Demareihin voi liittyä
Kookomus ja SDP esittelivät seuraavan hallituksen ohjelmaa A-Studiossa. Kivijalkana väestön terveydentilan paraneminen, josta saadaan riittävästi hyötyjä talouden tasapainottamiseen.
Eli siis koska olemme tulevaisuudessa terveempiä niin eläkkeitäkään ei kai sitten enää tarvita – ei tarvita eläkeikääkään vaan kaikki voivat terveinä tehdä töitä ilokseen kuolemaansa saakka.
Ja koska ei tarvita eläkkeitä ei tarvita myöskään eläkerahastoja jotka voidaan ulosmitata valtion velan maksuun ja kas vain kaikki on hyvin taas.
Joten kai on jälleen todettava että koko eläkejärjestelmä on suurten ikäluokkien masinoima ryöstö, kuten on hyvinvointivaltiokin. Mihin sitä hyvinvointiakaan tarvitsee jos terveys vain lisääntyy?
Vaikka tämä onkin vain Kokoomuksen ja SDP:n hallitusohjelma, liekö muunkaanlaisilla hallituksilla mahdollisuutta toteuttaa muunlaista politiikkaa(?).
Tai ehkä ei sittenkään – tuollaista spekulaatiota tarvinne esittää, koska Kokoomus ja SDP voivat muodostaa hallituksen keskenään vaikka vaaleissa eniten ääniä saanut puolue olisi jokin muu.
Huxley kirjoitti ettei ole mitään syytä miksi kokonaan tieteeseen perustuvan diktatuurin tarvitsisi kaatua. Tuollainen ajatus tietenkin sisältää taustaoletuksen että tieteestä olisi diktatuurille enemmän hyötyä kuin haittaa; ainakin tieteen tulosten olisi oltava enemmän paikkansapitäviä kuin paikkaansapitämättömiä.
Eikö näin ole? Ja eikö syy-seuraussuhde kulje niin päin että sillä hetkellä kun tiede alkaa tuottaa enemmän oikeita kuin vääriä tuloksia, perustetaan diktatuuri, jonka ei tarvitse kaatua?
Onko yhtään syytä millä SDP ei katsoisi olevansa juuri tuo diktatuuri? Jatkumo johon voi liittyä. SDP ei liittynyt Kokoomukseen vaikka oikeistodemarit hetken aikaa maata hallitsivatkin – sen sijaan kokoomuslaiset liittyivät lopullisen tuntuisesti SDP:hen.
Welcome my son – welcome to the machine!
What did you dream?
It’s alright, we told you what to dream.
-Roger Waters
Antti Rinteeltä jäi eilen A-Studiossa huomaamatta, että mitä terveempiä ihmiset ovat niin sitä pitempään he myös elävät ja se raha mikä ehkä säästyy työikäisten terveydenhoidosta menee sitten pitempään jatkuvien eläkkeiden maksamiseen.
Ilmoita asiaton viesti
Ei eläkkeitä tarvitse maksaa.
Ilmoita asiaton viesti
No miksi sitten VVM:n virkamiehet esittivät säästökeinona eläkeindeksin pienentämisen, jos niitä ei tarvitse maksaa.
Ilmoita asiaton viesti
Järjestelmässä on valuvikoja.
Ilmoita asiaton viesti
Veli tuntuu olevan huumor miehii.
Ilmoita asiaton viesti
Minä vain tulkitsen. Lähestymistapani on satiirinen ja kenties diktatuuri näkee yhteiskunnan etupäässä satiirisena kirjallisena ilmiönä sekin.
Ilmoita asiaton viesti
However, if you ask them for even some rise, it’s quite sure the won’t give you none…
Ilmoita asiaton viesti