Perussuomalaiset tekevät virheen Nato-kantansa kanssa
Olen kuulunut perussuomalaisiin vuodesta 2012. Päällimmäiset syyt puolueeseen kuulumiseen ovat minulla pystyä vaikuttamaan suomalaiseen kulttuuripolitiikkaan sekä Suomen Itsenäisyyden turvaaminen, eli EU-liittovaltion ja sotilaallisen liittoutumisen estäminen.
Valitettavasti olen joutunut pettymään puolueeseeni näissä kolmessa aiheessa. En ole eroamassa puolueesta, vaan jäsenenä pyrin vaikuttamaan puolueen palaamiseen arvomaailmaansa.
Perussuomalaisten virallisessa arvomaailmassa lukee:
”Itsenäinen valtio on paras paikka demokratialle. Jos me suomalaiset emme päätä omista asioistamme, joku muu päättää puolestamme. Sopimuksista, jotka olennaisesti ja peruuttamattomasti heikentävät itsemääräämisoikeuttamme, on pysyttävä erossa. Demokratia ei voi toteutua, jos ihmiset eivät voi vaikuttaa omiin asioihinsa.”
Suomen Uutiset 6.5.2022 Jussi Halla-aho rauhoitteli kansanedustajakollegoitaan:
”– Hässäköihin joutumisen riskiä kuulee usein, ja sen todisteeksi esitetään operaatioita, jotka eivät ole Nato-operaatioita. Kuten tiedetään, mikään Nato-maa ei ole joutunut sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi, ja Naton keskeinen tarkoitus onkin estää ennalta konflikteja.”
Mitenkä oli vuonna 2011 Libyan tilanne? Nato hyökkäsi maahan ja vaihtoi laillisen johdon. Libyan sorruttua syntyi alku vuoden 2015 suureen haittamaahanmuuttoon, jonka kohteeksi joutui Suomikin.
”– Jos Suomi haluaa vakauttaa omaa turvallisuuspoliittista asemaansa ja ylipäätään Euroopan turvallisuutta, niin sitä vaikutusta ei ole saatavissa muuten kuin liittymällä Naton jäseneksi, Halla-aho sanoi.”
Libyan tapauksessa Nato ei edistänyt Euroopan turvallisuutta, vaan todistettavasti heikensi Euroopan maiden sisäistä turvallisuutta. Ja mitä Euroopan turvallisuus kuuluu Suomelle, väkiluvultaan pienelle maalle? Olemmeko tosissaan lähdössä sotajoukoillamme puolustamaan Italiaa tai vaikka Baltian maita? Tällaisella ajattelulla edistämme Euroopan unionin integraatiota. Tämä on vastoin perussuomalaisten virallista linjaa.
xxx
Mitä muita seuraamuksia Suomen mahdollisella Nato-jäsenyydellä on? Yle 13.5.2014:
”Kenraali Gustav Hägglund näyttää punaista valoa Suomen Nato-jäsenyydelle. Vihreä valo syttyy vasta siinä vaiheessa, jos EU:sta tulee Naton toinen pilari.
– Pelkään, että meille kävisi samalla tavalla kuin kaikille muille uusille Nato-maille. Puolustusta ei haluta enää itse hoitaa, vaan se ajetaan alas. Luotetaan siihen, että armeija voidaan ulkoistaa palkkarengille. Tämä on hyvin vaarallista.
– Tämän takia en pidä Nato-jäsenyyden tuomia hyötyjä niin suurina, että ne korvaisivat puolustustahdon romahtamisen, sanoo Hägglund.”
Ei ole perussuomalaista politiikkaa ajaa puolustustahdon romahduttamista. Ukrainan ja Venäjän sodan alla pelosta sekaisin ajetaan kiireellä Nato-jäsenyyttä, joka vaikuttaa Suomeen vuosikymmenien ajan. Jos kansaa ei kuunnella näin suuressa kysymyksessä, se jakaantuu entisestään. Tämä tarkoittaa huonoa armeijalle ja kansalliselle yhtenäisyydelle.
On hämmentävää lukea suomalaisten kansanedustajien Nato-kantoja ennen vuoden 2019 eduskuntavaaleja ja verrata niitä nykyisiin kantoihin. Suomalaiset poliitikot ovat valitettavasti tuuliviirejä. Tästä kertoo myös Suomen valtion velka 138 miljardia euroa. Liittyessämme Natoon on selvää, että ulkovallat pyörittävät Suomen armeijaa heidän omien intressiensä mukaan.
