Saudit alkavat käydä öljykauppaa Kiinan valuutassa. Miten käy dollarin, euron?
En ihan tarkalleen tiedä, mutta käsittääkseni Kiinan valuutta on sidottu jollain lailla taas kultaan.
Oli tai ei, niin tällä uutisella voi olla katastrofaalinen vaikutus länsimaille.
Tähän asti päävaluutta on ollut dollari kansainvälisessä kaupassa ja muita valuuttoja, kuten euroa on peilattu juuri dollariin.
Kun Saudit käänsivät selkänsä usalle ja dollarille, se ei voi olla vaikuttamatta länteen.
Tiedämme faktan, että dollari ja euro ovat valuuttoja, jotka perustuvat uskoon, että talous kasvaa aina.
Talouden kasvu on yhtäkuin rahan määrän kasvu, joka on yhtäkuin velan määrän kasvu, koska käytännössä kaikki eurot ja dollarit ovat jonkun velkaa jollekin.
Joskus on hieman huvittavaa, kun kannetaan niin suurta huolta velkaantumisesta, vaikka velka on tässä nykyisessä tyhjästä luotuun rahaan perustuvassa järjestelmässä peruselinehto.
Samaan aikaan, kun länsimaissa käydään äärimmäisen vaarallista leikkiä kikkailemalla tyhjästä luodun rahan määrällä, jotta inflaatio saataisiin kuriin, niin puoli maailmaa kääntää selkänsä, kun on menettänyt uskonsa länsimaiden kykyyn hoitaa taloutta, enkä heitä yhtään ihmettele.
Uskontoon perustuvan rahan, kuten euron arvon hallitseminen on niin tärkeä asia, että esimerkiksi nyt pyritään tarkoituksella saada aikaan konkursseja ja talouden taantumaa koron nostoilla, jotta saataisiin valuutan arvon kehitys hallintaan.
Saatan huolehtia turhaan, mutta tämä Kiinan visiitti Saudeissa oli käänteen tekevä vierailu länsimaille ja luulen, että jo ensi vuonna tulee nykyinen maailmamme mihin olemme tottuneet muuttumaan ja paljon.
Euroopassa muutama maa ovat viisaasti säilyttäneet omat valuuttansa ja pysynyt erossa katastrofaalisen huonosta eurosta ja Britit ovat vielä paremmassa suojassa, kun pääsivät irti Eu:n yhteisvelkahelvetistä juuri ennen kun paska alkoi osua tuulettimeen.
EU ja Suomi elivät illuusiossa, että Venäjä ystävällisesti antaa meille edullista fossiilista energiaa niin kauan, kun sitä tarvitsemme.
Donald Trump ja Jussi Halla-Aho mm. koittivat tästä viisaasti varoittaa, mutta kukas populisteja kuuntelis.
Kun olemme perustaneet energiapolitiikkamme uskoon ja romuttanut oman fossiilisen energian tuotannon, ennen kun uusiutuva korvaava on valmis, meidät on käytännössä nyt yllätetty housut nilkoissa.
Toki voi syytellä pandemiaa tai sotaa, mutta fakta on, että kyseessä on virheelliset poliittiset valinnat muutaman vuosikymmenen ajalta, jotka on käytännössä antanut Venäjälle ladatun aseen käteen.
Eli se oli virhe numero kaksi.
Ensimmäinen virhe on ollut siirtyä yhteisvaluuttaan, joka perustuu illuusioon jatkuvasta kasvusta.
Nyt maailmanjärjestys muuttuu niin, että virhe numero 2 antaa idälle mahdollisuuden käyttää virhe numero ykköstä hyväkseen ja sillä tulee olemaan katastrofaaliset seuraukset.
Usan seuraavissa vaaleissa homma polarisoituu yhä enemmän ja EU:ssa talouden ongelmat alkavat näkyä tavalisten ihmisten elämässä ja ihmisten hyväntahtoisuus lahjoittaa rahaa yli rajojen kuten tähän asti tulee muuttumaan ja suurivelkaisten maiden kykyyn hoitaa velkansa, vaikka tehtäis uusia elpymisvälineitä uskoo tuskin kukaan enää.
EU yhtenäisyys on kohta koetuksella.
