A-studion huumekuolemakeskustelu oli surkuhupaisaa katsottavaa
Kokoomusministeri sönkötti ohitti kaiken mikä liitty tietoon ja tutkimuksiin. Vetosi onnettomuustutkintaan ja muutenkin levy jäi päälle.
On hemmetin ihmeellistä miksi huumeisiin koskevissa asioissa ei poliitikolle tutkittu tieto kelpaa. Kokoomus esittää olevansa sivistynyt,tutkittuun tietoon pohjautuva puolue.
Eivät ole.
Ministeri myös ohitti asiantuntijan kommentit tehokaasti.
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen. Lue tämä THLn listaus asioista jotka tutkitusti toimivat.:
https://thl.fi/-/aika-toimia-thl-julkaisi-kaksitoista-keinoa-ehkaista-huumekuolemia
Samaan aikaa ministeri vapauttaa alkoholin saatavutta. Hieman ristiriitaista jos ajatellaan sitä kuuluisaa signaalin mallia. Josta ministeri sönkötti useampaan kertaan.
Johdonmukaisuutta ei ole. Oli täysin kujalla aiheesta. Nuoria tulee jatkossakin kuolemaan huumeisiin, koska nykykeinoilla niitä ei pystytä estämään.
Katso Yle Areenassa A-studio jakso:
”Suomi nousi Euroopan kärkeen nuorten huumekuolemissa: ”Tilanne kaupunkien kaduilla on raadollinen”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f8d284e5-4caf-4d61-b1ba-5eed9e1915ce
Ilmoita asiaton viesti
Niin?
Tuo on kaikkien tiedossa. Siksi ihmettelen miksi eduskunta,hallitus on harja kädessä lakaisemassa tappavaa ongelmaa maton alle.
Vastuutonta.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole Sanni perehtynyt yhtään asiantuntijoiden suosituksiin, mikä ei todellakaan ollut ihme.
Ilmoita asiaton viesti
Eduskunta keskustellut tänään huumeiden käyttötilasta.
Keskustelee edelleen.
Surkuhupaisaa varsinkin Marko Kilpi puhuu itsensä pussiin.
Ilmoita asiaton viesti
Haha, aloin katsomaan tätä alusta, tsiisus mitä puheenvuoroja. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Garedewn kauhistelu aivan parhautta. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Jep. Hän on ”huumehuonepsykoosissa”. Sössöttää mutulla pelko perseessä
Ilmoita asiaton viesti
https://www.suomenuutiset.fi/poliisikansanedustaja-rintamaki-huumausaineiden-kayttajat-haluavat-tehokasta-hoitoa-eivat-kayttohuoneita/
”…
Olen rikostutkijana kuulustellut huumausaineiden käyttäjiä. Kun käyttöhuoneista alettiin puhua, kysyin monelta, auttaisiko se heitä, että olisi kämppä, missä paikalla on aina henkilö, joka antaa puhtaan neulan ja avustaa pistämisessä. Jokainen, jonka kanssa asiasta keskustelin, halusi mieluimmin hoitoa, joka varmistaisi irtipääsyn huumeista, Rintamäki kertoo.
…”
Eli käyttöhuoneet vain viivyttäisivät kuolemia likaisten neulojen takia, mutta nopeuttaisivat kuolemia yliannostuksiin, huh.
Kannattaa lukea koko kansanedustaja, komisario Rintamäen koko haastattelu …
Ilmoita asiaton viesti
” Entä mitä tapahtuu, kun asiakkaan perässä tiloihin tulee aggressiivinen huumekauppias, jolle kyseinen asiakas on jäänyt velkaa? ”
” Kuinka varmistetaan sijainnilla pelastajien nopea perilletulo, kun asiakkaaseen piikitetty aine ei olekaan niin puhdasta kuin kauppias on väittänyt ja asiakas alkaa kouristella ja mennä tajuttomaksi? Ehtiikö se yksi hoitaja testata sekä aineet että henkilön, elvyttää, hälyttää ambulanssin, suojata selustansa ja auttaa vieroitusoireittensa kanssa kamppailevaa seuraavaa asiakasta? Olisiko selvitystyössä pitänyt ottaa huomioon myös negatiiviset asiat?”
Eli kuolemat vain lisääntyväisivät, koska käyttö samalla lisääntyisi, huh.
Ilmoita asiaton viesti
Onpa tavattoman tyhmä jopa poliisiksi. Kyselee tyhmiä agressiivisista huumekauppiaista.
Mitäs luulisitte ihan peruskoulupäättelyllä? Soitetaan 112 eli virkavalta.
Tai arvuutellaan likaisia aineita eikä tiedetä missä narkkarit on. No sehän kuvastaa juuri nykytilannetta, mihin sitä muutosta halutaan, koska silloinhan tiedetään missä ne piikittäjät on ja voidaan testata mitä siellä piikissä on. Voi hyvä tavaton tuota poliisikansanedustajien yksinkertaisuutta.
Tai sitten hän voisi kysyä miltä tahansa ulkomaalaiselta kolleegaltaan, mitä heillä asiasta ajatellaan. Ainoastaan itänaapurista tulee kädentapuksia nykyiselle linjalle. Venäjä ja Kiina halusivat enää YK:ssa jatkaa Rintamäen kanssa rankaisevaa huumepolitiikkaa, koska se tappaa, aiheuttaa rikollisuutta ja kuluttaa varoja.
Ottakaa asioista selvää ja hävetkää.
Ilmoita asiaton viesti
Olen rikostutkijana kuulustellut huumausaineiden käyttäjiä. Jokainen, jonka kanssa asiasta keskustelin, halusi mieluimmin hoitoa, joka varmistaisi irtipääsyn huumeista, Rintamäki kertoo.
——————————-
Naurettava väite, että jokainen huumeidenkäyttäjä haluaa lopettaa käytön. Kai ne lopettaisivat, jos kerran haluaisivat.
Se pieni porukka, jotka ovat riippuvaisia on tietysti asia erikseen.
Ilmoita asiaton viesti
On surkuhupaisaa todeta,että nämä jotka ovat päivittäistä sätkäänsä vailla halveksivat tilanetta,jossa nuoriamme/lapsiamme kaatuu kuin viljaa näin syksyllä.
Ilmoita asiaton viesti
On nykyään äärimmäisen harvinaista että kokkarit puhuivat totta. Omia äänestäjiä siellä miellytetään ja ilmastonmuutos sekä 2020-luvun päihdepolitiikka ei paremmalle väelle maistu.
Ilmoita asiaton viesti
No onneksi en puhunut kokkarin suulla.Tässä blogissa puhuvat ne,jotka eivät ymmärrä sitä tuskaa,jonka aiheuttavat.
Ilmoita asiaton viesti
”Tässä blogissa puhuvat ne,jotka eivät ymmärrä sitä tuskaa,jonka aiheuttavat.”
Naulan kantaan. Mutta pikku hiljaa tiede ja sivistys saapuvat tännekin ja vihdoin voidaan siirtyä päihdepolitiikkaan, joka todellakin vähentää huumekuolemia, vähentää ongelmahuumeiden käyttöä ja vähentää kaikkea sitä tuskaa, mitä nyt laittomat huumausaineet aiheuttavat.
Esimerkiksi ei ole olemassa maata, jossa kaikkien huumeiden dekriminalisointi ei olisi johtanut selvään huumekuolemien laskuun.
Ilmoita asiaton viesti
Hesarin pääkirjoitus.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009854959.html
Ilmoita asiaton viesti
Eilinen ensimmäinen lähetekeskustelu eduskunnassa oli myös irvokas näytelmä. Erityisesti oikea laita on hyvin kujalla aiheesta.
Ilmoita asiaton viesti