän saman ihmisen pitkä profiili alkaa:
Varakansanedustaja., valtuutettu
Ts. varakansanedustaja ennen kaikkea muuta.
Ilmoita asiaton viesti
Ja Seija Nylundin profiili alkaa?
Ilmoita asiaton viesti
?
En minä ole millään lailla julkisuuden henkilö.
– Persujen siilipuolustus alkoi?:)
Ilmoita asiaton viesti
Sitä kun ei huomaa sitä malkaa omassa silmässä…..
(Eikä näemmä haluakaan.)
Ilmoita asiaton viesti
Puoluesihteerillä on aika karu kuva Perussuomalaisten äänestäjien älykkyydestä.
Ilmoita asiaton viesti
Varmaan aika realistinen. Persuista tulee mieleen Saruman ja örkit. Örkit eivät ole mitään ruudinkeksijöitä. Saruman oli mutta hylkäsi viisautensa kun innostui seuraamaan Sauronin oppeja.
Ilmoita asiaton viesti
Kommentien estäminen on harmillinen juttu.Kyllähän blogisti voisi olla huomioimatta ja vastaa halutessa vain asiallisiin ja aiheeseen liittyviin kommenttiin.Eräällä paljon kirjoittavalla ”blogeja” on oma tyylinsä piiloittaa erimieltä olevien kommentteja ja sitten pitää mustaa listaa henkilöistä,joiden kaikki kommentit heti piilottaa.Sitten on blogisteja, jotka suoltavat blogeja mutta eivät itse osallistu kommentti keskusteluun.Näillä mennään tyylejä on monia.
Ilmoita asiaton viesti
”Kirjailija” Lamminpää herää aina kukoistukseensa kun Luukkanen tai Huhtasaari kirjoittavat blogin (ellei ole bannissa).
Ilmoita asiaton viesti
Huhtasaari oli jo lakannut kirjoittamasta tänne silloin kun minä vasta aloitin. Hän oli bannissa, mutta se oli määräaikainen. Vanhana draamakuningattarena hän tosin väitti sitä pysyväksi koska sai siitä virtaa ”mitään ei saa enää sanoa” -uhriutumiseensa.
Ilmoita asiaton viesti
Aihe on omalla tavallaan oikeasti vaikea, ja vaikeus korostuu joskus siten, että huomioitava. Kirjoitin juuri blogin, jossa tästä, seikkaperäisemmin, muttei välttämättä helpon tajuttavasti.
Voisin nimittäin viitata myös Bengt Hållströmin ajatuksiin, sopivasta distanssista, ja sen tarpeesta.
Se, mitä tarvitsee alkaa tällä tavoin suojaamaan,… ehkä eri linjoilla BH ajatusten kanssa, tosin hänen ajatusten taustottamista, en kunnolla tiedä.
Suojaaminen ja etäistävä ote, jo muuten sanamuotoisessa etäännytysympäristössä… voi olla realismia, jos näitä ei tosiaan osata ottaa rakentavasti tai hahmottelevasti, ts näihin liitetään tosituntumat, siten kuin sattuu kalahtamaan.
Eikö tuohon ole konkreettisempi maailmakin? Tässä oma kriitiikin osuus, nykysuhtautumisia koskien.
Ilmoita asiaton viesti
Saattoi kommenttini viitata arvon rouvaa,mutta tarkoitin miespuolista useita melkein päivittäin kirjoittavaa henkilöä EV.
Ilmoita asiaton viesti
Kuten kirjoitin ja arvelinkin, tämän blogin kommentit vain vahvistavat kirjoittamani.
Muutamaa harvaa lukuunottamatta kommentit ovat juuri mitä kirjoitin niiden olevankin.
Ilmoita asiaton viesti
Olen lukenut pari Luukkasen blogia. Edellinen lukukerta oli tyrmistyttävä. Teksti oli sekavaa ja tolkutonta. Blogi, jota ei saa kommentoida, oli kuin.jatkoa edellisestä, epäloogista alitajunnan virtaa. On tullut mieleen, että vetääkö Luukkanen kännissä ja läpällä?
Ihmiset, jotka kiinnittävät huomion kirjoitusvirheisiin ja sanoitukseen, ovat tutkitusti mänttejä. Mutta kun ottaa huomioon Luukkasen aseman dosenttina, niin kyllä hän riman alituksineen häpäisee ammattikuntaansa ja konkreettisemin kuin Juha Sipilä tölväisyllään ”kaiken maaiman dosenteista”.
Ilmoita asiaton viesti
Pelokasta ja arkaa puoluesihteeriä ei pitäisi pakottaa sellaiseen itsetuntoa horjuttavaan tilanteeseen, joka traumatisoisi häntä ja aiheuttaisi elinikäisiä emotionaalisia arpia.
Ilmoita asiaton viesti
Kommentoin nyt sitten Luukkasen viimeistä blogikirjoitusta. Siinä on kyse on vain puheenaiheen vaihtamisesta, kun Ervastin kalikka kalahti.
Kaunokirjallisuusviittauksistaan täysin riippumatta Luukkanen vihjasi Twitterissä, että pääministerin paha olo johtuisi jostain muusta kuin sairastumisesta. Ala-arvoista jopa Luukkasen normein. Ervasti on oikeassa persuista ja poliittisesta kulttuurista.
Ilmoita asiaton viesti
Jaahas, kommentteja piilotettu.
Sopii aiheeseen: Minä, kuten moni muukin, olin aikanaan Luukkasen bannissa.
Ilmoita asiaton viesti
No, tämähän ei tida edes olla Luukkasen blogi.
Ilmoita asiaton viesti
J.R:”..tämähän ei tida edes olla Luukkasen blogi. ”
Ei sen väliä, kun näin se koetaan. Ja pääasia että päästään taas uhriutumaan ”minut on bannattu”-kommentilla. Se heitetään aina sopivaan kohtaan ja toivotaan että samanmieliset huomaavat ja peukuttaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä.
Ensin kirjoitetaan sontaa ja sitten itketään kun kommentit poistetaan.
Mielenkiintoista on myös että joillakin tasan tarkkaan sama metodi. Aivan kuin olisivat istuneet vierekkäisissä pulpeteissa samalla luokalla.
Ilmoita asiaton viesti