Vaikka kuinka miettisin, että minkälainen ihme tarvittaisiin estämään tämä ilmiselvä kehitys suunta, niin en keksi sellaista taikatemppua, miten edessä olevilta ikäviltä seurauksilta vältyttäisiin.
Tähän asti ongelmia on korjattu luomalla tyhjästä biljoonia euroja rahaa ja tavallaan samaan tyyliin luomalla elpymisväline eli yhteisvelkapaketti, missä Suomi esimerkiksi maksaaa miljardeja, jotta Italia ei eroasi ihan vielä Eurosta/Eusta.
Tästä seurauksena valuutan eli euron arvo on suistunut jo alimmilleen koskaan ja nyt valuutan arvoa on peilattu USD.
Kiinan visiitti Saudeissa tulee vähentämään USD uskottavuutta päävaluuttana ja se heijastuu myös euron uskottavuuteen, jonka uskottavuus on jo valmiiksi pohja lukemissa.
Rahan määrän lisääminen 10% inflaatio kierteessä on siis poissuljettu vaihtoehto. Eli kaikenlainen elvyttäminen on itsemurha valuuttamme ulkoiselle uskottavuudelle tässä tilanteessa.
Euron edelleen halventuminen toki parantaa euromaista vientiä harjoittavia yrityksiä, mutta niissäkin kärsitään jo valmiiksi osaajapulasta samaan aikaan, kun esimerkiksi Suomessa luodaan yhä enemmän työpaikkoja, jotka ei fyysisesti tuota mitään ja tämä vielä valtion velkarahalla.
Järjestelmä on rikki Euroopassa euron myötä ja kun valuuttamme arvo laskee, omaisuutemme käy yhä edullisemmaksi muiden maiden valuutoille ja olemme kohta kuin ”maansa myyneitä”.
En koskaan ole enempää toivonut olevani väärässä kuin nyt.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009249859.html
Ilmoita asiaton viesti
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/66e95223-e42f-435a-bbbf-941cf70c870a?ref=ampparit:6966
Kaiken kurjuuden lisäksi EKP toimii kuin inflaatio olisi peräisin kysynnän kasvusta ja osin se onkin esimerkiksi elpymisvälineen kautta, mutta pääosin inflaatio johtuu energian saatavuuden vähentymisestä.
Energian saatavuuden vähentyminen toimii jo itsestään kuin koronnosto, koska sen hinta nousee, on ekp koronnosto tarpeeton ja huono väline.
Ilmoita asiaton viesti
Saanko auttaa. Inflaatio johtuu niistä tuhansista katteettomista miljardeista, jotka levitettiin kuin lanta peltoon vastikkeetta.
Lisäksi käytännössä korottomat lainat saivat ihmiset ostamaan ylihintaisia asuntoja ja kuluttamaan reilusti yli varojensa.
Ukrainan sota tai korona ei tähän liity juuri lainkaan. Länsimaiden johto hämää kansaa ja piilottelee töppöjään vedoten Putinin syyllisyyteen.
Kyllä kriisi on täysin itseaiheutettu mukaan lukien typeryyteen, jolla luotettiin Venäjän halvan energian saantiin. Riskistä kyllä varoitettiin vuositolkulla.
Ilmoita asiaton viesti
Voisiko Kiinan Xi Jingpingin reissun tarkoitus Saudeissa olla myös se että Kiina ehkä haluaa irtaantua Venäjän energiasta suuremmassa määrin ja kiinalaiset haluavat varmistua öljyn saannista enenevässä määrin myös Saudeista?
Aikanaan yksi syy Libyan tuhoamiseen oli juuri tuo että Khaddaffi halusi irrottaa öljykapan dollarista.
Eurohan on viime aikoina noussut suhteessa taalaan. Nykykurssi taitaa olla 1,06 dollaria / euro kun se oli alle yhden jokin aika sitten.
EU ja sen politisoitunut keskuspankki EKP on ajanut valuutan mahdottomaan tilanteeseen kun se on pelastanut ylivelkaantuneita maita tarkoituksenaan pelastaa lainanantajia, pankkeja ja rahalaitoksia. Tämä on tehty ostamalla biljoonilla euroilla ko. maiden katteettomia velkakirjoja. Sillä on laskettu saavutettavan Edit: Lisätty: myös jo vuosia tavoiteltu n. 2 % inflaatio. Ei vain ole ymmärretty että koska nuo biljoonat kiertyvät kulutukseen viiveellä pankkien kautta uusina lainoina ylivelkaantuneille maille kuten Suomelle. Tuo viive aiheutti tämän inflaation jota nyt yritetään torpata perinteisellä koron nostolla.
Koron nostot puolestaan tulevat aiheuttamaan suuria tappioita yrityksille, asuntovelallisille vaikeuksia ja monelle ehkä asunnon myymisen pilkkahintaan kun sen arvo ei enää riitä vakuudeksi.
Näistä seuraa työttömyyttä ja lisälainantarvetta maille jotka jo nyt rahoittavat syömistään velkarahalla.
Otan vielä yhden kohdan blogistasi.
Nuo tuottamattomat työpaikat. Meillä koulutetaan jo nyt aivan liikaa ihmisiä ammatteihin jotka eivät tuota mitään. Näissä on kyse nk. akateemisista ammateista, tohtoreista ym. ja lisäksi on aivan älytöntä että yhteiskunta kouluttaa ja maksaa kuinka monta tutkintoa tahansa kun vain jaksaa hieroa persettään yliopiston penkkiin, kunnes onkin aika jäädä eläkkeelle.
Korkeitaan yksi tutkinto ja seuraavista täysi korvaus oppilaan itsensä maksamana. Se ehkä myös antaisi arvostusta koulutukselle, että koulutus ei olisi niin kuin karkkia karkkikaupan hyllyltä, karkkia jonka yhteiskunta tarjoaa.
Ilmoita asiaton viesti
Melko näköalatonta
Ilmoita asiaton viesti
”..pelastaa lainanantajia, pankkeja ja rahalaitoksia.” En malta olla kommentoimatta, että ”pelastus”kierre alkoi Kreikasta. Kreikan konkurssin takia eivät ainakaan isot finanssitoimijat olisi kaatuneet, mutta alaskirjauksista johtuen Saksan suurten pankkien johtajien bonukset olisivat leikkautuneet parin neljänneksen ajalta. Sitähän he eivät voineet mitenkään hyväksyä. Heidän pankkinsa olivat hyvin verkostoituneet ja kollega Draghi oli tärkeässä asemassa.
Suomen pääministeri Mari Kiviniemi puhuttiin saksan kielellä ympäri ja hän sai Merkeliltä Saksan liittovaltion ansiomitalin (lehtiuutinen, en löydä luetteloista muita kuin Halosen ja Niinistön).
Ilmoita asiaton viesti
”Saudit alkavat käydä öljykauppaa Kiinan valuutassa.”
Menetköhän sinä vähän asioiden edelle? Ei tuollaista sinun lähteessäsi sanota, päinvastoin ”Uutistoimisto Reutersin haastatteleman saudilähteen mukaan Saudi-Arabialle yuanien hyväksyminen voisi olla taloudellisesti järkevää pienessä mittakaavassa, mutta sellaiseen ei aika ole vielä kypsä.”
Ilmoita asiaton viesti
Luultavasti menin
Ilmoita asiaton viesti
Melkoista spekulaatiota
Ilmoita asiaton viesti
Voihan sitä toki luottaa vaan, että vaikka Kiinan vaikutusvalta Saudeissa kasvaa näiden uusien sopimusten kanssa, niin Saudit ei koskaan alkaisi käydä kauppaa Yaneissa. AIvan kuten luotettiin sokeasti siihenkin, että Venäjältä saa halpaa energiaa niin kauan kun tarvitaan.
Ja voidaan toki luottaa siiihenkin, että usko eurovaluuttaan säilyy, vaikka tapahtuisi mitä.
Juuri näin todennäköisesti tullaan luottamaan. Kaikki munat yhteen koriin ja positiivisin mielin eteenpäin.
Ilmoita asiaton viesti
Kyseessä olisi kuitenkin täysin Kiinan pelikirjan mukainen siirto vaikutusvallan lisäämiseksi maailmassa.
Kiinalaisten ja läntisen maailman suurin ero lienee siinä, että kun lännessä edetään taloudessa kvartaali kerrallaan, Kiinassa taloutta suunnitellaan vähintään 25 vuotta eteenpäin.
Ilmoita asiaton viesti
Onko juna mennyt ajatelluilla, spekuloimattomilla kiskoilla koskaan?
Onko ongelmien ydin lopultakin siinä että kaikki uskovat kaiken menevän kuin junan vessa?
Hyvin harva vaivautuu tai edes uskaltaa ajatella eri mahdollisuuksia mitä voi tapahtua.
Jos joku olisi vuosi sitten ”spekuloinut” enrgian hinnan nousulla tai Venäjän hyökkäyksellä ym. niin olisiko kommentti ollut että ”näköalatonta ja melkoista spekulaatiota”?
Ilmoita asiaton viesti
Ja näin pauhaa mies, joka on itse jättäytynyt pelkän sähkölämmityksen varaan.
Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?
Ilmoita asiaton viesti
Ja liittyy asiaan?
Ilmoita asiaton viesti
Sähkölämmityksessä ei ole mitään vikaa. Sähköä voidaan tuottaa monin tavoin. Ilmalämpöpumppukin toimii sähköllä. Hyvällä pumpulla lämmittää keskikokoisen omakotitalon kokonaan ilman muita värkkejä ja halvalla.
Vika on EUssa, joka typerään sähköporssiin kaikki ajanut. Sähkön tuotanto kuuluu valtiolle kuten siirto ja se mahdollistaa energian myynnin omakustannushintaan.
Yhteiskunnan infraa ei kuulu yksityistää.
Ilmoita asiaton viesti
Olen luottanut tietenkin siihen että meidän sosialistihallituksemme huolehtii kansalaisten eduista.
Lisäksi on ehkä niin että suorasähkö on se energiatehokkain tapa lämmittää, ehkä poisluettuna kaukolämpö. Mutta kun kaukolämpö aiheuttaa hiilidioksidia ja pienhiukkasi ailmaan niin sehän on kelvotnta.
Ilmoita asiaton viesti
Tuli mieleen ensimmäinen kirjoitukseni täällä, tai ylipäätänsä missään vuodelta 2015
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/teroteukkaahtola/190614-toimii-kuin-junan-vessa/
Ilmoita asiaton viesti
Blogisti liikkuu mielenkiintoisella alueella, mutta aikaväli on pitkä.
Dollarin vahva asema yleisvaluuttana perustuu Yhdysvaltojen talouden kokoon ja mahtiasemaan. Globaali talouden kasvu lisää jatkuvasti dollarin kysyntää vaihtovälineenä ja Yhdysvallat tuottaa dollareita tähän kysyntään.
Mutta jospa asetelma on muuttumassa. Kiina on jo Yhdysvaltojen kokoinen talous ja sen kyvykkyydet ja globaali toiminta alkavat lähestyä määrältään ja laajuudeltaan Yhdysvaltoja. Aletaan olla tilanteessa, jossa Kiinan valuutan käyttö ja voima maailman markkinoilla pakostakin kasvaa ja se alkaa pikku hiljaa syödä USD:n ”markkinaosuutta”.
Tietenkin nämä visiot edellyttävät, että Kiinan talous muuttuu riittävän avoimeksi ja markkinaehtoiseksi ja että juanin arvo määräytyy markkinoilla entistä vapaammin. Kiinan pitäisi pysyä kasassa kaikkien kasvukipujensa kanssa ilman isompia konflikteja ja Venäjäkin olisi saatava ruotuun.
Kaikkien jossien jälkeen olisi hallitsevan aseman menetyksestä seurauksena Yhdysvaltojen dollarimääräisten velkakirjojen kysynnän lasku ja aikamoinen turbulenssi Yhdysvaltojen taloudessa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos itse omaisin jotain sijoitettavaa varallisuutta, luultavasti en niitä pitäisi missään mikä on vahvasti euro tai usd sidonnainen.
Vaikkakin ”uhka” näyttää kaukaiselta, mutta muutos, jos se on tullakseen joskus voi tapahtua hyvinkin nopeasti. Kaikki perustuu uskoon ja jos uskotaan, että Yan tulee, niin silloin toimitaan heti eikä 15. Päivä.
Tällä kokemuksella tosin jos minulla olisi jotain sijoitettavaa varallisuutta, niin olisin tosin ne varmaan jo hävinnyt, ennen kun mitään mullistavaa tapahtuu 😀
Ilmoita asiaton viesti