Haaland – leikkimielinen teinipoikajalkapalloiloittelija

Haaland – leikkimielinen teinipoikajalkapalloiloittelija

Vaikka en mitenkään seuraa jalkapalloa seuraa – niin Haalandin touhuja on hauska katsella.

Hän on toisaalta jalkapallon teinipoikailoittelija – joka pelaa leikkimielisesti ja luovasti – mutta on samalla hetkessä vastustamaton miehekäs jyrä joka menee päämäärään vauhdilla ja voimalla.

Ja hän ei ole tosikko – kontrasti tosikkopelaajiin on valtava. Haalandille jalkapallo ei ole elämän ja kuoleman kysymys – vaan leikin ja ilonpidon kysymys.

Olisi muuten hauska nähdä vaikka kerran vuodessa ottelu jossa on vastakkain jalkapallon virtuoteettiset suuruudet – Haaland, Messi, Zlatan, Ronaldo, Ronaldinho jne – ja muut.

Suurin mielenkiinto ollen siinä – mille tasolle jalkapallo voi nousta kun sitä ovat tekemässä ja juonimassa jalkapallon suuruudet.

Näemmekö läpipujotteluketjun Messi-Ronaldinho-Ronaldo tai kolmen saksipotkun maalin – Ronaldo-Zlatan-Haaland tai korkeiden pääpuskujen maaliketjun Ronaldo-Haaland-Zlatan.

Olisi hauska nähdä miten pitkälle virtuoosit voivat viedä muita otteillaan.

eerojuhani vaarala
Muut

Aforismi tekoälystä

Tekoälyssä ja aidosti luovassa ihmisessä on ratkaiseva ero - ja ansa johon ei pidä langeta - tekoäly löytää sen joka on jo nähty - luova ihminen näkee mitä ei ole nähty - tekoäly näkee inside box - luova ihminen näkee outside box vaikka on inside box.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu