Hallitusneuvottelujen karamellikulut vs. Sipilän hallituksen perustamat yhtiöt
Sipilän hallitus perusti erilaisia yhtiöitä, joiden piti laittaa ”tase töihin”
Yhtiöiden johtoon valittujen johtajien palkat olivat näemmä ainakin mukavia.
Valtaosa noista yrityksistä on ollut täysin turhia, ja Vakea ollaankin jo purkamassa.
Julkisuudessa on nyt sitten nostettu tikunnokkaan hallitusneuvottelujen aikana kuluneet rahat, ja sitä sitten on kauhisteltu.
Hieman kun avaa silmänsä ja katsoo todellisuutta silmiin, niin näkee taas sen oikean tavan kuluttaa valtion rahoja.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/c6f1aa37-bc2a-4d70-8676-7ae2c2eff418?ref=ampparit:3e3f
Eipä kauheasti ole kuulunut kokoomukseltakaan kommnetteja, ja tottahan hallituskumppani on kaiken hyväksynyt.
Siinä meillä on tiukan talouskurin puolue, joka karsastaa tuhlaamista, jollei se sitten hyödytä omia tavotteita. 🙂
Vasemmistoliittolaisetkin olivat suut makeina viime hallitusneuvotteluissa.
Ei hammaspeikkokaan tainnut pelottaa kun namustelu tapahtui kansalaisten piikkiin.
Ja siinähän se unohtui samalla tiukka talouskurikin kun mikään ei maksa mitään.
Tuttua vasemmistolaista ajattelua.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmettelen, että mihin Ritala on unohtanut normiviestinsä, eli persut, rasistit, persut, rasistit, persut, rasistit, persut, rasistit jne.
Ilmoita asiaton viesti
Mitäköhän kuuluu sille valtion asuntorahaston rahasiirrolle rautatieyhtiöön, jota Sipilän hallitus oli toteuttamassa?
Asuntorahastoa säätelevän lain perusteella se näytti ilmeisen laittomalta, laissa on säädetty miten rahaston rahoja käytetään.
Ilmoita asiaton viesti
Totta.
Asiat vähän eri perspektiivissä…..
Ilmoita asiaton viesti