Me emme vaikene miekkari
Paljon ihmisiä.
Samaan aikaan persujen Jani Mäkelä ihmettelee miksi?
Eikö rasisti tunnista itseään?
Rauhanomainen mielenosoitus ihmisarvojen puolesta on isänmaallista.
Tiedote
Presidentinvaalikisa kuumenee ja Vaalietkot tekee paluun – Tilaa maksuton uutiskirje! Tilaamaan —>
Paljon ihmisiä.
Samaan aikaan persujen Jani Mäkelä ihmettelee miksi?
Eikö rasisti tunnista itseään?
Rauhanomainen mielenosoitus ihmisarvojen puolesta on isänmaallista.
Kaunis ilma oli heillä. Katselin tunnin verran Aleksanterinkadun varrella menoa. Olipa ihmisiä .
Ilmoita asiaton viesti
Näin hyvän kyltin: ”Yhdenvertaisuus ei vahingoita ketään”.
Ilmoita asiaton viesti
Oliko jatko että pl. Persut ja Kokkarit 😂
Ilmoita asiaton viesti
Miten yhdenvertaisuus vahingoittaa persuja, tai kokkareita?
Ilmoita asiaton viesti
Eihän se vahingoita ollenkaan. Sehän on ihan normaalia suomalaisen ihmisen elämää. Jotkut vain kovasti yrittää tehdä noista yhdenvertaisuudesta, tasa-arvosta ja rasismista asiaa jolla tökitään tarkoituksella hallitusta.
Sinäkin sait kaima-Antista uuden ihailtavan puoluejohtajan. Hänen hairahduksensa natsileikkeihin ! on anteeksiannettu. Näkkäläjärven kissantappoasiat on myös selvitetty, joten valtakunnassa kaikki hyvin.
Mutta kun ne persut, persut – muuten vähän niinkuin Marin, kun se kokoomus, kokoomus… 😉
Btw. ansaittu kritiikki maahanmuuton ongelmiin ei ole rasismia eikä ole mitenkään yhdenvertaisuutta vastaan jos ei yritetä muuttaa valkoista mustaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Esimerkkejä?!? Etkö seuraa täällä käytävää jokapäiväistä jäpätystä asioista?
Lindtman on puheenjohtaja ja hänen junttauksella Näkkäläjärvestä tuli puoluesihteeri.
Ei ole tullut ihmeesti osumia kun en ole tosissaan kilpaillut vaan harjoitellut ja kypärä on aina päässä.
Yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Marin ei osoittanut oikeaa johtajuutta ja vastuunottoa vaan pani porukkaa bussin alle. Ei saanut aikaiseksi käytännössä muuta kuin paskan soten ja pirusti velkaa. Sorry suora puhe älä anna sen himmentää hänen sädekehäänsä. 😉
Sitähän se rasismi 95% on jos suhtautuu maahanmuuttoon kriitisesti. Ilmenee täällä puheenvuorossakin vihervasureiden itkussa. Lue vaikka Vihavaisen tarinoita, joissa LP on jo naarmuinen ja neula menee kohta läpi lautaselle.
Koitahan taas pysyä poissa sieltä suvaitsemattomien alatyylistä. Ei olisi paljon vaadittu. Lapsi sanoisi tuohon ”Ite oot, Antti-Pantti!”.
Ilmoita asiaton viesti
”Esimerkkejä?!? Etkö seuraa täällä käytävää jokapäiväistä jäpätystä asioista?”
Laita nyt niitä esimerkkejä.
”Lindtman on puheenjohtaja ja hänen junttauksella Näkkäläjärvestä tuli puoluesihteeri.”
Tiedän ja minusta oli typerää kertoa omat lempiehdokkaat ennen äänestystä.
”Yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Marin ei osoittanut oikeaa johtajuutta ja vastuunottoa vaan pani porukkaa bussin alle. Ei saanut aikaiseksi käytännössä muuta kuin paskan soten ja pirusti velkaa. Sorry suora puhe älä anna sen himmentää hänen sädekehäänsä. 😉”
Pirusti velkaa? Okei, nyt haluan aitoja vastauksia, eli se velka mitä 22mrd€ otettiin 2020 koronapaniikissa olikin huono juttu? Vaikka Orpositio PS:n kanssa tuki 95%:sti näitä päätöksiä ja Kokoomus vaati lisääkin sosialismia yrityksille? Sitten kun kriisi ohi tämä olikin vastuutonta velanottoa ja velkakriisi päällä, vittu vaalikarja uskoi kun muisti on lyhyempi kuin lintukarjalla. Toivon että tämä hallitus on kasassa mahdollisimman kauan ja mahdollisimman moneen köyhään, osa-aikaiseen PS:ää ja KOK:sta äänestäneeseen tämä iskee ja kunnolla, toivottavasti kansantalous kyykkä ostovoiman vähentyessä ja tukien hakemisen kasvamisessa. Minulla katsos ei ole mitään hätää ja haluan sälyttää inhottavana ihmisenä vastuuta näille idiooteille jotka uskoo vaalipuheet. Toivottavasti Suomi housuun!
Ilmoita asiaton viesti
Eihän kukaan rasisti halua olla. Kunhan naapuri ei ole musta ja thaikkuvaimo nöyrä
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä meillä taitaa olla ihmisarvot aika hyvällä mallilla jos vaikka vertaa moniin arabimaihin, Venäjään, Kiinaan, Afganistaniin. Turkkiin ja Afrikasta ja Etelä-Amerikasta löytyy huonoja esimerkkejä. Pohjois-Koreaa en viitsi edes mainita.
Ihan hyvällä pohjoismaisen länsimaisella tasolla olemme arvoissamme.
Meinaan jos nyt otetaan eriväriset lasit pois silmiltä.
Persuilla ei tietenkään pitäisi olla mitään arvoa yhteiskunnassamme – hä?
Ilmoita asiaton viesti
Hienot vertailukohdat, toki PS:n retoriikka vetäisi meidät Unkarin kastiin jos olisivat samassa valta-asemassa.
Ilmoita asiaton viesti
Vertailukohtia löytyy vaikka kuinka, kyllä sinäkin tiedät, ettei täällä mitään mörököllimäistä ole. Jos et, niin valot ovat sammuneet Kataloniassa pahan kerran tai olet propagandan uhri.
Unkarilaiset ovatkin muuten sukulaiskansaamme.
Oletko sinäkin ”oma maa ensin ajattelu on vaarallista” – jengiä? Vai himottaako taas uudet eurobondit ja yhteisvelat..? Entä EU:n silakka- ja metsädirektiivit, pitäisikö Suomen saada vielä vähän enemmän runtua (inttitermi), jotta täällä osattaisiin hoitaa oman maamme luontoa ja globaalia ilmastoa..?
Ilmoita asiaton viesti
”Vertailukohtia löytyy vaikka kuinka, kyllä sinäkin tiedät, ettei täällä mitään mörököllimäistä ole. Jos et, niin valot ovat sammuneet Kataloniassa pahan kerran tai olet propagandan uhri.”
Heti kun PS pääsi hallitukseen nykykokoonpanolla alkoi mediasta ulina, haluaisivat kontrolloida aivan samalla tavalla myös maata, jos pystyisivät.
”Unkarilaiset ovatkin muuten sukulaiskansaamme.”
Myytti. Geneettisesti vitun vähän, eikä Orbanin nationalistit meitä sukulaisina myöskään näe.
”Mekö kielisukulaisia? Suomi-kytkös ei enää kelpaa Unkarin nationalisteille – villeimpien väitteiden mukaan Jeesuskin oli madjaari”
——
Tässä Kasler astui pahasti harhaan. Suomalais-ugrilaiset kansat ovat kielisukulaisia, eivät geneettisiä sukulaisia. Árpád-suvun dna ei kerro mitään siitä, mitä kieltä nämä Bélat, Gézat, Tapanit ja Ladislaukset puhuivat tuhat vuotta sitten: kielisukulaisuus ei merkitse verisukulaisuutta. Poliittinen ilmapiiri on vain nyt sellainen, ettei tätä tieteellistä faktaa haluta ymmärtää.”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005878694.html?ref=rss
”Oletko sinäkin ”oma maa ensin ajattelu on vaarallista” – jengiä?”
Olen siinä kontekstissa mitä Tuppurainen tarkoitti, Suomi elää viennistä ja sisämarkkinat on olemattomat.
”Vai himottaako taas uudet eurobondit ja yhteisvelat..?”
Samat jotka kauhistelee valtion velkaa ja vaatii että olemme EU:n mallioppilaita itkee kun Suomi mallioppilaana joutuu maksamaan paketeista eikä saa mitään. 😀
”Entä EU:n silakka- ja metsädirektiivit…”
Ei mene sellaisenaan läpi, nythän sitten nähdään miten uuden hallituksen heput pitää puolia siellä isoissa pöydissä! 😀
”..pitäisikö Suomen saada vielä vähän enemmän runtua (inttitermi), jotta täällä osattaisiin hoitaa oman maamme luontoa ja globaalia ilmastoa..?”
Suomi on hoitanut asiansa hyvin, ei vain osaa esittää asioita ikinä omaksi edukseen, ihan oma syy.
Ilmoita asiaton viesti