Auttaisiko presidentti Niinistön puuttuminen Pekka Haaviston tapaukseen?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/haavisto-ei-nae-tarvetta-pyytaa-enaa-anteeksi-kuten-keskusta-toivoi-anteeksipyynnot-on-esitetty/8015134#gs.o96ez4
Ulkoministeri Pekka Haavisto ei näe tarvetta pyydellä anteeksi vaikka nyt on selvinnyt kaikille hänen tekojensa moitittavuus ja tuomittavuus.
Haavisto on toiminut ministerille täysin sopimattomalla tavalla ja Vihreät ovat olleet romuttamassa kansalaisten uskoa oikeusvaltioon sekä perustuslakivaliokuntaan yrittämällä politisoida perustuslakivaliokuntaa.
Presidentti ei yleensä puutu politiikkaan mutta kun hän on kuitenkin puuttunut jopa yksittäisen puolueen puheenjohtajan valintaan, niin olisiko nyt presidentillä ns. näytön paikka pyytää jämäkästi ministeri Haavistoa osoittamaan ”syvää katumusta” hänen ja hänen edustamansa puolueen toimista joka on aiheuttanut kansalaisille ahdistusta ja pelkoa laillisuuden ja oikeusvaltion katoamisen puolesta?
Mielestäni vain ns. ”syvä katuminen” voisi olla ainoa mikä pelastaa ministeri Haaviston ja Vihreiden maineen ja uskon että samallalailla ajattelevia kansalaisia on runsaasti.
Toki Haavisto voisi näyttää miehekkyytensä eroamalla mutta kun hänessä kerran ei ole miestä siihen tarpeeksi niin miehekästä olisi osoittaa nyt sentään ”syvää katumista”.
Ei kuulu mitenkään perustuslaissa Suomen tasavallan presidentille määriteltyyn toimenkuvaan ja piste.
Kekkosslovakia oli ja meni 😀
Ilmoita asiaton viesti
Ei kuulu ei mutta kun Sauli on lakimiestaustan kanssa kerran esitellyt että Tri. Halla-ahon pitäisi esitelmöidä ihmisille ”syvää katumusta”, teosta minkä hän on jo sakoilla aikaa sitten sovittanut niin en malttanut olla kirjoittamasta tätä blogia.. 🙂
Saulihan ei koskaan tule Haavistolle/vihreille näin esittämään mikä todistaa kaksinaismoralismin Suomessa..
Ilmoita asiaton viesti
Persujen eduskuntaryhmässä taitaa olla eniten rikoksista tuomittuja. Puheenjohtaja etunenässä.
Ilmoita asiaton viesti
Ni taitaa vai ei taida ja miten se liittyi mun blogiin?
Ilmoita asiaton viesti
Kuka vihreistä kansanedustajista on tuomittu? Haavisto kait oli avauksesi aihe?
Ilmoita asiaton viesti
Niin, Haavistoahan ei nyt tuomittu vaikka väärinkäytöstä oli ja Vihreät vaikuttivat kulisseissa perustuslakivaliokuntaan mikä romuttaa uskoa järjestelmään..
Ilmoita asiaton viesti
Sitten kun Saulin tittelistä putoaa pois tasavallan hän voi sivuta muistelmissaan mitä nyt mieleen juolahtaakaan…
Ilmoita asiaton viesti
Salen muistelmat vois olla mielenkiintoista luettavaa kun ne ilmestyvät, mutta en usko että hän kertoo että oli tietoinen siitä että takiaiset olivat lähdössä persuista, tai saattaahan se kertoakkin.. Salen täytyi olla tietoinen kun se sitä ”syvää katumusta” vaati ja eihän puolueen puheenjohtajan valinta presidentille kuulu..
Ilmoita asiaton viesti
Luulen uudenvuodenpuheen sisältävän jonkinlaisen tahdikkaan kehoituksen Haavistolle.
Presidentti voi ja saa ottaa päivänpolitiikkaan.
Hallitukselta hyvin omituinen veto antaa luottamus perustuslakivaliokunnan lausumalle lainvastaisuudelle.
Ilmoita asiaton viesti
Veikkaan että olet oikeassa tuosta presidentin uudenvuodenpuheesta..
”Hallitukselta hyvin omituinen veto antaa luottamus perustuslakivaliokunnan lausumalle lainvastaisuudelle.”
Erikoinen veto oli joo ja Haavistokin luotti äänestyksessä itseensä.. Mitä jos ne muut hallituspuolueet ajatteli että parempi antaa Haaviston jatkaa ettei ulkoministerinä ole seuraavaksi esim. Emma Kari, Iiris Suomela tai joku vastaava vihreä älykkö? 🤭
Ilmoita asiaton viesti
Sehän on kaikkien tiedossa että Haavisto on paras ulkoministeri mitä vihreistä tai mistään muualtakaan voi löytää. Ja miestä siinä on aina enemmän kuin jossain Haitta-ahossa. Tässä muistutuksena muutamia ruskeita ”helmiä” Halla-ahon hanurista:
”Tiedoksi, että en kadu mitään kirjoittamaani, enkä ota minkäänlaista vastuuta Breivikin teosta, ja aion jatkaa samalla linjalla, koska huono maahanmuutto on huonoa ja monikulttuurisuus hanurista Breivikin teosta riippumatta ja huolimatta.”
”Länsimaisen sivilisaation osaksi ei ole tullut tehdä valintaa sodan ja rauhan välillä. Sen on valittava sodan ja tuhoutumisensa välillä. Jumalaa monikultturisteilla ei ole, mutta mitä Rosa Meriläinen, Heidi Hautala ja Mikko Puumalainen sanovat lapsilleen sitten, kun pimeys on laskeutunut? Ainakaan minä en vuodattanut verta? Ainakin minä olin eettinen?”
”Mitä kala tekee? Ui. Miten kalan uiminen lopetetaan? Pannaan kala päiviltä. Mitä
vasemmistohuligaani tekee? Heittää kiviä. Miten vasemmistohuligaanin kivenheitto
lopetetaan?” ”Pelottavaa on vain se, että poliisi ei vallitsevassa mediailmapiirissä voi ampua luotia päähän kiviä nakkelevalle ihmissaastalle.”
”Minun on vaikea keksiä maailmankaikkeudesta alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti. Tämän reptiilin erityisen limainen alalaji on ruotsalainen sosiaalidemokraatti.”
”Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä.”
”Jokelan tapauksesta huolimatta meillä ei ole aseongelmaa.”
”Merkityksellistä on vain se, kenellä niitä on.”
Ilmoita asiaton viesti
Nämähän on aivan Helmi kommentteja Mestarilta ja pakko sanoa samaan syssyyn että ei Haavisto osaa laukoa mitään näin miehekästä.. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8a23b799-98ea-4926-bec8-d9832439a4a6 ^^
Ilmoita asiaton viesti
Tyypillistä iltapaskaa. Ei jatkoon.
Ilmoita asiaton viesti