Ja se mitä on Ukrainassa tapahtunut selvinnee sodan loputtua. Nyt Suomessa saamme vain lukea lännen propagandaa niin kuin saimme lukea presidentti Donald Trumpistakin. Tässä amerikkalaisen sotilasasiantuntija Scott Ritterin lännen medioista eroava näkemys mitä tapahtui Buchassa, ja tässä suomalaisen Posi Tv:n näkemys. Ukrainan tilannetta pitkältä ajalta valottaa Oliver Stonen dokumenttielokuva Ukraine on Fire. Paavo Väyrynen kirjoitti 7.5.2022: ”Ukraina on läpeensä korruptoitunut maa, jossa sekä taloudellista että poliittista valtaa käyttävät oligarkit. Heillä on omat edustajansa parlamentissa, ja joillakin heistä on ollut jopa omia sotajoukkoja, oma armeija.”
Suomen ei ole järkevää hötkyillä Nato-kantansa kanssa pelon ja kiireen sumentaessa päätöksentekoa. Varsinkin kun presidentti Niinistön mukaan Suomeen ei kohdistu välitöntä sotilaallista uhkaa.
xxx
Kirjoituksen lopuksi aukaistaan Venäjän sotilasdoktriinia ja syitä Venäjän sotilasoperaatioille. Yle 24.2.2022:
”– (Sotilasoperaation) tavoite on suojella ihmisiä, jotka kahdeksan vuoden ajan ovat joutuneet Kiovan hallinnon piinan ja kansanmurhan kohteeksi, Putin sanoo.”
Valtioneuvoston selvitys vuodelta 2020 Govorit Moskva – Moskova puhuu, (tiivistys ja linkki selvitykseen) sivu 160:
”Krimin miehityksen jälkeen Venäjällä ei enää ole elintärkeitä etuja rajojensa ulkopuolella. Kazakstanin Baikonurin avaruusasema, Baltian satamat tai Valko-Venäjän rautatiet eivät voi olla syynä sotilaallisille toimille. Moskova voidaan pakottaa puuttumaan Neuvostoliitosta vapautuneiden valtioiden asioihin vain yhdessä tapauksessa: mikäli ulkomailla olevat venäläiset yhteisöt joutuvat sorron kohteeksi. Kaikissa muissa tapauksissa Venäjä välttää osallistumista konflikteihin rajojensa läheisyydessä.456”
xxx
Näillä perusteilla, perussuomalaiset tekevät suuren virheen hätiköidyllä Nato-kannallaan. Tämä näkyy jo puolueesta eroavien jäsenten ja uusien syntyneiden puolueiden muodossa. Perussuomalaisten nykyisin harjoittama arvomaailmansa vastainen politiikka tulee näkymään 2023 eduskuntavaaleissa, sillä puolueen yleisen näkemyksen mukaan ”perussuomalaisia äänestetään niin kauan kuin he ovat vaihtoehto”.
Pitkästä jäsenyydestä huolimatta et näemmä ole tajunnut populismin ydintä. Populisti kannattaa aina vaihtoehtoa, jonka perusteluista löytyy vastaus kannattajien muutoksen pelkoon. Venäjän aggressio olisi muutos persukannattajan seesteiseen elämään. Siksi Nato on nyt hyvä.
Jos Naton vuoksi jatkossa pitäisi lähteä puolustamaan vaikka Balttian maita Venäjän hyökkäykseltä, niin Nato saisi heti mennä. Kuten kaikki muutkin Suomen allekirjoittamat kansainväliset valtiosopimukset joiden velvoitteista oikea persu välittää ihan yhtä vähän kuin Putin omistaan.
Oikea persu on moraalin painolastista vapaa kansalainen.
Ilmoita asiaton viesti
Börje, en ole samaa mieltä, mutta kyllä kommentistasi ripaus totuuttakin löytyy, kiitos kommentista 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Suomi on ahkera allekirjoittamaan ja ratifioimaan kansainvälisiä sopimuksia joita se ei aio noudattaa.
Ilmoita asiaton viesti
Useimmiten Suomea syytellään sopimuspohjaisen maailmanjärjestyksen mallioppilaaksi, mutta näköjään muitakin näkemyksiä esiintyy.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole näkemys vaan fakta.
