Valtion tulojen ja menojen kehitys kahdessakymmenessä vuodessa

Vertailin hieman valtion tulo- ja menoarvioita ensi vuodelle ja kahdenkymmenen vuoden takaa. Mikä on muuttunut?

Vuosi 2004

Budjetin loppusumma oli 37,17 mrd. euroa. Tästä nettolainanotolla katettiin 1,28 mrd. euroa.

Vuosi 2024

Budjetin loppusumma on 87,9 mrd. euroa. Tästä nettolainanotolla katetaan 11,5 mrd. euroa.

Joukko huomioita

  • Valtion budjetti on kasvanut nimellisesti 136% eli 50,7 mrd. euroa
  • Tästä 24 mrd. selittää sote-menojen siirto kunnilta valtion budjettiin
  • Inflaatio puolestaan (kerroin 1,4) selittää kasvusta noin 12 mrd.
  • Reaalisesti ja sotekorjattuna voidaan laskea valtion budjetin kasvaneen 20 vuodessa noin 21%
  • Verotusta on selvästi siirretty tuloverotuksesta välillisen verotuksen suuntaan. Inflaatio- ja sotekorjaukset huomioiden tuloverotuksen reaalituotto on laskenut. Sen sijaan arvonlisäveron ja valmisteverojen tuotto on kasvanut roimasti.
  • Valtion tulot ilman nettolainanottoa kasvoivat reaalisesti, sotekorjattuna n. 10%.
  • Ympäristöministeriön, opetusministeriön, maa- ja metsätalousministeriön sekä työ- ja elinkeinoministeriön rahankäyttö on reaalisesti pienentynyt 
  • Puolustusministeriön budjetti on reaalisesti kaksinkertaistunut
  • Eduskunnan kulut ovat pysyneet ennallaan, mutta Presidentin ja Valtioneuvoston kuluja on kasvatettu roimasti (vaikka huomioidaan presidentinlinnan kertaluonteiset korjauskulut)

Tarkastellaan vielä suurempia rahankäytön sektoreita, eli Valtiovarainministeriötä ja Sosiaali- ja terveysministeriötä tarkemmin.

  • Valtiovarainministeriön budjetti on noussut 5,4 miljardista 38 miljardiin.
  • Tästä sotekulujen siirto valtion budjettiin selittää 24,6 miljardia ja inflaatio 2,2 mrd. Reaalisesti ja sotekorjattuna VVM budjetti on kasvanut silti lähes 80%.
  • Suurimman osan kasvusta selittää eläkemenojen kasvu (3 mrd.) ja kansainvälisten järjestöjen (ml. EU) jäsenmaksujen kasvu (1 mrd.)
  • Sosiaali- ja terveysministeriön budjetti on kasvanut 9,4 miljardista 16,2 miljardiin. Tästä kasvusta inflaatio selittää lähes 4 mrd, mutta reaalisestikin budjetti on kasvanut noin 23%.
  • Suurin nousu sosiaali- ja terveysministeriön budjetissa on eläkemenoissa, perhe-etuuksissa ja asumistuessa. 
  • Vertailua hankaloittaa joidenkin menojen siirto eri hallinnonaloihin, joten saa kritisoida ja täydentää.

 

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu