Ylen totuus on kovin yksipuolinen – ja aina samaan suuntaan vino

Tunnettua on (katso ja kuuntele vaikka) että Yle kovin mieluusti löytää meille joka päivälle jotain kurjuutta kerrottavaksi.

Niin hyvää päivää ei olekaan että myönteinen näkökulma maailmasta täyttäisi uutispäivän. (Vai pitääkö odottaa demareiden vaalivoittoon?)

Toki Yle-medialta odotetaan yhteiskuntakriittisyyttä, sosiaalista omaatuntoa ja kriittisyyttä vallankäyttäjiä kohtaan, mutta Ylen kriittinen silmä karsastaa pahasti, lisäksi siinä on paha sylinterivirhe – yhteen suuntaan.

Polttoaineidenhintajankkaus tuntuu jääneen Ylen uutistoimituksen pysyväisaiheeksi.

Vaikka asia koettelee, ei kannata rynnätä ojasta allikkoon.

Hallituksen tulisi nyt pitää pää kylmänä. Sekä hintoihin puuttuminen että puuttumatta jättäminen kummatkin toki laukaisevat opposition riekkumisen.

Suomen valtiontalouden ja ympäristön etu on se että hintaa ei yritetä manipuloida millään esillä olleella tavalla. Kustannus-hyötysuhde olisi toimenpiteillä auttamattoman tehoton.

Ylen tapa uutisoida ja käsitellä myös ajatuspaja Laboren tekemää kansalaisten ostovoiman kehitys -selvitystä  henkii Ylen uutiskriteeristön vasemmistoagendaa: ei valehdella mutta kerrotaan vain yksi – ja aina se sama – näkökulma ja puoli todellisuudesta.

Kun Laboren selvityksestä käy ilmi että käytännössä lähes kaikkien työssäkäyvien ostovoima on selvästi parantunut Orpo-Purran hallituskauden toimien seurauksena (ks. kuvaaja), Ylen uutis- ja ajankohtaistoimituksen näkökulma ulottuu vain korostamaan sitä että nimenomaan tulosiirtoja saavien alimpien tuloryhmien ostovoima on laskenut ja parempituloisten parantanut.

Siis Ylen mukaan polarisaatio ja kaikenlainen vääryys on hallituksen toimesta lisääntynyt. Kurjuutta kurjuuden perään.

Sillä ei tunnu ”Ylen maailmassa” olevan mitään relevansssia että 80 % väestöstä ostovoima on parantunut Laboren selvityksen mukaan, huolimatta erittäin vaikeasta valtiontalouden tilanteesta ja globaaleista kriiseistä.

Myös yhtä maailman jyrkimmistä veroprogressioista on samaan aikaan lievennetty.

Minä antaisin tästä suorituksesta aika hyvän arvosanan.

Labore:

Ylen uutisoima kuva ostovoiman kehityksestä:

https://yle.fi/a/74-20248549

 

Harri Erämetsä
Espoo

Valtiot. tri (HY /Aalto-yliopisto)
Data /
Viestintä/
Markkinointi

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu