Puheenvuoro-blogit
Täysin härskiä, kokoomus!
Pirkanmaan hyvinvointialueen johtajan Marina Erholan nimitys sosiaali- ja terveysministeriön (STM) määräaikaiseksi alivaltiosihteeriksi on käsittämätön ratkaisu tässä tilanteessa ja täysin härskiä poliittista suhmurointia kokoomukselta. Jääviys on päivänselvää, mutta vielä erikoisemmaksi tällaisen järjestelyn tekee se, että samaan aikaan niin Pirkanmaan hyvinvointialueella kuin STM:ssä ja valtiovarainministeriössä on kymmeniä ja kymmeniä viranhaltijoita yt-menettelyssä.
Jos ministeriöissä ei ole soteen osaamista ja asiantuntemusta, mikä on sinänsä mahdollista, niin silloin sinne pitää palkata vakinaiseksi ihminen eikä rakentaa tällaista käsittämätöntä viritystä.
Virityksen avulla Erholan palkka saadaan pidettyä lähes samana kuin se olisi hyvinvointialueella.
Erhola tekee yhden työpäivän viikossa Tampereella ja saa palkkaa kahdesta paikasta, niinkö?
Joka tapauksessa niin hän kuin kaikkien muiden hyvinvointialueiden johtajat tienaavat enemmän kuin pääministeri. Niin hallitus kuin Pirkanmaan hyvinvointialue ovat kokoomuksen johdossa. Veronsa maksaneet ihmiset eivät saa hoitoa eikä hoivaa, sote on rikki ja kahden ensimmäisen vuoden alijäämä on kolme miljardia euroa ja kokoomus virittää käsittämättömiä johtajakuvioita. Eihän tässä ole mitään tolkkua. Ja sitä ihmettelen, miten perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso hyväksyy tällaisen purukumimallin.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Unilukkareita, kuten Harkimo, tarvitaan.
Sisäpiirijärjestelyjä tekevät vallankäyttäjät eivät kaihda mitään.
Ollaan lähes samoissa valtadiktatuureissa, kuin Venäjä.
Tosin Suomessa ns. demokratiassa!
Ilmoita asiaton viesti
Hjallis hyvä,
Suomi pitää nyt nopeasti saada kovaan nousuun ja liikkeelle HETI NYT.
Se tapahtuu parhaiten siten, että koko kansa rakastaa maataan ja puhaltaa vahvasti yhteen hiileen!
Olen tehnyt tästä teemasta Suomi-bluesin, joka on tässä:
https://suno.com/song/3171d041-6307-41b9-b65a-4a97bcb0e034
Seppo Korppoo, asekätkijöitten sukua, 50 vuotta 24/7 viemässä suomalaista huippu-tekniikkaa armottomille globaalimarkkinoille
Ilmoita asiaton viesti