Ilmoita asiaton viesti
Populisti on, kun on kyse poliittisesta puolueesta, sitä että puolue antaa ennen vaaleja lupauksia joita se ei edes aio pitää koska tietää että niitä ei pystytä pitämään.
Lupaa kuitenkin, kuten Antti Rinne satasen puhtaana käteen niille eläkeläisille joiden eläke on alle 1 400 euroa.
Populismilla ei suinkaan tarkoiteta mitään tekemistä ”kannattajien muutoksen pelon” kanssa.
Useimmiten teidän vihreiden populisteiksi kutsumat poliitikot haluavat nimenomaan muutoksia vallitseviin oloihin.
Aivan kuten vihreä liike, silloin kun se vielä oli vihreä, nythän se on punainen, ajoi luonnonsuojelua ja myrkkyjen käytön vähentämistä/lopettamista. Ja siitä kiitos vihreille, oikeille vihreille.
Ilmoita asiaton viesti
Jocke: ”Populisti on, kun on kyse poliittisesta puolueesta, sitä että puolue antaa ennen vaaleja lupauksia joita se ei edes aio pitää koska tietää että niitä ei pystytä pitämään.”
Perussuomalaisten ex-puheenjohtaja lupasi ennen valintaansa 2017 ajaa eroa EU:sta. Olikin vain populismia.
Ilmoita asiaton viesti
Niin. Ja tekee minkä voi.
Vaan kun me emme yksin päätä.
Ja on paljon muuta tekemistä kuin hakata päätään seinään.
Ilmoita asiaton viesti
”Ja on paljon muuta tekemistä kuin hakata päätään seinään.”
Silti siihen tunnut kaikki panoksesi laittaa.
Ilmoita asiaton viesti
Toisilla on. Toisilla ei näemmä ole.
Se on tuo luetun ymmärätminen, se on vaikeaa. Vai olisiko ruoholla osansa asiaan?
Ilmoita asiaton viesti
Ja Rantanen, olisihan se oikeasti ajanhukkaa pyrkiä eroon yhteisöstä, jonka jäsenyyttä 80 % kansasta pitää hyvänä.
Minusta on hyvä, että mielipiteet jakautuvat eri asioissa eri tavoin, ettei yksin puoluekannat ohjaa jakolinjoja kaikissa asioissa. Pidän myös hyvänä, että Perussuomalaisissakin on erilaisia mielipiteitä, näkemyksiä ja painotuksia. Minusta myös niille, jotka ovat EU-jäsenyyttä vastaan, tulee olla kanavansa. Marginaaliryhmien syntyminen ei ole yhteiskuntarauhan kannalta kenenkään etu.
Marginaaliryhmillä tarkoitan laitaoikeistoa, laitavasemmistoa, laitafundamentalisteja, laitamuslimeja, laitarussisteja ja kaikkia muitakin ryhmiä, jotka eivät saisi ääntään kuuluviin demokratian keinoin. Kyllä heillekin kuuluu ääni yhteiskunnassa, jotteivät laita-ajatukset kasva ääriajatteluksi.
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni sotket hieman.
Taitaa olla aika harva joka haluaa eroon, kokonaan eroon EU:a.
EU:n olisi pitänyt ja pitäisi pysyä talousunionina eikä muuttua liitovaltioksi.
Ei koske sinua, asia vain on niin että esim. täällä Puheenvuorossa on tietty, sama porukka joka kategorisesti kieltäytyy edes keskustelemasta. Jos tällaista mainitsee niin sitä ollaan putinisteja, natseja ja ties mitä.
Jotkut, kouluttautuneet käyttävä aika usein termejä ”pöljä”, ”ääliö” ja vastaavia.
Tietysti tällaisten kohdalla voi kysyä että onko koulutus ns. mennyt hukkaan, missä se hukka sitten majaileekaan.
Ilmoita asiaton viesti
Todella harva pyrkii eroon, kokonaan eroon EU:sta. Tyni taitaa olla sellainen.
Sinulla ja minulla on sitten taas mielipide-ero siinä, millaiseksi EU:n tulisi tulla. Koska EU on muutakin kuin pelkkä vapaakauppa-alue, on hyvä, että toimimme samojen pelisääntöjen mukaan alueella, esimerkiksi työolosuhteiden osalta se on talousunionissakin välttämätöntä.
