Puheenvuoro-blogit
Tyhjästä on paha nyhjästä – kadonnutta ostovoimaa etsimässä
Suomalaisten luottamus omaan talouteen ja kulutusmahdollisuuksiin ei ota elpyäkseen. Eikä ihme – tavallisen suomalaisen kukkarossa talouskasvu ei välttämättä tunnu juuri miltään.
Kun elämisen kustannukset nousevat, rahat menevät yhä suuremmalta osin välttämättömyyksiin. Dieselin hinta lähestyy 2,50 euroa litralta, asuntolainojen korot rasittavat kotitalouksia ja kallis energia sekä kuljetukset uhkaavat näkyä myös ruoan hinnassa.
Samaan aikaan terveydenhoidon kustannukset nousevat ja koulutuksen kustannuksistakin on tullut monelle aiempaa suurempi huoli. Kun arjen menot kasvavat, ei ole ihme, että kotimainen kysyntä sakkaa.
Silti keskusteluun tuodaan jälleen ajatus tukien indeksikorotusten jäädyttämisestä.
Mutta mitä tapahtuu ihmiselle, jonka tulot eivät pysy hintojen perässä, kun samaan aikaan ruoka, asuminen, liikkuminen ja terveydenhoito kallistuvat?
Tyhjästä on paha nyhjästä.
Jos haluamme Suomeen kasvua, tarvitsemme myös kuluttajia, joilla on varaa kuluttaa. Kotimainen kysyntä ei elvy käskyttämällä, vaan sillä, että ihmisille jää palkastaan ja tuistaan jotain myös elämiseen – ja mielellään vähän yli.
Talouden elvyttäminen alkaa lopulta hyvin yksinkertaisesta asiasta: ihmisten ostovoimasta.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Hyvinhän tuo on kehittynyt.
Olosuhteisiin nähden jopa erinomaisesti.
https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/selvitykset/2025/palkansaajan-ostovoimakatsaus-2026/
Ilmoita asiaton viesti
Palkansaajien tulot on noussut, mutta nousevien kustannuksien ansiosta eväät on syöty.
Ilmoita asiaton viesti
Tutki käsitteen ”ostovoima” määritelmää.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kannata uskoa punavihreän ”opposition” väitteitä. Todellisuudessa ostovoimaa on yleisesti varsin runsaasti, mutta ei osteta tarpeetonta, vaan osa rahasta pistetään ”sukkaan patjan alle”. Rahaa on mutta sitä ei käytetä – varaudutaan ”pahoihin päiviin”. Suomalaisten pienikorkoisilla pankkitileillä makaa valtava määrä rahaa.
–
Kun itse olen elänyt periaatteella, että menojen pitää olla pienemmät kuin tulot, niin rahasta ei ole mitään puutetta. Päinvastoin olen voinut lahjoittaa Ukrainan maanpuolustukseen merkittävän määrän rahaa. Viimeksi tämän syyskuun alussa 250 €.
Ilmoita asiaton viesti
Eilisen A-talkin mukaan kotimainen kysyntä on vaisua etenkin ihmisillä, jotka on tukien varassa. Samalla hinnat ja korot on nousussa.
Ilmoita asiaton viesti
Olen nykyisin eläke-etujen piirissä. Huomenna lauantaina eläkeläisen pääsylippu SaiPan matsiin hyvälle paikalle maksaa 10 euroa. Edullista? Joo, mutta joudun ajamaan dieselautollani 50+50 kilometriä tuota halpaa pääsymaksua hyödyntääkseni.
Kuukausi sitten ”nautin” kahden euron verran eläkeläisalennusta Samppalinnan kesäteatterissa: pääsymaksu ”vain” 67 euroa. On hienoa kun on ostovoimaa!
Ilmoita asiaton viesti