Meillä on menny Ruotsissa taas hulinaksi :)
https://yle.fi/uutiset/3-12171659
Ylen jutulle lukusuositus että näette mihin nykyinen politiikka teillä siellä Suomessa johtaa. Teillä on siellä jengiytyminen alkanut ja suomalaislapset joutuvat rasististen ryöstöjen kohteeksi..
– Ensimmäinen asia mitä teidän pitää tehdä on että kopioitte Tanskasta lait millä he on painanut jengirikollisuutta fixusti alas sillä parempi istuttaa muutamaa ääliötä linnassa kuin antaa tavallisten ihmisten kärsiä.
-Toinen ja tärkein asia on hyvä ennaltaehkäisy ja se on sosiaalisen maahanmuuton lopettaminen kolmansista maista sillä se on se isoin syy näihin Ruotsin ongelmiin. Kalla fakta.
Näiden maahanmuuttajajengiläisten tausta on monesti islamilaisesta maailmasta ja samoin kuin näiden lasten jotka ryöstelevät toisia lapsia, ei toki kaikkien mutta ns. tausta kolmansista maista kuitenkin. Klaanit on myös ihan samoista paikoista pesiytyneet tänne meille kotia Ruotsiin ja ne perii suojelurahoja ja siinä on syy miksi joku kukkakioski voidaan räjäyttää. Sitten pitää tietenkin pitää muistaa että kaikkia islaminuskoisia ei saa tietenkään syyllistää näistä ongelmista sillä he ovat ihan tavallisia ihmisiä. Itseasiassa minun elämän tärkeisiin ihmisiin kuuluu muutama muslimi ja tunnen paljon mukavia muslimeita, mutta myös idioottejakin kans.
Sitten vielä näistä tämänhetkisistä ongelmista, siis Rasmus Paudan kävi tyylillään provosoimassa ja halusi näyttää että kun teillä on Ruotsissa paljon muslimeita niin sinne saa helposti samanlaisia ongelmia kuin muslimimaissa ja onnistui siinä täydellisesti. Itse tässä odotan mielenkiinnolla että räsähtääkö meillä Tukholmassa tänä yönä. Kävin päivällä Rinkebyssä lounaalla ja silloin siellä näytti olevan kaikki ok. Asun itse Tenstan mamulähiössä kerrostalon ainoa valkoisena ja voin sanoa että tää on mielenkiintoinen paikka asua. Oon btw tullu tänään työautolla kotia että jos sattuis pojat innostuun tekeen autokokkoja niin ei pala oma auto. 🙂
Ps. Ja meillä on menny Tukholmassa ihan hulinaksi sillä pommit paukkuu ja aseet laulaa siihen tahtiin että ei edes muista kaikkia, aikaisemmin noi oli isoja asioita mistä ihmiset puhu mutta esimerkiksi tähän mun naapurustoon on ammuttu niin monta että niistä ei jaksa enää välittää..
Pps. Se Einarin murha. Einari oli tyhmä ruotsalais nulikka kenen ois pitänyt ymmärtää pysyä poissa Tukholmasta kun kuolleen Einarin kuvasta(todiste ampumisesta) oli luvattu miljoona kruunua. Tolla summalla saat varmasti torpedon sun perään. Toiseksi tyhmintä oli että sen piti luottaa Dödspatruellin ”kavereihinsa” eli siis Rinkebyn jengiläisiin jotka ovat kylmäverisiä tappajia(mukana myös Köpiksesen casessa). No, Einari poltti kotinsa lähellä lehtikatossessa ruohoa kahden ”kaverinsa” kanssa ja jointin jälkeen ku pojat tuli lehtikatoksesta ulos niin tappaja löysi tiensä paikalle. Eli liian hyvä sattuma siispä jako menee varmaankin näin että nää Einarin ”kaverit” jotka tipsas ja fixas paikan ja ajan ja saivat 200 000sek mieheen ja murhaajalle jäi 600 000sek. Einari oli kerenny tekeen jo miljoonia ni sen ois tarvinnu vain pysyä poissa Tukholmasta niin ois vieläkin hengissä. Halus varmaan näyttää ettei pelkää ja se oli hänelle virhe palata takaisin Ruotsiin ja varsinkin Tukholmaan.
Hälsningar från Stockholm 🖐🇸🇪
23.06 Poliisihelikopteri Tenstan taivaalla
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa jatkuvan maahanmuuton myötä mennään aivan samanlaiseen monikulttuuriseen lisääntyvään väkivaltaan kuin Ruotsissakin.
Ruotsiin ei saatukaan harmoonista monikulttuurista lintukotoa, eikä sellaista tule Suomeenkaan koskaan.
Turun tapot ja Oulun raiskaukset olivat vasta alkusoittoa ja jatkoa seuraa.
Ilmoita asiaton viesti
Poliisikin myöntää jo etnisten jengien olemassa olemisen. Enää ei puhuta löyhistä yhteenliittymistä, vaan kovista katujengeistä.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä vielä odotellaan että milloin feministiset politikot myöntävät että ihmisten kotouttaminen on mahdotonta jos he eivät sitä halua omien arvojen takia..
Ilmoita asiaton viesti
Tätä eivät tule koskaan myöntämään.
Ilmoita asiaton viesti
Maria Ohisalolla, Li Anderssonilla, Iiris Suomelalla ja kumppaneilla on pieniä lapsia niin kyllä tulevaisuudessa totuus lävähtää vielä heidän silmille..
Ilmoita asiaton viesti
”Poliisikin myöntää jo etnisten jengien olemassa olemisen.”
Riippuu poliisista. HelPolPon Jari Taposen mukaan syy tähän kaikkeen löytyy edelleenkin rasismista. Samoin kuulemma syy Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan johtuu rasismista. Ukrainalaiset kun tämän ylikomissaarioletetun mielestä niin rasistisia. Siksi Venäjä ”joutui” hyökkäämään. Näin sönkötteli tuossa muutama päivä sitten twitterissä omituisessa vastauksessaan Halla-aholle.
Ilmoita asiaton viesti
Onko kyseessä tämä? https://twitter.com/Halla_aho/status/1510864069942722563?cxt=HHwWhoCyjby31fcpAAAA
Ilmoita asiaton viesti
Tuosta ketjussa ne ajatukset tosiaan löytyvät.
Muuten tuossa hyvä analyysi professorilta Taposen sekoiluista. Juuri äsken tuli eetteriin:
http://professorinajatuksia.blogspot.com/2022/04/jari-taposen-teesit-peittavat-kasvavia.html
—
Edit: Myös Yrjöltä samanlaisia ajatuksia:
http://yrjoperskeles.blogspot.com/2022/04/taposen-epistola-jatkuu.html
Ilmoita asiaton viesti
”Tuosta ketjussa ne ajatukset tosiaan löytyvät.”
No eivät löydy. Ei Taponen siinä twiitissään edes mainitse rasismia.
Ilmoita asiaton viesti
No sitten se ei kait toi ketju ole. Jossain ketjussa se kumminkin sönkötti että Venäjän hyökkäys Ukrainaan johtuu rasismista. Ja se siitä.
Twitter tosin äärimmäisen hankala käyttöliittymä ja sinne hukkuu noita kommentteja totaalisesti ja sitten niitä on täysin turha rnää yrittää löytää. En edes ymmärrä miten niin surkea ja huonosti käytettävä alusta voi olla niin suosittu. Tai sitten juurikin sen takia se on…? Saa helposti kätkettyä sekoilunsa tsiljoonien muiden twiittien sekaan. Tämä HelPolPo:n sankarihan tekee sitä jatkuvasti.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, luin eilen kaikki twiitit ja vastaukset sekä Taposen että Halla-ahon Twitter-tileiltä, viimeisten kahden kk:n ajalta, eikä siellä ollut mitään mainintaa siitä että Venäjän hyökkäys Ukrainaan olisi johtunut rasismista. Että se siitä.
Ilmoita asiaton viesti
Rasismia se nyt kumminkin siellä on meuhannut. Kuten sanottu, twitter on täys pska. Sieltä ei koskaan jälkeen päin löydä noita suurimpia möläytyksiä. Toki Putin-fanien ei tarvitse uskoa. Mulle aivan sama.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ne twiitit sieltä itsekseen jäljettömiin häviä, ja jos joku poistaa oman twiittinsä jää siitäkin maininta näkyviin. En todellakaan usko että Taponen on sanonut mitä hänen väität sanoneen, eli puolustellut Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
Ilmoita asiaton viesti
Samaa jengipaskaa ja keskinäisiä tappeluja on pienemmissäkin kaupungeissa. Hienot asuinalueet muuttuvat pikkuhiljaa slummeiksi, joihin ei kukaan enää halua muuttaa.
Kalliiksi tulee yhteiskunnalle löysäily ja ymmärtäminen.
https://sverigesradio.se/avsnitt/1708906
Ilmoita asiaton viesti
Tää feministinen politiikka tuhoaa monen nuoren elämän ja aiheuttaa hirveesti turhaa kärsimystä mutta monen vihervasemmistolaisen politikon on vaikea tunnustaa siltikään että Jimmy on ollut kokoajan oikeassa..
Ilmoita asiaton viesti
Noin se on. Nythän Moderaatit ovat myös ryhdistäytyneet, ja haluavat suitsia kasvanutta rikollisuutta. Samoin sossuissa on äänenpainot koventuneet. Ottavat selvästi Tanskan sossuista oppia.
Homma on muuten jo todella pahasti lähtenyt lapasesta ja ne lapasetkin on hukassa.
Ammuskelu on poliisin tilaston mukaan 1-3 2022 kasvanut n. 31 % vrt e.v.
https://polisen.se/om-polisen/polisens-arbete/sprangningar-och-skjutningar/
Btw. Väkivaltaisuuksien lopettamiseksi on saatavaa jotain konkretiaa.
Tällä menolla asuinalueista on tulossa turvattomia ja ao alueilta työtätekevien poismuutto vie kunnan tulot. Kukaan täyspäinen kun ei halua asua slummissa, jossa naapurissa myydään kamaa ja ammuskellaan.
Enää ei oikeasti auta telkkarin yhteiset keskustelutilaisuudet, joissa on paikalla paikallisia rötösteleviä jenginuoria, poliisi, ja pari sosiaalityöntekijää ja tomittaja.
Näissä tilaisuuksissa toistuu aina sama laulut :
Meillä on ihan kivaa täällä Ruotsissa ja me haluttais niin kovasti kotiutua, mennä mukaviin töihin jne. Kunhan pari juttua saadaan ensin kuntoon. Meidän on saatava isommat kämpät, hiukan enemmän taskurahaa ja lisää ilmaista tukiopetusta omalla äidinkielellä.
Toimittajatäti hymyilee ja nyökyttelee sujuvasti.
Mukana oleva korttelipoliisi saattaa myös kommentoida vakavana tarpeen yhteisistä ilmaisista kerhohuoneista.
Keskustelun yhteishyrinän ryydittäminä kaikki lähtevät tyytyväisinä koteihinsa , ja sama meno jatkuu edelleen yhtä varmasti, kuin auringon nousu.
Ilmoita asiaton viesti
Moderaateilla lähti linja kovenemaan kun kehitysmaalaisten rötöstelyt alkoivat tunkeutua Tukholma hienostokaupunginosiin ja rikkaittenkin lapsia alettiin ryöstämään.. Ja tämä tuskin on sattumaa.. Eniten mulla on naurattanut se ett rikkaat ja kuuluisat ruotsalaiset eivät enää uskalla kovin mainostaa merkkikellojaan kun he tietävät nykyään että ne voidaan tulla ryöstämään aseiden kanssa vaikka heillä olisi lapsetkin paikalla.. 😁👍
Ilmoita asiaton viesti
Ps. Mie oon Jocke sitä mieltä että Steffe lopetti sen takia sossujen johdossa että sossut pystyi vaihtaan populisisen maahanmuuttolinjaansa. Steffe ei ois voinut voittaa vaaleja kertomalla että sori että oon pistäny Ruotsin paskaksi mutta nyt alankin korjaan sitä..
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa on varmasti perää. 👏
Ilmoita asiaton viesti
Miksi eivät rauhoita noita riehuvia idiootteja vesitykeillä?