Mutta, esimerkiksi rahaunionin osalta myös kansalliset rahaan liittyvät ratkaisut vaativat yhteisiä pelisääntöjä ja siinä suhteessa kansallista itsemääräämisoikeuttakin on pystyttävä rajoittamaan. Moni alue myös kärsii Saksan vahvasta taloudesta, joka aiheuttaa euron kurssin vahvistumista liikaa maan omaan taloustilanteeseen nähden.
Tiedän, että esimerkiksi termit ”tulonjakounioni” tai ”liittovaltio” aiheuttaisi juuri tuollaisia lausahduksia ”idiootti”, ”pöljä” ja ”ääliö”, sieltä toiselta joukolta. Sinulta en toki sellaisia kuulisi, mutta itsesuojeluvaistoni ohjeiden mukaan en sentään keskustelua näillä termeillä käy, vaikka niihin itse sinua suopeammin suhtautuisinkin.
Lean-filosofian mukaan hukasta tulisi päästä eroon, mutta yritetään siitä huolimatta sietää kanssaihmisiämme ja heidän vajavaisuuksiaan.
Mutta yritetään me käydä keskustelua aiheesta, on mielenkiintoista kuulla ajatuksiasi ja löytää rajoja, joissa näkemyksemme eroavat ja niitäkin missä erot kasvavat liikaa toisistaan, ettei edes kompromissit olisi mahdollisia.
Ilmoita asiaton viesti
Puolueen vaihtaminen olisi sinulle varteenotettava ja jopa kannatettava vaihtoehto.
Ilmoita asiaton viesti
Perussuomalaiset tekevät itsestään turhan puolueen jättämällä tavallisen Suomen kansan asian pois. Nato on globalistinen hanke, joka ei lähde Suomen turvallisuudesta tai kansan asiasta sen enempää kuin sitä kiinnostaa ukrainalaiset.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa eli kylmän sodan aikana käsitys siitä, että maamme hävisi sodan tai tuli korkeintaan hyväksi kakkoseksi. Joku saattoi pitää sotakorvauksia vääryytenä ja muuta, mutta ei niitä tasapelin tai voiton jälkeen jouduta maksamaan.
Jalkaväenkenraali Adolf Ehnroth alkoi puhua 1990-luvulla siitä, että saimme torjuntavoiton 1944.
Nyt on alettu muistella suomettumisen aikaa tämän voittajafiiliksen kautta.
Tämä Scott Ritterin saarna suomalaisille kertoo tavallaan kaiken olennaisen Suomen asemasta.
Ei pitäisi uskoa länsimaiden taholta tulevaan.myyttiin suomalaisesta sankarikansasta.
Natoon mennään tällä hetkellä jopa revanssihengessä.
https://youtu.be/yazZjf9akWE
Voi tulla nenä punaiseksi, jos menee huonosti.
Ilmoita asiaton viesti
Iiro, kiitos hyvistä kommenteista.
Ilmoita asiaton viesti
Me saimme torjuntavoiton, sillä neuvostoarmeija pysähtyi ja kärsi mittavia tappioita eikä meitä miehitetty. Miehitys olisi ollut Suomen loppu ja Nordling kuten minäkin olisi opiskellut marxismi-leninismiä ja venäjää ensimmäisenä vieraana kielenä.
Natoon ei mennä revanssihengessä vaan Putinin Venäjän politiikan seurauksena, joten älä viitsi ihan höpöjä kirjoittaa.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi hoiti diplomaattisesti hyvin Talvi- ja Jatkosodan sekä Lapin sodan. Marski oli koko ajan yhteydessä neukkulaan, englantiin, eurooppaan ja saksaan. Siksi Leningradin piiritystä ei tullut, sillä Marski ei sallinut tätä. Hyvin taistelimme, mutta hopeata tuli. On suomalaisen politiikan ja diplomatian voitto, että valloittaja lähti Suomesta 1956, sillä Saksasta ja Japanista valloittaja ei ole poistunut vieläkään.
Ilmoita asiaton viesti
Yhdyn tämän kommentin henkeen, vaikka siinä on pieni asiasekaannus: Kyllähän Leningradia piiritettiin kaksi ja puoli vuotta, mutta Suomi kieltäytyi edistämästä kaupungin tuhoa.
En kuitenkaan ymmärrä, miten perustelet tällä historialla outoa Nato-kantaasi.
Ilmoita asiaton viesti
Vastasin Juhan kommenttiin.
Niin, Leningrad ei ollut täydellisesti piiritetty. Suomi olisi voinut sulkea sen, mutta Marski ei sallinut. Venäläiset tietävät tämän hyvin, olen useita kertoja keskustellut asiasta Venäjällä.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kai Leningrad oli täysin piirtetty?
Sikäli se ei ollut täysin piiritetty että vesitie / jäätie Laatokan kautta oli auki muuhun Venäjään. V
Mannerheim kieltäytyi hyökkäämästä alueelle.
Ilmoita asiaton viesti
Paitsi, että nykyisin ei sen paremmin Saksassa kuin Japanissakaan pidetä liittoutuneita (Yhdysvaltoja tarkoittanet) varsinaisena valloittajana, vaikka liittoutuneet kyseiset maat miehittivät. Suomea ei miehitetty, Porkkala vuokrattiin rauhansopimuksen perusteella.
Ilmoita asiaton viesti
Porkkalaa voi nimittää miten haluaa, virallisesti vuokrattiin alue, mutta kun sodan voittaneen joukot jäävät maahan sitä pitää kutsua valloittajaksi. Mitä olen Japanissa keskustellut nuorten yliopistoaikuisten kanssa kymmenen vuotta sitten he eivät pitäneet Japania itsenäisenä maana, vaan valloittajan vaikutusta korostettiin. Virallisesti Japani tietenkin on itsenäinen maa, niin kuin muka nyky-Suomikin on. Todellisuus on vain toinen, vasallivaltiossa.
Ilmoita asiaton viesti
Porkkala ”vuokrattiin”? Näin sanoo kommunisti ja vain kommunisti.
Neuvostoliitto otti väkipakolla Porkkalan alueen hallintaansa.
Välirauhassa se otti Hankoniemen mutta halusi jatkosodan jälkeen tykinkantaman päähän Helsingistä, juuri sen matkan päähän minkä takia se sanoi aloittaneensa ( siis tietenkin kommunistien mielestä Suomen aloittaneen Talvisodan.) Talvisodan ettei Suomen puolelta voitaisi ampua tykeillä Pietariin, siis anteeksi, Leningradiin tietenkin.
Japanilaiset kai enemmän tai vähemmän vihasivat miehittäjiä ja osa vihaa edelleen.
Se on sitten eri juttu että sotaa ei olisi ilman miehitystä saatu loppumaan.
Ilmoita asiaton viesti
Vuorattiin, kun muuta ei voitu, sopimus oli 50 vuodeksi. Venäjä tuhosi alueella kaiken, ihan kuin nyt Koillis-Ukrainassa.
Japanin ja Saksan yhteiskunta muutettiin sodan jälkeen ja kaunat miehittäjiä kohtaan ovat hävinneet ajat sitten.
Ilmoita asiaton viesti
”Vuokrattiin” laitoin sitaatteihin.
Ilmoita asiaton viesti
Wikipedia: ”Porkkalan vuokra-alue oli alue, jonka Suomi joutui vuokraamaan 50 vuoden ajaksi Neuvostoliitolle sotilastukikohdaksi Moskovan välirauhassa 1944. Alueen 7 252 asukkaan[1] suomalainen väestö ja kotieläimet määrättiin evakuoitavaksi kymmenessä päivässä sopimuksen solmimisen jälkeen eli 29. syyskuuta 1944 mennessä, jolloin alue siirtyi Neuvostoliiton haltuun. Alueen vuokraus vahvistettiin uudelleen vuonna 1947 myös Pariisin rauhansopimuksen 4. artiklassa.[2] Alue palautettiin Suomelle vuonna 1956.”
Jocke, tästä on keskusteltu tässä ketjussa. Otan osaa menetyksillenne, meidän Tyni suku menetti mahdollisesti enemmän kuin Rantasten suku. On selvää, että tällaisessa tilanteessa tunteet nousevat pinnalle. Tunne on eri asia kuin järki.
Järjellä rakennetaan tulevaisuutta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Porkkalan_vuokra-alue
Ilmoita asiaton viesti
En ymmärrä oikein kommenttiasi.
On ikävää jos sukunne menetti Porkkalan luovutuksen yhteydessä omaisuutta ja perinteitä. Omaisuudesta ehkä valtio korvasi rahallisesti kuten niille joilta jäi maita ym. Karjalaan ja Kuusamoon.
Kun alue palautettiin saitte todennäköisesti kaiken takaisin?
Mitä tuohon Wikipediaan tulee niin sanoisin että olen moneen kertaan lukenut nuo tapahtumat. Kauan sitten ja jokunen vuosi sitten uudelleen kun Suomessa historiaa ”muutettiin” todenperäiseksi. Samoin jokunen vuosi sitten TV:ä oli useampiosainen dokumenttisarja aiheesta.
Mielestäni on turhaa vetää sukua tähän mukaan. Omat menetykset voi toki kertoa mutta jätä muut rauhaan, se ei ikäänkuin kuulu keskusteluun.
Mitä ”vuokraukseen” tulee niin kyse ei ollut vuokrauksesta vaan ”vuokrauksesta”.
Vuokraustapahtumassa molemmat osapuolet sopivat asiasta yhteisymmärryksessä ja täysin vapaaehtoisesti.
Porkkalan tapauksessa vuokranantajalla oli ns. tykki ohimolla. Ja tykin liipasimella oli vuokralle ottajan sormi.
Ilmoita asiaton viesti
Tatu, ei muuta kuin Turtiaisen porukoihin sitten vaan … 😀
Ilmoita asiaton viesti
Turtiaisella on kuuppa pehmennyt niin vauhdilla, että VKK:sta käy virta Vapauden Liittoon.
Siellä on aidosti isämmaalliset – ja sinne Tynikin ilmeisimmin kuuluisi.
Ilmoita asiaton viesti
Kumpiin Riikonen lukee itsensä, aidosti vai epäaidosti isänmaallisiin? Eli lyhyemmin, kuuluuko Riikonen Vapauden liittoon?
Ilmoita asiaton viesti
Tässä ABC News kertoo miten brittien, ranskalaisten ja muiden liittoutuneiden koneet yhdessä jenkkien koneiden kanssa pommitti Libyan.
https://www.youtube.com/watch?v=9-eXhWVVowk
Ilmoita asiaton viesti
Ja mitä Euroopan turvallisuus kuuluu Suomelle
————————————
Suomen turvallisuus on täysin riippuvainen Euroopan turvallisuudesta. Että sikäli se kuuluu.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on Suomellakin edessä Nato-jäsenenä.
”Norja ja Tanska ahkerimpia pommittajia Libyassa
Norjan ja Tanskan hävittäjät ovat suhteessa aktiivisimpia osallistujia Libyassa tehtäviin ilmaiskuihin.”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000393858.html
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on Suomellakin edessä Nato-jäsenenä.
———————————-
Se antaa meille turvaa. Enkä ymmärrä miten Libya tähän liittyy millään tavalla?
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä öljyvaltio Libya liittyy tähän näin energiapohdintojen aikaan eli pääseekö lähteille vai ei.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta miten se tähän Nato-keskusteluun liittyy?
Ilmoita asiaton viesti
No milläs sitä öljyä haetaan, jos kauppa ei ole mahdollista?
Ilmoita asiaton viesti
No milläs sitä öljyä haetaan, jos kauppa ei ole mahdollista?
—————————————-
???
Ilmoita asiaton viesti
T.T:”Tämä näkyy jo puolueesta eroavien jäsenten..”
Joku sellainen merkillinen masokismi tuntuu vaivaavan joidenkin pääkoppaa. Eikö olisi helppoa antaa periksi enemmistölle ja hypätä sinne ”turtiaisten” sakeaan sakkiin. Vai onko sinulla/kaltaisillasi joku ihme kuvitelma, että ”kaappaisitte” vallan jossain puoluekokouksessa ja pääsisitte johtoryhmään? Parempi lienee meille kaikille, että kaltaisenne hörhöt ovat samassa puolueessa ja marginaalissa.
Ilmoita asiaton viesti
T.T. on ihan Ano porukkaa…
Ilmoita asiaton viesti
VKK eli Valta kuuluu Kremlille.
Ilmoita asiaton viesti
Totuttele Tatu ajatukseen että mennään Natoon että heilahtaa.
Ilmoita asiaton viesti
Olikos kapteeni Kaarnan viimeiset sanat: ”tankki se oli.”
Ilmoita asiaton viesti
”Tankki se on piru”, on tarkasti ottaen viimeiset sanat.
Piru siinä lauseessa pitää paikkansa edelleen. Putinia ei tee mieli muilla sanoilla luonnehtia.
Ilmoita asiaton viesti
Toistuvasti tuot esille ilmaiskut Libyaan, mutta kertaakaan et tuo sitä esille, että iskuilla oli YK:n valtuutus. Pitäisikö Suomen erota YK:sta?
Ilmoita asiaton viesti
Ei pidä, eikä pidä hyökätä toiseen maahan niin kuin Tanska ja Norja teki 2011 Libyassa. Isompia ei kannata tyhmissä jutuissa seurata, eihän Valko-Venäjäkään ole tuonut joukkojaan Ukrainan maille, vaikka isoveli on sinne hyökännyt.
Ilmoita asiaton viesti
Se vaan kun voi tuo YK vaatia toimia jäseniltään. Libyaakin vanhempia esimerkkejä löytyy vaikka Koreasta. Eikö moisesta järjestöstä pitäisi erota?
Ilmoita asiaton viesti
Vaatihan Neuvostoliittokin YYA-sopimukseen vedoten Suomelta vaikka mitä, mutta Kekkosen Suomi ei antanut. Nyt EU vaatii Suomelta ja annetaan elvytyspakettien muodossa nöyrästi niiaten ja vihreän siirtymän nimissä annetaan vielä enemmän kuin pyytävät. Olemme jälleen Hölmölä. Velkakello näyttää valtion velkaa 138 miljardia euroa. Hei, mehän tienataan tällä. Hölmölässä Velka on Rikkautta ja Vauraus on Köyhyyttä.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, tämä olikin sitten minun osaltani tässä.
Ilmoita asiaton viesti
No oliko Libyan tuhoaminen kannattava?
Mitä oli Libya ennen tuhoa ja sen jälkeen?
Ja miksi se piti tuhota?
Ilmoita asiaton viesti
Jocke, maiden tuhoaminen ei ole kannattavaa. Libya oli Afrikan johtavia maita ennen tuhoa ja tuhon jälkeen alkoi ihmisvyöry Eurooppaan. Tästä syntyi 2015 ns. pakolaisinvaasio.
Libya ei kannattanut petrodollaria niin kuin ei Saddamikaan. Tässä varmastikin suurin syy tuholle.
Ilmoita asiaton viesti
No, näin YK:n turvallisuusneuvosto asiasta päätti.
https://unric.org/fi/turvallisuusneuvosto-sallii-kaikki-tarvittavat-toimet-libyan-siviilien-suojelemiseksi/
Ilmoita asiaton viesti
Ja tässä luonnehdintoja asiasta tuolloin.
https://www.ykliitto.fi/uutiset-media/uutiset/libya-paatoslauselma-historiallinen
Ilmoita asiaton viesti
Tässä 1min 30s kuvataan hyvin mitä Libya oli ja mitä on nyt.
Syyriassa tuota yritettiin myös, mutta Venäjä meni väliin.
https://www.youtube.com/watch?v=wX-hAD0b9yQ
Ilmoita asiaton viesti
Kiitti vaan sille Venäjän väliintulolle, saatiin paljon pakolaisia Eurooppaan.
Salaliittoteoriani on että Putin teki sen väliintulon tahallaan. Laittoi ihmiset matkaan pommittamalla umpimähkäisesti kaupunkeja ja vesilaitoksia.
Ilmoita asiaton viesti
Putinin sodankäynnissä on joskus vaikea nähdä missä kohtaa osaamattomuus loppuu ja silkka pahuus alkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Äijä saattaa kyllä olla juonimpi kuin kapallinen vihreitä.
Refugees welcome vaikka Putin on pistänyt ne matkaan,
Ilmoita asiaton viesti
Kiero se epäilemättä on mutta muuten malliesimerkki siitä mitä käy kun ympäröi itsensä ihmisillä jotka puhuvat vain sitä mitä hän haluaa kuulla.
Ilmoita asiaton viesti
Ei se ole virhe, vaan ainut oikea ratkaisu.
Ilmoita asiaton viesti