Puheenvuoro-blogit
Seela Sellan elämäntarinassa riittää muisteltavaa
Geron | Senioribloggari Ari Liimatainen
Seela Sellan elämäntarinassa riittää muisteltavaa
Seela Sellan (1936–2026) muistoa kunnioittaen.

Kirjoitus on julkaistu Geron-blogissa ensimmäisen kerran 9.6.2025.
NÄYTTELIJÄ Seela Sellan, 88, viimeinen ensi-ilta on vielä edessäpäin. Ei sillä ole edes mitään kiirettä, koska tässä puhutaan jo iäisyyskutsusta ja Sellan haudalle pääsevät aikanaan kaikki.
”Vaikka jokainen Suomen pultsari tulis, niin tervetuloa – haluun näyttää kaikille, millaiset on juutalaiset hautajaiset. Ja pennut saa laittaa kuolinilmoitukseen, että tulkaa kattomaan Seelan viimeinen ensi-ilta, hän on pääroolissa.”
Näin sanailee nainen, joka on juutalaisessa seurakunnassa pessyt ja laittanut arkkuun kymmeniä vainajia. Hyvällä näyttelijällä on halu elää ja ottaa selvää niin elämästä kuin kuolemasta.

KIRJAILIJA Antti Heikkinen on tallentanut Seela Sellan roolit ja elämänkaaren värikkääseen muistelmateokseen Sellasta – Seela Sellan tarina. Kirjassa Sella keskustelee Heikkisen kanssa niin teatterista kuin elämänkatsomuksellisista kysymyksistä.
Ja muisteloita riittää, kun vastanäyttelijöitäkin on jo seitsemältä vuosikymmeneltä. Kohdalleen osuvia ovat myös tervejärkiset kommentit nykyajan kotkotuksista. Taannoin käytiin vaikkapa keskustelua siitä, kuka saa näytellä mitäkin.
Seela Sella huokaisee, ettei ymmärrä semmoista ajattelua, että ihmisen täytyisi kokeilla huumeita voidakseen näytellä narkomaania. ”Herran jumala kun tässä työssä on kyse siitä, että sää oot joku muu! Olen sentään näytelly Hitleriä enkä ole kansanmurhaa tehny.”
Mää vien salaisuuteni hautaan
NÄYTTELIJÄN työ ei ole ollut Seela Sellalle mikään ammatti. ”Elämä se on ollu”, hän toteaa elämäkerturilleen. ”Vois sitä elämännäläksikin sanoa.”
Oman ikäluokkansa näyttelijöiden kanssa Sella pääsee työskentelemään enää harvoin. Mitä pitempään ihminen saa elää, sitä useammat hyvästit hän joutuu heittämään. ”Sitä toivon, että saisin säilyttää muistoni. Että sais elää sitten niissä, jos ympäröivä maailma käy pieneks.”
Muistojen lisäksi Seela Sella haluaa pitää salaisuutensa. Roolihahmoilla täytyy aina olla jokin salaisuus, mutta myös näyttelijällä tulee olla sellaista, minkä hän kätkee. ”En mäkään o kaikkee ittestäni kertonu kellekään, vaikka on ihmisiä, jotka mut koko hyvin tuntee. Enkä kerro. Mää vien salaisuuteni hautaan.”
Lainaukset Antti Heikkisen kirjoittamasta elämäkerrasta Sellasta – Seela Sellan tarina. Otava 2025
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
”Seela Sella seisallaan” Seela esiintyi Turussa tuon monologinsa kanssa ja esityksen jälkeen oli mahdollisuus vaihtaa hänen kanssaan hieman kuulumisia, mm. politiikasta, olihan Seela Sdp:n jäsen, demari kuten minäkin. Pienikokoinen ihminen, valtava karisma, josta huokui sydänmen sivistys ja huomioni kiinnittyi siihen kuinka tiivisti hän oli ajassa kiinni. Seela Sella sai elää täyden elämän.
Ilmoita asiaton viesti
Viisaus ja vaatimattomuus. Siinäpä pari sanaa, jotka tulee hänestä mieleen.
Ilmoita asiaton viesti
Laitetaanpa tähän vielä suuren näyttelijän muistoksi hänen esiintymisensä Eeva-Liisa Mannerin runoon ”Elämä liukuu pois joka hetki” tehdyllä musiikkivideolla:
https://www.youtube.com/watch?v=uF_POv79q4U
Ilmoita asiaton viesti