Sammio
Kirjaudu blogeihin

Tiedote

Parhaat Uuden Suomen blogit kerran viikossa – tilaa uutiskirje täältä!

 

Myydään Draken-hävittäjä vuodelta 1964, mutta Suomen Hornetit ovat loppuun käytettyjä

Draken-hävittäjän kauppahinta on 249 900 dollaria. Konetta pitää kunnostaa noin 150 000 dollarilla, jotta se olisi lentokuntoinen. Halpaa huvia, kun vertaa Hornet-hävittäjään.

Ukraina on ilmoittanut, että heille kelpaavat Su0men lähivuosina poistamat Hornet-hävittäjät. Kun Draken-hävittäjän vuodelta 1964 saa lentokuntoon pikkurahalla, niin mikä estää Suomea luovuttamasta Hornettejaan Ukrainaan, jossa ne saisivat uuden elämän?

Aihetodisteiden perusteella suurin este Hornettien luovuttamiselle Ukrainaan on tasavallan presidentti Sauli Niinistö.

Kun Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vieraili Suomessa, niin yhteisessä tiedotustilaisuudessa Sauli Niinistö totesi Zelenskyille:

”Siksi emme voisi antaa Horneteja ennen kuin saamme uudet hävittäjät. Ja valitettavasti Hornetit ovat silloin käytännössä loppuun käytettyjä.”

Zelenskyin kasvoilla häilähti turhautunut pettymys. mutta hän kuittasi Niinistön näpäytyksen suuren valtiomiehen tyylikkyydellä:

”Mutta me pidämme teidän koneistanne. Ihan vain tiedoksenne.”

Ukraina pitää Suomen Horneteista ja ihan vain tiedoksi Sauli Niinistölle, että ne kelpaavat ukrainalaisille loppuun käytettyinä.

Ehkä Hornetit eivät enää ole loppuun käytettyjä, kun Sauli Niinistön valtakausi päättyy?

Presidentinvaalien kiinnostavin ulkopoliittinen kysymys tulee kuulumaan: ”Kannatatteko Hornet-hävittäjien luovuttamista Ukrainaan?”

En jaksa uskoa, että henkilöillä, jotka haluavat Suomen presidentiksi, on niin kaunainen suhde pääministeri Sanna Mariniin, että sen takia pitää julkisesti väittää Hornet-hävittäjiä loppuun käytetyiksi.

Ei unohdeta Ukrainan tarvitsemia ja haluamia Hornet-hävittäjiä vain siksi, että niiden luovuttamisen kieltämisellä halutaan kostaa Sanna Marinille ja mitätöidä hänen saavutuksensa Ukrainan auttamiseksi.

 

 

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu

Kommentit (47)

Kommentoi

Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kommentoida.
  1. Tapio Tuomaala
    Tapio Tuomaala #3900673 Kirjoittaja

    Taistelu Hornet-hävittäjien luovuttamisen puolesta on samalla kamppailu pikkusieluista setävaltaa ja pinnan alla loiskiehuvaa perisuomalaista misogyniaa vastaan.

    Jos setämiehet olisivat keksineet luovuttaa Hornetit Ukrainaan, niin kansa hurraisi innoissaan.

    Kun Horneteista tuli koston välikappale, niin unohtui Ukrainan auttaminen.

    Tai ehkä setämiehet vain pelkäävät Putinin kostoa. Eivät uskalla olla eturintamassa, kuten Sanna Marin, tinkimättömästi.

    Ilmoita asiaton viesti

  2. kosonenjuhapekka

    Mikä tahansa lentokone voidaan pitää lentokelpoisena, mistä on osoituksena mm. Helsinki-Vantaalta operoiva liki 100v. ikäinen DC-3 lentokone, jolla lennätetään maksukykyisiä asiakkaita lähialueilla.

    Yksittäisenkin museokoneen lentokuntoisena pitäminen vaatii kuitenkin suuria panostuksia ja jatkuvaa ylläpitämistä, mikä edellyttää jatkuvaa rahavirtaa, jota voidaan käyttää koneen lentokelpoisuuden varmistamiseen.

    Ukrainan kohdalla ei riitä, että sinne siirretään länsimaisia hävittäjiä. Sinne on siirrettävä koko länsikoneiden tarvitsema infrastruktuuri ja logistiikka.

    Tuomaala ei myöskään ymmärrä sitä, että siinä vaiheessa, kun ensimmäisiä Hornet -koneita teoriassa voisi luovuttaa Ukrainaan, ne olisivat ylittäneet jo reilusti suomalaisten museorekisteröintikelpoisten autojen iän.

    Lienee syytä erityisesti Tuomaalan kaltaisille korostaa sitä, että museotavaran lahjoittamisesta Ukrainaan ei ole kuin harmia heille.

    Ilmoita asiaton viesti

    • MauriLindgren
      Mauri Lindgren #3900681
      Vastaus kommenttiin: #3900676

      Ovatko Suomen Hornetit museotavaraa, mutta Hollannin ja Britannian eivät sitä näköjään ole.
      Vain tomu käyttää kaltaistermejä.Pehkosta mukaillen en tarkoita tosi mukavaa.

      Ilmoita asiaton viesti

    • Tapio Tuomaala
      Tapio Tuomaala #3900682 Kirjoittaja
      Vastaus kommenttiin: #3900676

      ”Ukrainan kohdalla ei riitä, että sinne siirretään länsimaisia hävittäjiä. Sinne on siirrettävä koko länsikoneiden tarvitsema infrastruktuuri ja logistiikka.”

      Hyvin on luettu Pekka Toverin ymv. setämiesten tarinoita. Olen minäkin lukenut, mutta mikään niissä ei vakuuta.

      Annetaan koneet Ukrainaan. Jos homma ei toimi, niin ei toimi. Ukraina on todistanut, että se pystyy pakon edessä ihmeisiin. Miksi ei anneta edes yrittää?

      Laitetaan koneet mieluummin romuiksi, jottei kukaan voi jälkeenpäin todistaa, että ihan hyvin niillä olisi lennetty vielä kymmenen tai kaksikymmentä vuotta.

      Entä mistä kumpuaa kiihko vastustaa koneiden luovuttamista?

      Ilmoita asiaton viesti

      • isoveli
        Mika Niemelä #3900827
        Vastaus kommenttiin: #3900682

        Luovuttamisessa sanansa on sanottavana myös koneiden valmistusmaalla, koska suomen hornetit sisältävät teknologiaa, jota ei haluta luovuttaa ihan minne sattuu…

        Ihan samanlainen tilanne on turkilla, joka tahtoisi tietynlaisia hävittäjiä, mutta yhdysvallat ei ole toistaiseksi suostunut myymään kaikkea turkin haluamaa, vaikka turkki nato-maa onkin…

        Ilmoita asiaton viesti

    • NeaUusitalo
      Nea Uusitalo #3900737
      Vastaus kommenttiin: #3900676

      ”Ukrainan kohdalla ei riitä, että sinne siirretään länsimaisia hävittäjiä”, eikä Putte & Co. meinaa päästää Ukrainaa länsimaihin niin länsimaiden on siis mentävä Ukrainaan.

      Ihmeen paljon jotkut pihtaavat jo lähes romuja Hornetteja, eihän tänne kukaan uskalla hyökätä nyt kun ollaan NATO-maa ja hand i hand kumppanillamme on NATO-yhteensopivia gripeneitä 😵‍💫

      Ilmoita asiaton viesti

    • Kari Helstamo
      Kari Helstamo #3900919
      Vastaus kommenttiin: #3900676

      Olisi myös hyvä olla vertaamatta autoja ja hävittäjiä ja kuten toisessa blogissa kirjoitin, on F-4 Phantomit vielä käytössä tai ovat poistuneet jonkin aikaa sitten.

      Joka tapauksessa on ukrainalaisten asia tekevätkö he niillä mitään, jos niitä tarjottaisiin. Riski lentokoneen hajoamiseen rajussa liikehdinnässä on mahdollista, mutta täytyisi ymmärtää suhteuttaa riski siihen, kuinka paljon ukrainalaisia kuolee ilman niitä hävittäjiä.

      Ilmoita asiaton viesti

  3. heikkironkko
    Heikki Rönkkö #3900678

    Tuomaala kirjoittaa työläiskirjailijan logiikalla kauniiseen naiseen hullaantuneena.

    Ilmoita asiaton viesti

  4. Marko Suutari
    Marko Suutari #3900683

    Suomi voisi näiden ”asiantuntijoiden” perusteella lentää vielä toisen maailman sodan aikaisilla mersuilla (niitähän näkee lentävän maailmalla lentonäytöksissä edelleen), armeija voisi olla vielä varustettuna Suomi KP:lla, sekin kun toimii. Sarkamantteli päällä ja saksalainen kypärä.

    Miksi emme pärjäisi näillä, hyvin ne toimii!

    Kävisikö se.

    Olisimme nyt voineet lahjoitella näitä mersuja suoraan Ukrainalle todella nopealla koulutuksella!!!

    Ilmoita asiaton viesti

  5. seijalund
    Seija Nylund #3900692

    Miksi ihmeessä Ukrainan pitäisi odottaa muutama vuosi jo käyttöikänsä päässä olevia Suomen Horneteja kun on toivonut F-16 hävittäjiä ja

    CNN: Yhdysvallat siunaa F-16-hävittäjien antamisen Ukrainalle, jos joku haluaa niistä luopua

    Euroopassa F-16-hävittäjiä käyttävät ainakin Belgia, Tanska, Kreikka, Hollanti, Puola ja Romania.

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/cnn-yhdysvallat-siunaa-f-16-havittajien-antamisen-ukrainalle-jos-joku-haluaa-niista-luopua/8701462#gs.y25b3u

    Puola: F-16-hävittäjien antaminen Ukrainalle hyvin todennäköistä

    Puolan puolustusministeri pitää hävittäjien antamista Ukrainalle hyvin todennäköisenä.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b4ad0e09-15cf-471d-ac3f-0cce0f7f5f6b

    Ukraina on toivonut länsimailta F-16-hävittäjiä, joiden lähettämistä on emmitty. Tanskalaisministerin mukaan asia ratkeaa kesään mennessä.

    https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/f-16-havittajia-ukrainaan-nato-maan-ministerilta-rohkaiseva-ulostulo/810650f6-8c4a-47d3-80a8-d9201037885c

    Ilmoita asiaton viesti

    • ManuKorkman
      Manu Korkman #3900699
      Vastaus kommenttiin: #3900692

      Ukranainalaisten lentäjien koulutusaika f 16 on lyhentynyt jo 4 kuukauteen. Jos hyvin käy, niin venäläisillä on uusi riesa Ukrainan taivaalla jo syksyllä.

      Ilmoita asiaton viesti

      • kosonenjuhapekka
        Vastaus kommenttiin: #3900699

        Tosielämän lentäjäkoulutuksesta on monia kovia kokemuksia kun sitä lyhennetään lentäjäpulan johdosta tai muista syistä.

        Saksan sodanaikaisissa ilmavoimissa suurin osa jo ennen sotaa monivuotisen hävittäjälentäjäkoulutuksen saaneista, runsaan taistelukokemuksen omaavista piloteista selvisi sodasta hengissä, vaikka sotaa kesti liki kuusi vuotta.

        Sen sijaan vuosina 1944-1945 pikakoulutuksen saaneista piloteista vai kourallinen selvisi, vaikka heitä oli lukumääräisesti enemmän kuin vanhoja ässiä.

        Hävittäjälentäjiä ei turhaan kouluteta vuosikausia.

        Ilmoita asiaton viesti

    • Tapio Tuomaala
      Tapio Tuomaala #3900805 Kirjoittaja
      Vastaus kommenttiin: #3900692

      ”Yhdysvallat siunaa F-16-hävittäjien antamisen Ukrainalle, jos joku haluaa niistä luopua”

      Hyvä, mutta kuten Zelenskyi kertoi hyvin tietoisena Hornetien elinkaaresta ja luovutusajankohdasta:

      ”Mutta me pidämme teidän koneistanne. Ihan vain tiedoksenne.”

      Suomessa tiedetään paremmin kuin Zelenskyi, mitä Ukrainassa tarvitaan.

      Minua kiinnostaa se, mitä Ukraina toivoo ja hiljaa odottaa, vähän niin kuin almuja rikkaiden kädestä.

      Ukrainassa on menossa kansanmurha, kun samaan aikaan sääntö-Suomessa viilataan pilkkuja koneiden taulukkokäyttöiästä ynnä mitä tekosyitä sattuukaan keksimään.

      Ennen Natoa sedät selitivät, että kun ei olla Natossa, ei voida antaa. Kun ollaan Natossa, veisataan kuorossa samaa virttä ilman Natoa.

      Eivät osaa edes hävetä kaksinaismoralistisia puheitaan.

      Ilmoita asiaton viesti

      • seijalund
        Seija Nylund #3900829
        Vastaus kommenttiin: #3900805

        ”Hyvä, mutta kuten Zelenskyi kertoi hyvin tietoisena Hornetien elinkaaresta ja luovutusajankohdasta:

        ”Mutta me pidämme teidän koneistanne. Ihan vain tiedoksenne.”

        Ihan totisella naamallako tokaisi?

        Ilmoita asiaton viesti

        • Tapio Tuomaala
          Tapio Tuomaala #3900855 Kirjoittaja
          Vastaus kommenttiin: #3900829

          ”Ihan totisella naamallako tokaisi?”

          Pilkkaa vain, jos se auttaa Ukraina kaunaasi. Sitä samaa on havaittavissa monissa ns. Ukrainan ystävissä. Ette kehtaa ihan ääneen todeta kaunaisuutta, mutta se näkyy Ukrainan toiveiden dissaamisessa.

          Myös Ukrainan ystävän Sanna Marinin haukkumisessa on piikki Ukrainalle. Kyllä se näkyy, vaikka luulette, ettei näy ja kuulu.

          Ilmoita asiaton viesti

        • Kari Helstamo
          Kari Helstamo #3900926
          Vastaus kommenttiin: #3900829

          Zelesnyi peitti tunteensa, jotta ei suututtaisi auttajiaan Tyyppi on mahtava diplomaatti ja sotapäällikkö Saisipa joskus puristaa hänen kättään, kun tulee voittajan Naantaliin vieraaksi, johon Putinia ei enää kutsuta.

          Ilmoita asiaton viesti

  6. Kari Helstamo
    Kari Helstamo #3900917

    Kyse on mitä ilmeisemmin ”punaisesta viivasta” jota suomalaiset eivät uskalla ylittää. Nyt tosin amerikkalaiset ovat antanee luvan viedä F-16 koneita, joten Hornetteja voisi ajatella uskallettavan antaa, jos venäläiset nielevät tuonkin.

    Ilmoita asiaton viesti

        • MattiVillikari1
          Matti Villikari #3901043
          Vastaus kommenttiin: #3900977

          Niinpä, miksi Suomi valitsi tarjolla olevista hävittäjistä vain yhden tyypin? Miksi ei muutama kone kaikista tarjolla olleista? Ehkä siinä on jotakin sellaista tietoa, mikä ei aukea helposti.

          Ilmoita asiaton viesti

          • Kari Helstamo
            Kari Helstamo #3901046
            Vastaus kommenttiin: #3901043

            No ennen meillä oli Migit ja Drakenit ja se on kallista leikkiä jos homman voi hoitaa myös monitoimihävittäjällä.

            Jutun juju on, ettei Ukrainan tarvitse maksaa mitään koneista, eikä välttämättä mistään muustakaan.

            Meidän täytyi.

            Ilmoita asiaton viesti

      • seijalund
        Seija Nylund #3901017
        Vastaus kommenttiin: #3900961

        Näyttää siltä että suostumus on saatu:

        YHDYSVALTAIN presidentti Joe Biden kertoi G7-maiden kokouksessa Japanin Hiroshimassa Yhdysvaltojen aikovan tukea ukrainalaislentäjien F-16-koulutuksia, kertoo yhdysvaltalainen puolustuslähde uutiskanava CNN:lle.

        Koulutuksen ei odoteta tapahtuvan Yhdysvalloissa vaan todennäköisesti kokonaan Euroopassa. Yhdysvaltalainen henkilöstö kuitenkin osallistuisi koulutukseen yhdessä eurooppalaisten liittolaisten ja kumppanien kanssa.

        Koulutuksen odotetaan kestävän kuukausia.

        ”Samalla kun koulutus tapahtuu tulevien kuukausien aikana, osallistuvien maiden koalitiomme tulee päättämään, milloin toimittaa hävittäjiä, miten monta niitä toimitetaan ja kuka niitä toimittaa”, sanoi CNN:lle puhunut virkamies.

        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009598357.html

        Ilmoita asiaton viesti

  7. ArtturiHard
    Artturi Hård #3901184

    Erittäin hyvä blogi.

    Tämä pitäisi luetuttaa kaikille lapsille jo ala-asteelta lähtien varoituksena siitä, mitä uskovaisuus saa ihmisessä aikaan.

    Ilmoita asiaton viesti

    • Kari Helstamo
      Kari Helstamo #3901194
      Vastaus kommenttiin: #3901184

      Olihan tuo viimeinen väite aika sakeaa tuubaa, mutta siitä ei pääse mihinkään, että nenäni haistaa venäläisten pelon jälleen kerran.

      Ilmoita asiaton viesti

      • Tapio Tuomaala
        Tapio Tuomaala #3901207 Kirjoittaja
        Vastaus kommenttiin: #3901194

        ”nenäni haistaa venäläisten pelon jälleen kerran.”

        Saman olen haistanut. Siksi ei uskalleta antaa edes loppuun käytettyjä hävittäjiä Ukrainalle. Setämiehissä istuu jo äidinmaidossa saatu Venäjän pelko kuin paise nenässä.

        Näyttää siltä, että Uuden Suomen kirjoittajissa pelkurit ovat enemmistönä.

        Ehkä siinä on jopa pelkoa siitä, että idän isoveli lukee blogeja ja kirjoittaa ylös kuin joulupukki, ketkä ovat kilttejä ja ketkä tuhmia.

        Ilmoita asiaton viesti

          • Tapio Tuomaala
            Tapio Tuomaala #3901248 Kirjoittaja
            Vastaus kommenttiin: #3901217

            ”jätä se typerä salaliitto väite Marinia vastaan pois.”

            Meinaatko, että kun ei kirjoita sanaa salaliitto, niin salaliittoa ei ole?

            Ok, mutta hyvä, että otit asian esiin.

            Vaikeimmin tunnistettava salaliitto on alitajunnallinen, joka perustuu osin tiedostamattomaan maailmankatsomukselliseen vakaumukseen. Se on yhteiskunnallisesti tärkeä kansaa yhdistävä liima, mutta liian vahvana gorilla-liimana se johtaa impivaaralaisuuteen, patriotismin ääri-ilmiöhin, kuten putinismi, trumpismi, natsismi…

            Uskonnoissa toimii sama tiedostamattomaan maailmankatsomukselliseen vakaumukseen perustuva salaliitto, jossa kielletään todellisuus.

            Otan helpon esimerkin luterilaisuudesta. Markus 16:16 on väärennys, koska kirkko on lisännyt jakeeseen sanan kadotus.

            Mutta kirkossa ei kukaan uskalla myöntää, että jae on väärennetty. Rakastetaan kristityjen keksimää kadotusta, josta ollaan kirkon kautta vapaututtu. Mitäpä muista, kun oma persus ei tule kärventymään helvetissä.

            Ai niin, Kari Kuula joutui ahdisteluni jälkeen tarkistamaan pitääkö väitteeni kadotuksesta paikkansa. Hän sitten myönsi, että kirkko on väärentänyt jokaisen asiaan liittyvän tekstikohdan.

            Tekikö Kuula parannuksen luterilaisesta salaliitosta? Ei, Kirkko ja kaupunki-lehti poisti keskustelumme, jottei Kuulan lankeaminen kirkon perisyntiin jäisi näkyväksi.

            Ilmoita asiaton viesti

            • Kari Helstamo
              Kari Helstamo #3901265
              Vastaus kommenttiin: #3901248

              Olen täysin vakuuttunut, että Suomen poliitikoille on Ukrainan voitto Marinin häviötä tärkeämpi juttu. Ei ne sentään niin tyhmiä ole.

              Ilmoita asiaton viesti

              • Tapio Tuomaala
                Tapio Tuomaala #3901331 Kirjoittaja
                Vastaus kommenttiin: #3901265

                Tästä olen täysin samaa mieltä.

                Toki kärjistän, koska Uuden Suomen blogeissa Marinin vastustajat vetävät överiksi. Pitää olla vastavoima jonkinlaisen tasapainon saavuttamiseksi. Aika tavalla siinä jää alakynteen, koska tietyn puolueen kannattajat ovat yliedustettuja.

                Ilmoita asiaton viesti

                • Kari Helstamo
                  Kari Helstamo #3901391
                  Vastaus kommenttiin: #3901331

                  Kekkosen jälkeen olisin hieman varovainen nostamaan ketään politiikkoa jalustalle.

                  Nuo ovat kuin hamstereita, jotka elävät muutaman vuoden, eikä niihin pidä kiintyä ja se on hyvä. Sitten kun heistä tulee arvostelun yläpuolella olevia ”elinikäisiä presidenttejä” olemme kusessa.

                  Itse olen sitä mieltä, että persuja lyödään täällä kuin luoja kerjäläistä. Välillä ihan syystäkin, mutta nuo natsittelut on sairasta.

                  Ilmoita asiaton viesti

    • Tapio Tuomaala
      Tapio Tuomaala #3901215 Kirjoittaja
      Vastaus kommenttiin: #3901184

      ”varoituksena siitä, mitä uskovaisuus saa ihmisessä aikaan.”

      Jep, Venäjän uskonnon kumartajat, kuten räsäsläisyys, jossa korostetaan samoja perhearvoja kuin Putin, kertovat karua kieltä siitä, mihin turmioon ja ideologiseen.ristiriitaan ajaudutaan, kun ei uskalleta päästää irti lapsena istutetusta aivopesusta.

      Ilmoita asiaton viesti

        • Tapio Tuomaala
          Tapio Tuomaala #3901342 Kirjoittaja
          Vastaus kommenttiin: #3901227

          Aloitetaan blogista:

          Putinin uskonsota Ukrainassa riisui naamiot Päivi Räsäseltä ja hänen tukijoiltaan

          Päivi Räsänen on vastustanut intohimoisesti Pride-kulkueita. Kuukausi sitten hän sai lisää vaikutusvaltaisia tukijoita Venäjältä, kuten patriarkka Kirillin ja Putinin.

          ”Venäjän ortodoksikirkon johtaja, Moskovan patriarkka Kirill on pitänyt puheen, jossa hän perusteli Ukrainan sotaa taistelulla liberaaleja läntisiä arvoja vastaan. Sunnuntaina 6. maaliskuuta pitämässään puheessa Kirill nosti erikseen esiin Pride-tapahtumat ja niiden kulkueet.”

          Päivi Räsänen kirjoitti Uuden Suomen puheenvuorossa:

          ”Pride2020 julistaa olevansa ihmisoikeustapahtuma, mutta tosiasiassa kyse on lgbt-ideologiasta, jonka tavoitteena on murtaa ihmiskunnan historian ja jatkuvuuden perusta,”

          Patriarkka Kirill: ”Jos ihmiskunta hyväksyy, että synti ei ole Jumalan lain vastaista, jos ihmiskunta hyväksyy, että synti on ihmisen käyttäytymisen vaihtelua, ihmisen sivilisaatio päättyy siihen”. ”Pride-kulkueiden tarkoituksena on osoittaa, että synti on yksi muunnelma ihmisen käyttäytymisestä.”

          Myös Räsänen kertoo, että homous on synti, vaikka Ut ei sano homoutta missään kohdin synniksi. Kun Räsänen argumentoi samalla tavalla kuin Putinin kirkon edustaja, niin se osoittaa, mistä homofobioissa on kysymys.

          Sauli Niinistö totesi Venäjän hyökättyä Ukrainaan: ”Naamiot on riisuttu.”

          Naamiot on riisuttu, ei ainoastaan Putinilta, vaan myös Kirilliltä ja Räsäseltä sekä heidän ideologioidensa tukijoukoilta. Putin antaa Ukrainassa näytteen siitä, mihin Raamatun vastaiset homofobiat johtavat. Tämä on nähtävissä myös Afrikassa, jonne kristillinen lähetystyö kylvi vihan siemenet homovastaisuudessaan.

          Miten pelastaa Afrikka pelastajiltaan? Miten pelastaa Ukraina pelastajiltaan? Miten pelastaa Suomi pelastajiltaan?

          Natsi-Saksassa homoja tapettiin keskitysleireissä siinä missä juutalaisia. Ehkä vainot toistuvat Ukrainassa, mikäli venäläiset miehittäisivät sen. Entä jos Kristillisdemokraatit yhdessä Perussuomalaisten kanssa saisivat putinimaisen vallan?

          Naamiot riisutaan viimeistään tuomiopäivänä, Matteus 25. Vuohet ja lampaat, väärämieliset ja oikeamieliset, ovat yhtä tyrmistyneitä. Ennakkoasetelmat ja -odotukset kaatuvat. Varmaa on kuitenkin se, ettei tuomio mene siten kuin Kirill tai Räsänen tai kristillisyys laajemmin on väittänyt itseriittoisessa omahyväisyydessään. Jos tuomio menisi siten kuin he uskottelevat, niin miksi lampaat ja vuohet ovat tyrmistyneitä?

          Oikeamieliset perivät valtakunnan. Lammas, oikeamielinen, voi olla homo, ateisti, kristitty, muslimi… Kuten myös väärämielinen vuohi voi olla homo, ateisti, kristitty, muslimi…

          Päivi Räsäselle, patriarkka Kirille, lähetyshiippakuntalaisille, ei ole kerrottu, että vanhurskaus on käännös kreikan oikeamielisyydestä.”

          https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-tuomaala/putinin-uskonsota-ukrainassa-riisui-naamiot-paivi-rasaselta-ja-hanen-tukijoiltaan/

          Aiheesta löytyy muitakin blogeja. Ilmoittele, jos haluat lukea lisää.

          Ilmoita asiaton viesti

      • Kari Helstamo
        Kari Helstamo #3901771
        Vastaus kommenttiin: #3901768

        Suomalaiset ovat pelänneet niin kauan venäläisiä, ettei se hetkessä katoa.

        Muistan itsekin miten kouluaikoina pelkäsin kiusaajia, vaikka olin jo useimpia fyysisesti vahvempi. Kesti oman aikansa tajuta tämä ja niin kestää myös muilla ihmisillä.

        Täytyy myös muistaa, että meitä on vuosikymmeniä opetettu väistämään ja pakenemaan uhkaa, joten en oikein usko noihin maanpuolustus halukkuus pönö puheisiin. Olemme entinen soturikansa, kuten myös esimerkiksi japanilaiset ja saksalaisetkin.

        Ilmoita asiaton viesti

  8. petritpitkanen
    Petri Pitkänen #3901828

    Hornettien antamiseen liittyy oikeasti teknisiä haasteita. Käytännössä suomen pitäisi perustaa puolaan koneille huolto. Siis sen liksäksi että koneita on lennetty aika kuluttavalla tavalla ja rungoissa on oikeasti väsymistä.

    Mutta suurempi ongelma on että ensimmäinen kone olis luovutettavissa noin vuonna -25 ja loput noin -30. Kovasti toivon, että sota olisi ohi tuohon mennessä.

    F16 on paljon realistisempi. Mutta siinäkin on ongelmana että eri maiden koneissa on eri varustelu ja softat. Ne on pakko yhtenäistää ennen luovutusta. Tuommoisen aikataulua en osaa arpoa, mutta tänä vuonna vaikea uskoa yhdenkään F16 osallistuvan taisteluihin.

    Ukrainan auttamisessa on ongelmana että mennään vähän käsijarrupäällä ja reagoidaan reaktiivisesti. Lentäjine koulutus olisi voitu aloittaa jo viimevuonna

    Ilmoita asiaton viesti