Menikö siinä kokoomukselta pressapaikka?
Vuonna 1994 kokoomuksen puoluejohto oli aikeissa asettaa presidenttivaaleihin puolueen ehdokkaaksi puolueen silloisen puheenjohtajan Pertti Salolaisen. Jäsenistö kuitenkin aikaan sai sen että järjestettiin jäsenäänestys jonka seurauksena ehdokkaaksi valitiinkin Raimo Ilaskivi. Ensimmäisellä kierroksella Raimo Ilaskivi sai neljänneksi eniten ääniä häviten Martti Ahtisaarelle, Elisabeth Rehnille ja myöskin Paavo Väyryselle.
Pertti Salolainen olisi saattanut mennä toiselle kierrokselle jossa olisi ollut vahvoilla Martti Ahtisaarta vastaan.
Ai niin, Ilaskiven kampanjaa johti Kirsi Piha . No sattuuhan sitä.
Jos pitäisi valita Olli Rehnin ja Stubbin välillä, niin keskustan liberaali siiven edusta Rehn on selkeämmin kokoomuksen oloinen.
Stubb tuli näiden EU asioiden myötä eri traditiosta (RKP). Joku ydin kokoomuslainen (10-15%) voi kannattaa Stubbia. En usko laajemmin hänen mahdollisuuksiinsa.
Stubb on monelle suomalaiselle vaikeasti hyväksyttävä ehdokas.
Tässä yhtälössä, että on kaksi kiistanalaisia oikeiston ehdokasta – Stubb ja Halla-aho – ei ole mahdotonta, että jonkinlaista imua alkaa valua Rehnin tai Aaltolan suuntaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kun Väyrynen on omien sanojensa mukaan aina tullut toiseksi, presidentinvaaliehdokkaana ollessaan, niin eikö silloin Ilaskivikin tullut kolmanneksi…
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä siltä vaikuttaa, Stubb on jakanut kansan mielipiteet, toiset fanittaa täysillä ja samoin toiset eivät voi häntä äänestää.
Ilmoita asiaton viesti
Hän taitaa olla samaa kastia kuin Halla-aho. Jotkut voivat sietää, ja toiset eivät.
Mutta Jotu, mieti tilannetta, jossa vastakkain olisivat Haavisto ja Stubb. Kukaan täysjärkinen ei haluaisi presidentiksi kumpaakaan.
Sama tilanne, jos vastakkain ovat Haavisto ja Halla-aho.
Edessä on kuuden vuoden jakso, jolloin presidenttinä toimii henkilö, jota kukaan ei presidentiksi halunnut ja joka tuli valituksi vain, koska joku oli pakko valita eikä hyvää ehdokasta ollut tarjolla.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä mä noista Halla-ahoa äänestäisin, jos kokoomus olisi Penttilän valinnut ehdokkaaksi niin hän olisi saanut ääneni. Stubbia ei vaan pysty, ei millään.
Ilmoita asiaton viesti