Ilmoita asiaton viesti
Ei ne osaa uida..
Ilmoita asiaton viesti
Yllättävän vähän aiheuttaa keskustelua puheenvuorossakaan tämä systemaattisesti poliiseihin kohdistuva väkivaltainen toiminta. Palstan natseja joka paikassa näkevät henkilöt loistavat poissaolollaan tai mutkuttelevat,
Ruotsalainen yhteiskuntakin näyttää hiljaisesti hyväksyvän tämän väkivallan, koska eivät halua näitä mellakoita kovilla keinoilla lopettaa.
Ilmoita asiaton viesti
Voipi olla hankalaa kun on tajunnut olleensa isompien natsien puolella..
Niinku nähdään, Lamminpää ei ole nyt jostain syystä copypeistaamassa jokaiseen blogiin täällä typeriä juttujaan..
Ilmoita asiaton viesti
Älä turhaan lausu. Olin viettämässä pääsiäistä sukulaisten kanssa. Oli oikein mukavaa. Poikani ja hänen serkkunsa tyttö- ja poikaystävineen olivat paikalla. Kahdenkymmenenviiden molemmin puolin oli siinä porukkaa. Tekemässä juuri sitä mitä nuorena kuuluu tehdä: juhlimassa opiskelujen ja töiden lomassa.
Se isompi natsi tuolla itärajan takana panee sen sijaan nuoret kuolemaan turhassa ja arvottomassa sodassa kuraisella pellolla.
En ole koskaan kopioinut mihinkään mitään typeriä juttuja, enkä tee nytkään niin. Vaikka tämän onkin kirjoittanut se jonka nimeä ei persujen kuullen sovi mainita, niin onhan tämä täyttä asiaa:
”Eväät ovat loppuneet ja nyt nuollaan jo niiden käärepapereita. Seuraava looginen vaihe lienee kutsua Paludan Suomeen polttamaan Koraaneja, jotta päästään sanomaan Suomen olevan Ruotsin tiellä.
Minusta olisi kiinnostavampaa miettiä Paludanin uusimman toiminnan ajankohtaa ja sitä, mikä maa hyötyy ruotsalaista yhteiskuntaa sekoittavasta mellakoinnista. Ruotsi suunnittelee liittymistä Natoon yhtä aikaa Suomen kanssa, ja siitä ei Venäjä pidä. Venäjä on ennenkin käyttänyt äärioikeistoa käsikassaranaan ja jopa rahoittanut sitä tietäen hyvin, että kyllä hyödylliset hölmöt sanaa levittävät. Lisäksi tekee mieli kysyä, että mikäs porukka se tykkäsikään kirjojen polttamisesta.”
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2022/04/18/ilmeisen-turhia-kysymyksia/?fbclid=IwAR3NhAnE8p7Nw3TXZc2PmlxXBVGW4P4UvNSyAMnyeCRcRXi7gkxxjzDOy5k
Ilmoita asiaton viesti
Sieltä se mutkuttelija tuli.
Eiköhän suurin ongelma ole se että luodaan sellainen yhteiskunta jossa syntyy mellakoita kun joku polttaa paperin, eikä se paperinpolttaja, oli sitten Venäjän salainen operaatio tai ei.
Mutta turhaan kerron itsestäänselvyyksiä, Lamminpää kyllä jatkaa tällaisen yhteiskunnan luomisen tukemista meille tänne Suomeen. Pitää vain toivoa että meitä selväjärkisiä on enemmän.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi Ripari kuvittelee olevansa enemmän järjissään kuin minä? Mitä hän minusta luulee tietävänsä?
Ai niin, Ripari onkin näitä tyyppejä:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/author/pasiripari/
Ehta trolli, mahdollisesti Putinin trollitehtaalta.
Ilmoita asiaton viesti
Väsynyttä. Ketään ei kiinnosta sinä eikä minä, vaan asia mistä on kyse. Palaillaan kun sinulla on siihen jotain sanottavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Taas meni väärin. Mesimäkeä ja muita persuja ei kiinnosta kuin minä.
Ilmoita asiaton viesti