Veronika Honkasalo jätti kirjallisenkysymyksen lääkekannabiksesta
Todella tärkeä kysymys ja liittyy suoraan ihmisten terveyteen,hyvinvointiin sekä toimivaa lääkitykseen lailliseen oikeuteen.
Suomessa lääkekannabis on alasajettu Fimea sekä Valviran toimesta. Taustalla Kalso sekä Kotovirta, boomerit jotka tuhoavat ihmisten hyvinvointia.
Kiitos!
Jätin tänään ministerille kirjallisen kysymyksen koskien lääkekannabisreseptien määräämistä, sillä lääkärien määrämien reseptien määrä on romahtanut. Lääkekannabiksesta on tutkitusti hyötyä kroonisen kivun ja monenlaisen sairauden mm. MS-taudin, parkinsonin taudin hoidossa. 1/4
— Veronika Honkasalo (@veronikahonka) June 30, 2022
Lääkepakolaisuus tuskin tästä loppuu, mutta jos tulisi yleisesti enemmän puheeksi päättäjien kohdalla.
Ilmoita asiaton viesti
Suosittelen tutustumaan myös naamakirja kommenteihin. Suuri osa suomalaisesta hyväksyy lääkekannabiksen.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0SmWh5cr1HuXJPuSWBdQMDkPf5dGEXcX8C3ewJuRvfUxKNrv3dUX6GXjQAMUXryf1l&id=100044085923740&sfnsn=mo
Ilmoita asiaton viesti
Ja linkki kysymykseen
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Sivut/KK_366+2022.aspx
Ilmoita asiaton viesti
Ratkaisut tällä alueella, ovat eniten vallanjakoon liittyvän arvoisia.
Muut perusteet jäävät helposti pois matkasta, kun päädytään menemään entisellä, ja isommalla kaavalla, kuten muussakin.
Ilmoita asiaton viesti
Kumpikohan tähän vastaa? Aki Linden vai Hanna Sarkkinen?
Joka tapauksessa kolme viikkoa aikaa antaa vastaus. Lindenin vastaus tiedetään jo etukäteen. Ympäripyöreää mutinaa, ilman vastausta.
Ilmoita asiaton viesti
Lääkekannabis olisi suuri apu parantumattomasti sairaille, mutta Suomessa sitä ei käytetä vaikka lainsäädäntö sen sallii.
Medikalisaation lieveilmiö ja kieroutuma ovathan useimmat lääkärit lääkekonsernien osakkeenomistajia.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri kuultua uutisista:
”Suomessa kuolee huumeisiin eniten ihmisiä Euroopassa, väkilukuun suhteutettuna.”
Samaan aikaan meillä jaetaan eniten ruiskuja ym. ilmaiseksi väkilukuun suhteutettua. Monien maiden kohdalla moninkertainen määrä. Tosin kaikissa maissa ei jaeta ollenkaan.
Meillä on ”piikityshuoneita” joissa terveydenhuoltoviranomaisten valvonnassa ja opstuksella kaiketi, voi piikittää itsensä.
Ilmoita asiaton viesti
Nykypolitiikka siis toimii, ja tarvitaan vain lisää samaa. Kyllä se meillä onnistuu, ei siis anneta kaikkien muiden maiden epäonnistuneiden yritysten masentaa. Pohjalta pääsee vain ylöspäin! Ellei nyt sitten vahingossa mene kaivamaan kuoppaa entistäkin syvemmäksi. Ykkössija on jokatapauksessa jonkinlainen saavutus. Ei se varmaan pelkkää tuuriakaan ole, vaan ihan pitkäjänteisellä ja ansiokkaalla omalla toiminnalla ansaittu lopputulos?
Mistäs muuten noita viranomaisten ylläpitämiä piikityshuoneita löytyy? Poliisia varmaan kiinnostaisi.
Ilmoita asiaton viesti
Miten sun kommentti liittyy lääkekannabikseen?
Ilmoita asiaton viesti