Vapaaehtoiset avasivat Helsinkiin huumeiden käyttöhuoneen

Arvostan!

Suosittelen lukemaan jutun -> https://yle.fi/a/74-20033345?origin=rss

Ylläri että poliisi on pyytänyt purkamaan teltan. Kuvastaa hyvin kuinka järjetöntä on Suomen huumepolitiikka.

”Järjestäjien mukaan poliisi epäilee joitain paikalla olijoita käyttörikoksesta. Kukaan ei järjestäjien mukaan kuitenkaan ole käynyt teltalla käyttämässä huumeita, joten syytä poliisin epäilyyn ei ole.”

Yksi järjestäjistä:

”Yksinkertaisesti sanottuna tämä on kansalaistottelemattomuutta.

Käyttöhuoneen pystyttämisellä halutaan nostaa esille sitä, miten yhteiskunnassa suhtaudutaan päihdesairaisiin ihmisiin.

– Miten voi tässä yhteiskunnassa olla yksi ihmisryhmä, jonka sairauteen suhtaudutaan tällä tavalla, että sitä ei hoideta? Kyseessä on kuolemanvakava sairaus.”

Muutosta tuskin uuden hallituksen/eduskunnan toimesta. He antavat mielummin nuoret kuolla yliannostuksiin.

 

TeppoSyvril
Espoo

Sydäntä lähellä on päihdepolitiikka, lääkekannabis,virkistyskannabis,
ympäristö,luonto,jokamiehenoikeudet,eläinten hyvinvointi,syrjäytyneet ihmiset,nuoret ja lapset, ihmisoikeudet,tasa-arvo, tietoturva,sananvapaus, maalaisjärjen käyttö ja vastuu sanoistaan mitä puhuu tai kirjoittaa.

Vihreralan ammattilainen.

P.s joskus tekstit sekavia ja täynnä kielioppi ja kirjoitusvirheitä. Suurin syy siihen ei ole kannabis tai alkoholi. Se on aivovamma jota kutsutaan lukihäiriöksi.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu