Katsaus Suomen ja Israelin väliseen asekauppaan Anna Kontulan inspiroimana
Kansanedustaja Anna Kontulan kokemuksista Israelissa 13.1.2020 kerrotaan tänään uutisten lisäksi hänen henkilökohtaisen bloginsa sivuilla: http://annakontula.fi/2020/01/14/poliisi-otti-vasemmistoliiton-kansanedustaja-anna-kontulan-kiinni-israelissa-suomen-lopetettava-asekauppa/ (blogi 14.1.2020)
AnnaKontula Blogiin liittyy perusteellinen selonteko Suomen ja Israelin asekauppatoiminnoista viime vuosien ajalta.
Lainaan alempana koko selonteon, todeten että siinä ei ole mainittu lähdetietoja, mutta tiedot vaikuttavat ajantasaisilta, ja herättävät joitain kysymyksiä, – kuten erikseen kommenttiosuudessa toimijoita koskevin viittein ja taustatiedoin osoitetaan.
*
Aivan aluksi on syytä todeta, että asekaupalla on aina muitakin ulottuvuuksia kuin välittömät humanitaariset liittymänsä, – kuten aseteolliseen osaamiseen ja kauppaan liittyvät, sekä erityisesti kansalliseen turvallisuuteen (myös Suomen) liittyvät, erityisesti nykyisin varsin olennaiseksi muodostuneen elektronisen valvonnan ja suojauksen osalta, jättämättä tarkastelun piiriin myöskin mm. tykistön ja torjunnan eri ulottuvuuksia.
Todetaan siis, että tällä kanssakäymisellä sotilasteknisen kehityksen kärkeen kuuluvan Israelin kanssa on useita näkökohtia, joita tulee kaikkia tutkia kokonaisharkinnan ja tarkastelun osina.
Seuraa sitaatti Annan blogin Suomi-Israel sotilasteknologisen yhteistyön saralta:
”Suomen asekauppa Israelin kanssa vilkasta
Suomi on ostanut aseita Israelista ainakin 400 miljoonalla eurolla. Esimerkiksi vuosina 2000 ja 2002 Suomi hankki Spike-panssaritorjuntaohjuksia Rafael Advanced Defense Systemsiltä, joka on Israelin armeijan entinen asekehitys- ja tuotanto-osasto. Rafael on ollut mukana kehittämässä Israelin ydinaseohjelmaa. Suomen ostamia ohjuksia on myös huollettu Israelissa vuonna 2011. Suomalainen Insta DefSec toimitti Spike-ohjuksiin osia, joihin myönnettiin vientiluvat vuosina 2006 ja 2007. Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan Spike-ohjuksia on käytetty iskuissa siviilejä kohtaan Gazassa.
Suomalainen puolustuskonserni Patria on tehnyt tuotekehittelyä Rafaelin sekä israelilaisen aseteollisuusjätin Elbit Systemsin (i.e. Tarida Communications, vh: ks. kommenttitekstistä) kanssa. Kymmenisen vuotta sitten Suomi solmi 17 miljoonan euron sopimuksen Elbitin tytäryhtiön kanssa. Vuonna 2012 se hankki Elbitiltä kenttäradioita 38 miljoonalla eurolla.
Tuotekehittelyä on tehty Patrian panssaroitujen ajoneuvojen aseistuksen kohdalla.
Yhteistyön merkityksestä kertoo myös vuonna 2012 Suomen ja Israelin välillä solmittu puolustus- ja turvallisuusaloja koskeva tietoturvasopimus, joka mahdollistaa valtiollisten ja yksityisten toimijoiden vastavuoroisen pääsyn turvaluokiteltuun tietoon.
Vuonna 2018 puolustusvoimat hankki israelilaiseltaIsrael Aerospace Industries (IAI) -aseyhtiöltä Gabriel-pintaohjustorjuntajärjestelmän 162 miljoonalla eurolla. Kauppaan sisältyi myös 193 miljoonan euron optio, jonka lunastamisesta tehdään erillinen päätös. Ohjukset toimitetaan vuosina 2019-2025. Tammikuussa 2019 hankittiin myös tykkitutkia IAI:n tytäryhtiöltä Elta Systemsiltä.
Viimeisimmät julkisuuteen tulleet asekaupat Israelin kanssa tehtiin tämän hallituskauden aikana. Vuoden 2019 joulukuussa puolustusvoimat hankki Elbitin tytäryhtiöltä IMI Systemsiltä sirpalekranaatteja, joiden toimitukset alkavat vuonna 2021. Hankintasopimukseen sisältyy mahdollisuus jatkohankinnoille.
Mikään ei viittaa siihen, että maiden välinen asekauppa olisi laantumassa. Päinvastoin, mediaraporttien mukaan Israelin puolustusministeriö nosti Suomen vuoden 2019 marraskuussa yhdeksi niistä kuudesta valtiosta, joihin sen asevienti on ollut erityisen laajaa ja merkittävää. Muita listalla olevia valtioita olivat Yhdysvallat ja Intia. Israelin puolustusministeriön tavoittelee aseteollisuuden markkinoinnin tehostamista sekä aseaseviennin kasvattamista edelleen vuodesta 2020 alkaen.
Suomen asekauppa tukee kansainvälisen oikeuden vastaisen tilan jatkumista
Myös Suomen asekauppakumppanit ovat osallisia Israelin miehityspolitiikkaan. Elbit Systems on Israelin suurin aseyhtiö ja sen valvontajärjestelmiä on asennettu Israelin Länsirannalle rakentamaan muuriin, jonka YK:n kansainvälinen tuomioistuin on todennut rikkovan kansainvälistä oikeutta. Elbitin teknologiaa on käytetty myös Gazaa ympäröivässä muurissa.
Elbit ja IAI ovat Israelin aseistettujen miehittämättömien lennokkien pääasialliset valmistajat. Israelin hyökkäyksessä Gazaan vuodenvaihteessa 2008-2009 pelkästään näillä erittäin tarkoilla lennokeilla tehdyissä iskuissa tapettiin kymmeniä siviilejä. YK:n tutkimusryhmä arvioi Israelin syyllistyneen sotarikoksiin ja mahdollisesti rikoksiin ihmisyyttä vastaan ja totesi hyökkäyksen tarkoituksena olleen ”rankaista, nöyryyttää ja terrorisoida” Gazan siviiliväestöä. Hyökkäyksen jälkeisinä vuosina monet eurooppalaiset toimijat, kuten Norjan hallitus ja Ruotsin suurin eläkerahasto sekä Deutsche Bank ja Danske Bank, katkaisivat yhteytensä Elbittiin.”
*
*
Linkkejä yhteistyökuvauksessa mainittuihin toimijoihin ja asetyyppeihin, jotka sinällään eivät liene aktiivisenkaan aiheseuraajan täyden hallinnan piirissä, joten kiinnostuneille tilaisuus lähempään tutustumiseen.;
Spike-ohjuksiin osia, joihin myönnettiin vientiluvat vuosina 2006 ja 2007. > todetaan; muistavaisimmat meistä muistanevat, että lupia myönnettäessä ulkoministerinä tuolloin toimi Erkki Tuomioja (sd).
Spike-panssaritorjuntaohjukset;
https://fi.wikipedia.org/wiki/Spike
Spike on kolmannen sukupolven ohjusjärjestelmä josta on meri- ja panssarintorjuntaversiot. Sen on kehittänyt israelilainen Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Ohjus on kehitetty vuonna 1987 ja se otettiin palvelukseen 1997. PSTOHJ 2000 tai PSTOHJ 2000M on Suomen puolustusvoimien käyttämä nimitys hankkimastaan Euro-Spike panssarintorjuntaohjusjärjestelmästä – M-versiossa on uudempi ja kehittyneempi ampumalaite. Se on saksalaisen Röthenbachissa sijaitsevan EuroSpike GmbH valmistama. Suomen lisäksi se on käytössä 11:ssä muussa maassa. PstOhj 2000 on käytettävissä joko ammu-ja-unohda tai ammu-ja-tarkkaile periaatteella. Edellä mainitussa ampuja lukitsee maalin ja ohjus hakeutuu maaliin itsenäisesti, jälkimmäisessä ohjus välittää valokuidun välityksellä kuvan ampujalle joka voi vaikuttaa ohjuksen lentoon vielä laukaisun jälkeen. Ampumaetäisyys on 2 500 m. Rannikko-ohjus 06 on merivoimien käyttämä Spike-ER versio pinta-alusten torjuntaan.
*
Rafael Advanced Defense Systems;
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rafael_Advanced_Defense_Systems
Rafael Advanced Defense Systems Ltd, lyhyemmin pelkkä RAFAEL, (aiemmin RAFAEL Armament Development Authority) on israelilainen vuonna 1948 perustettu aseita ja aseteknologiaa valmistava yritys. Se kuului aiemmin Israelin puolustusministeriön alaisuuteen valtio-omisteisena.
*
Insta DefSec;
https://fi.wikipedia.org/wiki/Insta ;
Kotipaikka Tampere
Liikevaihto
108 milj. € (2016)
Henkilöstö 800
Kotisivu insta.fi
Insta Group Oy on suomalainen perheyritys, jonka toimialoja ovat teollisuusautomaatio, digitaalinen tietoturva ja puolustusteknologia. Konserniin kuuluvat teollisuusautomaatioon erikoistunut Insta Automation Oy, tietoturvaratkaisuja ja -palveluja kehittävä Insta DefSec Oy ja ilmailun elinkaaripalveluita tuottava Insta ILS Oy.
Yrityksen liikevaihto oli vuonna 2016 noin 108 miljoonaa euroa ja työntekijöitä sen palveluksessa on noin 800. Toimipisteitä yrityksellä on Tampereella, Vantaalla, Espoossa, Muuramessa, Oulussa, Harjavallassa, Porissa, Porvoossa, Kuopiossa, Varkaudessa ja Imatralla.
*
Patria;
https://fi.wikipedia.org/wiki/Patria ; Patria Oyj on suomalainen puolustus-, turvallisuus- ja ilmailualan konserni[2]. Sen päätuotealueita ovat mm. panssaroidut pyöräajoneuvot, kranaatinheitinjärjestelmät, puolustus- ja turvallisuusalan järjestelmäintegraatiot sekä helikopterien, lentokoneiden ja niihin liittyvien järjestelmien elinkaaripalvelut.
*
Elbit Systems ;
https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Systems ;
https://www.da-group.fi/ajankohtaista/?newsid=280&newstitle=DA-Group+ja+Elbit+Systems+tarjoavat+yhteisty%C3%B6ss%C3%A4+ratkaisun+GNSS-paikkatiedon+h%C3%A4irinn%C3%A4n+ongelmaan
https://www.icahd.fi/suomen-ja-israelin-vaiettu-asekauppa/ ;
Suomen ja Israelin vaiettu asekauppa
ICAHD Finlandin tekemä tutkimus, jonka pohjalta mm. Taloussanomat julkaisi artikkelin 1.4.2010.
*
Elbit Systems´in tytäryhtiö Tadiran Communications;
https://en.wikipedia.org/wiki/Tadiran ; Tadiran refers to a former Israeli conglomerate, which was founded in 1962 by the merger of two companies, Tadir and Ran (itself founded as a batteries manufacturer in 1932). The name of the company is a joining of both companies’ names.
Through the years the company had interests in electronics, home appliances (refrigeration and air conditioning), telecommunications, batteries, medical systems and defence electronics.
The company does not exist as a conglomerate anymore. The brand name survived through the former conglomerate’s many spin-offs and sold divisions. They include:
• Tadiran Telecom
• Tadiran Telecommunications
• Tadiran Batteries
• Tadiran Air Conditioners
• Tadiran Appliances
• Tadiran Electronic Systems
• Tadiran Spectralink
• Tadiran Communications
• Tadiran LifeCare
• Tadiran Telematics …
Ks. myös; Reuters jo vuonna 2007;
https://www.reuters.com/article/idUSIN20071107151239ESLT20071107
*
Israel Aerospace Industries (IAI);
https://en.wikipedia.org/wiki/Israel_Aerospace_Industries ; Israel Aerospace Industries (Hebrew: התעשייה האווירית לישראל ha-ta’asiya ha-avirit le-yisra’el) or IAI (תע”א) is Israel’s major aerospace and aviation manufacturer, producing aerial and astronautic systems for both military and civilian usage. It has 15,000 employees as of 2018. IAI is completely state-owned by the government of Israel.
IAI designs, develops and produces civil aircraft, drones, fighter aircraft, missile, avionics, and space-based systems.
Although IAI’s main focus is engineering, aviation and high-tech electronics, it also manufactures military systems for ground and naval forces. Many of these products are specially suited for the Israel Defense Forces (IDF) needs, while others are also marketed to foreign militaries.
*
Gabriel-pintatorjuntajärjestelmä;
https://fi.wikipedia.org/wiki/Gabriel_(ohjus) ;
”Gabriel on Israelissa kehitetty meritorjuntaohjus. Ohjustyypin valmistaja on IAI. Suomen puolustusvoimat hyväksyi sen käyttöönsä kesällä 2018 ja päätti tehdä tilaussopimuksen, jonka arvo on 162 miljoonaa euroa. Toimitukset tapahtuvat vuosina 2019-2025. Ohjuskauppaan sisältyy myös tilausoptio, jonka arvo on 193 M€. Merivoimille toimitettavan merimaaliohjuksen tyypitystunnus on PTO 2020.[1] Muita valintaprosessissa mukana olleita olivat norjalainen Kongsbergin NSM, eurooppalais-ranskalainen MBDA:n Exocet, ruotsalainen Saabin RBS15 sekä yhdysvaltalainen Boeing Harpoon.[2]
Ohjus lentää ilmassa arviolta 2,5 metrin korkeudessa. Asetyyppinä Gabriel tuli käyttöön vuonna 1962, joten se on käynyt läpi useita eri kehitysversioita. Omamassa on kohonnut 480 kg:sta 960 kg:aan. Taistelukärjen omamassa kohosi 100 kg:sta 240 kg:aan. Kantama oli alun perin vain 20 km, mutta Mark IV -versiossa se on jo 200 km.”
https://merivoimat.fi/artikkeli/-/asset_publisher/merivoimien-uusi-pintatorjuntaohjus-gabriel-5 ;
”Merivoimien uusi pintatorjuntaohjus – Gabriel 5; Uusi pintatorjuntaohjus 2020-järjestelmä luo edellytykset meriliikenteen suojaamiselle ja hyökkäyksen torjunnalle aina 2050-luvulle saakka.
Hankittava järjestelmä korvaa nykyisen Meritorjuntaohjus 85M-järjestelmän, joka tulee elinkaarensa päähän 2020-luvulla.
Pintatorjunnalla tarkoitetaan tulenkäyttöä vihollisen pinta-aluksia vastaan. Merivoimien pintatorjuntakyky koostuu ohjustulenkäytöstä, merimiinoittamisesta sekä tykistön ja rannikko-ohjusten tulenkäytöstä.
Pintatorjuntaohjusjärjestelmä integroidaan merivoimien Hamina- ja Pohjanmaa –luokan (Laivue 2020) aluksille ja sekä ajoneuvoalustoille. Ohjukset on tarkoitettu pintamaalien, esimerkiksi laivojen tuhoamiseen. Ohjuksella voidaan ampua myös maalla olevaan maaliin.”
Lähde: Merivoimat, 13.12.2019.
*
IAI:n tytäryhtiö Elta Systems:
https://en.wikipedia.org/wiki/Elta_Systems ;
”ELTA Systems Ltd (ELTA) is an Israeli provider of defense products and services specializing in radar, ELINT, COMINT, C4ISTAR, Electronic Warfare, Communication, Autonomous Ground Systems and Cyber products.
ELTA, a group and subsidiary of Israel Aerospace Industries, is one of Israel’s major defence electronics companies specializing in a variety of fields. The company was established in 1967 and moved to Ashdod as part of Levi Eshkol’s policy of industry decentralization. The group operates as a designer and manufacture of defence systems house with products based on electromagnetic sensors (radar, electronic warfare and communication) and on other advanced technologies.[1]
ELTA products are designed for use in Intelligence, surveillance, target acquisition, and reconnaissance (ISTAR), early warning & control, homeland security (HLS), self-protection and self-defence, fire control and Cyber Defense . ELTA operates a worldwide marketing network, which includes customer service and after-sales facilities”
Vuosi sitten, YLE/Kari Ikävalko, 11.1.2019;
https://yle.fi/uutiset/3-10592322 ;
”Suomi tilaa maavoimille tykkitutkia – edellinen hankinta Israelista herätti vastustusta
Puolustusvoimat ei kerro hankinnan arvoa eikä laajuutta. – Suomen maavoimat tilaa tykistölle uudenlaisia tykkitutkia Israelista.
Vastustajan tykkien paikantamiseen rakennetut tutkat ovat osa maavoimien tykistön uudistumista liikkuvampaan sodankäyntiin.
Puolustusvoimat ei kerro tilauksen arvoa eikä hankittavien tutkien määrää. Tavallisesti hankintahinnat kerrotaan myös julkisuuteen, mutta tässä tapauksessa hankintaa pidetään puolustusvoimien suorituskyvyn kannalta liian oleellisena tietona kerrottavaksi.
Tutkat tilataan kansainvälisen hankintakilpailun voittaneelta israelilaiselta ELTA Systems -yhtiöltä. Ensimmäiset tutkat toimitetaan suunnitelman mukaan vuonna 2021. Tilaukseen sisältyy myöhemmin myös uusien tutkien osto-optio sovituilla ehdoilla.”
*
IMI Systems:
https://en.wikipedia.org/wiki/IMI_Systems ; IMI Systems, previous Israel Military Industries, also referred to as Ta’as (Hebrew: תע”ש מערכות ,התעשייה הצבאית), was an Israeli weapons manufacturer. It manufactures weapons, munitions and military technology mainly for Israeli security forces (especially Israel’s army, the Israel Defense Forces or IDF). On 25 November 2018, Elbit Systems completed acquisition of IMI Systems and then renamed it as Elbit Systems Land.
OBS: (Edellä yhteistyö-selvityksessä mainitaan IMI Systems Elbitin tytäryhtiöksi;
”Elbitin tytäryhtiöltä IMI Systemsiltä”.
*
Ilmoita asiaton viesti
Mitäs tämä mahtaa tarkoittaa:
”… jälkimmäisessä ohjus välittää valokuidun välityksellä kuvan ampujalle joka voi vaikuttaa ohjuksen lentoon vielä laukaisun jälkeen.”?
Ilmoita asiaton viesti
”PSTOHJ 2000 tai PSTOHJ 2000M on Suomen puolustusvoimien käyttämä nimitys hankkimastaan Euro-Spike panssarintorjuntaohjusjärjestelmästä – M-versiossa on uudempi ja kehittyneempi ampumalaite. Se on saksalaisen Röthenbachissa sijaitsevan EuroSpike GmbH valmistama. Suomen lisäksi se on käytössä 11:ssä muussa maassa. PstOhj 2000 on käytettävissä joko ammu-ja-unohda tai ammu-ja-tarkkaile periaatteella. Edellä mainitussa ampuja lukitsee maalin ja ohjus hakeutuu maaliin itsenäisesti, jälkimmäisessä ohjus välittää valokuidun välityksellä kuvan ampujalle joka voi vaikuttaa ohjuksen lentoon vielä laukaisun jälkeen.”
Tarkoittaa, että molemmat asetyypit, niin 2000 kuin 2000M ovat maaliin ohjautuvia;
Ensin mainittu on ”ammu ja unohda” ja jälkimmäinen ”ammu-ja-tarkkaile” -periaatteella toimivia. Eli 2000 hakeutuu lukittuun maaliin (itseohjautuva), mutta 2000M:ssä voi tarkkailla ohjuksen etenemistä maalia kohden kuvaruudulta, ja vielä ohjata sitä sen maalia lähestyessään (aktiivisesti ohjattu). Eli juuri, kuten siteeraamassasi kohdassa sanotaan;
”… jälkimmäisessä ohjus välittää valokuidun välityksellä kuvan ampujalle joka voi vaikuttaa ohjuksen lentoon vielä laukaisun jälkeen.”
Jos tarkoitat tuota kohtaa, ”valokuidun välityksellä”, niin malli purkaa perästään kuitua, jonka kautta ”aktiivisen ohjauksen” ohjausliikkeet välitetään.
Piuhaa purkava malli alkaa olla menneen talven lumia, joskin nimenomaan panssarintorjunnassa ja avomaastossa (jossa ei ole risuja ym. valokuitua katkovaa etc. momenttia, niin näköesteen takaa laukaistuna varsin ehdoton: liikkuvaan maaliin tai osin esteiden takana oleva kohde saadaan tuhottua tarkalla tulovaiheen ohjauksella..
Lisää:
Wikipedia: Ohjus (sen ohjaamisesta kohteeseen):
”Ohjusten ohjausmekanismit:
Ohjus voidaan ohjata kohteeseensa monin eri tavoin.
Varhaisimmat komento-ohjatut panssaritorjuntaohjukset (PST-ohjukset) perustuivat ampujan ohjaukseen ja ohjauskomentojen välittämiseen ohjukselle sen perästä kelalta purkautuvaa johtoa pitkin.
Myöhemmät PST-ohjukset perustuvat optiseen kuituun ja radio-yhteyksiin, esimerkkinä yhdysvaltalainen TOW 2A/2B ja TOW-RF.
Venäläinen Kornet-E puolestaan on säteenseuraaja eli se tarkkailee pyrstönsä ilmaisimella laser-säteen voimakkuutta pyrkien linjaan sen kanssa.
Yhdysvaltalainen helikopterista laukaistava Hellfire hakeutuu kohteesta heijastuvaan laser-säteilyyn.
Sekä venäläiset että yhdysvaltalaiset ovat ottaneet palveluskäyttöön myös tutkan säteilyyn hakeutuvia PST-ohjuksia, mutta niiden kalleuden vuoksi ne ovat muualla epäsuosiossa.
Uusimmat PST-ohjukset ovat ”epäsuoria” eli ne voivat lukittua maaliinsa vasta laukaisun jälkeen, tällöin laukaisupaikan ei tarvitse olla näköyhteydessä kohteeseen.
Esimerkkinä Falklandin sodassa tehty koe, jossa brittisotilaat valaisivat kannettavilla laser-laitteilla maalia, johon Harrier-hävittäjästä laukaistu ohjus hakeutui.
Ilmataistelu- (AAM, air-to-air missile) ja ilmatorjuntaohjuksissa (SAM, surface-to-air missile) on käytetty kohteen löytämiseen siitä lähtevää lämpösäteilyä tai tutkaohjausta.
Lämpösäteilyä eli infrapunasäteilyä maalin seurannassa käyttäviä ohjuksia pyritään hämäämään pudottamalla lämpösäteilyä lähettäviä soihtuja.
Kohteen löytävä tutka voi olla myös ohjuksen laukaisseessa lentokoneessa tai maassa, jolloin ohjauskomennot välitetään ohjukselle radiolinkillä. Varhainen yhdysvaltalainen Sparrow-ohjus hakeutui tutkan säteilyyn, jolloin maalia ”valaistiin” tutkalla valonheittimen tapaan.
Myöhempi yhdysvaltalainen AMRAAM voi toimia myös itsenäisesti, tosin ulkoisen tutkan apu varmistaa osuman.
Risteilyohjuksissa voidaan käyttää maalin löytämiseen inertiapaikannusta, hahmon- tai maastontunnistusta tai satelliittipaikannusta. Esimerkkinä yhdysvaltalainen Tomahawk. Risteilyohjusten etuna on tarkkuus ja heikkoutena pieni taistelukärki sekä kallis hankintahinta. ”
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ohjus
*
esim.:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maalinosoituslaser
Ilmoita asiaton viesti
On siis kyse jostain hyvin lyhyen kantaman ohjuksesta, joka vetää kuitua perässään.
Ilmoita asiaton viesti
IS/TalSa, 21.7.2014;
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001843813.html
”Suomi ei myönnä, eikä ole vuosiin myöntänyt aseiden vientilupia Israeliin, ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) sanoo Taloussanomille. Käytännössä suomalaisilla tuotteilla kuitenkin näytettäisiin tukevan Israelin asevoimia.
Israel aloitti viime viikolla verisen maa- ja ilmahyökkäyksen palestiinalaiseen Gazaan. Uutistoimisto Reutersin mukaan kaksi viikkoa jatkuneessa konfliktissa on kuollut 496 palestiinalaista, joista ainakin sata on lapsia. Israelilaissotilaita on menehtynyt 18.
EU:n asevientiä koskevien yhteisten kriteerien mukaan vienti on kiellettävä, ”jos aseet aiheuttavat tai pitkittävät aseellisia konflikteja tai vaarantavat alueellisen rauhan, turvallisuuden tai vakauden”.
Pitäisikö aseviennistä Israeliin näiden kriteerien ja Gaza tilanteen valossa luopua? Ulkoministeri Erkki Tuomioja antaa yllättävän vastauksen.
– Asevientilupia ei ole myönnetty. Enkä muista, että niitä olisi haettu vuosiin, mutta niitä ei puollettaisi eikä olla vähään aikaan puollettu.
Mitään virallisia pakotteita Suomella ei kuitenkaan ole Israelia vastaan.
– Tämä on minun kantani, koska ulkoministeriö on aseiden viennissä lausunnon antava viranomainen, Tuomioja sanoo.
Sotatuotteiden vientiluvista päättää puolustusministeriö, mutta jos aseita viedään Euroopan talousalueen ulkopuolelle, pyytää puolustusministeriö myös poliittisen arvion ulkoministeriöltä. Arvio on painava, ja siitä poiketaan harvoin jos koskaan. ” …
”Helsingin Sanomien neljän vuoden takaisen jutun mukaan Suomesta vietiin 2000-luvun aikana esimerkiksi Spike-panssarintorjuntaohjusten hakupäiden runkoja sekä suomalaisen MastSystems Internationalin valmistamia sotilastarkoitukseen valmistettuja teleskooppimastoja. MastSystemsin myynti- ja markkinointipäällikkö Jarmo Pellin mukaan yhtiöllä on yhä kauppaa Israelin kanssa.”
*
TalSa:n artikkelissa 2014 viitattu HS:n artikkeli tässä: (10.10.2010) https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000004761646.html
”Aseveljemme Israel
Toistasataa julkisuuden henkilöä vaatii Suomea lopettamaan asekaupan Israelin kanssa. He katsovat, että kauppapolitiikka pitkittää Lähi-idän konfliktia.
Tilaajille
Anu Nousiainen HS
Julkaistu: 10.10.2010 3:00
Entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd), europarlamentaarikot Heidi Hautala (vihr), Sirpa Pietikäinen (kok) ja Satu Hassi (vihr), professorit Martti Koskenniemi, Heikki Patomäki ja Pekka Koskinen, elokuvaohjaaja Aki Kaurismäki… ”
(Maksumuuri)
Ilmoita asiaton viesti
Linkit eivät tahdo toimia blogin tekstiosuudessa, joten:
Kansanedustaja Anna Kontulan kokemuksista Israelissa 13.1.2020 kerrotaan tänään uutisten lisäksi hänen henkilökohtaisen bloginsa sivuilla: http://annakontula.fi/2020/01/14/poliisi-otti-vasemmistoliiton-kansanedustaja-anna-kontulan-kiinni-israelissa-suomen-lopetettava-asekauppa/ (blogi 14.1.2020)
Ilmoita asiaton viesti
Linkit toimivat kyllä tekstissä, kun käytät sitä tekstilaatikon yläreunassa olevasta työkalu-palkista löytyvää linkki-nappulaa.
