Puheenvuoro-blogit
Lainsäädäntö ja porsaanreiät
Lainsäädäntö ja porsaanreiät
Tietysti aina on porsaita jotka tunkee lainsäädännön porsaanrei’istä läpi – sitten on eettisiä ihmisiä jotka ei tee sitä mikä on kiellettyä.
Porsaita on vähemmän kuin eettisiä – sen näkee mm liikenteessä. Ja eettiset ihmiset jättää tekemättä kielletyn – tietäen mitä vahinkoa teko aiheuttaa – näin tapahtuu mm ympäristökuuliaisuudessa.
Lisäksi emme näin ollen voi jättää säätämättä hyviä lakeja porsaanreikien ja porsaiden takia. Sillä tiedämme että kunnon ihmiset valvoo itse itseään.
Ja jos me jättäisimme lakeja säätämättä porsaanreikäporsaiden takia antaisimme heille vallan lainsäädäntöön. Ei kai nyt sentään.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Kommentit (0)