Ilmoita asiaton viesti
Hienoa! Kiitos! ..aina oppii..
Ilmoita asiaton viesti
Anna Kontula
@annakontula
3 t
3 tuntia sitten
Lisää
”Kansanedustaja Anna Kontula otettiin maanantaina kiinni Israelissa.
Hänen aikomuksensa oli tunkeutua Gazaa ympäröivän Israelin muurin läpi. Tarkoitus oli kiinnittää maailman huomio Gazan tilanteeseen.”
-Taneli, avustaja
Ilmoita asiaton viesti
*
UM Haavisto kommentoi Anna Kontulan tapausta:
”Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan kansanedustaja Anna Kontulan (vas.) pidätysasia tullaan selvittämään.
Kansanedustaja Kontula pidätettiin eilen hänen ollessa matkalla aktivistiryhmän mielenilmaukseen Israelissa Gazan rajalla.
Kontulan mukaan Israelin poliisi otti hänet kiinni epäiltynä laittomasta maasta poistumisesta eli yrityksestä pyrkiä Gazaan ilman Israelin lupaa.
Ulkoministeri Haaviston mukaan kansanedustajien tehtäviin tulisi liittyä koskemattomuus. Toisaalta ulkomailla tulee myös noudattaa maiden lakeja.
– En tiedä vielä tarpeeksi tapauksesta, mutta tietysti kansanedustajien ja heidän tehtäviinsä pitäisi liittyä koskemattomuus ja heidän tehtäviensä kunnioittaminen. Katsotaan mitä voidaan tehdä, ulkoministeri Haavisto kommentoi.”
Linkki, josta koko uutinen luettavissa:
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/pekka-haavisto-kommentoi-anna-kontulan-pidätystä-israelissa-asia-tullaan-selvittämään/ar-BBYWvOp?ocid=spartandhp
*
Kontulan omilla sivuilla hänen avustajansa ilmoitti n 3 tuntia sitten:
Anna Kontula @annakontula 3 t3 tuntia sitten
Lisää
”Kansanedustaja Anna Kontula otettiin maanantaina kiinni Israelissa.
Hänen aikomuksensa oli tunkeutua Gazaa ympäröivän Israelin MUURIN LÄPI (vers. vh).
Tarkoitus oli kiinnittää maailman huomio Gazan tilanteeseen.”
-Taneli, avustaja
Ilmoita asiaton viesti
Vas. pj Li Andersson:
”Rauhanomainen kansalaistoiminta ihmisoikeuksien puolesta on linjassa vasemmistoliiton arvojen kanssa. Israelin kanssa tehtävä asekauppa on asia, jota olemme kritisoineet pitkään, ja johon yritämme saada muutosta hallitusyhteistyön puitteissa.”
Li Andersson, 3 h sitten; https://twitter.com/liandersson/status/1217032779713654785?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
Ilmoita asiaton viesti
Kontulalle myönnetäköön:
”Rohkeudesta ja Kunniasta Vasemmiston ja Kommunismin Puolesta Urheusmitali” Aku Ankka lyhenteellä: ” RKVKPU-mitali.
Hänen nimensä jääköön ikuisisi ajoiksi Israelin hiekkaan kamelin paxkaan, hajuineen päivineen.
Kiitos että meillä on tämän tasoisia poliitikkoja.
Ilmoita asiaton viesti
Anna Kontulan selitykset:
IS, 14.01.2020 Julkaistu: 15:44. ; https://www.is.fi/politiikka/art-2000006372506.html
”Kontulan mukaan kysymys on niin tärkeästä asiasta, että huomion vaatiminen on perusteltua myös ei-tavanomaisin keinoin.
Israelin poliisi otti kiinni maanantaina kansanedustaja Anna Kontulan (vas.) kansainvälisen aktivistiryhmän kanssa. Kontula kertoo tiedotteessa pyrkineensä järjestämään Gazan rajalla mielenilmauksen, jolla kiinnitettäisiin huomio Gazan epätoivoiseen tilanteeseen.
Israel ja Egypti ovat saartaneet Gazaa vuodesta 2007. Muun muassa YK:n ex-ihmisoikeuskomissaari on kuvannut Gazan saartoa kansainvälisen oikeuden vastaiseksi. Sen on katsottu rankaisevan siviilejä kollektiivisesti ja vaarantavan ihmisten toimeentuloa ja ruokaturvaa perusteellisesti.
– Olin matkalla demonstraatioon, jossa tarkoituksena oli tunkeutua Gazaan protestoidakseni siellä humanitaarisen kriisin aiheuttanutta saartoa vastaan, Kontula kertoi STT:lle tiistaina. Kontula sanoi halunneensa myös protestoida Suomen asekauppaa Israelin kanssa.
Gazaan tunkeutumisessa on olemassa diplomaattisen selkkauksen vaara. Kontula kertoo pohtineensa asiaa etukäteen.
– Minusta sellainen asenne, että kansainvälisen oikeuden loukkauksia ei tulisi kritisoida, jos se saattaa huonontaa (maiden välisiä) suhteita, kuulostaa kauhean 70-lukulaiselta, Kontula sanoo.”
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän kyse ole puolustusvoimien akuutista suorituskyky tarpeesta suhteessa liian pieneen puolustusbudjettiin. Suomella ei ole varaa ”korkean moraalin aseisiin”. Tai olisi varaa, mutta kansa ja eduskunta on päättänyt toisin. Mistähän niitä saisi?
Tuosta Kontulan seikkailusta sen verran että eikös Hamas ole ISIS:in verrattava terroristijärjestö joka vastustaa rauhanomaista ratkaisua Israelin kanssa ja aikoo perustaa islamilaisen valtion tuhottuaan Israelin? Eikö vasemmistoa häiritse se että eurooppalainen valtio tappaa siviilejä, myös naisia ja lapsia, muutama sata kilometriä pohjoisempana huomattavasti reippaampaan tahtiin?
Ilmoita asiaton viesti
Apropå asekauppa: se on maailman suuri laillinen bisnes ja asekauppiailla on vaikutusvaltaa politiikassa.
http://asfalttikukka.blogspot.com/2020/01/asekaupalla-suomi-nousuun.html?m=1
Ilmoita asiaton viesti
Anna Kontula on eilen kertonut ainakin HS:lle, mm seuraavaa:
”Hän vahvisti HS:lle puhelimitse, että hänen aikomuksensa oli yrittää tunkeutua Gazaan aluetta ympäröivän Israelin muurin läpi. Tarkoitus oli kiinnittää maailman huomio Israelin saartaman Gazan tilanteeseen.”
”Israelin poliisi otti kuitenkin aktivistiryhmän kiinni tiesululla maanantaiaamuna kun he pyrkivät kohti rajaa. Tämä tapahtui eteläisessä Israelissa noin vartin ajomatkan päässä rajalta, Kontula sanoo. Hänen mukaansa ryhmässä oli viisi ihmistä.”
”Kontula sanoo, että poliisi epäili häntä yrityksestä lähteä maasta laittomasti. Käytännössä epäily siis koskee yritystä mennä Gazaan muuta kuin laillista reittiä.”
” ”Poliisi kohteli minua yleisesti ottaen hyvin asiallisesti, jopa mukavasti”, Kontula sanoo puhelimitse Jerusalemista. Hänen on määrä palata Suomea kohti tiistai-iltana.”
”Aktivistiryhmän tarkoituksena oli myös kiinnittää huomiota Gazan ympärille rakennettavaan uuteen vahvempaan muuriin. Israelin rakentaman muurin on tarkoitus olla valmis viimeistään ensi kesänä. Israel sanoo pyrkivänsä sillä muun muassa estämään rajan ali kulkevat tunnelit ja pysäyttämään Gazasta tulevat aseelliset iskut.
”Hänen aikomuksensa oli yrittää tunkeutua Gazaan aluetta ympäröivän Israelin muurin läpi.”
”Kontula sanoo, että piti suunnitelmaa vaarallisena ja oli varautunut sen epäonnistumiseen. Tiistaina hän kuitenkin arvioi, että alkuperäisen suunnitelman epäonnistuminen oli lähinnä huonoa tuuria.”
Paperiversiossa lisäksi todettiin, että Israelin kaikki turvallisuus(?) resurssit menevät armeijalle, ja poliisi toimii aliresurssoituna, tässäkin tapuaksessa pienissä tiloissa, joten kiinni otetut istuivat autossa, ja poliisi seisoi sen vieressä.
*
Edellä oleva ”meriselitys” ansaitsee mm. seuraavia kommentteja:
1.) KUn Kontula sanoo, että ”hänen aikomuksensa oli yrittää tunkeutua Gazaan aluetta ympäröivän Israelin muurin läpi”, niin se ei tietenkään pidä paikkaansa.
2.) Toisessa kohdassa hän toteaa: ”hänen aikomuksensa oli yrittää tunkeutua Gazaan aluetta ympäröivän Israelin muurin läpi.”
”Kohdassa, josta Kontula oli suunnitellut tunkeutuvansa Gazaan, aluetta reunustaa toistaiseksi vielä piikkilangasta ja metallista tehty korkea raja-aita. ”
3.)Siis autolla läpi, murtaa ”piikkilangasta ja metallista tehty korkea raja-aita”?
Herää kysymys: minkälaisella (panssari)autolla kansanedustaja oli liikkeellä?
Ja mm. oliko kyseessä ko. muuria rakentavan yhtiön/jonkin rakentavan yhtiön työmaa-auto, ja miten 5:sikko oli esim. sonnustautunut, mitä heillä oli yllään?
Työntekijävarusteet työmaakypärineen, eller hur?
Minkälaiset paperit, siis oliko tarkoitus yrittää ylittää/murtaa raja järjestetyillä feikkipapereilla, feikkihenkilöllisyyskillä yms?
Tähän ehkä saamme lisää selkoa myöhemmin. Anna pääsee takuuvarmasti kameroiden eteen tänään keskiviikkona 15.1. kun lentokone laskeutuu Helsinki-Vantaalle, vai lentääkö hän mahdollisesti Pirkkalaan? JOssain kamerat kuitenkin jo odottavat?
Tästä voisi ehkä kirjoittaa kirjan.
Toisin sanoen tässä vaiheessa käytettävien tietojen perusteella Kontulan tarkoitus oli – ei niinkään ”murtautua rajasta/muurista läpi”, kuin joutua kiinni ja herättää sen kautta huomiota mainitsemiinsa asioihin,
– ja tietysti sen lisäksi myöskin parlamentaarisen habitukseensa, siis henkilöönsä.
Missä hän hyvin onnistui.
Tuleeko Israelista syyte ja haaste perään? Jäämme kuulolle.
Ilmoita asiaton viesti
Koska tähän seikkaan epäilemättä palataan eri tavoin myöhemmin, lienee paikallaan todeta, että ulkomailla on jo ehditty viime tuntien aikana todeta se yhteensattuma, että Helsingissä viikon päästä, tiistaina 20.1.2020 järjestettävän Gaza-konferenssin / Rauhanfoorumin tiedote tuli julki juuri eilen 13.1. eli samana päivänä kuin Kontulagate.
Kyseinen tilaisuus:
https://www.icahd.fi/rauhanfoorumi-2020/?fbclid=IwAR3dPPwYYclyN0KNgaRxKcEhs7BfSHnWGLAZ5hMPclnlC0q9iqde8l_KlwQ
”Rauhanfoorumi 2020
TIEDOTE
13.1., julkaisuvapaa heti
Gazan paluumarssin alullepanija ja israelilainen aseistakieltäytyjä vierailevat Suomessa
Kansanedustaja Erkki Tuomioja puhuu tilaisuudessa.”
”Vuonna 2012 YK:n raportti arvioi, että Gazasta tulisi ihmiselämälle kelvoton vuoteen 2020 mennessä. Nyt on vuosi 2020 – mitä tämä tarkoittaa 2 miljoonalle ihmiselle, jotka asuvat Gazassa sotilasmiehityksen ja saarron alla? Miltä Gazan ja Israelin-Palestiinan tulevaisuus näyttää? Miten taata kaikkien oikeudet? Mikä on Euroopan rooli – Suomikin ostaa aseita israelilaisilta yrityksiltä, jotka testaavat tuotteitaan Gazassa?
Näistä asioista puhuvat Ahmed Abu Artema, Sahar Vardi sekä kansanedustaja Erkki Tuomioja maanantaina 20.1. kello 17 Rauhanfoorumissa Helsingin yliopiston Porthania-rakennuksen salissa II.
Tilaisuuden aloittaa Tuomiojan puhe, sen jälkeen ovat vuorossa Abu Artema ja Vardi. Tilaisuuden juontaa ICAHD Finlandin pj Syksy Räsänen. Lopussa on aikaa kysymyksille, ja puheiden jälkeen on kahvi- ja teetarjoilu.
Teemana on Eyes on Gaza: seeing beyond the Siege.”
*
Sattumaa vai It’s no coincidence?
Täältä maaseudun rauhasta tähän on mahdoton ottaa kantaa.
*
Edellä mainituksi tullut ICAHD ei liene kovin tunnettu muuta kuin alan harrastajille. Wiki kertoo:
https://fi.wikipedia.org/wiki/ICAHD
”Israeli Committee Against House Demolitions eli ICAHD
on kansainvälinen voittoa tavoittelematon ja puoluepoliittisesti sitoutumaton ihmisoikeusjärjestö, joka työskentelee kansainvälisen oikeuden mukaisen rauhan saavuttamiseksi Israel/Palestiinan -alueelle.
ICAHD:in perusti alun perin kahdeksan rauhanaktivistia, joiden joukossa oli Jeff Halper, entinen Nobelin rauhanpalkinnon ehdokas ja antropologian professori, joka toimii nykyään ICAHD:in johtajana. Muita perustajia olivat Amos Gvirtz, Rabbi Arik Ascherman, Meir Margalit, Yoav Hess ja Yael Cohen. ICAHDin päätoimisto sijaitsee Jerusalemissa, ja ICAHDin muut toimistot sijaitsevat Yhdysvalloissa, Norjassa ja Isossa-Britanniassa.
Järjestöä Suomessa edustaa ICAHD Finland. ”
– lue lisää Wikipedia-artikkelista viitteineen.
Järjestön englanninkielinen nimi kääntynee kotimaiselle muotoon
”Israel -Komitea talojen purkua vastaan” – ?
*
Asiaan, siis Porthania-tapahtumaan, on jo reagoinut tundratabloids, jonka viitekehyksestä täällä: https://fi.wikipedia.org/wiki/Vastajihadismi
Ilmoita asiaton viesti
Nämä kritiikit tulivat odotetusti. Auringonvarmasti, kuin tilauksesta:
”Juutalaisten maailmankongressi kritisoi kansanedustaja Anna Kontulan (vas.) pyrkimystä tunkeutua Gazaan ja järjestää siellä protesti.
Kongressi moittii Kontulaa siitä, että tämä on kritisoinut vain Israelia Gazan saarrosta, ottamatta huomioon Egyptin saartoa Gazassa. Kongressin mukaan kaksoisstandardit Israelia vastaan ovat antisemitismin ilmaisu.
Juutalaisten maailmankongressi on kansainvälinen järjestö, joka ajaa juutalaisen yhteisön asioita.
Myös Helsingin juutalainen seurakunta on kritisoinut Kontulan toimia. ”
Lähde: STT/MSN,
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/juutalaisten-maailmankongressi-kritisoi-kansanedustaja-anna-kontulan-gaza-protestia/ar-BBZ0jJA?ocid=spartandhp
Ilmoita asiaton viesti
Tuo Kontulan toiminta näyttää ”maalaiaisjärjellä” katsottuna lapselliselta, tyhmältä ja vastuuttomalta. Hän saa varmaan kiittää Israelin viranomaisia siitä että on hengissä. Eiköhän tuo ollut PR-temppu lähinnä äänestäjille. Ja jos ja kun Suomi kiristää terrorismi lakejaan hän olisi ehkä syyllistynyt terrorismirikokseen.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen ja Israelin välinen asekauppa viettää muuten tänä vuonna 70-vuotis ”juhlaa”. 1950 Tampella ja israelilainen Salgad S.A. perustivat yhteisyrityksen Soltam:n. Aiheesta on kirjoittanut Vesa Toivonen ansiokkaassa kirjassaan Tampellasta Patriaan.
Ilmoita asiaton viesti